Дыбыстарды ажырату сабағы. «Теремок өрісінде тұру» заманауи білім беру технологияларын қолдану арқылы фронтальды логопедиялық сабақтың конспектісі. Дыбыс дифференциациясы Ашық логопедиялық сабақты табыңыз Дыбыс дифференциациясы f

Тақырыбы:«Сөздегі, сөйлемдегі [Ж] - [[Ш] дыбыстарын ажырату».

Мақсат:сөздердегі, сөйлемдегі [F] - [W] дыбыстарын ажырата білуге ​​үйрету.

Тапсырмалар:

Түзету тренингі:

1. Сөз бен сөйлемдегі [w] және [w] дыбыстарын ажырата білуге ​​үйрету.

2. [g] және [w] дыбыстары бар сөздерді ерекшелеу қабілетін дамыту.

3. Жи - ши жазу ережесін түзетіңіз.

4. Сөз-паронимдерді мағынасы мен дыбысталуы, жазылуы жағынан салыстыруға үйрету.

5. Деформацияланған сөйлемдермен жұмыс істеуге үйрету.

6. Схемалар бойынша сөйлем құрауға үйрету.

Түзету-дамытушы:

1. сөздікті дамыту, байыту және пысықтау.

2. Артикуляциялық аппараттың моторикасын дамыту және белсендіру.

3. Қолдың ұсақ моторикасын дамыту.

4. Көрнекі қабылдауды, есте сақтауды, зейінін, ойлауын дамыту.

Тәрбиелік:

1. Өз іс-әрекеттері туралы ойлау, жүзеге асыру қабілеттерін дамыту

берілген ережелерге сәйкес шешімдер қабылдайды.

2. Өзін-өзі бақылауға тәрбиелеу.

3. Ойын барысында бірлескен оң нәтиже алуға эмоционалды зейінді қалыптастыру.

4. Мотивацияны қалыптастыру оқу іс-әрекеттері.

Құрал-жабдықтар: айналар, шыршалар, шырша ойыншықтары, компьютер.

Курстың барысы.

    Ұйымдастыру уақыты.

Логопед:Міне тағы да қоңырау соғылды.

Сабақ басталады.

Тіке тұрыңыз, тартыңыз...

Және олар бір-біріне күлді.

II. Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Логопед:Ал енді кім [Ж], [Ш] дыбыстары бар сөздерді атаса, сол отырады.

(балалардың жауаптары)

Логопед: Тіке отырыңыз, қолыңызды партаға қойыңыз, аяқ еденге тиюі керек.

Артикуляциялық гимнастика.

Логопед:Енді айналарды ал, артикуляциялық жаттығулар орындаймыз.

(Балалар «Қоршау», «Құбыр» жаттығуын орындайды)

Саусақ гимнастикасы.

Логопед: Енді «Доп», «Жалау» жаттығуларын орындайық.

(Балалар логопедтің соңынан еріп жаттығулар жасайды).

Өлеңмен жұмыс.

Логопед:Енді өлеңді оқиық. Өлеңде қандай дыбыс жиі кездеседі?

Бақа бақаны ұсынды

Қара жидектердің дәмді джемі.

Blackberry? - деп сұрады ол

Онда, мүмкін, жеп қойыңыз!

Балалар:[Ж] дыбысы.

Логопед:Мұнда қандай тыныс белгілері кездесетініне назар аударыңыз?

Балалар: Сұрақ белгісі, леп белгісі, нүкте, сызықша.

Логопед: Өлеңді оқы, белгілерін ұмытпа.

(Балалар оқиды)

Логопед:Енді тағы бір өлең оқиық. Өлеңде қандай дыбыс жиі кездеседі?

Үш кішкентай тышқан

Түн тыныштығында олар сыбдырлайды,

Егер кенеттен мысық естілсе,

Олар тынышырақ сыбырлайды.

Балалар: [S] дыбысы.

(Балалар оқиды)

Логопед:Балалар, бүгін қандай дыбыспен жұмыс істейтінімізді кім таптың?

Балалар:[Ж], [Ш] дыбыстарымен жұмыс жасаймыз.

    Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

Логопед:Бүгін біз [Ж] - [Ш] дыбыстарымен жұмыс жасаймыз. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «[Ж] - [Ш] дыбыстарының дифференциациясы».

Логопед:Дәптерлерді ашыңыз, қалам алыңыз, сабақтың күні мен тақырыбын жазыңыз.

(Балалар сан мен тақырыпты дәптерге жазады.)

Логопед:Біздің ескі достарымыз қонаққа келді. Бұлар ергежейлі ЖИК пен ШИК. Олар бізге неше түрлі тапсырмалар әкелді. Біз олармен міндетті түрде айналысамыз.

Енді айтыңызшы, ЖИК есіміндегі бірінші дыбыс қандай?

Балалар:[Ж] дыбысы.

Логопед:Енді айтыңызшы, ШИК есіміндегі бірінші дыбыс қандай?

Балалар:[Ш] дыбысы.

Логопед:[Ж] дыбысына сипаттама берейік.

Балалар:[Ж] дыбысы қатты дауысты дауыссыз дыбыс.

Логопед:[Ш] дыбысына сипаттама берейік.

Балалар:[Ш] дыбысы қатты саңырау дауыссыз дыбыс.

Логопед:[Ж-Ш] дыбыстарына қандай ортақтық бар?

Балалар:Бұл дыбыстар дауыссыз және әрқашан қатты.

Логопед:[Ж-Ш] дыбыстары қалай ерекшеленеді?

Балалар:[Ж] дыбысы айтылады, [Ш] дыбысы саңырау.

Логопед:[Ж] дыбысы қай әріпті білдіреді?

Балалар:[Ж] дыбысы әріпте «ЖЭ» әрпімен белгіленеді.

Логопед:[Ш] дыбысы қай әріпті білдіреді?

Балалар:[Ш] дыбысы әріпте «ША» әрпімен белгіленеді.

Логопед:Біздің гномдар бізбен ойын ойнағысы келеді «Дауысты-саңырау».Мен сендерге сөздерді айтамын, егер [Ж] естісеңдер – алақандарыңды соғыңдар, [Ш] дыбысын естісеңдер – құлақтарыңды жабыңдар. Дайын бол, баста...

Логопед:Сіз бұл тапсырманы жақсы орындадыңыз, енді тағы бір сынақ. Жақында қандай мереке болатынын кім айтады?

Балалар: Жаңа жыл!

Логопед:Дұрыс! Жаңа жыл қарсаңында шыршаны безендіру дәстүрге айналған. Жік пен Шікке шыршаны безендіруге көмектесейік. Жіктің шыршасына [Ж] дыбысы бар ойыншықтарды, Шиканың шыршасына [Ш] дыбысы бар ойыншықтарды ілеміз.

«Шыршаны кию» ойыны.

(Балалар сөмкеден ойыншықтарды алып шыршаға іледі.)

Логопед:ЖАҚСЫ ЖОЛДАстар!

Міне, тағы бір тапсырма. «Дыбыстар, әріптер шақыру - сөзді жинау.

Сіз бірінші дыбыстарды атауыңыз керек (экранда әріптер пайда болады), сөз жасаңыз. Сөзбен сөйлем құрау.

Балалар:Шляпа - [Ш], «Ша» әрпі

Ананас - [A], "А" әрпі

Жираф - [F], «Же» әрпі

Аралар - [O], «О» әрпі

Кран - [K], "Ka" әрпі

ШАЖОК

Бала бірінші қадамды жасады.

Жұмыс жоғарыда ПАРОНИМДЕР.

Логопед:Балалар, сөйлемдерді мұқият тыңдап, бір ғана дыбыспен ерекшеленетін сөздерді табыңдар.

Сашаның қолында қызыл шар бар.

Мишаның қызуы жоғары.

Балалар:ШАР-ЖАР

Логопед:

Балалар:

Дыбыс бойынша. ШАР сөзінде - [Ж], ал ЖАР сөзінде - [Ф].

Жазу арқылы. ШАР сөзінде «ША» әрпі, ЖАР сөзінде «ЖЕ» әрпі.

Құн бойынша. Доп бұл... Жылу дегеніміз...

Логопед:

Қоянның құлағы ұзын.

Ужи шөпте тұрады.

Балалар:ҚҰЛАҚ

Логопед:ЖАҚСЫ ЖОЛДАстар! Дұрыс! Сіз маған сөздердің бір-бірінен айырмашылығын айта аласыз ба?

Балалар:

Дыбыс бойынша. EARS сөзінде - [W], ал UZHI сөзінде - [F]

Жазу арқылы. ҚҰЛАҚ сөзінде «ША» әрпі, УЖИ сөзінде «ЖЕ» әрпі.

Құн бойынша. ҚҰЛАҚ - бұл... УДЖИ - бұл...

Логопед:Дұрыс жігіттер!

Дыбысы жағынан ұқсас, бірақ мағынасы әр түрлі сөздер паронимдер деп аталады. Қайталау.

Балалар:ПАРОНИМДЕР.

Логопед:Енді осы сөздерді дәптерге жазып алайық.

(Дәптердің орналасуына, орналасуына назар аударыңыз ...)

Сөздерді жазып аламыз, «ша», «же» әріптерінің астын сызамыз. Бізге қандай қарындаш керек?

Балалар:Көк қарындаш, өйткені бұл дыбыстар әрқашан қатты.

Физминутка.

Логопед:Енді ойын ойнайық Біреуі көп.Мен заттарды жекеше, ал сізді көпше түрде атаймын.

(Балалар сөздерді көпше түрде айтады)

Логопед:Кейбір буындар неге қызыл түспен ерекшеленетінін кім ойлап тапты?Айтыңызшы, сіз мұнда қандай емлемен кездестіңіз?

Балалар:Қызыл түс қауіпті. Сіз қате жібере аласыз.

ЖИ-ШИ I әрпімен жазады.

Логопед:Балалар, сендермен карточкадағы тапсырмаларды орындайық. Әркім өзі үшін тапсырманы таңдайды (3 тапсырманың бірі) және оны орындауға тырысады.

Біз ZhI және SHI-мен жұмыс істейміз.

1-деңгей:

Йо .. к, .. р, ..шка, кув..н, пи .., ..т

2 деңгей:

Nat's.. ..woot chi.. and stri... .

3 деңгей:

Маша мен Мишаның шкафында тышқандар болды.

Зарядтағыш көздер үшін

Логопед:Жарайсың! Қараңдаршы, гномдар бізге жұмбақтар дайындап қойыпты. Бірақ бұл жұмбақтар оңай емес, гномдар оларда тұтас сөйлемдерді кодтады. Сызбаларды қарап, сөйлемдер құрайық (Бірінші сызбада: Маша, тырна, алмұрт. Екінші сызбада: әже, шарлар, шұлықтар).

Балалар:Маша алмұрт жуады.

Әже шұлық тоқиды.

Әже түрлі-түсті жіптен шұлық тоқиды.

Логопед:Осы сөйлемдерді дәптерге жазып алайық. Ал тақтаға өтіңіз ...

(Тақтада, дәптермен жұмыс).

Көк қарындашпен әріптердің астын сыз.

Жарайсың! Жігіттер, ЖИК пен ШИК өнер көрсетті үй жұмысыұсыныстар жасады. Олардың дұрыс тапқанын қараңыз.

Орамал Женяны жүннен жасалған шкафқа салды.

Қателерді түзетейік.

Балалар: Женя жүн орамалды шкафқа салды.

Логопед:Былғары сөмкеде жолаушы болған.

Балалар:Жолаушының қолында былғары сөмке болған.

Логопед:Жарайсыңдар балалар, сендер жақсы жұмыс жасадыңдар.

Бірақ тағы да жаңа сынақ. Сөздер мен суреттерді пайдаланып сөйлемдер құрау керек. Оны кім жасауға тырысады? (Сөздер беріледі: Шура, жиналған, және. Суреттер: қаражидек, қарлыған.

Балалар:Шура қаражидек пен қарлыған теріп алды.

Логопед:

Балалар:Шура - [W], қаражидек - [F], қарлыған - [F].

Логопед:Мына сөйлем құрайық (Сөздер берілген: ақылды, жүгіру, үшін. Суреттер: құлын, ат).

Балалар:Жылқының соңынан жүйрік тай жүгіреді.

Логопед:[Ж] және [Ш] дыбыстары бар сөздерді ата.

Балалар:Жүйрік - [Ш], құлын - [F], жүгіреді - [F], аттың артында - [Ш].

    Сабақты қорытындылау.

Балалар, біз бүгін көптеген тапсырмалар орындадық. Гномдар сіздің жұмысыңызға риза.

Айтыңызшы, сізге белсенділік ұнады ма?

Сізге не ұнады?

Қандай тапсырмалар қиын болды?

Сабақтан шыққанда өзіңізді қалай сезінесіз?

Мемлекеттік бюджет оқу орныМәскеу қаласы

өтемдік үлгідегі No1472 балабақша

ОРТАЛЫҚ АУДАНДЫҚ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ

МӘСКЕУ ҚАЛАСЫНЫҢ БІЛІМ БЕРУ БӨЛІМІ

Аннотация

ашық жеке сөйлеу терапиясы

сөйлеудің айтылу жағын дамыту сабақтары

Сабақтың тақырыбы: Дифференциация[g], [w] дыбыстары.

Мұғалім – логопед: Галушкина М.В.

Мәскеу, 2011 ж

Тақырыбы:Дыбыстардың дифференциациясы [g], [w]

Мақсаты: [w] және [w] дыбыстарын ажырату, дыбысты жаңғыртуға артикуляциялық аппаратты дайындау [p]

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Сөз бен сөйлемдегі [w] және [w] дыбыстарын ажырата білуге ​​үйрету;

2) Фонематикалық қабылдауды дамыту: [g] және [w] дыбыстары бар сөздерді құлақ арқылы ажырата білу;

3) Бір, екі, үш буынды сөздерді бір дауыссыз дыбыспен дұрыс айту дағдысын жетілдіру;

4) Дағдыны қалыптастыру буындық талдаусөздер;

Түзетуші

1) Артикуляциялық аппараттың моторикасын дамыту және белсендіру;

2) Қолдың ұсақ моторикасын дамыту;

3) Көрнекі қабылдауды, есте сақтауды, зейінін, ойлауын дамыту.

Тәрбиелік:

1) Сабақта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау;

2) Үлестірмелі материалдарға ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу.

Жабдық:

сөздер мен сөйлемдердегі [g] және [w] дыбыстарын ажыратуға арналған тақырыптық суреттер;

сөздерді буындық талдауға арналған тақырыптық суреттер; үлкен айна.

Сөйлеу материалы:

1. Дамытуға арналған бірнеше сөздер фонематикалық қабылдау, [w] және [w] дыбыстарын құлақ арқылы ажырату:

Жуғыш, журнал, короз, швабра, ашкөздік, былғары, шам, жираф, төсек, аянышты, сары, құмыра, тырна, достық, мектеп, лимон, жем, бамбар, жаңбыр, кесе.

2. [g], [w] дыбыстарын ажыратуға және сөздің буындық құрамын пысықтауға арналған сөздер:

қарын, қарын, құлақ, көмек, қар;

желу, қалпақ, лалагүл, жабайы раушан;

жастық, машина, қайшы, шкаф;

ақжелкен, қоңыз, күртеше, жылқы.

3. [g] және [w] дыбыстарын ажыратуға арналған ұсыныстар:

Шие себетінде. Женя көлікпен келе жатыр.

Наташаның дәмді қаражидектері бар. Шаңғыларымыз жақсы.

Жаннаның жалауы үлкен.

Миша мен Маша баклажан жейді.

4. Буындық талдауға арналған сөздер:

душ, жилет, сөмке, шаңғы, тон, шелек, дулыға, қалпақ.

Жоспар – реферат

Ұйымдастыру сәті (сабаққа жағымды мотивация құру).

Логопед жұмбақтар құрастырады.

Мен оны гүлден ұстап алдым

Қолында қажетінше қысылады.

Ол: «Қолсыз сұраймын,

Мен темір емеспін, мен ... (БЕТЛЕ)»

Дұрыс, бұл қоңыз, қоңыз сөзі қандай дыбыстан басталады? ...Дұрыс, [g] дыбысынан.

Тағы бір жұмбақты тыңдаңыз:

Есік үнсіз ашылды

Ал мұртты аң ішке кірді.

Пештің жанында отырды, көздерін тәтті күйге түсірді

Және сұр лаппен жуылады.

Бұл кім? мысық. Сөзде қандай дыбысты айтамын w ka?Дұрыс, дыбыс [w].

Бүгін қандай дыбыстармен ойнаймыз деп ойлайсыңдар?

Иә, біз сендермен [g] және [w] дыбыстарымен ойнаймыз.

Артикуляцияны нақтылау. Салыстырмалы сипаттамалардыбыстар [w]Және [және].

Логопед. [w] дыбысын айтайық, ал енді [g].

Қалай ойлайсыңдар, бұл дыбыстар ұқсас?

Дұрыс, бұл дыбыстарды айтқан кезде ерін алға созылып, домалақталады, үстіңгі және астыңғы тістердің арақашықтығы байқалады, тілдің кең ұшы жоғарғы тістердің артында «кесе», тілдің бүйір жиектері. жоғарғы тістерге мықтап басылады.

Логопед. Қандай айырмашылық бар? Қолыңызды мойынға қойып, осы дыбыстарды қайталаңыз.

[w] дыбысын айтқанда - мойын үнсіз, ал [w] дыбысы дірілдейді.

Жақсы қыз, біз сенімен дыбыстарды салыстырдық, ал енді саусақтарымызды сәл созайық, сендермен «Мысық» ойынын ойнайық.

Саусақ гимнастикасы «Мысық»

Мысыққа ақырын қарап, тырнағын ашады, (Бала жұдырығын түйіп, ашады)

Және оларды ақырын қысады, тінтуір одан қорқады.

Мысық тыныш жүреді, тіпті сықырлау да естілмейді, (саусақтар кезекпен «сәлем»)

Тек тышқан ғана есінемейді, мысықтан бірден қашады. (Саусақтар бір-бірінен секіреді)

Жарайсыңдар, саусақтарымыз еңбек етті, енді тіліміз де еңбектенетін болады.

Артикуляциялық гимнастика:

«Саңырауқұлақ», «Ат», «Аккордеон», «Мотор».

Логопедтің визуалды бақылауы, үлкен айнаның көмегімен бала артикуляция мүшелерін дыбысты [р] айтуға дайындауға бағытталған жаттығуларды орындайды. Логопед балаға кеңес береді.

«Саңырауқұлақ» - «саңырауқұлақтың» аяғы созылуы үшін күлімсіреп, тісіңізді көрсетіп, кең тіліңізді аспанға жабыстырып, аузыңызды мүмкіндігінше кеңірек ашуыңыз керек. «Жылқы» - «саңырауқұлақ» жаттығуын жасаңыз, тіліңізді таңдайдан көтермей мүмкіндігінше аузыңызды ашыңыз. Содан кейін тіліңізді басыңыз. «Аккордеон» - «саңырауқұлақ» жаттығуын жасаңыз, тіліңізді таңдайдан көтермей мүмкіндігінше аузыңызды ашыңыз, содан кейін оны жабыңыз. «Қозғалтқыш» - логопед баладан күлімсіреуді, аузын кең ашуды және тіл ұшымен жоғарғы тістердің артына түртуді сұрайды, қатты, кенет, қайталап, тіл ұшын түсірмей: dddddd.

«Дыбысты тыңда» ойыны

Тіліміз керемет жұмыс істеді. Енді менде кім барын қараңыз. Мысық пен қоңыз. Қоңызды оң қолыңызға, мысықты сол қолыңызға алыңыз. [w] және [g] дыбыстары бар сөздерді айтамын.

[w] дыбысы бар сөзді айтсам, сіз мысықпен суретті көтеріп, түсіресіз, ал [w] дыбысы бар сөзді айтсам, не істейсіз? Иә, сіз [g] дыбысымен суретті көтересіз және түсіресіз. Ендеше бастайық:

«Шайба, журнал, короз, швабра, ашкөздік, былғары, шам, жираф, төсек, аянышты, сары, құмыра, тырна, достық, мектеп, лимон, жем, бамбель, жаңбыр, кесе».

Жарайсыңдар, жақсы жұмыс жасадыңдар, дыбыстары бар барлық сөздерді ұстады[w] және [g].

«Сөз қосу» ойыны

Мені мұқият тыңда. Енді мен сендерге шағын өлеңдер оқып беремін. Мен сөйлемді бастаймын, ал сендер аяқтайсыңдар, сәйкес келетін сөзді қосыңдар.

Ал Айболит бегемоттарға жүгіреді,

Және оларды ... (іштерін) шапалақтайды.

К.Чуковский

диван картоп қызыл мысық

Мен өзім үшін жатып қалдым ... (іш).

Ол жыландармен сөйлесті, қоян шапалақтады ... (құлақтар)

Қоңыз құлап, тұра алмайды,

Ол біреуді күтуде ... (көмектеседі).

С.Маршак

Ақ жұқа мұзға қалай түсті ... (қар)

Артқы шинаға жабысу

Аю мінеді... (машина).

Ойын «Төртінші қосымша»

Ал енді сендермен «Төртінші қосымша» ойынын ойнайық.

Алдарыңызда төрт сурет бар, бұл суреттердің атауларында дыбыстар жасырылған, суреттердің біреуі артық. Әр суретті атап, артық суретті тауып, неліктен артық екенін айту керек.

Ендеше бастайық:

Суреттер: ақжелкен, қоңыз, күртеше, жылқы. Қай сурет жоқ, неге?

Жылқы сөзіндегі [w] дыбысы сөздің басында, ортасында ма, әлде соңында ма?

Суреттер: желу, қалпақ, лалагүл, жабайы раушан. Қай сурет жоқ, неге?

Түйіндер сөзіндегі [g] дыбысы сөздің басында, ортасында ма, әлде соңында ма?

Суреттер: жастық, машина, қайшы, шкаф. Қай сурет жоқ, неге?

Қайшы сөзіндегі [г] дыбысы сөздің басында, ортасында ма, әлде соңында ма?

Ол жақсы жұмыс жасады, барлық артық заттарды тапты.

«Сөйлемді аяқта» ойыны

Мен сөйлемді айта бастаймын, сендер мен көрсететін суреттер арқылы аяқтайсыңдар.

Себетте ... шие. Барлық шыққан сөйлемдерді қайталаңыз. Дұрыс.

Женя ... көлік жүргізіп жатыр. Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Наташаның дәмді ... қаражидек бар. Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Шаңғыларымыз жақсы. Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Жаннаның үлкен ... туы бар. Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Миша мен Маша ... баклажан жейді. Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Ақылды, барлық сөйлемдерді дұрыс аяқтап, қайталады.

«Сөздерді буынға бөл» ойыны

Қараңызшы – бұл мысық, бұл қоңыз. Логопед суреттерді үстелге қояды. Мысық сөзінде неше буын, қоңыз сөзінде неше буын бар екенін анықтайық. Дұрыс, мысық сөзі екі буынды, қоңыз сөзі бір буынды. Енді мен сізге суреттерді көрсетемін. Суретке қарап, оның атын атап, сөзде неше буын барын анықтау керек. Сөз бір буынды болса, суретті қоңыздың жанына қоясыз ба, ал екі буынды болса, суретті қайда қоясыз? Дұрыс, мысықтың қасында.

Көрейік.

Душ. Жан сөзі неше буыннан тұрады? Суретті қайда қоясыз? Және т.б.

Буынға бөлуге арналған сөздер: душ, жилет, дорба, шаңғы, тон, шелек, дулыға, қалпақ.

Ақылды ол барлық сөздерді буынға дұрыс бөліп, дұрыс орналастырды, екі буынды мысықтың қасында, бір буынды қоңыздың жанында.

Сабақты қорытындылау

Бүгін біз қандай дыбыстарды ойнадық? Олар қалай ұқсас, олар қалай ерекшеленеді?

Бүгін сабақта не істедің? Қандай ойындар ойналды?

[w] дыбысы, [g] дыбысы бар сөздер ойла.

Наталья Войтехович
Сабақтың қысқаша мазмұны «[Ш] және [Ж] дыбыстарының дифференциациясы»

Тақырып:Дыбысты дифференциациялау"SH"Және «ЖӘНЕ»

Мақсат: Пішін дағдысы дыбыстарды ажыратады"SH"Және «ЖӘНЕ»буындарда, сөздерде, сөйлемдерде.

Тапсырмалар:

Айту кезінде дұрыс артикуляциялық қалыпты сақтау қабілетін нығайту Ш-Ж дыбыстары;

Дұрыс айтылуын күшейту буындардағы [w] және [g] дыбыстары, сөздер, тіл бұрмалары, сөз тіркестері, поэтикалық мәтін;

Салыстыру, ажырата білу дағдыларын қалыптастыру дұрыс айтылу буындардағы [w] және [g] дыбыстары, сөздер, сөз тіркестері;

Позициялау дағдыларын нығайту сөздердегі [w] және [w] дыбыстары;

Зат есімдерді қолдану дағдыларын дамыту көпшегенитивте (жануарлардың балалары);

Жұрнақтар арқылы сөз құрау дағдыларын бекіту (зат есімдер)

және консольдер (етістіктер).

Жабдық: қоңырау, тақырыптық суреттер, мнемоникалық кестелер.

сөйлеу материалы: асыл тұқымды, мәтін.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Логопед: - Қоңырау соғылды, сабақ басталды ...

Аты бар киімдерді атайтын балаларды сабаққа шақырамын [w] және [w] дыбыстары.

III.Негізгі бөлім

1. Артикуляциялық гимнастика

«Күлкі - түтік» (еріннің қозғалғыштығын дамыту).

Сипаттама: Үстіңгі тістерді астыңғы тістерге қойып, барлық тістерді көрсете отырып, ерінді күлімдеп созу, күлуді 3-5 секунд ұстап тұру, ерінді пробиркамен алға созу, ерінді осы қалыпта 3-5 секунд ұстау. . Бір позициядан екіншісіне 5-7 рет ауысыңыз.

Назар аударыңыз: Ауыстыру процесінде тістердің ашылмауын немесе қозғалмауын қадағалаңыз.

«Тістерді тазалау 2» (тілді жоғары көтеру, тілдің қозғалғыштығын дамыту үшін)

Сипаттама: Ашық ауыз және тіл ұшы «тазарту»жоғарғы тістерді ішкі жағынан, тіл қозғалысын бүйірден екінші жаққа жасайды.

Назар аударыңыз: Еріндері күлімсіреп, үстіңгі және астыңғы тістері көрінеді. Тілдің ұшы сыртқа шықпайтынына, ішке қарай иілмейтініне, бірақ жоғарғы тістердің түбірінде орналасқанына көз жеткізіңіз. Төменгі жақ қимылсыз, тек тіл жұмыс істейді.

«Саңырауқұлақ» (тілдің жоғарғы көтерілуін, гипоидты байламды созу).

Сипаттама: Күлімсіреп, тістерді көрсетіңіз, аузыңызды ашыңыз және кең тілді таңдайға қарай басып, аузыңызды кең ашыңыз. Сонда тіл жұқа саңырауқұлақ қалпақшасына ұқсайды, ал созылған гипоидты байлам оның аяғына ұқсайды.

Назар аударыңыз: Еріндеріңіз күліп тұрсын. Тілдің бүйір шеттерін бірдей тығыз басу керек - бір жартысы құлап кетпеуі керек. Жаттығуды қайталағанда ауызды кеңірек ашу керек.

«Дәмді джем»(тілдің кең алдыңғы бөлігінің жоғары қозғалысын және тілдің орнын пысықтау, үшін дыбыс Ш).

Сипаттама: Аузыңызды аздап ашып, тілдің алдыңғы кең жиегімен жоғарғы ерінді жалаңыз, тілді жоғарыдан төменге жылжытыңыз, бірақ бүйірден екіншіге емес.

Назар аударыңыз: төменгі жақ қимылсыз болуы керек, оны саусақпен ұстауға болады. Тіл кең болуы керек, тілдің бүйір жиектері ауыздың бұрыштарына тиіп тұруы керек. Егер жаттығу нәтиже бермесе, жаттығуға қайта оралу керек. «Тілсіз тілді жазала», ал тегістелген тілді шпательмен үстіңгі ерінге көтеруге болады.

«Кесе»(сөйлеу үшін тілдің дұрыс формасын дамыту дыбыстары Ш, ЖӘНЕ).

Сипаттама: Күлімсіреп, аузыңызды ашыңыз, тілдің кең шетін астыңғы ерінге қойыңыз (қажет болса, үстіңгі ерінмен ұрып-соғу арқылы тілді жайыңыз. дыбыс"пах-пах-пах", тілдің барлық шеттерін жоғары көтеріңіз. 5-10 секунд ұстаңыз.

Назар аударыңыз: Тіл кең, тілдің айқын ұшы жоқ, тілдің барлық шеттері біркелкі көтерілгеніне көз жеткізіңіз.

«Ат» (тіл бұлшықеттерін күшейту, тілдің жоғары көтерілуін дамыту).

Сипаттама: Күлімсіреу, ауызды ашу, тілдің ұшын сипау (ат тұяғын қаққанда).

Назар аударыңыз: Жаттығу баяу орындалады. Төменгі жақ қозғалыссыз болуы керек, тек тіл жұмыс істейді. Тілдің ұшы артқа және жоғары көтерілмейтініне көз жеткізіңіз.

2. Тыныс алу жаттығулары

«Көбелекті гүлден ұшыр»

Оң қолыма гүл аламын, сол қолыма көбелек аламын. Гүлді аузыңыздың алдына қойып, мұрныңызбен дем алыңыз және көбелекке үрлеңіз.

3. Саусақ гимнастикасы

Бір екі үш төрт бес (жұдырығын түйіп, жұдырықтайды)

Жапырақтарды жинап алайық.

қайың жапырақтары (бір саусақты бір уақытта бүгіңіз)

шетен жапырақтары,

терек жапырақтары,

көктерек жапырақтары,

емен жапырақтары

Біз жинаймыз

Анам күзгі гүл шоғын алады. жұдырықтарды түймелеу және ашу)

4. Ерекшелік дыбыстар.

Логопед: - Айтыңызшы, дыбыстар[w] және [g] - бұл не дыбыстар?

Қандай ұқсас [w] және [w] дыбыстары? (дауыссыз дыбыстар).

Қандай айырмашылық бар? ( [w] саңырау естіледі, А дыбыс [g] қаттықоңырау сияқты).

Ойын «Қоңырау».

Логопед: - Мен сөздерді айтамын, ал сендер нені мұқият тыңдайсыңдар дыбысбұл сөзде [w] немесе [g]? Қатты дыбыс естісеңіз дыбыс [f], қоңырауды соғыңыз.

Сөздер: шахмат, шалшық, алмұрт, от, қоңыз, сөмке, қарындаш, шеңбер, итмұрын, жасмин.

5. ойын жаттығуы «Орын тап сөзбен дыбыс» (схемаларға сәйкес).

Логопед: Сіз мұны байқадыңыз ба дыбыссөзде сөздің басында, ортасында немесе соңында естілуі мүмкін бе? Әрбір үлгі үшін дұрыс суретті таңдаңыз.

6. Буындағы дыбыстарды ажырату.

Ойын «Сөзді айт».

Логопед: - Мен сөзді бастаймын, ал сендер ШИ немесе ЖИ буынымен аяқтайсыңдар.

Сөздер: қамы-шы, у-жы, у-ши, алмұрт-ши, е-жи, қарындаш-ши, бут-жи, шала-ши, шаңғы-жи, лақ-шы, эта-жи, жер-ши, гара. -жы, пернелер-ши, ұрлау-жы, тарту-жы.

7. Сөздегі дыбыстарды ажырату.

Ойын «Оны тәтті деп атаңыз».

Логопед: - Жаңа сөз пайда болатындай сөзді өзгерту керек дыбыс [w] немесе [w].

Сөздер: ко дыбыс [ж]: етік - етік, бәліш, дос, шеңбер, жағалау, сүзбе, темір, жалау.

ко дыбыс [w]: қауырсын – қауырсын, астық, подъезд, күн, шелек, дақ, өріс, қорқақ, торғай, қоян.

Ойын «Кімде кім бар?» (суреттер бойынша).

Логопед: - Бақада көп (олар бақа, бірақ кірпіде көп ....) (кірпі).

Көкекте көп (көкекте, ал руфта көп (руф).

Аюдың көптігі бар (аюдың балалары, ал күркетауықтың көп (құс).

Тышқан көп (тышқан, түйе көп (түйелер).

Жылқыда көп (құлындар, моржда көп (морж).

Ойын «Қосымша затты табыңыз» (№ 1 қосымша).

Логопед: - Ойын сізге ұсынылатынын ұмытпаңыз дыбыстар. Қандай элемент жоқ және неге?

Суреттер: - Ақшақар, алмұрт, қоңыз, шаңғы.

Кесе, машина, жалау, шкаф.

Бақа, тышқан, күн, кірпі.

8. Ойын «Мен сұраймын, сен жауап бересің» (әрекетті көрсету арқылы).

Логопед: - Сен жазасың? - Мен жазып жатырмын. - Жағасың ба? - ысқылаймын. - Қол бұлғап тұрсың ба?

-Үтіктеп жатырсың ба? - Киініп жатырсың ба? -Сұрап тұрсың ба? -Отырсың ба?

-Жүгіріп жатырсың ба? - Сен тігесің бе? -Сен ішесің бе?. -Ән айтасың ба? - Сен өмір сүресің?.

9. Сөз тіркестеріндегі дыбыстардың дифференциациясы.

Тіл бұрмаларының айтылуы Мен қай қабатта тұрамын?.

Логопед: - Балалар сендер қай қабатта тұрасыңдар? Жарайды, мен төртінші қабатта тұрамын. Ал сіз? – Барлығымыз қалада көпқабатты үйлерде тұрамыз.

10. Сөз тіркесіндегі дыбыстарды ажырату.

Логопед: - Ал мен сендерге қай жерде тұратын кірпі туралы айтқым келеді? (орманда). Маған көмектесші.

Оқиға «Кірпі орманды аралап өтті» (№ 2 қосымша).

Логопед: Ормандағы кірпі ... (жаяу). Шалғынға... (келді). Саңырауқұлақ ... (табылды).

Шатырға (кірді). Ештеңе емес (табылды). Шатырдан (шықты).

Алма (табылды). Қарасорадан (кетіп қалды). Мен алманы және ағаштың түбін жедім (кеткен).

11. Дыбысты дифференциациялауөлең мәтінінде.

Логопед: - Бәлкім, кірпі біз туралы күлкілі тақпақ білетін достарына жүгірді. Ол қалай аталады?

Өлең оқу «Стомперлер»мнемоникалық кестеге сәйкес.

Жоғары - жоғары! Стомперлер!

Шетінде қоян билеп жатыр.

Кірпі дүбірде билеп жатыр.

Чижик бұтақта билеп тұр.

Терезеде билеп тұрған ит

Мысық пештің жанында билеп жатыр.

Күзеннің қасында тышқан билеп тұр.

Төбеде ешкі билеп тұр.

Өзенде үйрек билеп жатыр.

Құмдағы тасбақа.

Жоғары - жоғары! Стомперлер!

Би аяқтары, билейтін құлақтар,

Би мүйіздері мен құйрықтары.

Сіз не тұрасыз? Жүзіңіз және сіз!

ЛогопедС: Бұл өлең неге күлкілі? (себебі бәрі билеп жатыр және бәрі жақсы көңіл-күйде).

12. Төменгі жол сыныптар.

Логопед: Біз жақсы уақыт өткіздік.

Қоңырау соғылып, сабақ аяқталды.

Мәскеу қаласының мемлекеттік бюджеттік оқу орны

өтемдік үлгідегі No1472 балабақша

ОРТАЛЫҚ АУДАНДЫҚ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ

МӘСКЕУ ҚАЛАСЫНЫҢ БІЛІМ БЕРУ БӨЛІМІ

Аннотация

ашық жеке сөйлеу терапиясы

сөйлеудің айтылу жағын дамыту сабақтары

Сабақтың тақырыбы: Дыбыстарды ажырату[g], [w].

Мұғалім – логопед: Галушкина М.В.

Мәскеу, 2011 ж

Тақырыбы: Дыбысты дифференциациялау[w], [w]

Мақсат: [w] және [w] дыбыстарын дифференциациялау, дыбыс шығаруға артикуляциялық аппаратты дайындау [p]

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

  1. [g] және дыбыстарын ажырата білуге ​​үйрету[w] сөздер мен сөйлемдерде;

2) Фонематикалық қабылдауды дамыту: [g] және дыбыстары бар сөздерді құлақ арқылы ажырата білу.[w] ;

3) Бір, екі, үш буынды сөздерді бір дауыссыз дыбыспен дұрыс айту дағдысын жетілдіру;

4) Сөздерге буындық талдау жасау дағдысын қалыптастыру;

Түзетуші

1) Артикуляциялық аппараттың моторикасын дамыту және белсендіру;

2) Қолдың ұсақ моторикасын дамыту;

3) Көрнекі қабылдауды, есте сақтауды, зейінін, ойлауын дамыту.

Тәрбиелік:

1) Сабақта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау;

2) Үлестірмелі материалдарға ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу.

Жабдық:

дыбыстарды ажыратуға арналған тақырыптық суреттер[g] және [w] сөздер мен сөйлемдерде;

сөздерді буындық талдауға арналған тақырыптық суреттер; үлкен айна.

Сөйлеу материалы:

1. Фонематикалық қабылдауды дамытуға арналған бірқатар сөздер, [g] және [w] дыбыстарын құлақ арқылы ажырату:

Жуғыш, журнал, короз, швабра, ашкөздік, былғары, шам, жираф, төсек, аянышты, сары, құмыра, тырна, достық, мектеп, лимон, жем, бамбар, жаңбыр, кесе.

2. [g] және [w] дыбыстарын ажыратуға арналған сөздержәне буынмен жұмыс
сөз құрамы
:

қарын, қарын, құлақ, көмек, қар;

желу, қалпақ, лалагүл, жабайы раушан;

жастық, машина, қайшы, шкаф;

ақжелкен, қоңыз, күртеше, жылқы.

3. [g] және [w] дыбыстарын ажыратуға арналған ұсыныстар:

Шие себетінде. Женя көлікпен келе жатыр.

Наташаның дәмді қаражидектері бар.Шаңғыларымыз жақсы.

Жаннаның жалауы үлкен.

Миша мен Маша баклажан жейді.

4. Буындық талдауға арналған сөздер:

душ, жилет, сөмке, шаңғы, тон, шелек, дулыға, қалпақ.

Жоспар – реферат

Ұйымдастыру уақыты(сабаққа жағымды мотивация құру).

Логопед жұмбақтар құрастырады.

Мен оны гүлден ұстап алдым

Қолында қажетінше қысылады.

Ол: «Қолсыз сұраймын,

Мен темір емеспін, мен ... (БЕТЛЕ)»

Дұрыс, бұл қоңыз, қоңыз сөзі қандай дыбыстан басталады? ...Дұрыс, [g] дыбысынан.

Тағы бір жұмбақты тыңдаңыз:

Есік үнсіз ашылды

Ал мұртты аң ішке кірді.

Пештің жанында отырды, көздерін тәтті күйге түсірді

Және сұр лаппен жуылады.

Бұл кім? мысық. Сөзде қандай дыбысты айтамынқалай? Дұрыс, дыбыс [w].

Бүгін қандай дыбыстармен ойнаймыз деп ойлайсыңдар?

Иә, біз сендермен [g] және [w] дыбыстарымен ойнаймыз.

Артикуляцияны нақтылау. Дыбыстардың салыстырмалы сипаттамалары [w]және [g].

Логопед. [w] дыбысын айтайық, ал енді [g].

Қалай ойлайсыңдар, бұл дыбыстар ұқсас?

Дұрыс, бұл дыбыстарды айтқан кезде ерін алға созылып, домалақталады, үстіңгі және астыңғы тістердің арақашықтығы байқалады, тілдің кең ұшы жоғарғы тістердің артында «кесе», тілдің бүйір жиектері. жоғарғы тістерге мықтап басылады.

Логопед. Қандай айырмашылық бар? Қолыңызды мойынға қойып, осы дыбыстарды қайталаңыз.

[w] дыбысын айтқанда - мойын үнсіз, ал [w] дыбысы дірілдейді.

Жақсы қыз, біз сенімен дыбыстарды салыстырдық, ал енді саусақтарымызды сәл созайық, сендермен «Мысық» ойынын ойнайық.

Саусақ гимнастикасы «Мысық»

Мысыққа ақырын қарап, тырнағын ашады, (Бала жұдырығын түйіп, ашады)

Және оларды ақырын қысады, тінтуір одан қорқады.

Мысық тыныш жүреді, тіпті сықырлау да естілмейді, (саусақтар кезекпен «сәлем»)

Тек тышқан ғана есінемейді, мысықтан бірден қашады. (Саусақтар бір-бірінен секіреді)

Жарайсыңдар, саусақтарымыз еңбек етті, енді тіліміз де еңбектенетін болады.

Артикуляциялық гимнастика:

«Саңырауқұлақ» «Ат», «Аккордеон», «Мотор».

Логопедтің визуалды бақылауы, үлкен айнаның көмегімен бала артикуляция мүшелерін дыбысты [р] айтуға дайындауға бағытталған жаттығуларды орындайды. Логопед балаға кеңес береді.

«Саңырауқұлақ» - «саңырауқұлақтың» аяғы созылуы үшін күлімсіреп, тісіңізді көрсетіп, кең тіліңізді аспанға жабыстырып, аузыңызды мүмкіндігінше кеңірек ашуыңыз керек. «Жылқы» - «саңырауқұлақ» жаттығуын жасаңыз, тіліңізді таңдайдан көтермей мүмкіндігінше аузыңызды ашыңыз. Содан кейін тіліңізді басыңыз. «Аккордеон» - «саңырауқұлақ» жаттығуын жасаңыз, тіліңізді таңдайдан көтермей мүмкіндігінше аузыңызды ашыңыз, содан кейін оны жабыңыз. «Қозғалтқыш» - логопед баладан күлімсіреуді, аузын кең ашуды және тіл ұшымен жоғарғы тістердің артына түртуді сұрайды, қатты, кенет, қайталап, тіл ұшын түсірмей: dddddd.

«Дыбысты тыңда» ойыны

Тіліміз керемет жұмыс істеді. Енді менде кім барын қараңыз. Мысық пен қоңыз. Қоңызды оң қолыңызға, мысықты сол қолыңызға алыңыз. Дыбыстары бар сөздерді айтамын[w] және [g].

[w] дыбысы бар сөзді айтсам, сіз мысықпен суретті көтеріп, түсіресіз, ал [w] дыбысы бар сөзді айтсам, не істейсіз? Иә, сіз [g] дыбысымен суретті көтересіз және түсіресіз. Ендеше бастайық:

«Шайба, журнал, короз, швабра, ашкөздік, былғары, шам, жираф, төсек, аянышты, сары, құмыра, тырна, достық, мектеп, лимон, жем, бамбель, жаңбыр, кесе».

Жарайсыңдар, жақсы жұмыс жасадыңдар, дыбыстары бар барлық сөздерді ұстады[w] және [g].

«Сөз қосу» ойыны

Мені мұқият тыңда. Енді мен сендерге шағын өлеңдер оқып беремін. Мен сөйлемді бастаймын, ал сендер аяқтайсыңдар, сәйкес келетін сөзді қосыңдар.

Ал Айболит бегемоттарға жүгіреді,

Және оларды ... (іштерін) шапалақтайды.

К.Чуковский

диван картоп қызыл мысық

Мен өзім үшін жатып қалдым ... (іш).

Ол жыландармен сөйлесті, қоян шапалақтады ... (құлақтар)

Қоңыз құлап, тұра алмайды,

Ол біреуді күтуде ... (көмектеседі).

С.Маршак

Ақ жұқа мұзға қалай түсті ... (қар)

Артқы шинаға жабысу

Аю ... (көлік) айдап келеді.

Жарайсыңдар, өлеңдегі сөздердің барлығы дұрыс қосылған.

Ойын «Төртінші қосымша»

Ал енді сендермен «Төртінші қосымша» ойынын ойнайық.

Алдарыңызда төрт сурет бар, бұл суреттердің атауларында дыбыстар жасырылған, суреттердің біреуі артық. Әр суретті атап, артық суретті тауып, неліктен артық екенін айту керек.

Ендеше бастайық:

Суреттер: ақжелкен, қоңыз, күртеше, жылқы. Қай сурет жоқ, неге?

Жылқы сөзіндегі [w] дыбысы сөздің басында, ортасында ма, әлде соңында ма?

Суреттер: желу, қалпақ, лалагүл, жабайы раушан. Қай сурет жоқ, неге?

Түйіндер сөзіндегі [g] дыбысы сөздің басында, ортасында ма, әлде соңында ма?

Суреттер: жастық, машина, қайшы, шкаф. Қай сурет жоқ, неге?

Қайшы сөзіндегі [г] дыбысы сөздің басында, ортасында ма, әлде соңында ма?

Ол жақсы жұмыс жасады, барлық артық заттарды тапты.

«Сөйлемді аяқта» ойыны

Мен сөйлемді айта бастаймын, сендер мен көрсететін суреттер арқылы аяқтайсыңдар.

Себетте ... шие. Барлық шыққан сөйлемдерді қайталаңыз. Дұрыс.

Женя ... көлік жүргізіп жатыр.Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Наташаның дәмді ... қаражидек бар.Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Шаңғыларымыз жақсы.Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Жаннаның үлкен ... туы бар.Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Миша мен Маша ... баклажан жейді. Бүкіл сөйлемді қайталаңыз.

Ақылды, барлық сөйлемдерді дұрыс аяқтап, қайталады.

«Сөздерді буынға бөл» ойыны

Қараңызшы – бұл мысық, бұл қоңыз. Логопед суреттерді үстелге қояды. Мысық сөзінде неше буын, қоңыз сөзінде неше буын бар екенін анықтайық. Дұрыс, мысық сөзі екі буынды, қоңыз сөзі бір буынды. Енді мен сізге суреттерді көрсетемін. Суретке қарап, оның атын атап, сөзде неше буын барын анықтау керек. Сөз бір буынды болса, суретті қоңыздың жанына қоясыз ба, ал екі буынды болса, суретті қайда қоясыз? Дұрыс, мысықтың қасында.

Көрейік.

Душ. Жан сөзі неше буыннан тұрады? Суретті қайда қоясыз? Және т.б.

Буынға бөлуге арналған сөздер: душ, жилет, дорба, шаңғы, тон, шелек, дулыға, қалпақ.

Ақылды ол барлық сөздерді буынға дұрыс бөліп, дұрыс орналастырды, екі буынды мысықтың қасында, бір буынды қоңыздың жанында.

Сабақты қорытындылау

Бүгін біз қандай дыбыстарды ойнадық? Олар қалай ұқсас, олар қалай ерекшеленеді?

Бүгін сабақта не істедің? Қандай ойындар ойналды?

Дыбысы бар сөздерді ойла[w], дыбысы бар [g].


Дайындық тобындағы интеграцияланған топша логопедиялық сабағының конспектісі

Дайындаған дефектолог Шлянина О.П.

MBDOU No1, Курганинск, Краснодар өлкесі

Тақырыбы:Дыбыстардың дифференциациясы [Ш-Ж]

Мақсаттар:буын, сөз, сөз тіркестеріндегі [w–w] дыбыстарын ажырату дағдысын бекіту; сөздерді буынға бөлу дағдыларын бекіту; буындардан, әріптерден сөз құрауды үйренуді жалғастыру; деформацияланған сөз тіркесі бойынша жұмысты жалғастыру, сөйлем сызбасын қалдыру, көсемшені ерекшелеу; жи - ши жазу ережесін бекіту; фонематикалық есту, зейін, ойлау, қолдың ұсақ моторикасын дамыту; жағымды психо-эмоционалды көңіл-күйді қалыптастыру, ұжымдық жұмыс тәжірибесін алуға ықпал ету.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру уақыты.Бұл оқиға сіз сияқты балалар тұратын ертегі қалада болды. Олардың бәрі білгісі келді, көп оқыды. Бірақ жақын маңдағы бір қалада зұлым сиқыршы өмір сүрді және ол балалардың ізденгіштігін ұнатпады. Ол ашуланып, оларды сиқырлап, есімдерін алып тастады.

Бірақ ол мұндай бұйрықты қалдырды: «Кім көп шеберлік пен күш жұмсаса, барлық тапсырмаларды орындап, көңілінен шыға алады». Дұрыс орындау үшін сіз балалардың атын құрайтын хаттар аласыз. Ал жолда біз баспалдақпен көтерілеміз.

  1. Тақырыпқа кіріспе.Сиқыршы балаларды кімге айналдырғанын білу үшін біз бөлінген суреттерді тауып, оларды біріктіруіміз керек. Ал біз осы кеңестердің көмегімен іздейтін боламыз. Логопед балаларды схемалық түрде бейнеленген предлог пен нысанға назар аударуға шақырады. Әркім картаны алады - диаграмма.
  2. Суретті бүктеңіз. (балалар 2 сурет қосады: бақа мен мысық)

Бақа сөзіндегі бірінші дыбыс қандай? [ЖӘНЕ]

Мысық сөзіндегі үшінші дыбыс қандай? [W]

(тапсырманы орындау үшін балалар F әрпін алады)

Жеке айналармен жұмыс. Дыбыс артикуляциясы айналар алдында орындалып, мінездеме беріледі.

[W] - жоғарғы тістердің артында кең тіл, еріндері дөңгелектенген, тілдің ортасынан жылы ауа ағыны өтеді. Дыбысы дауыссыз, қатаң, саңырау.

[F] - жоғарғы тістердің артында кең тіл, дөңгеленген ерін, тілдің ортасынан жылы ауа ағыны өтеді, дауыс байламдары жұмыс істейді. Дыбысы дауыссыз, қатты, дыбысты.

Сөйлеуді зарядтау(логопед қол соғу арқылы ырғақты қояды)

жа - жа - жа - жа - жыланды көрдік

ша - ша - ша - ша - анасы баланы жуады

жу - жу - жу - жу - кірпіге асығайық

шу - шу - шу - шу - мен Жаннаға хат жазып жатырмын

(балалар толтыру үшін О әрпін алады)

Элементтерді орналастырыңыз.Зұлым сиқыршы балаларды сиқырлап қана қоймай, барлық заттарды араластырды. Қай сөзде [Ж], қай [Ш] дыбысы бар екенін анықтау керек.

машина, бақа, киім, жалау, тырна, пышақтар, қоңыз, доп, шкаф, шие, тышқан, көкек. (орындау үшін олар О әрпін алады).

Сөздерді буынға бөлу.-әр бала картаны алады, санын анықтайды - буындар бойынша қадамдарды орындайды, санаққа нүкте қояды. буындар.

(А әрпін алу)

Буындардан сөз құрау.

ма - ши - он, ұша - қа - қа, шах - сен - ма, пи - ма - жа, пру - на - жи, ки - жу.

(М әрпін алу)

Сөзге әріп енгізу. _uk ақ рома_куға отырды.

Babu_ka vya_et жылы _харф.

Көктемде ұядан аю_онок шықты.

Мама оны орманда көрді.

Бақалар көгалдарға секірді.

Кафеде билет ілулі тұр.

(Әріпті салып, сөйлемді оқиды. А әрпін алады)

Деформацияланған сөйлем.

Женя құлағын сумен жуады.

Бақшада тышқандар тұрады.

Катя қызыл мысықпен қашып кетеді.

Маша күртешені шкафқа ілу үшін.

Женя мектеп хаттарын жазуда.

Үстел үстінде сары алмұрт тұр.

- ұсыныс жасау.

Үстел үстінде сары алмұрт тұр.

(Ш әрпін алу)

Кроссворд.Жи - шидің жазылуын еске түсірейік.

1. Адам мен жануарға есту үшін қажет. (құлақ)

2. Инелермен кім жүреді? (кірпі)

3. Кішкентай, сұр, күзенде тұрады. (тышқан)

4. Қатты соққанда маңдайына секіреді. (конус)

5. Суық мезгілде басына кигізеді. (қақпақ)

6. Мойны ұзын ала жануар. (жираф)

(А әрпін алу)

Сабақты қорытындылау.(Балалар әріптерден Жора, Маша есімдерін құрастырады, логопед балалардың суреттерін көрсетеді). Сонымен, баспалдақпен саяхат аяқталды - білім, сіз сиқырлы сиқырды жоюға көмектестіңіз және Жора мен Машаны құтқардыңыз.

Автор риза, сізге қиын емес - "ҰНАДЫ" дегенді басыңыз.