Соғыс және бейбітшілік тақырыбына реферат. «Адам және әлем» пәні бойынша сабақтың қысқаша мазмұны. тақырып: «жақсы қарым-қатынастың негізгі ережелері» (презентациямен) - сынып жазбалары - мақалалар каталогы - үйдегі логопед. «Егер біз суретші болсақ» ойын жаттығуы

Сабақтың мақсаттары:

1. Дидактикалық:

  • Романның жасалу тарихымен таныстыру, жанрлық ерекшелігін ашу.
  • Сабақтың тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеуге және әдеби ұғымдарды меңгеруге жағдай жасау.

2. Әзірлеуші:

  • Көркем шығармада жұмыс істеу барысын ашатын материалдарды талдап, жүйелеу қабілетін дамытуға ықпал ету.
  • Монологтық сөйлеуді дамыту бойынша жұмысты жалғастыру.

3. Тәрбиелік:

  • Орыс классикалық әдебиетінің туындыларын жасауға қызығушылықты арттыруға ықпал ету.

Күтілетін нәтиже:

  • оқытушы дайындаған лекция слайдтары негізінде когерентті мәтін құруды үйрену.

Пәнаралық байланыс: тарих, информатика, орыс тілі

Тәрбие құралдары:

  • жазушының портреттері
  • кітап көрмесі
  • мультимедиялық кешен

Сабақтың түрі:шығармашылық жұмыс элементтері бар слайд-дәріс

САБАҚ ЖОСПАРЫ

1. Сабақтың басталуын ұйымдастыру.

2. Жаңа тақырып. Слайд-дәріс.

2.1. Мұғалімнің хабарламасы

3. Білімнің рефлексиясы.

4. Баға қою.

5. Үйге тапсырма.

Сабақтар кезінде

1. Сабақтың басталуын ұйымдастыру.

1.1. Тәрбиелік тапсырманың мәлімдемесі.

2. Жаңа тақырып. Слайд-дәріс.

№2 слайд.

Бүгін біз әдеттен тыс жұмысты зерттей бастаймыз. 150 жылдан астам уақыт бойы оған қызығушылық әлемнің көптеген елдерінде сөнген жоқ. «Соғыс және бейбітшілік» романы 19 ғасырдағы орыс әдебиетіндегі ең патриоттық шығармалардың бірі.

Толстойдың барлық көркем туындыларының ішіндегі ең әдемісі, ең маңыздысы, асқақ, моральдық тұрғыдан таза және өмірді растайтыны - оның «Соғыс және бейбітшілік» романы.

Ол ол үшін 19 ғасырда әлемді дүр сілкіндірген маңызды оқиғаны қабылдады - Отан соғысыРесей Наполеонмен және оның әскерлерімен Батыс Еуропаның барлық дерлік елдерінен жиналды.

Бұл оның өміріндегі ең жақсы уақыт болды. 19 ғасырдың алпысыншы жылдары. Ол ежелгі гректер «ақме» деп атаған жаста – адамның барлық физикалық және рухани күштерінің толық жетілген жасында болды.

Жеті жыл бойы ол романда суретші және тарихшы ретінде жұмыс істеді. Ғылым мен өнер ажырамас бірлікке ұласты. Бұл туралы Достоевский өте орынды жазған: «Жазушы – көркем, ол өлеңнен басқа, ол бейнеленген шындықты (тарихи және ағымдық) болмашы дәлдікке дейін білуі керек деген бұлтартпас қорытынды жасадым, менің ойымша, біздің елде мұнымен бір ғана жарқырайды - граф Лев Толстой.

Замандастары таң қалдырды, қуантты және, әрине, бірден өткір және ұзақ даулар бастады. Славянофильдер Толстойда өздерінің жақтастарын мойындады. Д.И. Дворяндардың зұлым әрі ымырасыз сыншысы Писарев роман авторын дворяндарды идеализациялағаны үшін, оның асыл қаһармандарына «еріксіз және табиғи нәзіктігі» үшін ренжітті.

№3 слайд.

Дәрісіміздің жоспарын жазып алайық.

  1. Романның жасалу уақыты мен тарихи негізі
  2. Атаудың мағынасы
  3. Кескін жүйесі
  4. Жанрдың өзіндік ерекшелігі
  5. Роман мәселелері
  6. Композицияның ерекшеліктері

Сабаққа тапсырма.Слайд мазмұнымен танысып, слайдтағы тезистер мен сызбаларды пайдалана отырып, біртұтас әңгіме құрастырыңыз.

Слайд нөмірі 4. Жасалу уақыты және тарихи негізі.

Роман 19-ғасырдың 60-жылдары жазылды, Ресей тарихында реформадан кейінгі жаңа дәуір басталды. Александр II үкіметі

жойылды крепостнойлық, бірақ шаруаларға жер бермей, бас көтерді. Декабристер Сібірден қайтарылды, бірақ Чернышевский 20 жылға ауыр жұмысқа сотталды. Қырым соғысындағы сәтсіздіктер мемлекетке нұқсан келтірді.

Севастопольдегі шайқастарға қатысушы Толстой Петербургке келеді. Сонымен бірге желтоқсаншылар отбасыларымен Сібірден амнистиямен оралады. Дәл осы кезде жазушы желтоқсаншылар туралы роман жазу идеясын туды, бірақ ол бұл жоспарын тек 1863 жылы ғана орындай бастады.

Идеяның қалыптасуын өзі анықтады

1856 жыл - жоспардың басы. Алғашында Л.Н.Толстой өз әңгімесін 1856 жылдан, Қырым соғысы аяқталғаннан кейін патша мейірімімен Сібір тұтқындарына кешірім беріп, «декабристердің» батыры ата-бабасының Мәскеу ұясына оралған кезінен бастауды ұйғарды.

1856 жылы мен Ресейге отбасымен қайтып келе жатқан декабрист болуы керек белгілі бағыт пен батыр туралы әңгіме жаза бастадым.

1825 Бірақ содан кейін Толстой өз кейіпкерінің адасу дәуіріне көшуді және оқиғаны 1825 жылдан бастауды ұйғарды. Бұл уақытта оның кейіпкері қазірдің өзінде жетілген адам.

«Мен еріксіз қазіргіден 1825 жылға, батырымның адасушылықтары мен бақытсыздықтарына тап болдым.

1812 - соғыс. Сюжеттің шешуші буыны - 1812 жылғы Отан соғысымен тұспа-тұс келген батырдың жастық шағы.

«Оны түсіну үшін мен оның жастық шағына оралуға тура келді, ал оның жастық шағы Ресей үшін 1812 жылғы даңқты дәуірмен тұспа-тұс келді».

1805-1807 жж. – орыс әскерінің шетел жорықтары.

«Мен Бонапарт Францияға қарсы күрестегі жеңісіміз туралы біздің сәтсіздіктеріміз бен ұятымызды сипаттамай жазуға ұялдым».

Дегенмен, автор оқиғаны 1805 жылдан бастап, оның шарықтау шегінен орыс әскері - Аустерлиц үшін жағымсыз, Толстой атап өткендей, «біздің сәтсіздіктер және біздің ұят заманымыз» деп бастайды. Толстойдың айтуынша, ол 1805-1807 жылдардағы соғыстағы сәтсіздіктерді суреттемей, Бонапарт Францияға қарсы күресте орыс қаруының жеңісі туралы жазуға ұялған.

2.2. Оқушылардың жауаптары.

Слайд нөмірі 5. Романның хронологиясы.

Жауап үлгісі

«Соғыс және бейбітшілік» романы Ресей мен Наполеондық Франция арасындағы күрес туралы баяндайды.

1-томда 1805 жылғы Ресей өз территориясында Австриямен одақтас соғысқан оқиғалар суреттеледі.

2-томда – 1806 – 1811 жж., орыс әскерлері Пруссияда болған кезде.

3 том – 1812 жыл – Наполеон әскерлерінің Ресейге басып кіруі.

4-том – 1812 – 1813 жж

3-ші және 4-ші томдары Ресейдің туған жерінде жүргізген 1812 жылғы Отан соғысын кеңінен бейнелеуге арналған.

Эпилогта оқиға 1820 жылы орын алады.Осылайша, романның әрекеті 15 жылды қамтиды. Акция не Санкт-Петербургте, не Мәскеуде, не Тақыр таулар мен Отрадное учаскелерінде өтеді. Әскери оқиғалар - Австрия мен Ресейде.

Слайд нөмірі 6. Атаудың мағынасы.

Л.Н. Толстой романды ол аяқталмай тұрып-ақ басып шығара бастады. 1865-1866 жж «Русский мессенджер» журналында «1805» деген атпен бірінші томның нұсқасы шықты. Ал 1866 жылдың аяғында ғана «Соғыс және бейбітшілік» деген атау пайда болды.

19 ғасырда орыс тіліндегі МИР және МиР сөздері мағынасы жағынан әр түрлі болғанын білесіз бе? Даль сөздігінде бұл сөздердің мағыналары берілген:

  • Соғыс, жанжал жоқ
  • Келісім, бірауыздан
  • тыныштық
  • Ғалам
  • Жер шары
  • Барлық адамдар
  • Қауымдастық, шаруалар қоғамы

Қазіргі орыс тілінде бұл сөздің бір ғана жазылуы бар. Олар омонимдер болып саналады және әрбір сөз өз кезегінде көптеген мағыналарға ие.

Бұл сөздердің мағыналары академиялық сөздікте қалай анықталады:

  • Жердегі және ғарыш кеңістігіндегі материяның барлық түрлері
  • глобус, жер
  • Барлық тірі, айналадағының бәрі
  • жалпы адамдар
  • Тәртіп, өмір тәртібі
  • Келісім, келіспеушілік жоқ
  • Соғыс жоқ
  • Соғысты тоқтату, бейбіт келісім
  • Бейбітшілік, амандық

«Соғыс», «бейбітшілік» сөздерінің жазушы түсінігінде қандай мағына беретінін дәптерге жазып алайық.

№7 слайд

  • Соғыс (Толстойдың әңгімесіндегі) соғысып жатқан әскерлер арасындағы әскери қақтығыстар ғана емес, ол жалпы жаулық, түсінбеушілік, өзімшіл есеп, өтірік, екіжүзділік, адамдар арасындағы қарым-қатынастағы арсыздық.
  • Бейбітшілік – соғыссыз халықтың тіршілігі, ол – Отан тағдыры үшін бір сезіммен біріккен бүкіл халық

Оқушылардың жауаптары.

(слайдта дәйекті жауапты құрастыру, мұғалім жауаптағы олқылықты өз пікірлерімен толтыра алады)

Слайд нөмірі 8. Суреттер жүйесі

Жауап үлгісі

Романда 600-ге жуық роман бар актерлер, олардың ішінде 200-ге жуық нақты тарихи тұлғалар: Наполеон, Александр I, Кутузов, Багратион және т.б.; ақсүйектер мен халық өкілдері көрсетіледі

Слайд нөмірі 9. Суреттер жүйесі

Барлық кейіпкерлерді шартты түрде бөлуге болады сүйікті ("әлем халқы») Және сүймейтін ("соғыс адамдары). Кутузов, Болконский, Ростов, Тимохин, Платон Каратаевтар әлем адамдары, өйткені олар келісімге ұмтылумен қозғалады.

Соғыс тек соғыста ғана болмайды. Әлеуметтік және моральдық кедергілермен бөлінген адамдардың қарапайым, күнделікті өмірінде қақтығыстар мен қақтығыстар болмай қоймайды. Князь Василий, оның балалары, граф Ростопчин, Друбецкой - соғыс адамдары, өйткені. оларды қызғаныш, өзімшілдік сезімі басқарады, бірақ олардың көпшілігі шайқастарға қатыспайды.

Әлем халқы - сүйікті қаһармандарТолстой. Олар өмірдің мәнін іздейді, қателеседі, азап шегеді, күрделі ішкі өмір сүреді. Сүймейтін адамдар мансап жасайды, біраз жетістікке жетеді, бірақ іштей өзгермейді.

Слайд нөмірі 10. Жанрлық ерекшелік.

Қазірдің өзінде замандастары Л.Н.Т. «Соғыс және бейбітшілік» күрделі жанрдағы кітап екенін сезінді. I.S. Тургенев бұл шығармаға эпопея, тарихи роман және мораль туралы очерк кіреді деп жазды. Шығармамен жұмыс істей отырып, Толстой оның беттерінде «сол кездегі бүкіл орыс өмірін» көрсету мүмкін емес екенін түсінді. Демек, образдың тақырыбы – адам өмірі, бір ұрпақтың өмірі емес, «оқиғаға қатысқан барлық адамдардың белсенділігі». Шығарма бірте-бірте «адамдар туралы емес, оқиғалар туралы емес, жалпы өмір туралы, өмір ағымы туралы әңгімеге» айналады. Өзгерген идея тек атауды өзгертуді ғана емес, жаңа жанрлық форманы да талап етті. Толстойдың өзі «Соғыс пен Бейбітшіліктің» «ғылыми» сипаттамаларын қабылдамай, өзінің миын жай кітап деп атады.

Роман мен эпопеяның негізгі ерекшеліктерін қарастырайық. Естеріңізге сала кетейін, романда 600-ге жуық кейіпкер болса, оның 200-ге жуығы тарихи тұлғалар.

Шығармамен жұмыс істеу барысында жазушыға көптеген тарихи әдебиеттерді қайта оқуға тура келді. Осындай үлкен жұмысты атқара отырып, Толстой барлық жерде дерлік оқиғалар «әртүрлі генералдардың сөздерінен» сипатталады деген қорытындыға келді. Ол шын мәнінде тарихи оқиғаларды бейнелеудің жаңа әдісін жасады. Жеке адам, жазушының ойынша, соғыстарға, шайқастарға тікелей қатысқанда ғана емес, жеке өмірінде үздіксіз, кейде бейсаналық түрде тарихты тудыратын кезде ғана тарихқа енеді.

Білімнің рефлексиясы.

Жаттығу.Роман-эпопеяның романнан айырмашылығын түсіндіруге тырысыңыз. Сөз тіркестерін жалғастыру.

Слайд нөмірі 11, 12, 13

Анықтама. Ол әдеттегі романнан ерекшеленеді:

  • уақыт шкаласы және әрекет орны ( Сюжет 15 жыл бойы Ресей мен Еуропа аумағында өрбиді:Санкт-Петербург, Мәскеу, Тақыр таулар және Отрадное учаскелері, Австрия, Смоленск, Бородино);
  • актерлер саны ( 600-ге жуық актер, олардың ішінде 200-ге жуық нақты тарихи тұлғалар: Наполеон, Александр I, Кутузов, Багратион және т.б.);
  • Ресей мен Еуропа халқының әртүрлі әлеуметтік топтары ұсынылған (жергілікті, Мәскеу, Санкт-Петербург дворяндары; шенеуніктер; әскер; шаруалар)
  • өмірлік оқиғалардың кең ауқымы сюжеттер саны көп);
  • жеке адамдардың ғана емес, тұтас халықтар мен мемлекеттердің өміріне елеулі әсер ететін тарихи оқиғаларды көрсету ( Александр I патшалығы; Францияның Пруссия, Австрия және Ресеймен соғысы, 1812 жылғы соғыс)

Слайд №14. Роман мәселелері

«Соғыс және бейбітшілік» мазмұнының күрделілігі мен тереңдігі бұл кітапта реалистік прозаның көптеген жанрларының құрамдас бөліктері тоғысуды талап етті.

Эпопеядағы жанрлық элементтерді анықтауға тырысыңыз.

№15 слайд

Естеріңізге сала кетейін, роман-эпопея өмір бейнесінің бірнеше қырын қамтиды:

  • тарихи - шындыққа үндеу тарихи оқиғалар;
  • философиялық – өмір заңдылықтары туралы, адамның тарихи үдерістегі орны туралы толғаулар;
  • моральдық - терең және көп қырлы көрініс ішкі тыныштықадамның өмірдің мәнін іздеуі.

Жаттығу. No14 слайд материалдары бойынша «Соғыс және бейбітшілік» роман-эпопеясындағы жанрлық элементтерді анықтауға тырысыңыз.

(жауап үлгісі пайда болуы үшін бос орынды «нұқыңыз»)

Отбасы және үй шаруашылығы (әңгіменің ортасында бірнеше ұрпақ, бірнеше отбасы,"отбасы мәселелері»: махаббат, құда түсу, некеге тұру, балалардың тууы мен тәрбиесі және т.б.);

  • Психологиялық (батырлардың есеюін, тұлға болып қалыптасуын көрсету, кейіпкерлердің «жан диалектикасын» талдау (психологиялық талдау);
  • Философиялық (тарихи процесс; өмір мен өлім, соғыс пен бейбітшілік, ғалам және адам туралы көзқарастар; зұлымдыққа зорлықпен қарсы тұрмау туралы түсінік);
  • Тарихи (нақты тарихи тұлғалардың болуы; тарихи құжаттарды пайдалану; дәуірдегі әлеуметтік және саяси қақтығыстар).

3. Білімнің рефлексиясы.

Бақылауға арналған сұрақтар:

  1. Жазу барысында роман идеясы қалай өзгерді?
  2. «Соғыс және бейбітшілік» тақырыбының мағынасын қалай түсінесіз?
  3. «Соғыс және бейбітшіліктің» жанрлық ерекшелігі қандай? Кітаптың 19 ғасырдағы әйгілі романдардан айырмашылығы неде?
  4. Эпопеяда образдар жүйесі қалай топтастырылған?
  5. Роман-эпопеяға эпилог не үшін қажет деп ойлайсыз?

4. Баға қою.

5. Үйге тапсырма.

Жоспардың бізде зерттейтін бір ғана нүктесі қалды: композиция мен сюжет ерекшеліктері. Бұл сіздің үй тапсырмасы болады, біз оған романды толығымен оқып шыққаннан кейін ораламыз. Бүкіл романның мәтініне сүйене отырып, сіз оның қалай салынғанын, оның сюжеттік желілерін өзіңіз анықтап, слайд-хабарлама дайындауыңыз керек.

Мақсаттар: табиғаттың не екендігі туралы түсінік қалыптастыру; табиғат объектілері мен адам жасаған дүние объектілерін ажырата білуге, оларды жіктеуге үйрету.

Жоспарланған нәтижелер:оқушылар қоршаған әлемге өз көзқарасын бағалауды үйренеді; табиғат объектілері мен адам жасаған дүние объектілерін ажырата білу; зерттелген материалдан қорытынды жасау.

Жабдық:табиғат объектілерін және адам жасаған дүние объектілерін бейнелейтін суреттер, «Табиғат көріністері», «Адамның туындылары» презентациялары (бейнеклиптер, суреттер, фотосуреттер мүмкін); оқушыларда түрлі-түсті фишкалар бар.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру уақыты

II. Білімді жаңарту

Қала немесе ауыл туралы не білесің?

- Мекенжайыңызды айтыңыз.

Сіздің үйіңіз қай көшеде?

Сіздің үйіңіздің ескі екенін кім біледі?

- Сіздің үйіңізді не безендіреді, жайлылық пен жылулық береді?

(«Менің үйім» сурет байқауы. ҚИМС пайдалануға болады (тест 2, 3, 7-8 б.).

III. Белсенділікке өзін-өзі анықтау

(Тақтада табиғат объектілері мен адам қолымен жасалған дүниелер бейнеленген суреттер.)

- Балалар, тақтаға мұқият қараңдар. Бұл заттарды қандай екі топқа бөлер едіңіз? (Табиғатта не бар және адам не жасайды.)

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? (Балалардың жауаптары.)

Сабақтың тақырыбын оқыңыз. 14 оқулық. (Табиғат және адам жасаған дүние.)

- Қайсысы үйрену мақсаттарыалдымызға қойды? (Табиғатқа ненің, адам жасаған дүниеге не жататынын табыңыз.)

Оқулықтағы сабақтың тапсырмаларын оқу.

IV. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

1. Әңгімелесу, оқулық бойынша жұмыс

Балалар, айналаңа қараңдар. Бізді қоршап тұрған қаншама заттар! Табиғатқа нені жатқызамыз және табиғатқа не қатысы жоқ екенін талқылаңыз. (Балалардың жауаптары.)

Табиғат – адамды қоршап тұрған және оның қатысуынсыз өмір сүретін бүкіл алуан түрлі әлем. Тірі табиғатқа өсімдіктерді, жануарларды, саңырауқұлақтарды, бактерияларды, жансыз табиғатқа – тастар, су, ауа т.б. жатады.Бізді қоршаған заттардың кейбірін адамның өзі жасаған – бұл жасанды заттар, бұйымдар немесе заттар. Оларға көліктер, киімдер, ыдыстар, жиһаздар, ғимараттар және т.б.

- беттегі фотосуреттерді қараңыз. 14-15. Табиғатқа жататынын жасыл чиптермен, ал қолдан жасалғанды ​​сарымен жабыңыз. Тапсырманың дұрыстығын бір-бірімен тексеру.

— Адам жасаған дүние дегенді қалай түсіндің? (Адам қолымен жасалған нәрсе.)

2. Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындау

- Парта үстіндегі көршімен сөздерді ойнату: бірі табиғат объектілерін, ал екіншісі - адам жасаған дүниені (кезегімен) атайды. Кім көп сөздерді атайды. Содан кейін өзгертіңіз.

-Кестені толтыр.

V. Дене тәрбиесі

«Табиғат табиғат емес» ойыны

(Мұғалім заттың атын атайды немесе оның бейнесі бар сызбаны көрсетеді. Егер зат табиғатқа тиесілі болса, балалар қол соғады, егер оны адам жасаған болса, тепкілейді).

VI. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмысты жалғастыру

(Мұғалім «Табиғат көріністері», «Адамның жаратылысы» презентацияларын көрсетеді. Егер презентациялар болмаса, бейнеклиптерді, фотосуреттерді немесе суреттерді көрсетуге болады.)

Сіз көрген нәрсе сізге қандай сезім тудырады? (Таңдану, табиғатынан таң қалу, адамға деген мақтаныш.)

Ал енді адамның осы сұлулыққа, өзін қоршаған әлемге деген көзқарасына тоқталайық.

(Сынып топтарға бөлінеді.)

- беттегі суреттерге қараңыз. 16-17 оқулық. Топта адамның өзіне және басқа адамдарға, табиғатқа, адам жасаған дүниеге қатынасын талқылау.

- Суреттер бойынша сұрақтарға жауап беріңіз.

(Топтық талқылау. Содан кейін әр топ бір сұраққа жауап береді.)

Айтылғандардың барлығынан қандай қорытынды жасауға болады? (Балалардың жауаптары.)

Тасбақа қандай қорытынды жасағанын оқыңыз.

VII. Рефлексия

(Оқушылар оқулық сұрақтарына жауап береді (17-бет, қорапша).)

(Оқушылар белгілердің бірін алып, таңдауын түсіндіреді.)

VIII. Сабақты қорытындылау

Сабақ сұрақтарын қайта оқыңыз. Барлығын орындағанымызды тексеріңіз.

Үй жұмысы

2. Жұмыс дәптері: No2 (5-бет).

Көршілес мәдениет

Тақырыбы: Отан және әлем

Сабақтың мақсаттары:

    Тәрбиелік :

    • балалардың Отан туралы түсініктерін қалыптастыру;

      Отанға деген сүйіспеншіліктің кейбір мүмкін болатын көріністерін ашу;

      Ресей мемлекетінің рәміздерімен таныстыру;

      оқушылардың ой-өрісін кеңейту;

      сөздік қорын молайту.

    Тәрбиелік :

    • адамгершілік, шығармашыл, қоғамдық белсенді тұлға тәрбиелеу

    Тәрбиелік :

    • өз Отанының тарихына қызығушылықты дамытуға ықпал ету;

      балалардың «кіші» Отанына деген қызығушылығын, туған елінің мәдениетіне деген құрметін қалыптастыру;

      патриоттық сезімдерді дамыту үшін эмоционалды жағымды негіз құру: Отанға деген сүйіспеншілік пен адалдық, өз Отанының ерлік өткеніне мақтаныш сезімі.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

1. Ұйымдастыру кезеңі

Қоңырау соғылады қатты, Балаларды сабаққа шақырады.
Міне, олар қазірдің өзінде тұрды, Бірлескен сап түзеді.
Енді бәрі тыныш отырды, ал көршісі зардап шекпеді.

2. Сабақтың тақырыбымен таныстыру

Назарларыңызға әннен үзінді ұсынамын. Үзіндіні тыңдап болған соң: «Бүгін сабақта не талқыланады?» деген сұраққа жауап беру керек.

«Бұл сенсің, Отаным – Ресей» әнінен үзінді естіледі

Бүгін сабақта не туралы айтатынымызды кім тапқыр?

3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын құрастыру

Сабақтың тақырыбы қандай болатынын тап?
Біз бүгін не істейміз? Оқу?
- Біз «Ресей сенің Отаның» атты жаңа бөлімді оқуды бастаймыз. Ал біз бөлімімізді «Отан – ол нені білдіреді» тақырыбын оқудан бастаймыз.
- Бүгін сабақта біз Отан деген не, адамдар туған жерге деген сүйіспеншілігін қалай білдіреді, Отан адам үшін нені білдіреді?

4. Жаңа материалмен таныстыру

Басымызға ортақ шаңырақ бар – көк аспан.
– Біздің аяғымыздың астында ортақ еден – жер беті бар.
- Бәрімізде бір шам мен пеш бар - нәзік күн.
- Бізде ортақ су бар - бұл жаңбыр мен қар бұлттары.
-Ал енді Швец Владимир бізге арнап дайындаған Е.Серовтың «Мой дом» өлеңін тыңдаңыз.

Е. Серов «Менің үйім»

Менің керемет үйім бар.
Менің бұл үйімде бірде-бір қабырға жоқ.
Тек төбе бар - көк - көк,
Тек көп жолдар - біліңіз, кез келген жолмен жүріңіз!
Менің үйім өте үлкен - құмнан мұзға дейін!
Менің үйде жалғыз тұрмағаным жақсы.

Өлеңде қандай үй туралы айтылады?
-Дұрыс, бұл өлеңде біздің Жер планетасы туралы айтылады.
(8-слайд)
Біз осы планетада өмір сүреміз.
– Бұл ғаламшарда біз туып-өскен жер бар, біз тұрамыз, жұмыс істейміз, оқимыз, туыстарымыз, достарымыз тұрады.
- Бұл жердің аты не?
- Бұл біздікі
Отан.

Мәселені тұжырымдау

Ойлан, балалар, сұраққа жауап беруге тырысыңдар:
-Отан дегеніміз не?

(«Отан» тақырыбына кластер құрастыру)

Бұл сұраққа көптеген жауаптар болуы мүмкін:

Отан – біз туып-өскен, өмір сүріп жатқан ел.
– Біздің Отанымыз – орыс ормандары, өрістері, теңіздері мен өзендері.
Бұл ата-бабаларымыз өмір сүріп, еңбек еткен жер.
– Ата-бабамыз жаудан қорғаған жер.
– Отан – біздің облыс, қала, ауыл.

«Отан» тақырыбында балалар салған суреттер көрмесі.

Балалар, суреттеріңде Отанды қалай көрсеткендерің туралы айтыңдар.
Отан деп не айтамыз?
-Балалар бұл сұраққа деп аталатын өлеңнің сөздерімен жауап береді
«Отанды қалай атаймыз?»

«Отанды қалай атаймыз»

Отан деп не айтамыз?
Сіз бен біз өскен жер
Ал бойындағы қайыңдар
Біз анамның қасында келе жатырмыз.
Отан деп не айтамыз?
Күн көк аспанда.
Және хош иісті, алтын
Мерекелік дастархандағы нан.
Отан деп не айтамыз?
Біз тұратын үй
Ал көктем жырларының жұлдыздары
Ашық терезенің артында.

Әңгіме
- Үйді сағынғанда осындай оқиғалар болды ма?
Неліктен адам үйін сағынады?

Қорытынды: адам әрқашан жайлы және жақсы болатын туған үйіне үйренеді, мұнда оны күтеді және сағынады.

Отан да адамдардың туған үйі, сондықтан адам өз Отанынсыз өмір сүре алмайды.
Туған жер – қайта-қайта оралғың келетін жер.

сөздік жұмысы

Әңгіме мәтінінде бір сөз болдыбөтен жер .
– Бұл сөзді қалай түсінесіңдер?
бөтен жер шет мемлекет болып табылады.
- Сөздер
Отан Жәнебөтен жер мағынасы жағынан қарама-қарсы.
– Михаил Пришвин: «... Балық – су, құс – ауа, аң – орман, дала мен тау. Ал адамға ... Отан керек.
«Әр адамға Отан керек. Халықтың туған жеріне қаншалықты ұқыпты, қандай сезіммен қарағаны туралы мақал-мәтелдер айтылады.
Мына мақалды естіген болуыңыз керек:

«Әркімнің өз жағы бар»

Қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?

«Үйлер мен қабырғалар көмектеседі». «Туған жағы – ана, жат жағы – өгей шеше». «Отансыз адам – әнсіз бұлбұлмен тең».

Отан туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?

«Отан – ана, оны қорғай біл».
«
Отан күннен сұлу, алтыннан қымбат».

«Мақал құрастыр» ойыны. Жұппен жұмыс

Үстелде нақыл сөздер жазылған карточкалар қиылады. Балалар жұпта талқылап, мақал-мәтелдер құрастырады.

Біреу туған жерде жат жер өгей шеше. Өмір сүру – Отанға қызмет ету. Отан – ана, ол жерде көмекке келеді.

Сөздік жұмысын жалғастыру (мен жұмыс түсіндірме сөздіктер) (

ОТАН, ОТАН, ТУҒАН ЖЕР, ТУҒАН ЕЛ, ОТАН деген сөздердің мағынасын ашыңыз.
Қалай ойлайсыз, бұл сөздер мағынасы жағынан ұқсас па, әлде басқа ма?
Бұл сөздердің бәрі бар жалпы мағынасы. Олардың барлығы адамның туған жерін, тұратын жерін, жұмыс істейтін жерін білдіреді. Оның отбасы мен достарының тұратын жерін біледі.
ОТАН, ОЧАЗНА, ОТАН. Осы сөздер арқылы біз елімізді – Отан дейміз.
- «Отан» деген сөз қайдан шыққан? Осы сөзге мағынасы жақын сөздерді сөздіктерден тапқан балаларды тыңдайық.

«РОДИНА» сөзі ежелгі «ROD» сөзінен шыққан, ол қандық туыстық байланысты біріктірілген адамдар тобын білдіреді. Әрқайсымыз әлдебір ежелгі әулеттің ұрпағымыз. Род - славян-орыс мифологиясының құдайы, өмірдің атасы, ата-бабалар рухы. Отбасы мен үйдің қорғаушысы. Осы құдайдың құрметіне Росс тайпасының басты қаласы Роден (Кин) деп аталады. Сондай-ақ мағынасы жақын сөздер: туған, ата-ана, туған-туыс, текті, атамекен, халық.

Біз Ресейде тұрамыз. Бұл біздің Отанымыз.Сонымен біз кімбіз? Біз орыспыз.
- Ресей жер бетіндегі ең үлкен мемлекет. Ол бүкіл жер массасының тоғыздан бір бөлігін алып жатыр. Ресей бірден әлемнің екі бөлігінде орналасқан: Еуропада және Азияда. Оның аумағының үлкендігі сонша, батыстан шығысқа пойызбен жүруге бір аптаға жуық уақыт кетеді.
– Ресейді бай мемлекет дейді.
Ожеговтың түсіндірме сөздігінде былай деп түсіндіріледі:
"
Бай - молшылықпен бірдей, құрамында құнды нәрсе көп.
- Ресей қаншалықты бай?

Ресей ормандарға бай;
пайдалы қазбалар (мұнай, алмаз, шымтезек, көмір, гранит, құм және саз, темір рудасы);
сәулет ескерткіштері;
танымал болған адамдар.

Татьяна Казанкина - жеңіл атлетикадан Олимпиада чемпионы, Петровск қаласының тумасы, жерлесіміз.
Ю.А.Гагарин – ұшқыш-ғарышкер, батыр Кеңес одағы,
Светлана Савицкая - екі мәрте Кеңес Одағының Батыры,
Олег Табаков – Кеңес Одағының халық әртісі, жерлесіміз.
Алла Перфилова (Валерия) - Ресейдің еңбек сіңірген әртісі, әнші, біздің жерлесіміз.
Владислав Третьяк - еңбек сіңірген спорт шебері, хоккейші, депутат Мемлекеттік Думажәне көптеген басқалар.

4. Физминутка «Біз үлкен планетабалалар»

5. Отанымыздың рәміздері. Жұмыс

Еліміздің астанасын атаңдар.
Біздің мемлекетіміздің президенті кім?
– Әр мемлекеттің өз рәміздері болады.
- Мемлекеттің рәміздерін ата.
– Еліміздің тұрғындарының өз Елтаңбасы, Әнұраны, Туы бар.
Енді сендер үш топқа бөлінесіңдер. Кестелерде тақырып бойынша ақпараты бар жұмыс парақтары, иллюстрациялар, фотосуреттер бар. Сіздің міндетіңіз – ел рәмізі: елтаңба, әнұран немесе ту туралы хабарлама дайындау. (әр топтың өз таңбасы бар)

6. «Сурет галереясы» айдарымен жұмыс.

Суретке қараИ.И.Левитан «Кешкі қоңырау».
-Осы өзеннің жағасында отырып, әуезді қоңырау үнін тыңдап отырмыз деп елестетейік. Кеш болды. Айналада тыныштық пен тыныштық. Суретші И.И.Левитан туған жерін осылай елестеткен.
- Енді әнді тыңда.
«Қызыл күн», Sl. И.Шаферан, Музыка. Аедоницкий арқылыЛ.Зыкина .
- «Қызыл күн» әніндегі Л.Зыкинаны И.Шаферанның сөзіне жазылған Отанға деген қандай сезімді жеткізеді.
-Ал, балалар, туған жерге деген сезімдеріңді қалай жеткізе аласыңдар?
- Өз істеріңізбен, істеріңізбен: қарттарға көмектесіңіздер, табиғатты қорғауға атсалысыңыздар.
– Нәтижеге жету үшін әрбір адамның ең кішкентай үлесі болса да. Өз жеріңе мейірімді бол. Табиғаттың досы және қорғаушысы бол. Гүлдерге, ағаштарға, бұталарға қамқорлық жасаңыз. Жануарлар мен құстарды ренжітпеңіз. Осы арқылы сіз туған жеріңіздің қайталанбас сұлулығын сақтауға көмектесесіз. Туған жер бай болады, халық бақытты болады.

7. Алған білімдерін бекіту

1) Қаланың презентациясын құрастыру. Шығармашылық жұмыс. Топтық жұмыс

Елестетіп көріңізші, бізге шетелдіктер келіп, сізден: «Петровск сіз үшін нені білдіреді?» Деп сұрады. Оларға мүмкіндігінше қысқаша түсіндіруге тырысыңыз, бірақ ең бастысы, олар осында болғысы келеді. (Жоспар карталарының кестелерінде

2) Сөзжұмбақ шешу. Жұппен жұмыс

1. Біз тұратын ел.
2. Отанымыздың астанасы.
3. Ресей президенті.
4. Ресей туында неше жолақ бар?
5. Біздің мемлекет бұрын қалай аталды?
6. Облыстық қала қалай аталады?

8. Сабақтың нәтижесі. Рефлексия

«Бес саусақ» әдісі

М (кішкентай саусақ)- ойлау процесі.

Бүгін қандай білім мен тәжірибе алдың? Сізді не таң қалдырды?

Оқушы: Біз Отанның не екенін білдік. Ресей менің Отаным.
Ресей - әлемдегі ең үлкен елдердің бірі. Біздің елде солай көп санықорықтар, көптеген пайдалы қазбалар, орман және су ресурстары бар.
Әрбір адам өз Отанын сүюге және қорғауға, оның мәдени құндылықтарына қамқорлық жасауға, өз халқының жетістіктерін мақтан етуге тиіс.

Б (аты жоқ) - мақсаттың жақындығы.

Сен бүгін не істедің? Сіз қандай жетістікке жеттіңіз?

Оқушы: Мақал-мәтелдер деп аталатын өлең, әңгіме оқыдық, сөздердің мағынасын түсіндірдік: Отан, Отан, Отан, туған ел; дәптермен жұмыс жасады, «Мақал құрастыр» ойынын ойнады.

МЕН (орташа)- көңіл күйі.

Бүгінгі көңіл-күйіңіз, көңіл-күйіңіз қандай болды?

Оқушы: Көтеріңкі, жайдары көңіл күйде болдым.

Сағат (көрсету)қызмет, көмек.

Бүгін қалай көмектестіңіз? Сізді не бақытты етті? Не үлес қосты?

Оқушы: Мұғалімнің сұрақтарына жауап бердім.

Б (үлкен) сергектік, физикалық пішін.

Бүгінгі физикалық жағдайыңыз қалай болды?
-Денсаулығың үшін не істедің?

Оқушы: Мен көңілді болдым. Сабақта дене шынықтыру минутын өткіздік.

Мұғалім: Жарайсыңдар балалар, сендер сабақты жақсы орындадыңдар. Е.Синицынның «Ресейге қамқор бол» өлеңін тыңдаңыздар.

(«Отан қайдан басталады» әні тыныш естіледі. Бұл кезде мұғалім өлең оқиды.) Ресейге қамқорлық жасаңыз - басқа Ресей жоқ.

GDO " орта мектепВитебск қаласындағы №42»

Тақырыбы:«Жақсы қарым-қатынастың негізгі ережелері» Сабақтың түрі: біріктірілген.

Мақсат: баланың қажетті стиль деңгейін таңдау және сөйлеу этикеті мен мінез-құлқына сәйкес өрнектерді қолдану қабілетін қалыптастыру.

Тапсырмалар:

  • өзін және басқаларды құрметтеуге үйрету;
  • оқушылардың байланыстырып сөйлеуін дамыту, өз ойын, сезімін дәл, бейнелі жеткізе білуге ​​үйрету;
  • адамға деген мейірімді, ізеттілікпен байланысты сөздің сол жағына зейін қою, сыпайылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың жабдығы:мультимедиа, оқулық, тапсырмалар салынған конверттер, көрнекі материал.

Сабақтар кезінде
I. Ұйымдастыру кезеңі.

Дефектолог мұғалімі:Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ. Сабаққа қонақтар келіп отыр. Не айту керек?

Балалар:Сәлеметсіз бе!

Дефектолог мұғалімі:

Қараңызшы, бәрі сабаққа дайын ба?

Ал сабақ жақсы өтуі үшін бір-бірлеріңе қандай тілек айтасыңдар?

II. Сабақтың негізгі кезеңі.

1. Өтілген материалды тексеру

Енді кім сәлемдесу сөздерін дұрыс атаса, сол отырады. (Балалар шақырады)

а) сәлем
б) қайырлы таң
в) қайырлы күн
г) қайырлы кеш

Дефектолог мұғалім: Балалар, бүгін біз «Жақсы қарым-қатынастың негізгі ережелері» атты елге саяхат жасаймыз. Ал пері Разумейка мен дана ергежейлі Василий бізбен бірге саяхаттайды. Гоном Василий біздің елде адасып қалды, сондықтан біз оған көмектесуіміз керек. Василийге көмектесу үшін сіз Разумейка сізге дайындаған барлық тапсырмаларды дұрыс орындауыңыз керек.

Дефектолог мұғалім: Сонымен, дайынсың ба?

Разумейканың бірінші тапсырмасы «Сіз бұрыннан таныс мінез-құлық ережелерін атаңыз» (2-слайд)

Балалар ережені атайды:

1. Таңертең туыстарымен, ұстаздарымен, сыныптастарымен, достарымен және таныс үлкендермен амандасу.

2. Алғыс айту, әрқашан алғыс айту. Үлкендерге және сыныптастарға дөрекілік жасамаңыз.

3. Кездейсоқ біреуді итеріп жіберсеңіз, қателесіп қалсаңыз, кешірім сұраңыз.

4. Тойда және үйде дастархан басында өзін мәдениетті ұстау. Қоғамдық көлікте, кинотеатрда, театрда.

5. Басқа адамдарға сыпайы, мейірімді болыңыз.

Тексеру (слайд 3-6)

Міне, сіз бұл тапсырманы орындадыңыз және біздің ергежейлі Василий өз үйіне бір қадам жақындады.

Саяхатымызды жалғастырмас бұрын, сәл қозғалайық. (7-слайд)

2. Дене тәрбиесі.

Тұр, жоғары тарт,
Екі - иілу, иілу,
Үш қол, үш шапалақ,
Үш басын изеді
Төрт - қолдар кеңірек
Бес - қолдарыңызды бұлғаңыз,

Алты, тыныш отырыңыз.

Дефектолог мұғалім: Балалар, сендер көптеген мінез-құлық ережелерімен таныссыңдар.
Ал бүгін сіз жақсы қарым-қатынастың негізгі ережелерімен танысасыз. Олар туралы білмес бұрын, сіз Разумейкадан келесі тапсырманы орындауыңыз керек. (8-слайд)

Тапсырманы оқушы оқиды: мәтінді мұқият тыңдап, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.
Дефектолог мұғалім: Бұл мәтін бала Игорьмен болған жағдайды айтады. (9-слайд)

Оқулықпен жұмыс 94-96 б

Мәтін бойынша сұрақтар:

1. Неліктен ешкім Игорьмен ойнағысы келмеді?

2. Разумейка сендерге конвертте тапсырма әкелді, әр қайсысың дұрыс сөздерді таңдауларың керек,

бұл баланың мінез-құлқын сипаттайды.
Музыка естіледі: (сөзі: М. Пляцковский, музыкасы: Б. Савельев) ... «Мейірімді болсаң, әрқашан оңай».

Тексеру (слайд 10)

«Игнорамус» сөзін талдау (11-слайд)

Педагог-дефектолог: 16 ғасырға дейін «вежа» «сарапшы», әдептілік ережелерін, адамдарға деген жақсы көзқарасты білдірудің жалпы қабылданған формаларын білетін адам дегенді білдіреді.

Ал «вежа» бөлігіне non-префиксін қоссаңыз. Не болады? Бұл дөрекі болып шығады.

«Надан» сөзі нені білдіреді? (дөрекі, дөрекі адам)

3. Қария балаға не үйретті?

  • Сіз өзіңізге ұнамсыз нәрсені басқаларға жасай алмайсыз және тіле алмайсыз.
  • Жақсылық әрқашан жақсылықпен оралады.
  • Жамандық жазамен оралады.

4. Бала осы ережелерді үйренгеннен кейін ол қандай болды? (Балалар жауап береді)

Дефектолог мұғалім: қайырымды болу деген нені білдіреді?
(Балалар жауап береді)

4. Көзге арналған дене шынықтыру «Жұлдызды бақ»

5. Алған білімдерін бекіту

Дефектолог мұғалімі:(12-слайд)
Жарайсыңдар, адамдар, жақсы қарым-қатынастар үшін жаңа ережелеріңізді сынайтын кез келді, сондықтан келесі Razumeyka тапсырмасын орындауыңыз керек: ЖЫРТЫЛҒАН ЕСКЕРТПЕЛЕР. Жазбаларға мінез-құлық ережелері екі бөліктен тұратындай етіп жазылады. Балалар бір-біріне сәйкес келетін бөліктерді дұрыс таңдау арқылы жыртылған жазбаларды қалпына келтіруі керек.
Сіз бұл тапсырманы дұрыс орындадыңыз, ал біздің ергежейлі Василий үйіне келді (слайд 13)

III. Соңғы кезең

1. Қорытындылау

а) Сабақта қандай ережелерді білдіңдер?
ә) Қандай жаңа сөз үйрендің?
?
Балалар жауапты

2. Рефлексия

Тақтаға күннің шеңбері бекітіледі, балаларға сары және сәулелер беріледі көк түс. Сәулелерді күнге бекіту керек:

  • сары түс - маған сабақ өте ұнады, көптеген қызықты мәліметтер алдым;
  • көк түс – сабақ қызық емес, пайдалы ақпарат болмады.

Дефектолог мұғалім: Саған сабақ ұнағанына қуаныштымын, сіз өте көп еңбектендіңіз және ергежейлі Василийге үйіне жол табуға көмектескеніңіз үшін ол сізге тосын сый жасады, қалай ойлайсыз? Әлемде гномдар нені жақсы көреді? Дұрыс, алтын. Балалар алтын орамдағы шоколад монеталарын алады.

Осымен біздің сабағымыз аяқталды, бірақ бүгінгі әңгімеміздің бәрі әрқашан бізбен бірге болуы керек.

Рефератты әзірлеу үшін мен қолдандым оқу құралы«Адам және әлем» пәні бойынша, автор О.Х. Серединская.