Биология пәнінен мектеп оқушыларына экскурсия. Экскурсия биологияны оқытудың бір түрі ретінде, оның тәрбиелік мәні. Экскурсияның түрлері, пәндері және құрылымы. Мұғалімдерді экскурсияға дайындау. Зертханалық және практикалық жұмыстарда,

Ресей Федерациясының Білім және ғылым министрлігі

Қалалық бюджеттік білім беру мекемесі

«Каменский орта мектебі»

Биологиядан экскурсия-сабақ жоспары

5-сыныпқа арналған

негізгі жалпы білім беретін мектеп

Тірі организмдердің әртүрлілігі

Орындалды: мұғалім

бірінші біліктілік санаты

Красинская Елена Валентиновна

2016

Сабақтың түрі: Жаңа білімді оқу және алғашқы бекіту сабағы.

Сабақтың формасы: экскурсия

Сабақтың мақсаты:

- тіршілік пен бірлік туралы оқушылардың дүниетанымдық түсініктерін қалыптастыру жансыз табиғат
- тәрбие танымдық белсенділік, жабайы табиғат әлеміне қызығушылық

– нақты материалды талдау және қорытындылау қабілетін дамыту

Тапсырмалар:

– УОУ өсімдіктерінің түр құрамымен таныстыру

- есте сақтауды, зейінді, қиялды дамытуға жағдай жасау;

- өз бетінше танымдық әрекетін қалыптастыруға ықпал ету

Әдістері:

  1. Сөздік – әңгіме, әңгіме;
  2. Көрнекі – табиғат объектілерін көрсету

Тәрбие құралдары:

  1. Негізгі:
  1. Нақты (тірі – өсімдіктер мен жануарлар);
  2. Ауызша (нұсқау, сөз).
  1. Көмекші құрал: зертханалық құрал-жабдықтар.

Жабдық: оқушыларға тапсырма карточкалары, зертханалық құрал – ұлғайтқыштар.

Жоспарланған нәтижелер жаттығу сессиясы:

Тақырыбы:
- жануарлар дүниесінің объектілерінің негізгі белгілерін анықтау және сипаттау
- УОУ-да өсетін өсімдіктердің түр құрамын білу;
-
Метатақырып:
- нормативтік:
- сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау;
- мәселені ұжымдық талқылауға қатысу, басқа адамдардың пікіріне қызығушылық таныту, өз ойын білдіру;
- коммуникативті:
- жұмыс тобында ақпаратты талқылау;
- досыңызды тыңдап, өз пікіріңізді дәлелдеңіз;
- Өз ойларыңызды, идеяларыңызды айтыңыздар.
- когнитивтік:

Экскурсия бойынша есептің жоспарымен жұмыс;
- айырмашылықтарды табу;
- жаңа сөздердің мағынасын түсіндіру;
Жеке:
- білімнің толық еместігін білу, жаңа мазмұнға қызығушылық таныту;
- қызмет мақсаты мен оның нәтижесі арасындағы байланысты орнату;

UUD қалыптастыру:

Когнитивті UUD

1.Оқулық бойынша бағдарлау, қажетті ақпаратты тауып, пайдалану дағдыларын қалыптастыру.

2. Фактілер мен құбылыстарды талдау, салыстыру, жалпылау қабілеттерін қалыптастыру; қарапайым құбылыстардың себептері мен салдарын анықтау.

Коммуникативті

2. Жұптық және топтық жұмыс кезінде оқу әрекетін өз бетінше ұйымдастыру қабілетін қалыптастыру.

Нормативтік

1. Оқу мәселесін өз бетінше анықтау және тұжырымдау, мақсатты анықтау қабілеттерін қалыптастыру оқу іс-әрекеттері(сабақтың сұрағын құрастыру)

2. Мұғаліммен диалогта өз бетінше жасалған бағалау критерийлерін жетілдіру қабілетін қалыптастыру.

Сабақтар кезінде

Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақтағы жұмыстың ерекшеліктері – экскурсия түріндегі сабақ. Экскурсиялардағы қауіпсіздік ережелері

UOU-ге экскурсия

1. Қысқаша кіріспе (УОУ-да өсетін шөптесін және ағаш өсімдіктері көрінетіндей етіп оқушыларды алаңға орналастырыңыз)

2. Бізді жансыз және тірі табиғаттың қандай денелері қоршап тұр? Өсімдіктерді ата. Тірі организмдердің жансыз заттардан айырмашылығы қандай?

3. «Көзқарас» ұғымы. Бір тұқымдас өсімдіктердің екі үлгісін салыстырыңыз, олар несімен ұқсас, айырмашылығы неде? Қандай айырмашылықтар болуы мүмкін? Жабайы және мәдени өсімдіктер туралы түсінік.

4. Сайтта қандай жануарларды кездестіруге болады? Табиғатта тек өсімдіктер ғана емес, жануарларды көрмесек те, бар екенін қалай дәлелдеуге болады? Өсімдіктерді және олардың астындағы топырақты мұқият зерттеңіз, жануарларды немесе жануарлар әрекетінің іздерін табыңыз. Неліктен жануарларға қарағанда табиғаттағы өсімдіктерді бақылау оңай? Жануарлардың қозғалысының табиғатын бақылаңыз, жануарлардың қозғалуы неліктен маңызды екенін талқылаңыз.

5. Материалды жалпылау. Жансыз денелердің тірі организмдерден айырмашылығы неде?

Үй жұмысы:экскурсияның нәтижелерін тапсырма картасында реттеңіз

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD

1.Мотивация

(өзін-өзі анықтау)

оқу әрекеттеріне

Іскерлік ырғаққа қосу

Сыныпты жұмысқа дайындау

Тұлғалық: өзін-өзі анықтау

Нормативтік: мақсат қою

Коммуникативті: мұғаліммен және құрдастарымен оқудағы ынтымақтастықты жоспарлау.

2 Білімді толықтыру

Сіз тақырыпты зерттедіңіз Қоршаған орта«Бастауыш мектепте. Бүгін біз тірі ағзалар әлемінің қаншалықты алуан түрлі екенін, олардың табиғаттағы маңызы қаншалықты зор екенін және адам өмірінде қандай рөл атқаратынын тағы да көреміз.

Үй жазайық. Экскурсия бойынша есеп жазу тапсырмасы

Оқушылар ақпаратты тыңдайды

жаз

үй. жаттығу

Коммуникативті:

Тыңдау және диалогқа түсу қабілеті.

3. Сабақта жұмыс жоспарын түсіндіру. Экскурсияда өзін-өзі ұстау ережелерімен таныстыру

Экскурсия кезіндегі жұмыс ерекшеліктерімен, экскурсия туралы есеп беру формасымен таныстыру.

Ақпаратты тыңдау, талқылауға қатысу

Мұғалімнің сұрағына жауап беріп, сызба сызыңыз.

Когнитивті:

Сабақ-экскурсия туралы түсінік

Коммуникативті:

Басқа адамдарды тыңдау қабілеті.

4. Экскурсия

Жанды және жансыз табиғат объектілерімен жұмыс

Жанды және жансыз табиғат объектілерін бақылау.

Когнитивті:

Мектеп учаскесінде өсетін өсімдіктердің түр құрамымен таныстыру

Коммуникативті

1. Басқа адамдардың сөзін тыңдау, түсіну қабілетін қалыптастыру.

5 Сабақты қорытындылау (рефлексия)

Сіз қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

Алған әсерлерімен бөлісу

Коммуникативті:

Жалпы талқылауға қатысу мүмкіндігі

Толық аты __________________________________________________

Экскурсия» Тірі және жансыз табиғат.» 5 сынып

Мақсаты: жанды және жансыз табиғатқа қатысты заттарды салыстыру

1. Жансыз және тірі табиғаттың үш-төрт денесін табыңыз. Оларды атаңыз. Жансыз табиғат денелері: ________________________________________________________________________________
Жануарлар дүниесінің объектілері: ________________________________________________________________________________

2. Тірі ағзалардың белгілерін есте сақтаңыз, оларды тізіңіз ______________________________________________________________________________________

3. Дәптерге биіктігі әртүрлі екі қайыңның (екі алма ағашының) суретін сал. Суретте тірі ағзалардың қандай қасиетін бейнелегеніңізді түсіндіріңіз.

4. Жануарларды бақылап, оның қозғалысын сипаттау.
Жануар: ________________________________________________________________

Қозғалыс сипаты (жылдам, баяу, ретсіз, мақсатты, бүкіл денемен, аяқ-қолдың көмегімен) ______________________________________________________________________
Неліктен жануарлардың қозғалуы маңызды? ________________________________________________________________________________

5. Табиғаттағы өсімдіктерді немесе жануарларды бақылау оңай ма? Қалай ойлайсыз, неге? ______________________________________________________________________

6. Жансыз денелер мен тірі ағзалардың айырмашылығы туралы қорытынды жасаңыз
Тірі организмдердің жансыз денелерден айырмашылығы сол _____________________________________________________________________________


  • XlX - xXc (Толстой) тоғысындағы Ресейдегі тегін білім беру теориясы.
  • Ресейдегі балалар мен жасөспірімдер қозғалысы.
  • Педагогиканың ғылым ретіндегі міндеттері.
  • Педагогиканың негізгі категориялары: білім беру, оқыту, тәрбиелеу.
  • Білім берудің тарихи-әлеуметтік сипаты.
  • Оқушыларға экологиялық тәрбие беру, оның мазмұны, міндеттері, әдістері мен формалары.
  • Білім беру мазмұнының түсінігі, факторлары және оларды таңдау критерийлері.
  • Оқушылардың бақылау-бағалау іс-әрекетін ұйымдастыру.
  • Жеке бағалау стандарттарын қолданудың педагогикалық шарттары. Бағалаудың тәрбиелік рөлі.
  • Педагогика пәні, оның салалары. Бірқатар қоғамдық ғылымдардағы педагогикалық пәндердің рөлі. Педагогиканың философиямен, психологиямен, әлеуметтанумен байланысы.
  • Тәрбие процесінің мәні мен мазмұны. Ұғымдар: тәрбиелеу, өзін-өзі тәрбиелеу, қайта тәрбиелеу. Тәрбие мақсатының шынайылығы.
  • Адамгершілік тәрбиесінің мақсаты, міндеттері және мазмұны. Еңбек, эстетикалық және құқықтық тәрбиемен байланысы. Сухомлинский еңбектеріндегі адамның адамгершілік қасиеттерінің тізімі.
  • Қарым-қатынас педагогикалық іс-әрекеттің негізі ретінде. Педагогикалық қарым-қатынас стильдері.
  • Ұжым жеке адамға әсер ету құралы ретінде. Ұжымшылдық теориясының негізін салушы – Макаренко, оның шетелде танымалдығы.
  • Ұжым өмірінің заңдылығы, принциптері, балалар ұжымының қалыптасу кезеңдері (кезеңдері).
  • Педагогикалық қабілеттер, олардың психологиялық құрылымы және түрлері.
  • Тәрбиенің үлгілері мен принциптері, олардың сипаттамалары.
  • Ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістерінің жалпы сипаттамасы, педагогикалық тәжірибе ғылыми-практикалық шешімдердің арсеналы ретінде.
  • Психология
  • Психологиялық компоненттер және білімді меңгеру шарттары.
  • Сәтсіздіктің психологиялық себептері.
  • Үлгерімі төмен оқушының жеке басының және ойлауының ерекшеліктері.
  • Оқыту мен дамытудың арақатынасы.
  • Дамыта оқытудың принциптері.
  • 1. Күрделіліктің жоғары деңгейінде жаттығу;
  • Проблемалық және бағдарламалы оқытудың психологиялық мәні.
  • Жасөспірімнің психологиялық ерекшеліктері.
  • Оқыту мотивтері. Позитивті мотивацияны қалыптастырудың жолдары мен құралдары.
  • Темекі шегудің, алкоголизмнің және нашақорлықтың психологиялық табиғаты, олардың себептері мен алдын алу жолдары.
  • Шағын топтар, олардың түрлері және даму деңгейлері.
  • Оқушылардың білімін бақылау және бағалау, олардың оқудағы және тұлғаны қалыптастырудағы рөлі. Бағалау критерийлері, оларды сақтау маңыздылығы.
  • Жастық дағдарыстар, олардың көріністері мен себептері.
  • Қиын жасөспірімдер. Олардың пайда болу себептері және олармен жұмыс істеудің психологиялық ерекшеліктері.
  • Талап қою деңгейі, жеке тұлғаның өзін-өзі бағалауы, олардың түрлері, тұлғаның қалыптасуына әсері.
  • Жас туралы түсінік. Жас кезеңділігі, олардың критерийлері.
  • Отбасылық және отбасылық өмірге психологиялық дайындық тәрбиенің ең маңызды міндеті ретінде. Оның негізгі мақсаттары мен жұмыс бағыты.
  • Ірі әлеуметтік топтар, олардың түрлері мен белгілері.
  • Сынып жетекшілік стильдері және оларды талдау және бағалау.
  • Қақтығыстар, олардың түрлері мен түрлері. Қақтығыс жағдайындағы мінез-құлық тәсілдері және одан шығу жолдары.
  • Тұлғаның психикалық дамуындағы биологиялық және әлеуметтік факторлар, оларды оқыту мен тәрбиелеуде ескеру.
  • Биологияны оқыту әдістемесі
  • Биологтарды оқытудың практикалық әдістері. Олардың білім мен тәрбие процесіндегі рөлі.
  • Биологияны оқыту процесіндегі экологиялық тәрбие және оның міндеттері.
  • Биологияны оқытудың сөздік әдістерінің сипаттамасы.
  • Мектеп биология курсындағы биологиялық ұғымдардың классификациясы.
  • Биологияны оқытудағы әдіс-тәсілдерді таңдау, олардың үйлесімі, байланысы мен маңызы.
  • Көрнекі әдістердің сипаттамасы, олардың биологияны оқытудағы және оқу үрдісіндегі рөлі.
  • Пәнаралық байланыс принципі және оны биологияны оқытуда қолдану.
  • Биологиядан оқытудың қазіргі түрлері: дамытатын, проблемалық, бағдарламаланған, модульдік, мультимедиялық.
  • Экскурсия биологияны оқытудың бір түрі ретінде, оның тәрбиелік мәні. Экскурсияның түрлері, пәндері және құрылымы. Мұғалімдерді экскурсияға дайындау.
  • Сабақтың құрылымы. Сабақты жүзеге асырудың заманауи тәсілі.
  • Мұғалімнің жетекшілігімен студенттердің өзіндік жұмысының әдістемесі. Өзіндік жұмыс әдістерінің жалпы сипаттамасы. Оқулықпен жұмыс, эксперимент.
  • Сабақ биологияны оқытудың негізгі формасы, оның негізгі қызметтері.
  • Биологиядан сыныптан тыс жұмыс. Сыныптан тыс жұмыстардың формалары мен түрлері. Мектептегі сыныптан тыс жұмыстардың мазмұны мен ұйымдастырылуы.
    1. Экскурсия биологияны оқытудың бір түрі ретінде, оның тәрбиелік мәні. Экскурсияның түрлері, пәндері және құрылымы. Мұғалімдерді экскурсияға дайындау.

    Биология бойынша экскурсиялардың практикалық және әдістемелік негіздемесін А.Я.Герд жасаған. Ол сабақтың экскурсиямен байланысының қажеттілігін көрсетті, өйткені тек табиғатта ғана оқушылардың назарын сыныпта зерттеуге болмайтын құбылыстарға аударуға болады.

    мектеп саяхаты - сыныппен немесе оқушылар тобымен мектептен тыс жүргізілетін тәрбие жұмысының түрі танымдық мақсаттабиғи ортада немесе жасанды түрде жасалған жағдайларда объектіден объектіге көшу кезінде мұғалімнің таңдауы бойынша және бағдарламасына қатысты тақырыптар бойынша.

    Экскурсиялар 6-11 сыныптар аралығында оқыту курстарының тақырыптары бойынша сабақтар жүйесіне енгізілген. Сондықтан мұғалім ұзақ мерзімді перспективада экскурсиялардың уақытын алдын ала белгілейді, ал сәйкес сабақтарда экскурсия алдында табиғаттың осы құбылыстарымен тікелей танысу қажеттілігі туралы жағдай жасайды. Сондай-ақ мұғалім кері байланысты қамтамасыз етеді – экскурсиялық материалдарды келесі сабақтарға енгізу, оқушылардың экскурсияда көргендерін және білгендерін есте сақтауын ұсынады, экскурсия кезінде жиналған табиғат объектілерін практикалық жұмыста және демонстрациялық материал ретінде пайдаланады.

    Экскурсиялар кезінде сабақта, сыныптан тыс және мектептен тыс жұмыстарда қажет болатын материалдар жинақталады (табиғатты қорғау ережелерін ескере отырып). Сонымен қатар өсімдіктерді жинау, тәрбиелік жұмыс жасау дағдылары қалыптасады эксперименталды аймақ, жинау және гербаризация дағдылары.

    Турлар болуы мүмкін

      ботаникалық,

      зоологиялық,

      жалпы биологиялық,

      экологиялық

      кешенді, жеке биология курстарының білім беру мазмұнын ескере отырып.

    Биология бағдарламасы барлығына экскурсиялар ұсынады оқу курсы 6-11 сыныптар аралығында және тақырыптарды ұсынады бағдарламасы бойынша оқу сапарларытабиғатқа, мұражайларға және әртүрлі өнеркәсіптік кәсіпорындарға курстың сәйкес тақырыптарын оқуға бөлінген уақыт есебінен, бірақ экскурсиялар да сабақтан тыс болуы мүмкін.

    Б.Е.Райков ұстазға экскурсиялар жүргізу бойынша бірнеше пайдалы кеңестер берді (1920). Биологияны оқыту әдістемесінде олар « Экскурсиялық істің он өсиеті".

      Экскурсия серуендеу емес, жаттығу сабақтарының міндетті бөлігі екенін есте сақтаңыз.

      Экскурсияға баратын жерді зерттеп, тақырыпты сызып, оған жоспар құрыңыз.

      Экскурсия тақырыбын сақтаңыз, кездейсоқ сұрақтарға алаңдамаңыз.

      Экскурсияда не көрсете алатыныңызды ғана айтыңыз.

      Ұзақ түсініктемелерден аулақ болыңыз.

      Көрермендерді тек тыңдаушыларды қалдырмаңыз, олардың белсенді жұмыс істеуін қамтамасыз етіңіз.

      Көрермендерді көп атаулармен бомбаламаңыз: олар оларды ұмытады.

      Нысандарды қалай дұрыс көрсету керектігін біліңіз және тыңдаушыларды оларға дұрыс қарауға үйретіңіз: барлығы көре алуы керек.

      Көрермендерді қажетсіз шаршатпаңыз: олар сізді тыңдауды тоқтатады.

      Экскурсияны материалды кейіннен зерделеу арқылы есте сақтау.

    Мұғалімнің өзі үшін экскурсияның маңызы зор. Мектеп оқушыларымен табиғатпен бетпе-бет келе отырып, ол табиғаттанушы ретінде тірі дүниені танып, түсіну міндетін айқын сезінеді.

    1. Сабақтың құрылымы. Сабақты жүзеге асырудың заманауи тәсілі.

    Сабақ - мұғалімнің сыныппен оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастырудың негізгі формасы - тұрақты, жас және дайындық тобы бойынша біркелкі оқушылар - нақты биология бағдарламасы бойынша, бекітілген кесте бойынша және мектеп ғимаратында. Сондай-ақ «ашық аспан астында» - мектептің тәжірибелік алаңында, мектеп жанындағы аумақта, өлкетану мұражайында, зоологиялық мұражайда және т.б.

    Сабақта : мақсат, мағыналы, әдістемелікЖәне нысандар үйрену.

    Сабақтың құрылымы - Бұл әр түрлі нұсқалары бар сабақтың негізгі оқу-тәрбиелік қасиеттерінің тұтастығын және сақталуын қамтамасыз ететін элементтер мен кезеңдердің жиынтығы. Сабақтың құрамдас бөліктері – кезеңдері бар жақын қарым-қатынасжәне белгілі бір ретпен жүзеге асырылады:

    1. Ұйымдастырушылық (2-3 мин.) - оқушылардың жұмысқа дайындығын анықтайды.

    Маңыздылығы- сабақтың одан арғы барысын толық анықтайды. Мұғалім : Сабақ жоспарын хабарлайды; Сауалнаманың қалай, қандай мақсатта құрылатынын айтады, қызығушылықты ашады жаңа тақырыпжәне оның мағынасы.

    2. Білімді тексеру немесе бақылау (10 мин.). Мақсаты өткен (алдыңғы) тақырып бойынша студенттердің білім деңгейін анықтау және келесі тақырыпты одан әрі ілгерілету немесе оқу мүмкіндігін белгілеу. Білімді бақылау студенттер арасында сауалнама түрінде ұсынылады, ол болуы мүмкін фронтальды(бүкіл сынып ішіндегі білім деңгейін анықтайды) немесе жеке(белгілі бір оқушының білімінің тереңдігін ашады).

    3. Жаңа тақырыпқа ауысу e(2-3 мин.). Мақсаты – оқушыларды жаңа тақырыптың өткен материалмен байланысы, маңызы туралы айта отырып, оны жүйелі, жүйелі түрде жеткізу, балалардың танымдық қызығушылығын оятуға тырысу.

    4. Stud. жаңа анау Біз(20-25 мин.). Мақсат - түсіндіру. жаңа төсеніш. Берілген пішіндеуіш. жаңа биологиялық концепциялар әзірленді. қазірдің өзінде олар. ЗУН.

    5. Тұрақты білім (7-10 мин.) - фронтальдық сипаттағы жеке сұрақтар, тақырып мазмұны бойынша негізгі, маңызды нүктелер бойынша 2-3 сұрақ. Мағынасы- сабақты бағалайды.

    6. Ұйымдастыру(2-3 мин.) – қай § үйрену керек, күнделікке жазып алғанын тексеру, неге ерекше көңіл бөлу керек, қандай сұрақтарға жауап беру керек (ауызша немесе жазбаша).

    Қазіргі білім беру формасының ерекшелігі сол бірдей жастағы және дайындық деңгейі бірдей студенттер тұрақты оқу топтарына (сыныптар) біріктіріледі). Тренинг пән материалы оқушылардың жасы мен дайындығын ескере отырып таратылады, А әр курсбиология бөлек бөліктерге бөлінедіоқу материалы- дәрістер, Тақырыптарқай белгілі бір логикалық ретпен орналасады. Сабақтар кестеге енгізілген және бағдарламалық оқу материалының көлемімен реттеледі.

    Заманауи ур. құрамдастардың бүкіл жүйесі жүзеге асырылады: мақсат, мағыналы, әдістемелікЖәне нысандар үйрену.

    «Биологиялық экскурсиялар»

    Кіріспе

    Биологияны оқытуды экскурсияларсыз елестету мүмкін емес. Педагогтың жетекшілігімен табиғат құбылыстарын тікелей бақылау дүниенің материалдылығы туралы, кез келген табиғи кешеннің құрамдас бөліктерінің байланыстары мен дамуы туралы, табиғат байлығы туралы алғашқы түсініктердің қалыптасуына ықпал етеді.

    Экскурсияның негізгі мақсаты – бірнеше ондаған тіршілік иелерінің түрлері мен атауларын көрсету, оларды табуды және жеке жануардың немесе өсімдік организмінің морфологиялық және биологиялық ерекшеліктерін сипаттауды үйрену емес, оларды көрсету және көруге үйрету. табиғат өмірі, көріп, түсінеді биологиялық процестер. Бір ғана организмге емес, жалпы құбылыстарға назар аудару керек, ал жеке организмдер бұл құбылысты суреттейтін мысалдар ғана. Тек осы таптырмас шартта ғана біз қоршаған табиғаттың өмірін сол немесе басқа таңғажайып белгілерімен ерекшеленетін жеке болмыстар түрінде емес, бір-бірімен тығыз байланысты құбылыстар тізбегі түрінде елестететінімізге қол жеткізе аламыз.

    Жұмысымда жүйелі түрде экскурсия жүргіземін. Бұл маған өте ыңғайлы жерде және біздің ауыл мен мектебімізді жасауға мүмкіндік береді. Мектеп қабырғасының дәл сыртындағы қайың орманы, Чулым өзені – 8 минуттық жерде, Берла өзені одан да жақын, ауылдың орталығында – тоған, 10 минуттық жерде – шалғын. Экскурсияның тамаша объектісі болып табылады мектеп сайты. Мен экскурсияларды жүйелі түрде жүргізетіндіктен, менде тек күзгі ғана емес, сонымен қатар барлық маусымдық экскурсияларды өткізуге негіз болған тұрақты сайттар бар.

    Жүйелі экскурсиялар эстетикалық сезімдерді, материалистік дүниетанымды, экологиялық байланыстарды диалектикалық түсінуді, табиғи кешендердің бірлігі мен тұтастығын тәрбиелеуге жақсы материал береді.

    «Мектептегі экскурсиялық іс өзінің тәрбиелік және тәрбиелік күшін экскурсия ерекше адал және сүйіспеншілікке толы мұғалімнің кездейсоқ және ерікті бастамасы емес, ажырамас іс-әрекет болған кезде ғана толықтай дамытады. ажырамас бөлігімектептің оқу жоспары», - деп Б.Е.Райков экскурсияның оқушыларды тәрбиелеудегі орнын анықтай отырып.

    Тур сәтті өтуі үшін келесі қадамдарды орындау қажет:

    1. экскурсияға дайындық

    2. экскурсия жүргізу.

    Экскурсияға дайындық.

    Төмендегі кеңестер турға дайындалуға көмектеседі:

    1. Экскурсия серуендеу емес, жаттығу сабақтарының міндетті бөлігі екенін есте сақтаңыз.

    2. Экскурсияның тақырыбын анықтау, оның өтетін жерін зерттеу, экскурсияның жоспарын құру.

    3. Кездейсоқ сұрақтарға алаңдамай, экскурсия тақырыбын ұстаныңыз.

    4. Экскурсияда не көрсете алатыныңыз туралы ғана сөйлесіңіз.

    5. Ұзақ түсініктемелерден аулақ болыңыз.

    6. Көрермендерді тек тыңдаушыларды қалдырмаңыз, оларды белсенді жұмысқа тартыңыз.

    7. Экскурсанттарды жаңа атаулармен шектемеңіз; олар оларды ұмытады.

    8. Туристердің зейінін қалаған нысанға аударуды білу.

    9. Оқушыларды орынсыз шаршатпай, экскурсияны уақытында тоқтатуды білу.

    10. Экскурсия материалын келесі сабақтарда оқушылардың жадында бекіту.

    Әрбір экскурсия осы жүйеде белгілі бір орынды алып, тақырыптық сабақтар жүйесіне органикалық түрде кіреді. Сабақ оқушыларды экскурсияға дайындайды, ал экскурсия олардың білімін кеңейтіп, нақтылайды. Тек дұрыс ұйымдастырылған және қатаң ойластырылған экскурсиялар ғана білім беру мәселелерін сәтті шеше алатынын ұмытпауымыз керек.

    Экскурсияға дайындық кіреді

    Мұғалімді саяхатқа дайындау

    Оқушыларды саяхатқа дайындау

    Мұғалімді саяхатқа дайындау.

    Экскурсияға бірнеше күн қалғанда мұғалім белгілі бір ландшафтта маршрутты таңдайды және оны бойлай серуендейді, зерттеуге қажетті объектілерді таңдайды, осы объектілерді көрсету үшін аялдамалар, студенттерді өз бетінше бақылау, жалпылама әңгімелер. Мұғалімнің бұл жұмысы келесі негізгі бөлімдерді көрсетуі тиіс экскурсиялық жоспарды дайындаумен аяқталады: кезең бойынша экскурсияның мақсаттары, экскурсияның мазмұны мен әдістерінің негізгі сұрақтары, маршрут және бақылау объектілері, кіріспе және жалпылау әңгімелеріне арналған сұрақтар. Мұғалім экскурсияның құрылымын ойлайды. Құрылымда, логиканың сыртқы көрінісі ретінде оқу процесі, мынадай міндетті бөліктер болуы керек: экскурсияның тапсырмасы немесе тақырыбы, әңгіме немесе әңгіме түріндегі қысқаша кіріспе, студенттердің өзіндік жұмысы, олардың баяндамалары, мұғалімнің қосымша ақпараты, жалпылаушы әңгіме.

    Оқушыларды саяхатқа дайындау.

    Оқушыларды экскурсияға дайындаудың маңызы зор. Олар табиғатта нені көру керектігін, неге ерекше көңіл бөлу керектігін, қалай бақылау керектігін білуі керек. Бұрын мұғалім елді мекенге бағдарлау және экскурсияға оқушылардың дайындығы мен тәртібіне қойылатын талаптармен таныстыру мақсатында экскурсия маршрутының сызбасын көрсете алады. Әр оқушыда (сыныпта аз оқушы болса) дәптер, қарындаштар, үлкейткіш әйнек, есептегіш болғаны абзал. Мектеп оқушылары өздеріне ыңғайлы аяқ киім мен киім дайындауы керек. Экскурсия алдында оқушыларды шу шығармауға, жүгірмеуге, ағашқа қажетсіз өрмелемеуге, өсімдіктерге, жануарларға зиян келтірмеуге және экологиялық жүйежалпы.

    Осы тәрбиелік ұстанымға сүйене отырып, мұғалім оқушыларға мынадай мінез-құлық ережелерін қалыптастырады: ең типтік өсімдіктерді атап өту, есте сақтау, бірақ оларды жинамау, көбелектерді, қоңыздарды, қосмекенділерді бақылаңыз, бірақ оларды ұстамаңыз. Құстардың ұяларын суретке түсірмеу керек, оларға қауырсынды немесе жер жыртқышын әкелмеу үшін және, әрине, оларды өзіңізбен бірге алып кетпеу керек. Мұғалім мен оқушылар осыдан 20-30 жыл бұрын кең таралған өсімдіктер мен жануарлардың көптеген түрлері қазір сирек немесе жойылып кету қаупі төніп тұрғанын есте ұстауы керек.

    Экскурсия өткізу.

    Экскурсия оқушылар орналасқан табиғи ландшафтты анықтаудан басталады. Мұғалім береді қысқаша сипаттамаландшафт - оның негізгі белгілері. Оқушылардың назары жылдың осы маусымының типтік ерекшеліктеріне аударылады. Осы немесе басқа биоценоз және жалпы ландшафт дамуда, үздіксіз өзгеру процесінде қарастырылады.

    Оқушыларға кез келген өсімдіктер мен жануарларды көрсету ұсынылмайды. Бұл ландшафтқа тән фондық өсімдіктердің 10-15 түріне және жануарлардың бірдей санына назар аудару жеткілікті. Белгілі бір түрдің биологиясын, оның қоршаған ортаның нақты жағдайында өмір сүруге бейімделуін сипаттағанда, назар аударыңыз

    бойынша студенттер жалпы құрылымбүкіл биоценоздың, өсімдіктердің, жануарлардың, топырақтың өзара байланысы туралы. Бұл өте маңызды!

    Экскурсия барысында оқушылардың назарын жылдың әр мезгіліндегі табиғаттың белгілі бір аймақтарының өзіндік ерекшелігі мен әсемдігіне аудару, әдебиет пен кескіндемедегі көркем бейнелерді пайдалану. Орыс жазушылары мен суретшілері табиғатты жақсы көрді, оны қалай бақылай білуді білді, ол туралы қызықты етіп жазды және әртүрлі пейзаждардың маусымдық өмірі туралы әдемі суреттер қалдырды. Әрине, бұл жағдайда биологиялық экскурсияның барысын бұзбау үшін белгілі бір шараны сақтау керек.

    Экскурсияны мұғалімнің ескертулерімен осы тақырып бойынша оқушылардан сауалнама жүргізетін сабаққа айналдырмаңыз: экскурсия өзінің мазмұны мен ерекшелігін сақтауы керек.

    Экскурсияның ажырамас бөлігі әрбір студенттің өз бетінше бақылауы болып табылады. Оқытушы экскурсиялық жоспарды құра отырып, өзіндік жұмыс тапсырмаларын анықтайды (бірнеше сұрақтар түрінде, қарапайым планшеттер немесе нақты бақылауларды жазуға арналған карточкалар). Тапсырмалардың мақсаты студенттерді сыртқа шығуды көздеуге үйрету табиғатқұбылыстарды түсіну, оларды түсіну, туындаған мәселелерді шешу үшін табиғаттың өзіне жүгіну.

    Тапсырмалар оқушыларға қолжетімді болуы және репродуктивті және шығармашылық танымдық әрекеттердің үйлесімін қамтамасыз етуі керек. Тапсырма топ орналасқан биотопты сипаттауды, тірі объектілерді анықтауды, олардың эскиздерін, фотосуреттерін қамтиды. Өз бетімен бақылау кезінде мұғалім балалардың жұмысын бақылайды. Белгіленген уақытта оқушылар қорытынды әңгімеге жиналады, оның барысында бақылаулар мен олжалар туралы әңгімелейді, жиналған материалды көрсетеді. Мұғалім оқушылардың назарын ең қызықты бақылауларға, заттарға аударып, оқушылардың хабарламаларын қорытындылайды.

    Экскурсиядан кейін оқушылар жиналған материалды өңдеп, түскен жапырақтардың, тұқымдардың, жемістердің коллекцияларын жасайды, әртүрлі белгілердің өзгергіштігін, белгілі бір өмір жағдайларына бейімделуін және т.б. Экскурсияның нәтижелері хаттама немесе есеп беру кестесі түрінде ресімделеді.

    Экскурсияның әдістемесі

    ӨСІМДІК ТІРШІЛІГІНДЕГІ КҮЗДІК ҚҰБЫЛЫСТАР

    Тапсырмалар.

    Тәрбиелік: оқушылардың ағаштар, бұталар және шөптесін өсімдіктер туралы түсініктерін, олардың өмір сүру ұзақтығын, өсімдіктердің жағдайға бейімделуін дамыту. қоршаған орта: күзгі жапырақ түсі, жапырақтың түсуі, өсімдіктердің күзгі гүлденуі, жемістері мен тұқымдарының таралуы, әртүрлі мекендеу ортасындағы гүлді өсімдіктердің сыртқы құрылысының ерекшеліктері; бақылауларды бекіту әдістерін әзірлеу; экскурсия бойынша жазбаша есеп шығарудың жалпы тәрбиелік қабілетін қалыптастыру.

    Тәрбиелік: өсімдіктер тіршілігіндегі күзгі құбылыстардың басталу себептерін олардың арасындағы байланыстар мен қоршаған ортадағы өзгерістер (температура, ылғалдылық, күннің ұзақтығы, бұлттылық т.б.) орнату арқылы ашып, ғылыми көзқарасын дамыту; оқушылардың табиғатты эстетикалық қабылдауын және табиғат пейзаждарында өзін-өзі ұстау дағдыларын қалыптастыру, оқушыларды қыстайтын құстарға жем болатын өсімдіктердің жемістері мен тұқымдарымен таныстыру.

    Жабдық: елтаңбаға арналған папка-жапырақтарды шығару; картонға басып шығарылған және жапсырылған тапсырмалар; дидактикалық материалағаштар мен бұталарды бейнелеу; полиэтилен пакеттері.

    Экскурсияның барысы.

    1. Экскурсия кезіндегі қауіпсіздік және табиғатта өзін-өзі ұстау ережелері туралы әңгімелесу.
    2. Экскурсияның мақсатын қою: ауа-райының маусымдық өзгерістері күзде өсімдік тіршілігіне қалай әсер ететінін және жақын жерде қандай гүлді өсімдіктер мекендейтінін анықтау.
    3. Айналадағы табиғаттың әсемдігі (күз туралы 1-2 өлең оқу) және күзге тән белгілер (табиғаттың жазғы жасыл киімі сары, қып-қызыл, күлгін түске ауысады; күндізгі жарықтың азаюы, ауа температурасының төмендеуі) туралы әңгіме. , т.б.).
    4. Тапсырмаларды өз бетінше орындау.

    Бірінші карта. 15 мин ішінде.орманның бөлінген аумағын үрлеу. Тапсырмаларды орындау.

    (Орманның әртүрлі бөліктері жұмысқа бөлінген. Бұл өсімдіктердің түрлік құрамын барынша толық анықтауға мүмкіндік береді)

    1. Ауданда қандай ағаш гүлді өсімдіктер өсетінін табыңыз. Жемістерді, сондай-ақ жасылдан толық күзгі гүлденуге біртіндеп көшуді көрсететін түрлі түсті жапырақтарды жинаңыз. Бір дорбаға аттас ағаштардың жапырақтары мен жемістерін салу.

    2. Әр түрлі ағаштардағы жапырақтардың түсінің өзгеруін бақылаңыз. Түсті жапырақтардың қай жерде екенін белгілеңіз - тәждің жоғарғы бөлігінде немесе төменгі бөлігінде, сыртқы немесе ішкі жағында? «Көп», «аз», «көп», «аз» терминдерін қолданып, бақылау нәтижелерін кесте түрінде жазыңыз.

    тәж бөліктері

    Ағаш тектес өсімдіктің атауы

    ашық

    ішкі

    3. Жапырақтардың түсуін бақылаңыз. Жасыл жапырақты тартуға тырысыңыз; түсі өзгере бастаған жапырақ; түсі мүлде өзгерген жапырақ. Түсін өзгерте бастаған және оны толығымен өзгерткен жасыл жапырақтардың отрядының ерекшеліктері туралы ескертпелер жасаңыз.

    4. Олардың қалай әсер ететінін табыңыз сыртқы түріағаш (пішіні, өлшемі) оның өмірінің әртүрлі жағдайлары. Ашық жерде, шетінде және орманда өскен бір тұқымдас ағаштарды табыңыз; осы ағаштардың схемалық сызбасын және сәйкес жазбаларды жасаңыз.

    5. Нәтижелерді талқылау. «Жылыжайда өссе, қайыңның тіршілігіне күз құбылысы келе ме?» деген сұрақты талқылау. Атқарылған жұмыстар бойынша қорытынды.

    6. Тапсырмаларды өз бетінше орындау.

    Екінші карта. 10 минут ішінде орманның бөлінген аумағын тексеріңіз. Тапсырмаларды орындау.

    1. Осы аймақта қандай бұталар өсетінін табыңыз. Жемістерді жинап, ағаштардың жемістерімен салыстыр. Неліктен бұталарда шырынды жемістер бар. Бұталардың жемістері мен тұқымдары қалай таралады?

    2. Жапырақтардың түсінің өзгеруін бақылаңыз. Кестеге деректерді енгізіңіз (мұғалімнен белгісіз атауды сұраңыз).

    3. Бұталардың немесе ағаштардың жапырақтары ертерек толық гүлдейтінін анықтаңыз. Осы мақсатта ағаштар мен бұталардың бір аймағындағы жапырақтардың бояу дәрежесін салыстырыңыз. Кестеге мәліметтерді толтыру; жапырақтардың бояу дәрежесін «көп», «аз» сөздерімен көрсетіңіз

    7. Нәтижелерді талқылау. Әңгімелесуге арналған сұрақтар: бұтаның ағаштан айырмашылығы неде? Бұталар тіршілігінде қандай күзгі құбылыстар байқалады? Бұталардың жапырақтары қалай түсті және олар қалай түседі? Бұталар ағаштардың тәждерінің астында тұрады. Бұл күзгі құбылыстардың жүруіне қалай әсер етеді? Қыс мезгіліне дайындықта бұталар мен ағаштардың қандай ортақтығы бар?

    8. Мұғалім мен оқушылардың бірлескен жұмысы.

    «Күзде шөптесін өсімдіктердің тіршілігі қалай өзгереді» деген сұрақ.

    (Шөптесін өсімдіктердің сыртқы құрылысының ерекше белгілері, олардың алуан түрлілігі, өмір сүру ұзақтығы, тұқымның шашылу әдістері, әр түрлі гүлдену кезеңдері, қысқа дайындықтары нақтыланады. Әңгіме оқушылардың өз бетінше шашырау әдістерін бақылауымен кезектеседі. тұқымдар).

    Итой экскурсиялары.Экскурсияның нәтижелері жазбаша есеп түрінде ресімделеді. Аяқтауға 5-7 күн қажет. Мұндай кезең жемістер топтамасын, гербарий парағын және есеп мәтінін түрлі-түсті және дәл орналастыруға мүмкіндік береді.

    КӨКТЕМДЕГІ ӨСІМДІК ТІРІШІ

    Тапсырмалар.

    Тәрбиелік: оқушылардың өсімдік организмінің қоршаған орта жағдайларымен байланысы, көктемнің келуімен өсімдіктер әлемінде болған өзгерістер – ағаш және бұталы өсімдіктердің гүлденуі, эфемералардың гүлденуі, сүректі өсімдіктердің тұқымдарының өнуі туралы түсініктерін дамыту. ; ерте гүлдейтін өсімдіктерді анықтауды үйрену; экскурсия бойынша жазбаша есеп дайындауда жалпы білім беру дағдыларын дамыту.

    Тәрбиелік: ағаш және шөптесін өсімдіктердің ерте гүлдену себептерін және өсімдік тіршілігіндегі маусымдық құбылыстардың өзгеруін көрсете отырып, табиғатқа ғылыми көзқарасын дамыту; табиғат пен өнер арқылы оқушыларға эстетикалық тәрбие беруге ықпал ету; студенттерді көктемгі эфемероидтарға, әсіресе елді мекендер маңындағы адам әсерінен зардап шегетіндерге қамқорлық жасауға көндіру; «Қар тамшысы» рейдін ұйымдастыру; табиғатты пайдаланып қана қоймай, оның байлығын қалпына келтіруге үйрету.

    Экскурсияның барысы.

    1. Экскурсия кезіндегі қауіпсіздік шаралары және табиғатта өзін-өзі ұстау ережелері туралы әңгімелесу.

    2. Экскурсияның мақсатын қою: Оқушыларды көктемнің әр мезгілімен, оның ауа райы ерекшеліктерімен, өсімдіктер мен жануарлар дүниесіндегі өзгерістермен, оянған табиғаттың әсемдігімен, оны қорғау мәселелерімен таныстыру.

    3. Айналадағы табиғаттың әсемдігі мен көктемнің өзіне тән белгілері туралы әңгіме

    4. Тапсырмаларды өз бетінше орындау.

    Бірінші тапсырма. 10 минут ішінде гүлді шөптесін өсімдіктердің берілген санын (үлгілері емес) табыңыз; оларды бұзбай анықтау. Жазбаларды дәптерге кесте түрінде жүйелеу.

    (Егер балалар өсімдіктің атымен ұтылып қалса, онда оларға примулалардың суреті мен аты жазылған карточкалар ұсынылады. Олар өздерін қызықтырған өсімдікті тауып, атын дұрыс жазады).

    Тапсырманы орындағаннан кейін талқылауға арналған сұрақтар.

    1. Неліктен примула тез өсіп, гүлдеді?
    2. Бұл өсімдіктердің қандай мүшелері бар қоректік заттар?
    3. Неліктен примула гүлденуге асығады?

    Екінші тапсырма. 5 минут ішінде ерте гүлдейтін өсімдіктердің гүлдерін бақылаңыз, жәндіктердің баруын қадағалаңыз және тозаңданудың қалай жүретінін біліңіз.

    Үшінші тапсырма.Гүлденген ағаштар мен бұталарды қарастырыңыз. Жазбаларды кестеде реттеңіз.

    5. Қорытындылау. Мұғалім дәптерлерді қарап, әдемі және дұрыс құрастырылған кестелерді тауып, көрсетеді. Оқушылар өз жазбаларына өзгерістер енгізеді. Орындалған тапсырмаларға сәйкес экскурсия барысында балаларда туындаған сұрақтар талқыланады.

    Оқушылар жоспар бойынша экскурсия туралы жазбаша есеп береді: орманның әсемдігі; орманның табиғаттағы мәні, ұлттық экономика, адам өмірі; жергілікті орманның ботаникалық атауы және оның орналасқан жері; ормандағы өсімдіктердің деңгейлі орналасуы; схемасы, әр деңгейлі өсімдіктердің тізімдері; әр деңгейде өмір сүру жағдайларын сипаттау; әр ярустағы өсімдіктердің бейімделу ерекшеліктерінің сипаттамасы; орманның қоршаған ортаға (топырақ, температура, ылғалдылық) әсер ететін өсімдіктердің, жануарлардың және микроорганизмдердің тарихи қалыптасқан қосындысының өзара байланысты және өзара тәуелді тіршілігі екендігін дәлелдейтін мысалдар; берілген ормандағы адам мінез-құлқының жағымды және жағымсыз мысалдары; жергілікті ормандарды қорғау бойынша ұсыныстар.

    Мұғалім экскурсия бойынша ең жақсы жазбаша баяндамаға конкурс жариялайды.

    Теориялық негіздеме берілді Райков

    Қозғалыс

    E танымдық жұмысты қамтиды

    E педагогикалық тұрғыдан негізделген болуы керек. зерттелетін объект экскурсия болуы керек

    Уч-восп тапсырмаларын талдау арқылы е белгілері Зверев

    1 Арнайы тәрбиелік міндеттерден айыру

    2 Оқушылардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру

    3 Студенттердің электронды бақылау және практикалық жұмыстарын жүргізудегі жетекші әдістер

    4 E айтарлықтай дайындық пен ұйымдастыруды қамтиды

    5 Туристер зерттеу объектісіне өздері барады

    Биология бойынша экскурсиялардың классификациясы.

    Тақырыптағы орны бойынша: кіріспе, қорытынды

    Жыл мезгілі бойынша

    Орналасқан жері: табиғат, мұражай, көрме, ғылыми-зерттеу мекемесі

    Табиғатқа экскурсияларды дайындау және өткізу әдістері.

    Экскурсияға дайындық.

    Экскурсияның тақырыбын алдын ала анықтау қажет.. Форманың мақсаттары мен міндеттері 2 Өткізілетін орынды таңдау. Маршрутты анықтаңыз, түсіндіру, бақылау, практикалық жұмыстар, табиғи материал жинау үшін аялдамаларды нақтылау маңызды.

    Экскурсияға 1-2 күн қалғанда мұғалім маршрут бойынша жүруі керек

    3 Мазмұнын нақтылау e. Оқыту әдістерін таңдау жүзеге асырылады, студенттердің практикалық жұмысына тапсырмалар құрастырылады. Ламинатталған немесе целлофан карталарында 3-5 адамнан тұратын топқа.

    Жабдық пен экскурсиялық жабдықты таңдау қажет.

    5 Экскурсияның жоспарын немесе қысқаша мазмұнын құру

    Орындау қажет дайындық жұмыстарыстуденттермен. Студенттерді мақсатымен, тақырыбымен таныстыру, брифинг өткізу, қауіпсіздік техникасы. Оқушыларды алдын ала 3-5 топқа бөлу. Экскурсияның нәтижелері бойынша есеп беру формасын анықтау қажет

    Табиғатқа экскурсиялар өткізу.

    Әрбір экскурсия өтетін орынды сипаттаудан басталуы керек (орман, батпақ, ландшафт, өсімдіктердің типтік түрлері, жарықтандыру)

    Зерттелетін заттарды немесе құбылыстарды көрсету арқылы аялдамаларда оқу мазмұнын түсіндіру

    3. Ұйымдастыру өзіндік жұмысстуденттер, соның ішінде бақылау және тапсырмаларды практикалық орындау

    4 көрсету консультациялық көмекстуденттер өздік жұмысты орындау кезінде.

    Студенттердің жұмыс нәтижелері гербарий, коллекция, есеп түрінде көрсетілуі керек.

    Оқушылар келесі сабақта нәтижелер туралы есеп береді, онда экскурсияның қорытындысы шығарылады.

    Биологиядан сыныптан және сыныптан тыс жұмыстар. Биологиядан сыныптан және сыныптан тыс жұмыстардың негізгі түрлері, олардың сипаттамасы.

    Сыныптан тыс жұмыстардың құндылығы.

    сыныптан тыс іс-шаралароқушылардың танымдық қызығушылықтары мен шығармашылық бастамасын қоздыру және таныту үшін мұғалімнің жетекшілігімен сабақтан тыс уақытта олардың ерікті жұмысын әр түрлі ұйымдастыру формасы бар.

    Мақсатоның - биологияға ерекше қызығушылық танытатын балалардың қажеттіліктерін қанағаттандыру

    Сыныптан тыс жұмыс барысында оқушылардың шығармашылық қабілеттері, бастамашылық, байқампаздық пен дербестік дамиды, еңбек дағдылары мен дағдыларын меңгереді, интеллектуалдық, ойлау қабілеті, табандылық пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу, өсімдіктер мен жануарлар туралы білімдерін тереңдету, қоршаған ортаға деген қызығушылықтарын арттыру, алған білімдерін практикада қолдана білуге ​​үйрету, жаратылыстану-ғылыми дүниетанымын қалыптастырады. Ой-өрісін кеңейту, білімдерін тереңдету.

    Биологиядан сыныптан тыс жұмыс түрлері.

    Қатысушылар санын ескере отырып, бұқаралық, топтық және жеке болып бөлінеді.

    Жаппай:

    Сыныптан тыс биологиялық экскурсиялар (бір күндік, көп күндік), ғылыми кештер мен конференциялар. Олардың мақсаты - мәселеге қызығушылық таныту және назар аудару.

    Оқушылардың жұмыстарының көрмелері (коллекциялар, гербарийлер, аппараттар, макеттер, макеттер, шығармашылық жұмыс)

    Табиғи компаниялар (құстар күні, жер күні)

    Топ:үйірмелер, факультативтер, биология кабинетіндегі ассистенттердің жұмысы

    Үйірмелер – топтық сыныптан тыс жұмыстардың бір түрі ретінде. Мақсаты – оқушылардың биология пәніне деген қызығушылығын арттыру, топпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту, өсімдіктер мен жануарларға қамқорлық жасаудың практикалық дағдыларын қалыптастыру. Жұмыс жүйелі түрде, мұғалім жасаған нақты жоспар, бағдарлама бойынша жүргізіледі. Тақырыптар еркін, студенттердің қызығушылығымен анықталады. Студенттердің құрамы тұрақты, бірақ ерікті.

    Верзилин ұсынған түрлер: юннатский 5, жас ботаниктер 6, жас зоологтар 7, жас физиологтар 8. Оқушылар саны 15-20 адамнан аспайды. Сабақ аптасына 1 рет немесе айына 2 рет. Әдебиетпен эксперименттік жұмыс. Кружкалар орта деңгейге арналған, келу тегін!

    Сыныптан тыс жұмыстар

    Таныстыруға байланысты орта мектепте өтті мамандандырылған оқыту, олармен бәсекелес элективті курстар. Әдетте теориялық тақырыптар (ФНД физиологиясы, генетика, биотехнология, селекция негіздерін оқу) Білімді тереңдетуге, кеңейтуге және зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған.

    Студенттер тобы тұрақты, сабақтар бекітілген бағдарлама бойынша. Сабақтар, тақырыптар, сабаққа қатысу журналға жазылады. Курстың ақысын оқытушы төлейді. Бағалар берілмейді.

    Сыныптан тыс жұмыс -бұл студенттердің сабақтан тыс өнер көрсетуін ұйымдастырудың бір түрі міндетті,оқытушының жеке және топтық тапсырмалары бойынша практикалық жұмыс барысын оқумен байланысты. Оның мазмұны сабақтармен тығыз байланысты, нәтижесін мұғалім бағалайды.

    Объектілерді бақылауға дайындау. Артта қалғандармен жұмыс.

    Биология кабинетінде, жабайы табиғат бұрышында, оқу-тәжірибе алаңында, табиғат аясында. Сыныптан тыс жұмыс қажет және бағаланады

    Сыныптан тыс жұмыстар бар үлкен мәноқушы тұлғасын қалыптастыру үшін. Дербестігін дамытады, зерттелетін биологиялық объектілер мен құбылыстарға қызығушылықтарын оятады; студенттер зерттеу дағдыларын игереді.

    Мұғалімді сыныптан тыс жұмысқа дайындау және сыныптан тыс жұмыс

    1.Жоспарлау – ұзақ мерзімді жылдық немесе тақырыптық жоспарды құру кезінде бекітіледі

    2 Сыныптан және сыныптан тыс жұмыстардың арнайы жоспарлары мен бағдарламаларын құрастыру, олардың формасы мұғалімге ыңғайлы.

    3 Мектеп кітапханасының әдебиеттерін зерделеу және пайдаланылған әдебиеттер тізімін құрастыру сыныптан тыс оқустуденттер.

    4. Өлкетану әдебиеттерін жинақтау

    5 Сабақтың формаларын, түрлерін және тақырыптарын анықтау

    6 нәтижелерді биология сабақтарында қолдану мүмкіндіктерін анықтау


    13. Биологияны оқыту құралдары. Биологияны оқыту құралдарының классификациясы. Биология сабағында әдістемелік құралдарды таңдау.

    Оқиға:СО-да 18-n19-ға дейін - мұғалімнің сөздерінің иллюстрациясы. 19 ғасырға қарай Қолданылатын СО табиғаты өзгереді: препараттар, тұлыптар, шыны астындағы коллекциялар, кейінірек табиғи үлестірмелі материалдар пайда болды. 20 қабатта жаңа құралдарды пайдалана отырып оқытудың ұтымды әдістерін іздеу кезеңінде. Көрнекі құралдарды жасау 20 ғасырдың екінші жартысындағы білім көзі болып табылады. ТШО пайда болды және биол сабақтарында СО кешенді қолданудың әдістемесі әзірленуде.

    С.О.-ақпаратты көзден тұтынушыға жеткізетін немесе ақпарат көзі болып табылатын қоршаған шындық объектілері. 1786 ж. – В.Ф.Зуевтің иллюстрациялық материал болған баспа кестелерімен толықтырылған бірінші оқулығы.

    Функциялары:

    1. ақпараттық – ақпарат көзі, білім.

    2. бақылау және тексеру функциясы.

    3. тәрбиелеу.

    4. дамытушы – тұлғаның әртүрлі қасиеттерін, зейінін, есте сақтауын, байқағыштығын дамыту.

    5. мотивациялық, оқушылардың оқытылатын материалға деген қызығушылығын оятады.

    Жіктелуі:

    Қазіргі уақытта дидактикада емес, МОБ-да емес, жалпы қабылданған СР классификациясы жоқ.

    1 Оқушыларды ұйымдастыру формасы бойынша (Сонин)

    Жеке жұмысқа арналған құралдар

    Фронтальды жұмысқа арналған құралдар

    2. Атқаратын қызметтері бойынша

    Бұқаралық ақпарат құралдары

    Басқару элементтері

    Оқу құралдары

    3. Оқушылардың білімсіздіктен білімге өту тәсілі бойынша (Шалволенко)

    табиғи объектілер

    Қоршаған ортаның заттары мен құбылыстарының кескіндері мен бейнелері

    Заттар мен құбылыстарды сөзбен, белгілермен, сөз тіркестерімен сипаттау

    4. Дидактикалық тапсырмалар және оны орындау жолдары бойынша

    Оқу және көрнекі

    Ауызша

    Оқу және зертханалық жабдықтар

    Техникалық RM

    Ауызша: оқу-бағдарламалық құжаттама, студенттерге арналған оқу әдебиеті (дәптер, оқу құралы, дидактикалық карталар), оқу әдебиеттері.

    Оқу-зертханалықоқу процесінде қолданылатын құрал-саймандар мен еңбек құралдары және зертханалық және басқа жұмыстарды орындауға арналған құралдар

    Техникалық(Семеницкая, Штайман)

    1Аудиовизуалды экран, дыбыс, экран-дыбыс

    2 Оқыту және білімді бақылау үшін бағдарламалау құралдары

    BBS ерекшелігі визуалды КО-ның басым қолданылуын анықтайды.