Әдебиеттік оқуға арналған сабақ жоспары. Әдебиеттік оқу сабағының жоспары (екінші сынып). қарым-қатынас мәдениетін, жалпыадамзаттық құндылықтарды тәрбиелеу

2-сыныптағы әдеби оқу сабағының конспектісі

2-сыныптағы әдеби оқуға арналған сабақ жоспары жұмыс істейтін мұғалімдерге көмектесу үшін жасалды бастауыш мектеп. Сабақ балалардың бойында адамгершілік қасиеттерді: жауапкершілік, шынайылық, мейірімділік, сенім сияқты жақсы үлгі арқылы тәрбиелеуге бағытталған. Мәтінмен әр түрлі жұмыс түрлерін қолдануға болады (тізбек бойынша оқу, «Мен бастаймын, сен жалғастыр» әдістемесін қолдану
Авторы: Пилимон Екатерина Андреевна, мұғалім бастауыш мектеп мемлекеттік мекемебілім» орта мектепВитебск қаласындағы №40»
Тақырыбы:Л.Н.Толстой «Сүйек»
Мақсат:
1. оқушыларды Лев Толстой шығармашылығымен және оның өмірбаянымен таныстыру;
2. оқу дағдыларын, оның дұрыстығын, еркіндігін, хабардарлығын арттыру;
3. ерік-жігерлік қасиеттерді тәрбиелеу, адамдарға деген жақсы көзқарасты дамытуға ықпал ету, достық, жанашырлық сезімдерін тәрбиелеу.
Жабдық:
Л.Н.Толстойдың портреті, оның кітаптарының мұқабаларының иллюстрациялары, нақыл сөздері бар сөздер (парақтарда басылған), қайғылы және көңілді күннің суреттері, сәулелер (ойлау үшін)
Сабақтар кезінде:
1. Ұйымдастыру уақыты.
- Сәлем жігіттер! Жұмысқа дайындалып, өзімізге және көршімізге күлімдеп, бір-бірімізге сәттілік тілейік!
2. Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстыңдар?
- Оның авторы кім?
- Дұрыс. Өлеңді бізге кім мәнерлеп оқып береді? (бірнеше жігіттердің сауалнамасы + оқу талдауы)
- Ал Витя деген баланы қалай елестеттің? Оны кім сипаттағысы келеді?
3. Тақырыпты баяндау және оқу мақсаттарын қою.
-Бүгін сабағымызда «Сүйек» атты көркем шығармамен танысамыз. Бұл әңгіме алдымен қызарып, кейін бозарған баланың әрекеті туралы. Неліктен бұлай болғанын анықтаймыз. Және, әрине, біз бұл шығарманың авторымен танысамыз.
4. Өмірбаян.
- Балалар, сендер Лев Толстойдың есімін бұрыннан білетін шығарсыңдар?
– Араларыңызда бұл жазушының кім екенін білетіндеріңіз бар ма? (жауап)
-Дұрыс, Лев Толстой сонау 200 жылдай бұрын сіздің арғы әжелеріңіздің тұсында өмір сүрген. Ол Ясная Поляна үйінде көп балалы отбасында дүниеге келген. Ол төртінші бала болды. Бала 2 жасқа келгенде анасы қайтыс болды. Әкем де ерте қайтыс болды. Балаларды алыстағы туыс өсірді.
Толстой бүкіл өмірін әдебиетке арнаған 82 жыл өмір сүрді. Ол оқуды жақсы көрді және тарих пен медицинаны өз бетінше зерттеді, музыканы, сурет салуды үйренді. Л.Николаевич Ясная Полянада шаруа балалары үшін мектеп ашып, оларды өзі оқытты. Ол «ABC» бағдарламасында жұмыс істей бастады, ол 100-ден астам жаңа ертегілер мен әңгімелер жазды, оның ішінде «Үш аю», «Кірпі мен қоян», «Сүйек», «Филиппок» т.б.
Оның шығармалары әлемнің көптеген тілдеріне аударылған.
5. Алғашқы қабылдауға дайындық
A). Ұйымдастыру нысаны - кіріспеәңгімелесу элементтері бар мұғалімдер.
- Балалар, адамдар қашан, неден қызарып, бозарып кететінін білесіңдер ме? (жауап)
- Бұл сіздің басыңыздан өтті ме? (жауап)
б). Сөздік жұмысы.
Енді әңгімені оқуды бастайық. Оқулықтарыңызды 112-бетке ашыңыз.
- Мәтінде таныс емес сөздер бар, оны енді сөздікке сілтеме жасай отырып түсіндіреміз (тақтаға жазылған, 1 оқушы оқиды):
Үстіңгі бөлме - бір бөлме немесе шаруа үйінің таза жартысы
6. Алғашқы қабылдау және алғашқы қабылдауды талдау.
A). Ұйымдастыру әдісі – мұғалімнің оқуы
Сондықтан ертегіні мұқият тыңдауға дайындалыңыз. «Оқиғаның сюжетін жазушы ойлап тапқан ба, әлде шын мәнінде солай болуы мүмкін бе?» Деген сұраққа жауап беруге тырысыңыз.
(мұғалім оқиды)
-Қазір біраз демалып алайық. Орныңнан тұр, партадан тұр.

Буратино созылып:
Бір рет иілген, екі рет еңкейген.
Екі жаққа көтерілген қолдар -
Кілт табылмаған сияқты.
Кілтті табу үшін
Саусақпен жүру керек!
- Отыр, сабағымызды жалғастырайық.
б). Бастапқы қабылдауды тексеру үшін әңгіме:
– Сонымен, оқиғаның сюжеті ойдан шығарылған деп ойлайсыз ба, әлде шынымен солай болуы мүмкін бе? (жауап)
- Неліктен олай ойлайсың, дәлелде (жауап)
– Шынымен де, Толстой өз әңгімелерін тек шын мәнінде болған оқиғаны ғана жазды. Және ол біздің Ваняға қатысты ісіміз сияқты ештеңе ойлап таппады.
– Ойланыңызшы, біздің хикаямыз көркем шығарма болмаса, оны әдебиеттің қай жанрына жатқызуға болады? (шын)
- Жарайсың! Айтыңызшы, ертегідегі қандай кейіпкерлер есіңізде қалды? (жауап)
- ДДСҰ бас кейіпкер? Неліктен? (жауап)
- Басты кейіпкерді қара өрік деп айта аламыз ба? Дәлелдеу (жауап)
7. Қайта оқуға дайындық
- Балалар, енді мәтінді өз беттерінше оқисыңдар, бірақ оған дейін дайындалайық.
- Тақтаға назар аударыңыз. Онда сіз тілдің бұралғанын көресіз (олар тақтада жазылған). Оқы. (2 оқушы қалыпты қарқынмен оқиды):
Піскен қара өрік тәтті, тәтті шырынға толы;
Мен шатырларды қызыл бояумен бояймын.
- Енді оларды әртүрлі интонациялармен айтуға тырысыңыз (таңдану, қорқу, сыбырлау)
- Жарайсың!
8. Шығарманы қайталап оқу, талдау.
A). Оқу түрі – абзацтарда
(оқу)

б). Әңгімені оқу:
Неліктен Ваня кешкі ас кезінде ісік сияқты қызарып кетті? Түсіндіріңіз.
- Ваня қай кезде бозарып кетті? Неліктен? Дауыстап оқу.
- Бала қара өрікті не үшін жеді? Бұл әңгімеде қалай сипатталған?
- Ваня қара өрік жеуге қанша уақыт дайындалды? Оқыңыз, ойлаңыз, бұл жолдарды қандай интонациямен оқу керек?
– Ол қара өріктің дәмін татып үлгерді ме? Дауыстап оқу. Бұл жолдарды қандай интонациямен оқимыз?
- Қалай ойлайсыңдар, әке қара өрікті кім алып кеткенін болжады ма?
– Әкеге мінездеме берейік. Ол не болды (тақтада жазылған, қосылу керек):
Мейірімді
Дана
Ақымақ
Жаман
Қатаң
Жәрмеңке
- Әкесінің басқа балаларға не айтқанын оқы?
- Сонда Ваня неге жылады?
Бұл оқиға басқаша қалай аяқталуы мүмкін?
V). Басқа жұмыс түрлері (жоспарлау):
-Жарайсыңдар балалар! Сізге әңгіме ұнады ма? Үйде оны жеңілдету үшін қайта айту керек, жоспар құруға тырысайық (талқылау кезінде жазылған):
-Олай болса, қалай ойлайсыңдар, әңгімені неше бөлікке бөлуге болады? (4 үшін)
-Дұрыс, әңгімемізді 4 бөлікке бөлеміз.
- Біріншісі не дейді? (Ваня ешқашан қара өрік жемеген және оларға қарайтын)
- Оны қалай атаймыз? (Ваня қара өрікке қарайды)
- Екінші бөлім не туралы? (Ваня қарсы тұра алмай, қара өрік жеп, әкесіне өтірік айтқаны туралы)
- Оны қалай атаймыз? (Алхоры кім жеді?)
Үшінші бөлім не туралы? (жоғалған қара өрік туралы әкенің айтқаны туралы)
- Оны қалай атаймыз? (Әке сөзі)
- Төртінші бөлімнен не үйренеміз? (Ваняның қатты қорқып, жылағаны)
- Оны қалай атаймыз? (бәрі күлді, ал Ваня жылады)
- Жарайсың! Бізде қандай егжей-тегжейлі жоспар бар!
9. Қорытынды әңгіме.
- Балалар, міне біз ертегіні оқып жатырмыз. Ойлан, сонда бала не істеді?
- Ол сізде қандай сезімдерді тудырады? Сіз оған күлесіз бе, әлде оны аяйсыз ба?
– Оның мінез-құлқына қалай қарайсыз?
Әңгіме авторы бізге нені үйреткісі келді? (шыдамды болыңыз, ерік-жігеріңіз бар, адал болыңыз)
- Тақтаға назар аударыңыз (мақал-мәтелдердің сөздері кездейсоқ жазылады, сөз ретін қалпына келтіру керек. Қателері жазылады, ал баспа сөздерден дұрыс нұсқасы қойылады). Мұнда мақал-мәтелдер жазылады, бірақ қиындығы сол, мен сабаққа дайындалып жатқанда, жел соғып, барлық сөздерді араластырып жіберді. Оларды дұрыс жасауға тырысайық:
Әрқашан, айқын, құпия, айналады;
Шындықтан жақсы, тәтті, ащы, өтірік.
-Олардың мағынасын қалай түсінесіңдер?
- Мақал-мәтелді қолданып, әңгімемізді басқаша қалай атар едік?
10. Оқыған нәрсенің ізіндегі шығармашылық белсенділік.
- Өзіңізді әкеңіздің орнында елестетіп көріңіз және оның сөздерін сәйкес интонациямен оқыңыз (бірнеше оқушы оқиды).
11. Сабақтың қорытындысы.
Бүгін біз қандай әңгіме туралы айтып отырмыз?
- Оның авторы кім?
Ол әдебиеттің қай жанрына жатады?
12. Рефлексия.
-Жарайсыңдар балалар! Бүгін барлығың жақсы жұмыс жасадыңдар, мен сендерге қуаныштымын. Сабағымызды бағалайық (тақтаны ашыңыз, онда екі күннің бейнесі - мұңды және көңілді)
– Ұнаған адам нұрын жадыраған күнге жалғасын
– Жарайды, мұңды күн сәулесін берсін.
13. D/Z
- Сенің үйің. асс Біз оқыған оқиғаны қайталау болады. Сабақ аяқталды.

Любовь Шарыгина
Әдебиеттік оқу сабағының жоспары (екінші сынып)

Маршрутизация сабақ

Элемент Әдеби оқу WMC«Л.В.Занковтың жүйесі»

2-сынып

Түр сабақ Сабақжаңа білімнің ашылуы

1. Тақырып, иллюстрация арқылы мәтін мазмұнын болжау, болжау қабілеттерін дамыту.

2. Экспрессивті рөлдік мінездеме дағдыларын жетілдіру оқу.

3. Мәтінді мазмұндық деңгейде және мағыналық деңгейде түсінуге қол жеткізу.

4. Қызығушылықты ояту оқужәне сауатты оқырманның қалыптасуына негіз қалайды.

Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті УУД

1. Тәрбиелік мотивтерді қалыптастыру.

Табиғатпен дос болу

Оның барлық құпияларын біліңіз

Барлық жұмбақтарды ашыңыз

Бақылап үйреніңіз

Зейінді бірге дамытамыз,

Ал біздің қызығушылығымыз бәрін білуге ​​көмектеседі.

Балалар, нақыл сөздерге қарап, не туралы екенін түсіндіріңдер.

Балалар, қандай ауызша халық өнеріСіз білесіз?

Тыңда. Ауызша халық шығармашылығының қай жанры туралы айтып отырмыз?

Ауызша халық шығармашылығының қандай жанры бар?

Ертегілердің қандай түрлері бар?

Ертегілер кім жазғанына қарай қандай топтарға бөлінеді?

Ертегі нені үйретеді?

Балалар орындарына отырады

Жауап

(тақпақ, жұмбақтар, әндер, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер, ертегілер, т.б.)

(ертек)

(сиқырлы, жануарлар, үй шаруашылығы туралы)

(мейірімділік, адалдық, әдептілік, т.б.)

Метатақырып (UUD):

реттеуші:

өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;

Болжау қабілетін меңгеру;

Эмоционалды оң көзқарас сабақ, табысқа, сенімге жағдай жасау.

коммуникативті:

Өз ойларын жеткілікті толық және дәл жеткізе білу;

2. Қою оқу тапсырмасы. сот әрекеті.

Қосулы әдеби оқу сабағы

Барлық күмәнді тастаңыз.

Біз өте оғаш таныстырамыз

ағаш адам,

Құрлықта және су астында

Алтын кілт іздеуде

Барлық жерде ол мұрнын ұзақ ұстайды ...

Бұл кім? (Буратино)Пиноккио суреті.

Ал Буратино деген кім, түсіндіріңіз. Оның не екенін кім біледі?

Буратино туралы

Бұл өмірге келген бөрене

Метатақырып (UUD)

реттеуші:

Іс-шараның мақсатын анықтау және тұжырымдау сабақ;

Мұғалімнің жетекшілігімен жоспарлауоның қызметі сабақ;

Әрекеттер ретін анықтаңыз сабақ.

3.«Ашу»жаңа білім.

Алексей Николаевич Толстой 10 қаңтарда дүниеге келген (29 желтоқсан)Самара губерниясының Николаевск қаласында 1883 ж.

Болашақ жазушының балалық шағы өгей әкесіне тиесілі Сосновка ауылында өтті. Мұнда келген мұғалімнің жетекшілігімен алғашқы білімін алды.

Алексей Николаевич жас оқырмандарға орыстың ауызша халық шығармашылығының туындыларына енген орасан зор идеялық, адамгершілік және эстетикалық байлықты көрсетуге тырысты. Фольклорлық шығармалардың топтамаларын мұқият таңдап, електен өткізіп, нәтижесінде ол өзінің орыс тіліндегі жинағына енгізді. халық ертегілеріЖануарлар туралы 50 ертегі және балаларға арналған жетіге жуық ертегі.

Әрине, Толстойдың ұлттық балалар тәрбиесіне қосқан сарқылмас үлесін атап өту керек әдебиет. Тамаша ертегіні орысшаға аударып, толықтырып, жазған да Алексей Николаевич болатын «Алтын кілт немесе Буратиноның шытырман оқиғалары».

Жеке:

Барлығына ортақ мінез-құлық ережелерін анықтау;

Жұппен жұмыс істеу ережесін анықтау;

Қорытылатын материалдың мазмұнын бағалаңыз (жеке құндылықтарға негізделген).

Метатақырып (UUD)

реттеуші:

Жұмыс істеу жоспар;

Оқу материалы негізінде өз гипотезаңызды алға тартыңыз;

өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;

Ана тілінің грамматикалық және синтаксистік нормаларына сәйкес сөйлеудің диалогтік формасына ие болу.

4. Негізгі корпус сабақ

Кім сөйлескісі келеді

Ол сөйлеуі керек

Барлығы дұрыс және түсінікті

Барлығына түсінікті болу үшін.

Біз сөйлесеміз

Ал біз сөйлейміз

Сондықтан дұрыс және түсінікті

Барлығына түсінікті болу үшін.

Балалар, тақырыпты оқыңдар, өз ойларыңды айтыңдар

Тізбекті оқу

Өз пікірін білдіру.

Тапсырманы орындаңыз:

Екі дыбысты білдіретін сөздерден әріптерді таба білу.

Метатақырып (UUD)

реттеуші:

Дұрыс орындалған тапсырма мен дұрыс емес тапсырманы ажырату;

өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;

когнитивтік:

Оқу материалын талдауды жүзеге асыру;

коммуникативті:

Басқалардың сөзін тыңдау және түсіну;

5. Қорытынды бөлім сабақ.

Біздің өмірімізге ертегідегі ағаш бұзақы кірді,

Үлкендер мен балаларды жақсы көретін

Даредевил және өнертапқыштар,

Ерке, көңілді жігіт, алаяқ,

Айтыңызшы, оның аты кім?

Буратино байқау өткізеді білгірлер: «Бұл кім? Сипаттама бойынша кейіпкерді табыңыз»СЛАЙДТАР

1. Кең қалпақ киіп, әдемі дауылпазмен қалаларды аралап, ән айтып, нанын музыкамен тапқан. (Орган тартқышы Карло.)

2. Ол теңселді, жіңішке аяқтарымен теңселді, бір адым басып, басқа, хоп-хоп, тіке есікке, ағынмен көшеге шықты. (Буратино.)

5. Бастарына көздерін кесетін тесіктері бар сөмкелер киген. Бірі қысқасы пышақ сілтеп тұр, екіншісі ұзыны тапанша ұстаған. (Мысық Базилио және түлкі Алиса.)

8. «Ұзын жеңді ұзын ақ көйлек киген кішкентай адам. Оның бетіне тіс ұнтағындай аппақ ұнтақ себілген». (Пьерро)

9. «Бұйра шашты сүйкімді қыз. (Мальвина)

10. «Дененің алдыңғы жартысындағы бұйра шашын тараған, құйрық ұшындағы қылшықты қара бантикпен байлаған» (Пудель Артамон)

Буратино викторина өткізеді: Бұл заттар кімге тиесілі? СЛАЙД

4 Журнал (Джузеппе)

3 Net (Дюремар)

1 балдақ (Базилио)

6 ABC (Буратино)

2 Қамшы (Қарабас-Барабас)

5 Қара бантик (Артемон)

Кітапханашы: викторина жүргізеді «Жұмбақтағы ертегі кейіпкерлері мен заттары»

ағаш ойнақы

Мен кітаппен достасамын.

Ол қуыршақ театрына түсті

Қуыршақтар нағыз дос болды. (Буратино.)

Ерке бала кім

Бөренеден жасалған

Мен балаға кітап сатып алдым,

Оның мектепке баруы үшін бе? (Папа Карло.)

Ол оқулықтың аты қалай?

Бізге болжау қиын емес:

Ол мектептегі барлық балаларға қажет

Бұл қандай фарс?

Баркерлер мұнда және мұнда

Ал кассада – аналар, балалар:

— Тезірек бізге билет беріңіз!

Бұл мектеп емес, бұл ойын,

Балалар ойынды тамашалайды.

Бұл қандай фарс?

Жақында бізге жауап беріңіз! (Қуыршақ театры.)

Ол ақын және музыкант

Шамасы, керемет талант.

Ал ол әлі бақытсыз...

Неден? - Ол ғашық! (Пьерро.)

Бұл қыз одан да әдемі емес

Бұл қыз бұдан ақылды емес.

Ал Пьерро, оның жанкүйері,

Ол күні бойы ол туралы ән айтады. (Мальвина.)

Ал енді дәптерлерімізді ашып, өздерің елестеткендей Буратиноның суретін саламыз

буратино

Метатақырып (UUD)

коммуникативті:

Басқалардың сөзін тыңдау және түсіну;

Өз ойын жеткілікті толық және дәл жеткізе білу.

6. Рефлексия. Нәтиже сабақ.

Жарайсыңдар балалар, сендер бүгін жақсы жұмыс жасадыңдар сабақ, және Вайаидың көңіл-күйі, мен де тамаша деп ойлаймын. Парталарыңызда смайлик бар, кімнің көңіл-күйі жақсы, маған смайлик көрсетіңіз, кім мұңды, ал кімде мүлде жоқ?

Сау болыңыз!

Жеке:

Іс-әрекеттің мақсаты мен оның нәтижесі арасындағы байланысты орнату.

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Аты-жөні: Баландинская Екатерина Владимировна

Жұмыс орны: муниципалитет оқу орны«Орташа жалпы білім беретін мектеп№ 21, Энгельс Саратов облысы.

Лауазымы: Бастауыш сынып мұғалімі.

Тақырыбы: әдеби оқу

Оқулық: Л.А.Ефросинина

Сабақтың тақырыбы: «Е. Пермь. Батпырауық».

Сабақтың түрі: «жаңаны ашу» сабағы

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жаңа ақпаратты түсініп, түсінуіне жағдай жасау.

Тәрбиелік

пішін:

- әдеби жанрлар туралы түсініктер;

Тәрбиелік

- сөйлеуді (өз ойын ауызша тұжырымдау қабілетін), ойлауды (аналогиялар орнату; белгілеріне қарай жалпылау және жіктеу) дамыту;

- өз іс-әрекетін жоспарлау, сабақта жасалған жұмысты бұрынғы жоспармен салыстыру, іс-әрекет нәтижелерін бағалау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік

- ұқыптылыққа тәрбиелеу;

- жұппен жұмыс істеу, басқалардың сөзін тыңдау және түсіну, мінез-құлық және қарым-қатынас ережелерін бірлесіп келісу дағдыларын қалыптастыру.

Оқыту әдістері: жүйелік-әрекеттік әдіс, әдіс проблемалық оқыту(мәселелерді шешу), АКТ.

Ұйымдастыру формалары танымдық белсенділікоқушылар: фронтальды, бу бөлмесі, жеке.

Қажетті техникалық құрал-жабдықтар (оқу құралдары): оқулықтар, жұмыс дәптері, компьютер, проектор.

Сабақтың құрылымы мен барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Белсенділікке өзін-өзі анықтау.

- Қайырлы таң, күндеріңіз сәтті өтсін!

Сабағымызды күлімсіреп бастаймыз.

Қандай сабаққа дайынсыз?

Бұл сабақтарда не істейміз?

Балалар бір-біріне күледі.

- Әдебиеттік оқу.

Оқимыз, сұрақтарға жауап береміз, талдаймыз.

Нормативтік (болашақ жұмысты болжау мүмкіндігі)

Жеке (мақсатты танымдық әрекетке мотивация)

Білімді жаңарту. Іс-әрекеттегі қиындықтарды түзету.

Тапсырма – шығарманың атауы мен авторды салыстыру.

Балаларға қосымша жұмыс табу керек.

Бұл әңгімелерді қай бөлімде оқыдық?

Неліктен бұл бөлім деп аталады?

Жаңа жұмыс бір бөлімде болса, қандай болуы керек?

Шығарма нені үйрететінін білу үшін не істеу керек?

Жақсы жылқы - Пляцковский

Мұз айдынында - Осеева

Вовка кім үшін оқитыны туралы - Голявкин

- «Ақыл-ойды үйрену»

Аты «Батпырауық» болып қалады

Тәрбиелік.

Іс-әрекетті жоспарлау.

когнитивтік (диаграмма түрінде берілген сызбалардан ақпаратты алу мүмкіндігі)

Тәрбиелік тапсырманың мәлімдемесі.

Пермяктың құрылуы туралы мәліметтер.

Тақырып бойынша бұл мәтін не туралы екенін болжауға тырысыңыз.

Жылан неден жасалған?

(иллюстрациялар)

Балалардың мәлімдемелері.

Болжамдар.

реттеуші (бағалау қабілеті оқу іс-әрекеттерітапсырмаға сәйкес іс-шараларды жоспарлау)

Қиындықтан шығу үшін жоба құру («ашу»).

Сөздік жұмысы (мәтінде сөздер ерекшеленген, сөздік төменде берілген).

Оқуға қиын сөздер (астын сызылған).

Мұғалімнің оқуы. Мәтінді оқимын, сендерге тапсырма жылан туралы ақпаратты есте сақтау.

Мәтін не туралы?

Батпырауық туралы не білдің?

Дәптермен жұмыс.

Батпырауық қай ауа райында ұшырылады?

Басты, шинель.

Жетіспейді, дірілдейді.

Жылан неден жасалған.

Материалдарды жазу.

Жеңіл желмен.

когнитивтік (оқулық бойынша шарлау қабілеті, объектілер мен олармен іс-әрекеттерді талдау негізінде қорытынды жасай білу)

Балалардың оқуы. Сіздің міндетіңіз жанрды, негізгі идеясын анықтау, шығарманың кейіпкерлерін еске түсіру.

Шығарманың жанры қандай? (дәлелдеу)

Басты кейіпкерлер кімдер? (модельдер)

Қаптау үлгісі.

Бұл не негізгі идеяоқиға?

Оқиға.

Ұлдар. Балалар.

Шығарылым нұсқалары. Бекіту.

(бұл жұмыс мынадай болуға үйретеді:

Мейірімді

ДОСТЫҚ)

Қарым-қатынас (басқаларды тыңдау және түсіну, жұптық жұмыс)

Мұғалім ажыратадысемантикалық мүмкіндіктерінен нұсқасыбатырлар.

Ұлдарға арналған қолжетімді материалдар. Балалардың жауап беру барысында слайдта.

Иллюстрациялық жұмыс.

Бірінші баланың аты кім деп ойлайсыңдар?

- Мәтіннен дәлелді табыңыз.

Орталықта кім бар? Дәлелде.

Үшінші баланың аты кім?

Ұсынылған нұсқаларды дәлелдеңіз.

Кестені дәптерге толтыру.

(жұппен жұмыс)

Батырлар анықталды.

когнитивтік (заттардың мәнін, ерекшеліктерін анықтау қабілеті)

Танымдық (оқулық бойынша шарлау мүмкіндігі)

реттеуші (оқулық материал негізінде болжам жасай білу)

Сыртқы сөйлеуде айтылумен бастапқы бекіту.

Кімнің нұсқасы расталмаған?

Сіздің нұсқаңыз өзгерді ме? Қалай?

Кім өзгерген жоқ? Неліктен? Дәлелде.

Жігіттер не істеуі керек еді? СЛАЙД (бәрі бірге)

Негізгі идея қандай?

Мақал-мәтелдермен жұмыс: мәтінге сәйкес келетінін таңдау.

Сіздің басыңыздан осындай жағдай болған кезде қандай жағдайларды елестете аласыз?

Әңгімені қалай жалғастырар едіңіз?

Бекіту (минус-плюс).

Мәлімдеме-жалпылау.

Жұппен жұмыс. Таңдауды дәлелдеу.

Балалар әңгімелері.

Жұппен жұмыс.

Қарым-қатынас дағдылары (жұппен жұмыс істей білу)

Белсенділіктің рефлексиясы.

Әңгіме нені үйрететінін білу үшін не істедік?

Маған қызық болды…

Мен істей аламын…

Маған қиын болды...

Маған жұмыс ұнады ... (сыныптасы)

Өзін-өзі бағалау. сәттілік сызықтары.

Болжамдар жасалды

мәтінді талдады: басты кейіпкерлерді бөліп көрсетті, олардың қарым-қатынас сипатын анықтады, кестені толтырды.

Егер түпнұсқа нұсқасы дұрыс болса - жасыл чип, қате болса - қызыл.

Реттеуші (рефлексияны жүзеге асыру қабілеті), жеке (өз эмоцияларын білдіру қабілеті)

Жоспар - сабақты қорытындылау

«Жауынгер түсінген жерде жаудың ақыры бар!»

инновациялық платформа

мектеп оқушыларын әлеуметтендіру.

жұмсалған: бастауыш сынып мұғалімі

Усачева Юлия Юрьевна

2015

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді ашу сабағы.

Тапсырмалар:

1 . оқушыларды Л.Н.Толстойдың «Акула» шығармасымен таныстыру;

2 . шығармадағы автордың ойы мен сезімін тереңірек және нәзік жеткізу үшін мәнерлеп оқуға үйрету;

3 . көркем шығарманы талдау арқылы оқушылардың көркемдік-эстетикалық іс-әрекетін жетілдіруге жағдай жасау;

4 . қорытынды жасау қабілетін қалыптастыру;

5 .қарым-қатынас мәдениетіне, жалпыадамзаттық құндылықтарға тәрбиелеу;

6 .рекреативті және шығармашылық қиялын дамыту;

7 .Отанға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

UUD қалыптастыру:

Когнитивті UUD : талдау, синтездеу қабілетін қалыптастыру. Қайталауды дайындау үшін оқылғанды ​​бағалаңыз.

Коммуникативті UUD : белгілі бір коммуникативтік сөйлеу жағдаятына сәйкес әртүрлі көркемдік құралдарды пайдалана отырып, өз ойын құндылық пайымдау арқылы жеткізе білуді қалыптастыру, монологтық демонстрациялық тұжырымды құрастыру.

Жеке UUD: басқа адамдардың сезімін түсіну және оларға эмпатия ретінде эмпатия.

Нормативтік UDD : тәрбиелік мақсат пен тапсырманы қабылдау, оны жүзеге асыруды жоспарлау қабілетін қалыптастыру.

Негізгі ұғымдар : Іс-әрекеті оның сезімімен анықталатын кейіпкердің мінез-құлқы мен тәжірибесі.

Жабдық: оқулық, мультимедиялық проектор (презентация, бейнефайл),Л.Н.Толстойдың портреті, сигналдық карталар, карточкалар – көмекшілер, қосымшаларға арналған суреттер, кітаптар көрмесі.

Танымдық іс-әрекетті ұйымдастыру формалары : ұжымдық, жеке, топтық.

Сабақтар кезінде:

I. Ұйымдастыру уақыты

- Қайырлы күн! Сізді сабақта көргеніме өте қуаныштымын. Бір-біріңізге күліңіз, отырыңыз.

Кітаппен кездесу, доспен ше,

Бұл бәрі үшін мереке сияқты

Кітап балаларды оқытады

Өмірдің барлық даналығы

Қалай адам болу керек

Ал Отанға керек болу.

Бүгін сабақта біз ойлануға, ой елегінен өткізуге, пайымдауға, естігеніміз бен оқығанымыздың мәнін түсінуге, сонымен қатар өзіміз үшін қорытынды жасауға үйренеміз.

1. Үй тапсырмасын тексеру.

-Өткен сабақта қай жазушының шығармасымен таныстық?

Үй тапсырмасын тексерейік.

- Жоспар бойынша Лев Толстойдың өмірі мен шығармашылығы туралы айтып берсеңіз.

Жоспар:

1) Л.Н.Толстойдың балалық шағы . (слайд)

2) Жазушының өмірі мен шығармашылығы.(слайд)

2. Мотивациялық сәт

Тақтаға қараңдар. Сөздерді оқы.

График.
Ясная Поляна.
Балаларға арналған мектеп.
Бұл сөздердің бүгінгі сабаққа қатысы қандай?

Бүгін біз орыс әдебиетінің ұлы классиктерінің бірі – Лев Толстойдың шығармашылығымен танысуымызды жалғастырамыз.(Мұғалім портретті іліп қояды)

Оның бір шығармасымен танысу үшін бірге әдеби саяхатқа шығайық. Жұмбақты табу арқылы оның атын білесіз.

Дүрбі арқылы зұлымдықты көремін

Және капитанға есеп беріңіз.

Олардың барлығы өте жақсы біледі

Онымен ойнау қауіпті.

Тістері пышақтай өткір

Оған тиіспегеніңіз жөн!

(Акула)

II. Жаңа материалды меңгерту

1 . Тақырыпқа кіріспе. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қою .

Сабақтың тақырыбын тұжырымдаңыз? (слайд)

– Шынымен де, бүгін біз Лев Толстойдың шығармасымен жұмыс жасаймыз. Ал саяхат барысында нақты не істейміз, тірек сөз тіркестері арқылы анықтаймыз: (Тақтаға тірек сөздер жазылады, балалар басын оқиды, сөз тіркесін өз бетінше жалғастырады) (слайд)

Өнерді жалғастырайық...

- өмір туралы білімдерін кеңейту ...

- Біз оқырмандар санын дамыту бойынша жұмысты жалғастырамыз ...

Бағыт дұрыс болуы үшін абай болыңыз және біз адаспаймыз, бүкіл команда бірге және бүкіл маршрут бойымен анық жұмыс істеуі керек.

Бүгінгі сабақтың эпиграфы ретінде «Жауынгер түсінген жерде жаудың да тауы бар!» деген мақалды алдым (слайд)

Оның мағынасын қалай түсінесіз?

Балалар, патриот деген кім? (Отанын сүйген, халқына берілген, Отанының мүддесі жолында құрбандықтар мен істерге дайын.)

Толстойды патриот деп атауға бола ма?

(- Оның шығармаларында Отанға, оның халқына, салт-дәстүріне деген сүйіспеншілік, өз елін одан сайын көркейтуге деген ұмтылыс байқалды.)

2. Толстой кітаптарының көрмесі.

- Кітап көрмесіне назар аударыңыз. Бұл кітаптардың авторы кім? (Л.Н. Толстой)

Өз бетіңізше қандай шығармаларды оқыдыңыз? (балалар шығып кітапты көрсетеді)

– Лев Толстой қандай жанрларда шығарма жазды?

(әңгімелер, ертегілер, әңгімелер)

адамдар, балалар, табиғат. Ол аңыз-әңгімелер де жазды

және болды. Ол адамның сезіміне, қарым-қатынасына мән береді.)

3. Шығарманы қабылдауға дайындық.

Сабақта қоршаған ортатеңіз жануарлары туралы әңгімелестік. Акулалар туралы не білесіңдер?

(Слайд)Студенттің акула туралы әңгімесі.

Акула - теңіздің қорқынышты жыртқышы. Бұл өте ежелгі балықтар. Акула балығы ашкөз және жыртқыш. Акуланың аузы бірнеше қатар өткір тістермен қапталған. Көптеген акулалардың терісі өткір ұштары бар қабыршақтармен жабылған. Сондықтан 40 км/сағ жылдамдықпен жүзетін акуланың жеңіл жанасуы да ауыр жарақаттар тудырады. Бірақ барлық акулалар жыртқыш емес. Көпшілігі медузалармен, ұсақ балықтармен қоректенеді. Акулалар – балықтар класына, дәлірек айтсақ, шеміршекті балықтар класына жататын, ең жақын туыстары, сәулелері де жататын су жануарлары. Оларды теңіздер мен мұхиттарда тіршілік ететін сүтқоректілермен – киттермен, дельфиндермен, киллер киттерімен, итбалықтармен және басқа да су сүтқоректілерімен шатастырмау керек. Акулалар - балықтар. Бұл жерде барлық акулалардың жыртқыш балықтар екенін нақтылаған жөн. Тамақтары планктон немесе алып тасбақа болсын, көлеміне немесе мекендеу ортасына қарамастан, барлық акулалар жыртқыш.

4. Болжам.

(Слайд)Кемелерде жүзу ұзақ болды, бірнеше ай бойы кемеде әртүрлі ойын-сауықтар ойлап табылды, кейде олардың тұрғындары ең керемет жағдайларға тап болды. Одан не шықты, біз бүгін анықтаймыз.

Мұндай тақырыппен жұмыста не туралы сөйлесуге болатынын болжап көріңіз?

Байыпты, күлкілі, күлдіргі, тағылымды болатынын аты бойынша анықтауға бола ма?

Сіздің болжамдарыңыз расталды ма, оны тыңдаған соң анықтаймыз.

III. Мәтінмен танысу

1. «Акула» слайд фильмін тыңдау (слайд)

2. Мәтінді алғашқы қабылдау сұрақтары.

Жұмыс ұнады ма? Қалай?

Сіз қорқып кеттіңіз бе? Қашан?

Қай эпизодтар көбірек есіңізде?

Кімге алаңдадың?

Бұл шығарманы қай әдеби жанрға жатқызамыз?

Осы әңгімедегі кейіпкерлерді атаңдар

3. Сөздік және лексикалық жұмыс

(сөзбен слайд)

Тақтаға қараңдар. Енді жұппен жұмыс жасайсыңдар.

Әңгімеде қиын сөздер бар. Осы сөздердің мағынасын түсіндірме сөздіктерден табыңыз.

    Артиллерист – артиллериялық жауынгер

    Палуба – кеме корпусындағы көлденең жабын

    Вик - зарядтарды тұтандыруға арналған жанғыш сым

    Мыңғырлау – күңгірт күйде, бәсең дауыспен айтылған наразылық

    Анкор-б ыдысты ұстау құрылғысы, қалқымалы маяктар және т.б. түрде
    табандары ілмектелген металл шыбықтың ұзын тізбегіне бекітілген
    дайындау.

4. Баяу ойланып қайталап оқу (тізбек бойынша)

Енді біз оны талдауға көшу үшін мәтінді қайта оқимыз.

5. Физикалық минуттар (жүзу, қырағылық)

Біз тез теңізге түстік,

Еңкейіп, жуылды.

Өте жақсы сергітілді!

Енді олар бірге жүзді:

Бірге, бұл брекет.

Біреуі, екіншісі - жорғалау.

Барлығымыз бір кісідей дельфин сияқты жүземіз.

Олар алыс-жақын жүзіп, сабаққа оралды.

6. Жұмысқа сұрақтар қою (мәтіннің түсінігін нақтылау)

Төмендегі проблемалық сұрақтарға жауап беруді ұсынамын.

Бұл оқиға оқырманда қандай сезімдерді оятады? (мазасыздық, үрей, қорқыныш, үмітсіздік, қуаныш)

Әңгімедегі ең әсерлі сәттер қандай?

Әңгіменің басты кейіпкері кім?

Артиллерист ұлының ойын-сауықтарын қалай қабылдады?

Ол қауіпті сәтте өзін қалай ұстайды?

Неліктен бәрі ұлдарды құтқаруға тырысқанда, олардың бірінің әкесі ештеңе істемеді? (балалар үшін қорқыныш пен үмітсіздік оны бұғаулады, ұлдар өлім таразысында болды).

Олай болса, ол әңгіме бойы қандай сезімдерді бастан кешіреді?

(алдымен қуаныш, сосын уайым, қорқыныш, сосын жеңілдік)

Бұл әңгімеде қарт атқыштың қандай қасиеттері көрінді?

Анықтау

Батылдық

Еркектік

Тәжірибе

Тапқырлық

Батылдық

ұлына деген махаббат

Атыстың салдары қандай болуы мүмкін?

Әкеге мұндай шешім қабылдау оңай болды деп ойлайсыз ба? (жоқ, бірақ ол балалардың өлім алдында тұрғанын түсінгенде, күшті әкелік сезім, батылдық, жауапкершілік оған сенімділік пен жігер берді)

Балалар, біз жауапкершілік туралы жиі айтамыз. Кейде адамның өмірі тәуелді болатын дұрыс шешімді таңдау қаншалықты қиын.

Лев Николаевич өз жұмысын не үшін жазды?

Ата-ананың балаға деген риясыз сүйіспеншілігін көрсету;

Әке махаббаты шешуші сәтте дұрыс әрекет етуге қалай көмектесті;

Жігіттердің жауапсыздығы қайғылы оқиғаға әкеліп соқтырды.

Әңгіменің басты кейіпкері кім? Неліктен?

Артиллерист – ерік-жігері күшті, батыл адам. Ұлын құтқарады, қайғылы сәттерде тапқырлық көрсетеді.

Қауіп-қатер сәтінде батылдық пен қайсарлық құтқарады. Балалар өлім алдында тұрғанда, әкелік сезім әрқашан өзін-өзі ұстауды жоғалтпауға, шешімді әрекет етуге көмектеседі.

Біздің заманда мұндай адамдар керек пе? (иә, өйткені біздің өмірімізде тапқырлық пен табандылық танытуды талап ететін жағдайлар жиі кездеседі, қиын экстремалды жағдайларда жеке адамдардың батылдығы мен батылдығы шешуші мәнге ие).

Сонда әңгіменің негізгі идеясы қандай? (сол сипаттағы қасиеттерде (шешімділік, тапқырлық, ұстамдылық) адамға төтенше жағдайларда көмектеседі).

7. Шығарманың сюжеті бойынша жұмыс

Әңгімедегі оқиғалар тізбегін қайтадан қалпына келтірейік (карточкада)

Бірінші не болды? Сонда ше?

Акуланың сыртқы түрі

Теңізде жүзу

пирсингтік айқай

Құтқарушы жігіттер

Зеңбірек ату

8. Жұмысты тексеру

Әңгіме неліктен «Акула» деп аталады деп ойлайсыңдар? (Өйткені әңгіменің сюжеті оның сыртқы келбетіне негізделген

Сюжеттің элементтері қандай?

Слайд(сюжет элементтері)

Сюжет – іс-әрекеттің дамуы басталатын эпизод.

Шарықтау шегі – шығармадағы ең маңызды, шиеленісті сәт.

Деноумент - әрекеттің дамуын аяқтайтын эпизод.

Сюжеттің сюжеті қандай (бәрі қалай басталды? (Балалар ашық теңізде жүзіп, біреу: «Акула!» деп айғайлады)

Оқиғалар қалай дамыды (қайықтағы матростар балаларды құтқару үшін жүзіп кетті, бірақ акула балаларға жақын болды, олар оны байқап, шырылдап, әртүрлі бағытта жүзді, атқыш мылтыққа жүгірді)

Ең шиеленісті, шарықтау шегі қай сәт болды? (мылтық атылды)

Сюжеттің мәні неде? (қуанышты жылау)

IV. Қорытынды әңгіме. Топтық шығармашылық жұмыс.

Ендеше, балалар, әртүрлі жағдайларда ешқашан адаспаңдар. Әрқашан бір баланың әкесі сияқты дұрыс шешім табуға тырысыңыз.

Саяхатымыз сәтті аяқталды. Біз порт сыныбына қайта ораламыз, бәрі жақсы аяқталғанына қуаныштымыз.

Ал енді мен сізге мұны істеуді ұсынамын шығармашылық жұмыстоптарда. Әңгімеге өтініш жинаңыз.

Бұл тапсырманы өте жақсы орындағаныңызға өте қуаныштымын.

V. Сабақты қорытындылау

Тақтаға қараңдар. Мақалды өзіңізге қайталап оқып шығыңыз. Неліктен мен бұл мақалды таңдадым? (слайд)

Әңгімедегі жауынгер кім? Неліктен?

Ал жау кім?

- Қорытындылайтын кез келді:

-Артиллеристтің әрекетіне қалай қарайсыз?

Оны бұл әрекетке не итермеледі? (Ұлға деген махаббат)

Өмірде әр адамның не істерін, әрі қарай не істерін білмей қалатын сәттері болады. Егер сіздің өміріңізге де осындай сәт келсе, мен сізге оның басты кейіпкері әңгімедегідей батыл, шешімді болуға, жағдайды жақсылап ойланып, дұрыс шешім қабылдауға кеңес беремін.

VI. Үйге тапсырма.(слайд)

Бүкіл сыныпқа: ертегіні мәнерлеп оқу.

Оқушылардың таңдауы:

Әңгіменің жалғасын ойлап көріңіз

иллюстрация салу

Акула туралы өлең жазу

VII.Рефлексия

Бұл жұмыс жүректеріңізге қалай әсер етті, «балқытты»? Ұсынылған түстердің бірін көрсетіңіз: сары – суық (әсер етпеді), жасыл – жылы (ауырды), қызыл – ыстық (күшті әсер қалдырды).

(Ф. Листтің «Махаббат армандары» тыныш музыкасы естіледі).

Тақтадағы слайд: шам ұстаған қыз .

Орыс халқының бір дәстүрі бар: жақсы, жарқын нәрсенің бәрі шырақ жанып тұрғанда орындалады. (Мен шам жағамын)

Ең жақын, ең қымбат адамдарға тілегіңіз келетін нәрсені жүрегіңізде тілеңіз.

Ал мен саған тілеймін:

Отаныңды сүй

Керемет адамдар арасында ең жақсы болыңыз.

Сізбен сөйлесу мен үшін бір ғанибет болды. Сабақ үшін рахмет.

Қалалық бюджеттік білім беру мекемесі

«Курск облысы, Щигры қаласы, No2 орта мектеп»

Жоспар - сабақты қорытындылау

тақырып бойынша әдеби оқу үшін:

" Жауынгер түсінген жерде дұшпанның да шегі бар! "

(Л.Н. Толстойдың «Акула» әңгімесі)

қосулы ашық сабақмуниципалды

инновациялық платформа

«Патриоттық тәрбие аспектісі ретінде

мектеп оқушыларын әлеуметтендіру.

жұмсалған: бастауыш сынып мұғалімі

Усачева Юлия Юрьевна

2015

Элемент: әдеби оқуКүні: 03/04/2016

Тақырып. А.Л. Барто «Бөлу», «Театрда».

Мақсат: оқушыларды таныстыруөлеңдер туралыА.Л. Барто «Бөлу», «Театрда»,ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін кеңейту; зейінін, есте сақтауын, ойлауын, қиялын, қиялын дамыту;өз пікірін білдіру, дәлелдеу, әңгімелесушіні тыңдау және есту қабілетін дамыту; қарама-қарсы пікірлерді құрметтеуге, жауапкершілік сезіміне тәрбиелеуәрекеттеріңіз бен сөздеріңіз үшін.

Сабақтың түрі: біріктірілген.

Сабақтың формасы: саяхат (театр)

Жабдық: сабаққа презентация, А.Л. шығармалары жазылған кітаптар. Барто көрмені ұйымдастыру, түрлі-түсті карточкалар, билеттер, бағдарламалар.

Әдебиет: Лқайталанатын оқу 3 ұяшық. 2 сағат L.F. Климанов, В.Г. Горецкий2-ші басылым. – Ағарту, 2015 ж. - 223 б.,

Сабақтың уақыты.

    Сынып ұйымдастыру.1 мин.

    1. Театрмен таныстыру. (Әңгіме)5 минут.

    Сөйлеу жаттығуы.3 мин.

    Үй тапсырмасын тексеру.5 минут.

    Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.15 минут.

    . 12 мин.

    Рефлексия.2 минут.

    Сабақтың нәтижесі (Бағалау).1 мин.

    Үй жұмысы.1 мин.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

    Сынып ұйымдастыру. слайд 1)

Көңілді қоңырау соғылды

Барлығын сабаққа шақырады.

Кәне, балалар, бәрің дайынсыңдар ма?

Біз дәл уақытында бастаймыз.

Барлығымыз тыныш отырайық.

Тыныштықты бұзбайық.

Барлығы тыңдауға дайын

Мен қазір сабақты бастаймын.

- Сәлем жігіттер. Бір-біріне күлімдеп, жақсы көңіл-күй тілейді. Енді отырыңдар, сабақты бастайықәдебиоқу. Егер сіз мені мұқият тыңдасаңыз, бүгін көптеген қызықты нәрселерді білесіз.

Балалар, қайсыларың бүгінгі сабағымыз ерекше болады деп ойладыңдар? Бүгін қайда барамыз деп ойлайсыңдар? (Театрға). Театрға қалай барамыз? (Билеттерді сатып алуымыз керек). Бүгін саған кішігірім сыйлық. Біз сіздерге ұмытылмас Әдеби кешімізге билеттер сыйлаймыз. Ал оқыңыз, біздің «Әдеби кешіміз» кімге арналады? (Дұрыс. А.Л. Барто). Бәрің орындарыңа отырдыңдар ма? Біз ойша театрға қысқаша экскурсия жасаймыз. Әдеби кеште бізді не күтіп тұрғанын білу үшін бағдарламамен танысуды ұсынамын. Бүгін актер рөлінде де, көрермен рөлінде де боламыз. (2-слайд)

1. 2. Театрмен танысу. (Әңгіме)

Балалар, араларыңда театрға барғандар бар ма?

Адамдар театрға не үшін барады? (Мәдени даму, демалыс).

Қаламыздың қандай театрларын білесіңдер? (Драмалық, опера және балет, қуыршақ театры).

- Әдеттегідей, театр неден басталады? (ілгіштен).

Көрермендер залға кіреді және олар не істейді? (билеттерді көрсету)

Сосын олар сырт киімдерін шешіп, аудиторияға кіреді. Көрсетілген саны бар қатарды тауып, отырыңыз.

Отырған көрермендерден қалай өтуге болады? (оларға қарсы).

Көрермендер театрда қай жерде отыра алады? (дүңгіршектерде).

Ол сахна деңгейінде орналасқан.

Театрда тағы қандай орындар бар? (партердің артында амфитеатр көтерілген платформаға орналастырылған, оның үстінде балкон орналасқан).

Орындау аймағы қалай аталады? (сахна).

Көрермендер алдында ашылатын перделер қалай аталады? (перде).

Бүйірлік перделер аталады ма? (сахна артында).

Жарайды, театр туралы аздап сөйлесейік.

2. Сөйлеуді қыздыру.

    1. «Кім және қалай?» тыныс алу жаттығуларының жинағы. (Слайд)

Дұрыс, мәнерлі, әдемі сөйлеу үшін әр актер сахнаға шығар алдында көптеген жаттығулар жасайды. Ал енді артикуляциялық аппаратымызды аздап қыздырамыз. Біздің барлық әрекеттерімізді сахна артында орындаймыз. Дайын ба? Мен сендерге тыныс алу жаттығуларын көрсетемін, ал сендер менен кейін қайталайсыңдар. Сонымен, менімен бірге.

Біз қалай күлеміз?

«Ха ха ха...»

Шардан ауа қалай шығады? (соңына дейін тыныс алу және шығару)

«S - s - s ...»

Одуванчикке үрлеңіз

«Ж-ф-ф...»

2.2. Стенография бойынша жұмыс. (Слайд)

- Өз бетінше оқыпатер.

Бір қараторғай қара таңға бір шоқ көкжидек берді.

Қара жидек көкжидектерді жұлды, елестетіп көріңізші, ол қара болып кетпеді.

Сізге сөйлем ұнады ма?

Қандай дыбыс қайталанады? (Дыбыс [h].)

Баяу, жылдам, мәнерлеп оқы.

3. Үй тапсырмасын тексеру.

Ал енді сіз бен біз нағыз актерлер сияқты сахнада өнер көрсетеміз. Өлеңді мәнерлеп оқу. Ал осы тамаша өлеңдердің ақынының атын кім айтып береді? (С.Я. Маршак).

Айтыңызшы, олар қалай ұқсас?(табиғат туралы айтады)

Ал енді кейбір жігіттер бізге мына өлең жолдарын оқып береді.

Актерлердің сахнадағы өнерін қалай бағалаймыз?

( Балалар бір-бірінің оқығанын бағалайды, қол шапалақтайды ).

4. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

Сонымен, біздің «Әдеби кешіміз А.Л. Барто.

Жүргізушілеріміз Фомина Полина мен Хаджинов Артёмді қошеметпен қарсы аламыз.

4.1. А.Л өмірі мен шығармашылығы туралы әңгіме. Барто (слайд...)

Агния Львовна Барто отбасында дүниеге келген мал дәрігеріЛев Николаевич Волов 1906 ж.

Агния Барто өзінің балалық шағын еске алуды ұнатпады. Сол кездегі отбасы әдеттегі саналы өмір сүрді: үйде бастауыш білім, француз тілі, десертке ананас қосылған ресми кешкі ас.

Өнер сүйер Лев Николаевич қызының болашағын балетте көрді. Агния бимен ынталы айналысты, бірақ бұл әрекетте онша таланттылық таныта алмады. Ерте байқалған шығармашылық энергия басқа бағытқа бағытталған – поэтикалық. Мектептегі достарының соңынан ол поэзияға қызығушылық танытты.

1925 жылы он тоғыз жасар Агния Барто өзінің алғашқы кітабы – «Қытай Ван Ли» атты кітабын шығарды.

Ұлы кезінде Отан соғысыАгния Львовнаның отбасы Свердловск қаласына қоныстанды.Ол зауытта токарь болып жұмыс істеді. 1942 жылы майданға тілші ретінде аттанған.

Ол 1944 жылы астана Бартоға оралды.

Агния Львовна қызы Татьянаға көптеген өлеңдер арнаған. Ал немересі Володяның келуімен «Вовка – мейірімді жан» деп біраз өлеңдер жазды.

А.Бартоны жігіттердің арасынан жиі көруге болатын. Ол мектептерді аралады, сабақтарға қатысты, балалар кітапханаларында оқырмандарымен кездесті. Спектакльдерге жиі келетін Агния Барто: «Қымбатты балалар, мен тек бірінші жолды оқимын, ал қалғанын өздерің жалғастырасыңдар», - деп кеңес берді. Жігіттер өлеңді жатқа алмаған жағдай болған жоқ.

А.Барто бар өмірін балалар поэзиясына арнап, бізге көптеген тамаша өлеңдер қалдырды.

4.2. кітап көрмесі .

А.Л. Барто көп жазды. Оның шығармалары жинақтар мен жеке кітаптарда жинақталған.

А.Л.Бартоның қандай өлеңдерін білесіңдер? (балалар кітаптардағы иллюстрациялар бойынша тақпақтар айтады)

Ой ком және ол кім үшін өлең жазады? (балалардың жауаптары)

4.3. «Театрда» поэмасы бойынша жұмыс.

4.4. Мәтінді болжау .

Енді балалар, өлеңге берілген суреттерге назар аударайық. 113-115. Қалай ойлайсыз, ақын қыз оған не туралы жаза алады? (оқушы жауаптары).

Сөздік жұмысы.

Шығарма мәтінінде сіз сөздерді кездестіресіз, олардың мағынасын қазір нақтылаймыз.

Күрделі - кенеттен және күшпен жаңғырды; күркіреді.

А.Бартоның өлеңін тыңдау. (Мұғалім оқидыөлең.)

Бұл өлең не туралы болатындығын дұрыс таптың ба?

    1. Өлеңді талдау.

Әрбір актер сахнаға шықпас бұрын өз рөлін ұзақ және ыждағаттылықпен қайталайды. Оның табысқа жетуі үшін ол осы рөлде өмір сүруі, онымен сусындауы керек (түсіну, түсіну). Ендеше қазір біз өлеңімізді дұрыс интонациямен, мәнерлеп оқу үшін сендермен бірге талдаймыз.

Үлкен тілек білдіретін жолдарды табыңыздеВочки театрға кіреді.

Қыздардың театрда не көргені туралы оқыңыз.

    Қыздардың біріне не болды? Бұл туралы оқыңыз.

    Олардың нөмірді қалай іздегенін оқыңыз.

    Қалай ойлайсыз, Барто қыздарды айыптайды ма, әлде мейірімді күлімсірей ме?оларға бірдеңе айта ма?

    Бұл өлең күлкілі ме, келеке ме, әлде мұңды ма?

түсіндіружіп.

    1. Оқушылардың өлеңді мәнерлеп оқуы.

Дене шынықтыру (үзіліс)

(Үзіліс - әрекеттер арасында ).

4.7. «Пантомималар» ойыны

Біз актерлерге айналамыз. Бұл ойынға қатысу үшін маған 3 қатысушы керек. Сахнадағы әрекеттерді сөзсіз көрсететін бір автор және 2 актер. Театрдағы тәртіп ережелері бәріміздің есімізде ме? Сонымен біз бастаймыз.

(Бір оқушы өлең оқиды, ал екі оқушы көрсетеді (қимылдар жасайды).) (Пантомима-көркем образ жасаудың негізгі құралы сөз қолданбай адам денесінің пластикасы болып табылатын сахна өнерінің түрі).

5. Білімді түсіну, жалпылау және жүйелеу .

5.1. «Бөлу» поэмасы бойынша жұмыс .

Балалар, біз бүгін тағы біреуімен кездесіп, талдаймызөлеңА.Барто.

- Бөлу сөзі сіз үшін нені білдіреді? (Мәліметтербалалар, сөздікте түсіндіру. (Ажырату -жақын адамдардан алыс өмір.)

- Сіз үйде анасыз, бірақ бірнеше минут немесе сағат емес, бірнеше күн немесе апта болдыңыз ба?

- Анаңыздан айырылу оңай болды ма?

- Агния Львовна поэмасының кейіпкері үшін анасыз қалу дәл сондай қиын болды. Бұл туралы – «Айналыс» поэмасы.

- Оқулықтарыңды 112-бет ашып, өлеңнің суреттеріне қараңдар. Поэманың кейіпкері кім болады? Бұл бала туралы не айта аласыз?

1) Сөздік жұмысы.

Шығарма мәтінінде сіз сөздерді кездестіресіз, олардың мағынасын қазір нақтылаймыз. Бұл сөздер экранда.

    Балалар, бірінші сөзді оқы.

    Гамма Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?

(Гамма – көтерілу немесе кему бағытында орналасқан музыкалық дыбыстардың тізбегі).

    Балалар екінші сөзді оқиды.

    Іссапар Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? (Бір жерге баруға байланысты ресми тапсырма).

Бұл неPryluky ? (қала) Дұрыс, бұл Украинаның Чернигов облысында орналасқан қала.

- Кішкене шыдасақ - аз, аз - аз.

2) Өлең мәтіні бойынша жұмыс.

Енді мен өлең оқимын. Қарап, тыңдап, сосын балаға жанашырлық білдіресің бе?

Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқиды.

    Өлең ұнады ма?

    Өлең сізде қандай көңіл-күй тудырды?(Қайғылы, қайғылы.)

    Сіз балаға жанашырсыз ба?

    Неліктен?

Ал енді есте жақсы болуы үшін бөліктерге бөліп оқимыз. (7 адам)

3) Мәтінді талдау

1) Өлең кімнің атынан жазылған?

2) Бірінші төртбұрышты өзіңіз оқып, баланың анасына не істегенін айтыңыз?

Екінші төртбұрышты оқы, бала не істеп жатыр?

Үшінші жолды оқып, баланың анасы үшін тағы не істегенін айтыңыз?

Балалар, баланың анасына жасаған 6 ісін атадыңдар.

Бірінші суретке қараңыз. Онда не көрсетілген?

(Бала сәбізді жейді, бірақ оны жай ғана жемейді, анасы берген көкөністер мен жемістерді жейді, ал жемістерде балалардың өсуі мен денсаулығына қажетті дәрумендер бар. Бұл сәбіз, қызылша, алма).

Енді екінші суретке қарайық, онда не бейнеленген? Бұл сұрақтың жауабын мәтіннен табыңыз. Дұрыс.

Енді үшінші суретке қарайық, онда не бейнеленген?

Біз атағанның бәрі анамның үйде болған кезі.

3) Анам қазір қайда? Оқы.

4) Анасы кеткеннен кейін баланың өмірі өзгерді ме? (гамманы бір жаққа қойыңыз)

Басқа қалай? (теледидарға қарайды)

Жігіттер. Ол теледидарда қалағанша отырды, бұл оның көруіне нашар. Белгілі бір уақытта теледидар көріп, балаларға арналған шоуларды көру керек.

Ол теледидардан не көрді? (Ол жерде анасының тарағында жүрген бір актриса бар)

Агния Барто бұл жолдар арқылы нені білдіреді?

Соңғы суретке қараңыз. Онда не көрсетілген?

Олардың көңіл-күйін қараңыз. Олар анасынсыз мұңаяды, зерікті.

Өлеңді соңына дейін хормен оқу.

1) Бала не істеп жатыр?

2) Бала мұны әдетінен жасай ма, әлде зерігуден бе?

Балалармен анасының мұны істеуге үйреткенін, бәрін дұрыс, жақсы және адал орындау керек екенін талқылаңыз.

- Етістіктерді табыңыз. Өлеңді оқыңдар, оларды өз дауыстарыңмен белгілеңдер.

5.2. Синквейн құрастыру . (слайд)

(Карт - маған көмектесші синквейн құрастыру )

    Негізгі сөз: Бөлу

    Екі сын есім (не?)

    Үш етістік (не істейді?)

    4 сөзден тұратын бір сөйлем (цитат, мақал)

    1-ге байланысты сөз, сөз тіркесі,синоним, өрнекжазушының жеке көзқарасын бағалай отырып)

Мысалы:

1. Бөлу

2. Ұзақ, қажытқан

3. Күйдіреді, мазалайды, қинайды

4. «Жақындарыңмен қоштаспа!» (Айырыққанда ыстық сүйесің.)

5. Шексіздік (Жақындармен қоштасу.)

5.3. Шығармашылық жұмыс.

Балалар, өзіміздің көңіл-күйіміз бен батырдың көңіл-күйі көтерілу үшін мәтінмен қалай жұмыс жасаймыз? ( Өлеңнің басқа аяқталуын ойлап көріңіз)

Өлеңді өзінше аяқтауға тырысыңыз (балалардың айтуы міндетті емес).

    Рефлексия.

Балалар, осымен театрға саяхатымыз аяқталды.

- Бүгін сабақта не істедің? (оқу, ойлау, құрастыру, талдау)

Көк - қиын болды, жәнеелтая - жұмыс істеу жақсы болды, мен көп нәрсені істей алдым,

hЕлена - барлық сұрақтардың жауабын білді.

    Сабақты қорытындылау.

Ендеше, балалар, саяхатымызды қорытындылайық. Біз қандай жазушы, ақын қыз туралы айттық? Қандай жаңа қызықты нәрселерді білдіңіз? Сіз қандай өлеңдерді оқыдыңыз? Тағы не қалайсызесте қалды ма? Сізге сабақ ұнады ма? жеттіңіз бемақсаттары?Көңіл-күйіңізді көрсетіңіз.

8. Үйге тапсырма.

vyp дайындаңызшабыттандыратын өлең оқу 112-115 б.

Большакова Е.С.

№61 ДГИТ оқытушысы