Дизартриядағы коррекциялық және логопедиялық жұмыстың принциптері, міндеттері және әдістері. «Ауылда» дидактикалық ойыны

Дыбыстарды қою сатысында.

Тақырыбы: «Сахналау дыбысы ...».

Мақсаттар:

Тәрбиелік

дыбыстың пайда болу механизмі және оның акустикалық ерекшеліктері; буын, сөз, сөйлем туралы білімдерін қалыптастыру немесе бекіту; сөздікті бекіту немесе тақырып бойынша берілген дыбысы бар сөздерді нақтылау («ойыншықтар», «көлік», «жиһаз», ... болуы мүмкін).

Түзету: артикуляциялық моторикасын дамыту және жетілдіру;

Осы фонеманы ескере отырып, ауызша дем шығару ережелерін қалыптастыру; фонематикалық есту және дауысты дамыту; берілген артикуляциялық-акустикалық бейнеге шартты рефлекторлық байланыстарды қалыптастыру.

Тәрбиелік:тұтастай баланың жеке басын түзету.

Жабдық:айналар, шпатель, зондтар, спирт, мақта, тақырыптық және сюжетті суреттер, силлабустар мен кестелер, ойыншықтар. Артикуляциялық профиль, әртүрлі схемалар.

Курстың барысы.

1. Ұйымдастыру уақыты.

2. Артикуляциялық зарядтау:

жалпы артикуляциялық жаттығулар;

арнайы артикуляциялық жаттығулар;

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

4. Дыбыс шығару (еліктеу арқылы, сақталған фонемадан, артикуляциялық жаттығулардан, механикалық әрекет арқылы).

5. Жоспар бойынша артикуляцияны талдау:

Еріннің орналасуы

Тістердің орналасуы

Тілдің орналасуы (ұш, арқа, түбір);

Дем шығару ағынының табиғаты.

6. Оқшауланған дыбысты бекіту: жеке және хормен айту, ономатопеялық ойындар.

7. Фонематикалық естудің дамуы:

артикуляциялық және акустикалық сипаттамалары бойынша алыс оқшауланған дыбыстар қатарындағы дыбысты анықтау;

· сөзбен;

Ұсыныстарда

· мәтінде.

8. Буында дыбыстың айтылуын бекіту.

9. Үйге тапсырма.

10. Сабақтың нәтижесі:

сабақта қандай дыбыс жаттыққандығын қайталау;

зерттелетін дыбыстың артикуляциясының негізгі ережелерін талдау;

соңғы айтылу (хор, жеке).

11. Баланың сабақтағы жұмысын бағалау оң психологиялық бағытта жүргізіледі.

Аудио автоматтандыру сатысында.

Тақырыбы: «Дыбысты автоматтандыру...»

Мақсаттар:

Тәрбиелік:дыбыстың пайда болу механизмі, оның туралы білімдерін бекіту

акустикалық ерекшеліктері. Тақырып бойынша сөздікті бекіту: ...

Түзетуші:дамыту және нығайту сөйлеу моторикасын. Берілген артикуляциялық құрылымға шартты рефлекторлық байланыстарды бекіту. Бекіту дұрыс айтылу«...» фонемалары оқшау түрде, буындарда, сөздерде, сөйлемдерде, мәтінде. Берілген фонеманың дыбыстық бейнесі бойынша фонематикалық есту қабілетін дамыту және бекіту. Дыбыстық- буындық талдауды үйрету.

Тәрбиелік:табандылыққа, зейінге, есте сақтауға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу,

мақсаттылық.

Жабдық:айна, мақта, буындық жолдар, әріптері бар карточкалар, тақырыптық суреттер, санау таяқшалары, ойыншықтар, сюжетті суреттер, дәптер үй жұмысы, қарындаш.

Курстың барысы.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Артикуляциялық гимнастика(артикуляциялық жаттығулар).

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

4. Оқшау дыбыстың айтылуы (хор, топ, тізбек, жеке).

5. Жоспар бойынша артикуляцияны талдау.

6. Дыбыс белгілері (дауысты – дауыссыз, саңырау – дауысты, қатты – жұмсақ).

7. Дыбыстың әріппен байланысы.

9. Буынға дыбысты бекіту. Буынға дыбыстық талдау және синтез, графикалық жазу, оқу.

10. Сөздегі дыбысты бекіту. Графикалық белгісі бар сөздерге дыбыстық – буындық талдау жасау.

11. Сөйлемдегі дыбысты бекіту. Ұсыныстың графикалық жазбасы.

12. Мәтіндегі дыбысты бекіту.

13. Үйге тапсырма.

14. Сабақтың нәтижесі.

Құрылым логопедиялық сессия

Дыбыстарды ажырату арқылы.

Тақырыбы: «Дыбыстардың дифференциациясы ... - ...»

Мақсаттар:

Тәрбиелік:дыбыстардың пайда болу механизмі және олардың туралы білімдерін бекіту

артикуляциялық ерекшеліктері. Дыбыс, буын, сөз, сөйлем туралы түсініктерін бекіту. Дұрыс дискриминация дағдыларын қалыптастыру (дыбысты кемсіту дағдыларын бекіту). Тақырып бойынша сөздікті бекіту немесе нақтылау.

Түзетуші: сөйлеу моторикасын жетілдіру, бекіту

дыбыстың кинестетикалық (артикуляциялық) бейнесі. Фонематикалық есту қабілетін дамыту және дыбыстық дискриминация дағдыларын қалыптастыру. Өз бетінше сөйлеуде дыбыстардың дұрыс айтылуын бекіту, әртүрлі сөйлеу құрылымдары(буын, сөз, сөйлем, мәтін бойынша оқшауланған.)

Графикалық жазу арқылы дыбыстық-силлабикалық талдау жасау дағдыларын бекіту. Бекіту белгілеріартикуляциялық және акустикалық механизмдер арқылы дыбыстар.

Тәрбиелік:тұтастай баланың жеке басын түзету. Тәрбие оң қасиеттеркейіпкер.

Жабдық:айналар, заттар мен сюжетті суреттер, материал

графикалық талдау, дыбыстардың артикуляциялық профильдері, буындық кестелер, салыстырмалы сызба, бөлінген алфавит әріптері.

Курстың барысы.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Артикуляциялық гимнастика (бір немесе басқа дыбыстың негізгі артикуляциялық қимылдарын имитациялайтын ең негізгі жаттығулар ғана жоспарланған).

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

4. Бір-бірінен ерекшеленетін дыбыстарды оқшаулап айту (хор, жеке, ономатопеяны қолдану).

5. Артикуляцияның ортақ және әртүрлі сәттерін бөліп, жоспар бойынша дыбыстардың артикуляциясын талдау.

6. Дыбыстардың сипаттамасы.

7. Дыбыстар мен әріптердің байланысуы.

8. Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

9. Буындағы дыбыстарды ажырату. Кестелердегі буындарды оқу немесе логопедтен кейін қайталау. Буынға графикалық талдау жасау.

10. Сөздегі дыбыстарды ажырату. Сөз-паронимдермен жұмыс, сөздерге дыбыстық- буындық және графикалық талдау жасау.

11. Сөйлемдегі дыбыстарды ажырату. Графикалық жазба арқылы сөйлемді талдау және құрамында аралас дыбыстар бар сөздерді таңдау, содан кейін сөздердің ішінен осы дыбыстарды таңдау.

12. Мәтіндегі дыбыстарды ажырату.

13. Үйге тапсырма.

14. Сабақтың нәтижесі.

15. Балалардың сабақтағы жұмысын бағалау.

Логопедиялық сабақтың құрылымы

Дизартриямен.

Тақырыбы: «Дыбыс...»

Мақсаттар:

Тәрбиелік(бағдарламалық қамтамасыз ету, оқыту): ұғымын қалыптастыру

дыбыстың пайда болу механизмі және оның акустикалық ерекшеліктері; буын, сөз, сөйлем туралы білімдерін қалыптастыру немесе бекіту; сөздікті бекіту немесе тақырып бойынша берілген дыбысы бар сөздерді нақтылау.

Түзетушілік: артикуляциялық моторикасын дамыту және жетілдіру.

Артикуляциялық бұзылыстарды түзету: спастиция кезінде артикуляциялық аппараттың бұлшықеттерін босаңсыту, ауыз қуысының жағдайын бақылауды дамыту, артикуляциялық қозғалыстарды дамыту, дауысты дамыту. Сөйлеу тынысын түзету. Артикуляциялық қимылдар мен артикуляциялық праксис сезімдерін дамыту. Тіл бұлшықеттерін жаттықтыру. Дауысты дамыту және түзету. Сөйлеу тынысын түзету. Дыбысты түзету. Пассивті сөздік қорын дамыту және пысықтау.

Тәрбиелік: Ауызша сөйлеуге, өзін-өзі бақылау дағдыларына тәрбиелеу.

Жабдық:айналар, шпатель, зондтар, спирт, мақта, тақырыптық және сюжетті суреттер, силлабустар мен кестелер, мүмкін «ойыншықтар». Артикуляциялық профиль, әртүрлі схемалар, онда ол бұзылусыз көрсетіледі.

Курстың барысы.

Психотерапиямен ұйымдастырушылық сәт.

Жалпы релаксация.

Ұсақ моториканы дамыту.

Бет массажы.

Мимикалық бұлшықеттердің дамуы.

Артикуляциялық моториканы дамыту.

Дыбыстың айтылуын түзету (сахналау, автоматтандыру, дифференциациялау).

Сөйлеудің лексикалық және грамматикалық жағын қалыптастыру.

Үй жұмысы.

Сабақты қорытындылау.

Балалардың сабақтағы жұмысын бағалау.

Логопедиялық сабақтың құрылымы

OHP III деңгейінің түзетуі бойынша.

Тақырыбы: (жоспарға сәйкес)

Мақсаттар: (бірдей).

Курстың барысы.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Көрнекі қабылдауды және көруді есте сақтауды дамыту.

3. Көрнекі-кеңістіктік бағдарлауды дамыту:

Жалпы моторикасын дамыту;

Ұсақ моториканы дамыту.

4. Есту арқылы қабылдауды, есту зейінін, есту есте сақтауын дамыту.

5. Артикуляциялық моториканың дамуы.

7. Тақырып туралы хабарландыру:

Тақырып бойынша пассивті белсендіру және белсенді сөздік қорын нақтылау;

Тақырып бойынша жалпылауға және жіктеуге арналған тапсырмалар.

8. Фонематикалық есту қабілетін дамыту (берілген тақырып бойынша сөзбен).

9. Силлабус құрылымымен жұмыс, дыбыстық талдаубуындар.

10. Тақырып бойынша сөздермен жұмыс. Графикалық жазба арқылы сөздерге дыбыстық талдау жасау.

11. Ұсыныс бойынша жұмыс (тақырып бойынша). Ұсынысты графикалық талдау және оны жазу.

12. Үйге тапсырма.

13. Сабақтың нәтижесі.

14. Балалардың сабақтағы жұмысын бағалау.

Ескерту: сабақтардың мақсаттары, құрылымы мен көлемі ақаудың құрылымына және баланың мүмкіндіктеріне байланысты өзгеруі мүмкін.

0 Түзету принциптері, міндеттері және әдістері логопедиялық жұмысдизартриямен

Ресей, Приморск өлкесі, Владивосток

No82 МБОУ орта мектебі

Музыка мұғалімі

Корчинская Эльвира Раисовна

Түзету жұмыстары күрделі түрде салынған, т.б. медициналық және логопедиялық әсерді қамтиды.

Медициналық әсер:

  • Дәрі-дәрмекпен емдеу (логопед емес, дәрігер тағайындайды).
  • Физиотерапиялық емдеу
  • Массаж

Массажсөйлеу және бет бұлшық еттерінің иннервациясын қоздыру, бет әлпеті мен артикуляциялық аппараттың әрекетсіздігін жеңу үшін қызмет етеді. Массаж алдында массаж жасайтын бұлшықетті босаңсыту үшін жаттығуларды орындау ұсынылады. Массаж жылы қолмен жүзеге асырылады; ол әдетте сипаумен басталады, оны сол техникамен аяқтаған дұрыс. Басқа трюктар төменгі жақтың шетінен сыртқы жағынан, гипоидты бұлшықет пен жұтқыншақ-таңдай бұлшықетінің бойымен саусақтармен жеңіл сипау және шымшу болады. Бет терісін сипау қимылдары (қытықтау қозғалыстары) да қолданылады. Массаждың ұзақтығы екі минуттан аспайды.

Логопедиялық әсер:

Жұмыс сөйлеу ақауының құрылымын ескере отырып және клиникалық көрініс негізінде құрастырылған, келесі бөлімдерді қамтиды:

  • Жалпы моторикасын дамыту. Гимнастикалық жаттығулардың кешендері бұлшықеттердің шамадан тыс кернеуін жеңілдету үшін қолданылады.
  • Ұсақ моториканы дамыту: саусақ ойындары, қуыршақ және көлеңке театрларымен ойындар, шілтер, мозаика, әртүрлі конструкторлар, модельдеу, өрнектермен жұмыс, көлеңкелеу және т.б.
  • Мимикалық бұлшықеттерді дамыту: арнайы жаттығулар «Қулау – щекке тарту», ​​«Ауызды ауамен шаю», «Қасты тырнау», «Жұмсау» т.б. Егер бала жаттығуларды орындай алмаса, онда ол пассивті нұсқада беріледі. Егер бет бұлшықеттерінің кернеуі жоғарыласа, онда кернеу артикуляциялық аппараттың бұлшықеттеріне берілуі мүмкін. Массажды жою үшін қолдануға болады. Артикуляциялық моториканы дамыту. Сілекей ағуды жеңу бойынша жұмыс (крекер шайнау, жұту, суды кішкене бөліктерде жұту, басын артқа тастап шайнау және жұту, бір итеру арқылы сілекейді жұту, дыбысты айту) - бұл жаттығуларды бала үйренгенше әр сабақта орындау керек. сілекейді тәуелсіз бақылайды. Ережені үйреніңіз: сөйлесуді бастамас бұрын, сілекейіңізді жұтып қойыңыз. Жалпы артикуляциялық аппараттың бұлшықеттерін дамытуға бағытталған артикуляциялық гимнастика. Пассивті, пассивті-белсенді, белсенді болуы мүмкін. Пассивті гимнастика балаға қашан көмектеседі тәуелсіз орындаумүмкін емес: логопедиялық зондтардың, шпательдің, логопедтің қолының көмегімен, рефлекторлық әрекеттерді қолдану («дәмді джем» - жағынды джем, жоғарғы ерінге бал, кең тіл үшін - табақшаны жалаңыз). Пассивті-белсенді гимнастика - логопед балаға жаттығуды бастауға көмектеседі, содан кейін ол өз бетімен орындауды жалғастырады. Белсенді гимнастика – бала өз бетімен жасай алатын жаттығуларды орындау үшін қолданылады. Артикуляциялық гимнастика дислалиямен бірдей орындалады: әрбір қозғалыс ұзақ позамен бірнеше рет орындалады. Бала айна алдында қозғалыстар жасайды.
  • Дыбыстың айтылуын түзету (дыбысты шығару, автоматтандыру, дифференциациялау)
  • Фонематикалық есту және дыбысты талдау дағдыларын түзету және дамыту
  • Сөйлеудің лексикалық-грамматикалық жағын дамыту
  • Жалпы баланың жеке басын түзету
  • Тыныс алудың дамуы: төменгі диафрагмалық тыныс алу, ауызша ауа ағынының пайда болуы, ауызша және мұрындық тыныс алудың дифференциациясы, мақсатты ауа ағынының пайда болуы.
  • Дауыспен жұмыс – дизартрия кезінде дауыс әлсіз, глоссофарингеальды және кезбе нервтердің иннервациясының болмауынан өшеді.

Ерекше көңіл бөлінеді ата-аналармен жұмысолар барлығынан хабардар болуы керек түзету жұмыстарыжәне жылдам әсер күтпеңіз, ата-аналардан үй тапсырмасын мұқият орындауды талап ету керек.

Дизартрияға арналған логопедиялық сабақтардың құрылымы:

  1. Ұйымдастыру уақыты.
  2. Бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру
  3. Тонусты жоғарылататын босаңсытатын бет массажы.
  4. Тыныс алу жаттығулары
  5. Жалпы, ұсақ, артикуляциялық моториканы дамыту
  6. Бет әлпетін дамыту.
  7. Дауысты дамыту, сөйлеудің интонациялық жағы
  8. Сілекеймен күресу.

Баладағы дизартрия кешігумен біріктірілген жағдайда психикалық даму, ақыл-ой кемістігімен жоғары психикалық функцияларды дамыту үшін түзету шараларын саналы түрде жоспарлау қажет.


Түзету жұмыстары күрделі түрде салынған, т.б. медициналық және логопедиялық әсерді қамтиды. Медициналық әсер:Дәрі-дәрмекпен емдеу (логопед емес, дәрігер тағайындайды). Физиотерапиялық емдеу. Массаж (сөйлеу және бет бұлшықеттерінің иннервациясын қоздыру, бет мимикасын және артикуляциялық аппараттың әрекетсіздігін жеңу үшін қызмет етеді). Массаж алдында массаж жасайтын бұлшықетті босаңсыту үшін жаттығуларды орындау ұсынылады. Массаж жылы қолмен жүзеге асырылады; ол әдетте сипаумен басталады, оны сол техникамен аяқтаған дұрыс. Басқа трюктар төменгі жақтың шетінен сыртқы жағынан, гипоидты бұлшықет пен жұтқыншақ-таңдай бұлшықетінің бойымен саусақтармен жеңіл сипау және шымшу болады. Бет терісін сипау қимылдары (қытықтау қозғалыстары) да қолданылады. Массаждың ұзақтығы 2 минуттан аспайды. Логопедиялық әсер:Жұмыс сөйлеу кемістігінің құрылымын ескере отырып және клиникалық көрініс негізінде құрастырылған, келесі бөлімдерді қамтиды: Жалпы қозғалыс дағдыларын дамыту; Ұсақ моториканы дамыту; Мимикалық бұлшықеттердің дамуы; Артикуляциялық моториканы дамыту; Дыбыстың айтылуын түзету (дыбысты шығару, автоматтандыру, дифференциациялау); Фонематикалық есту және дыбысты талдау дағдыларын түзету және дамыту; Сөйлеудің лексикалық-грамматикалық жағын дамыту; Жалпы баланың жеке басын түзету. Жалпы моториканы дамыту:бұлшық еттердің шамадан тыс кернеуін жеңілдету үшін гимнастикалық жаттығулар кешендері қолданылады. Ұсақ моториканы дамыту:саусақ ойындары, қуыршақ және көлеңке театрларымен ойындар, шілтер, мозаика, әртүрлі конструкторлар, модельдеу, өрнектермен жұмыс, көлеңкелеу және т.б. Мимикалық бұлшықеттердің дамуы:арнайы жаттығулар қолданылады. Бетіне үрлеу-тармау, Ауызбен ауызды шаю, Қастарын шылау, Көз қысу, т.б. Егер бала жаттығуларды орындай алмаса, онда ол пассивті нұсқада беріледі.Егер бет бұлшықеттерінің кернеуі жоғарыласа, онда кернеу артикуляциялық аппараттың бұлшықеттеріне берілуі мүмкін. Массажды жою үшін қолдануға болады. Тыныс алудың дамуы:төменгі диафрагмалық тыныс алу, ауызша ауа ағынының пайда болуы, ауызша және мұрындық тыныс алудың дифференциациясы, мақсатты ауа ағыны өндірісі. Жұмыс істеудауыс – дизартриямен, дауысы әлсіз, глоссофарингеальды және кезбе нервтердің иннервациясының болмауынан өшеді. Артикуляциялық моториканы дамыту және түзету:сілекей бөлуді жеңу бойынша жұмыс (крекер шайнау, жұту, суды кішкене бөліктерде жұту, басын артқа тастап шайнау және жұту, дыбысты айту арқылы бір итеру арқылы сілекейді жұту) - бұл жаттығуларды бала үйренгенше әр сабақта орындау керек. сілекейді тәуелсіз бақылау. Ережені үйреніңіз: сөйлесуді бастамас бұрын, сілекейіңізді жұтып қойыңыз; тұтастай артикуляциялық аппараттың бұлшықеттерін дамытуға бағытталған артикуляциялық гимнастика. Пассивті, пассивті-белсенді, белсенді болуы мүмкін. Пассивті гимнастика- бұл балаға өз бетінше жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда көмектеседі: логопедиялық зондтардың, шпательдің, логопедтің қолының көмегімен рефлекторлық әрекеттерді («дәмді джем» - жағынды кептелісі, үстіңгі ерінге бал , кең тіл үшін - табақшаны жалаңыз). пассивті-белсендігимнастика - логопед балаға жаттығуды бастауға көмектеседі, содан кейін ол өз бетімен орындауды жалғастырады. Белсендігимнастика - баланың өз бетімен жасай алатын жаттығуларын орындау үшін қолданылады. Артикуляциялық гимнастикадислалиямен бірдей жүзеге асырылады: әрбір қозғалыс позаны ұзақ ұстаумен қайта-қайта орындалады. Бала айна алдында қозғалыстар жасайды. Ата-аналармен жұмыс істеуге ерекше назар аударылады: олар барлық түзету жұмыстарынан хабардар болуы және тез нәтиже күтпеу керек, ата-аналардан үй тапсырмасын мұқият орындауды талап ету керек. Дизартрияға арналған логопедиялық сабақтардың құрылымы:Ұйымдастыру сәті, Бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру, Тонусын жоғарылататын босаңсытатын бет массажы, Тыныс алуды дамытуға арналған жаттығулар, Жалпы, ұсақ, артикуляциялық моториканы дамыту, Мимиканы дамыту, Дауысты, сөйлеу интонациясын дамыту, Сілекей ағуымен күресу. Одан әрі сабақтың құрылымы сөйлеу ақауының құрылымына байланысты (сахналық, автоматтандыру, дыбыстарды ажырату). сөйлеу материалысабақта көп болмау керек, оны бірнеше рет пысықтау керек. Баладағы дизартрия ақыл-ой дамуының тежелуімен, vo-мен біріктірілген жағдайда, ГМФ дамыту үшін түзету шараларын саналы түрде жоспарлау қажет.

Тақырыбы:

Дыбыстық талдауды дамыту;

Мақсат:

5. Дыбыстық талдауды қалыптастыру;

6. Ұсақ моториканы дамыту;

Жабдық:

Сигнал карталары, дыбыстық слайд, жалауша, экран (экран), қалың дөрекі қағаз парағы.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Мимикалық бұлшықеттер мен артикуляциялық аппарат бұлшықеттерінің бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру.

маңдайға массаж

? №1 жаттығу


? №2 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;


? №3 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: маңдайын ортасынан храмдарға дейін ысқылау.


? №4 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: қасынан бас терісіне дейін маңдайын ысқылау.


? №5 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: қас сызығының үстінде орналасқан нүктелерді уқалау ортасынан шетке дейін жүргізіледі.

Бет массажы

? №1 жаттығу

Сипаттама: айналмалы сипау қозғалыстары щек бетінің бойымен жүзеге асырылады.


? №2 жаттығу

Мақсаты: бет бұлшықеттерін және жұмсақ таңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: балама массаж нүктелері орындалады: BAI-HUI, YIN-JIAO, DUY-DUAN.


Бет бұлшықетіне массаж жасау

? №1 жаттығу

Сипаттама: мықын бұлшықетін иек ортасынан құлақ қалпақшаларына дейін сипау.


? №2 жаттығу

Мақсаты: төменгі ерін мен ауыздың бұрышын төмендететін бұлшықеттерді белсендіру;


? №3 жаттығу

Мақсаты: төменгі ерін мен ауыздың бұрышын төмендететін зигоматикалық бұлшықеттер мен бұлшықеттерді күшейту және белсендіру;

Ерінге массаж

? №1 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін күшейту; Сипаттама: ерінді ортасынан бұрышқа қарай сипау.


? №2 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін күшейту; Сипаттама: еріндерді ортасынан бұрышқа дейін илеу.


? №3 жаттығу


? №4 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін ынталандыру; Сипаттама: ортасынан бұрышқа дейін ерін тесу.


? №5 жаттығу

Мақсаты: ауыздың айналмалы бұлшықеттерін, жоғарғы ерінді және ауыз бұрыштарын жоғары көтеретін бұлшықеттерді және төменгі ерінді және ауыз бұрыштарын төмен түсіретін бұлшықеттерді күшейту және белсендіру;

Сипаттама: ауыздың айналмалы бұлшықетінің сағат тіліне қарсы чиптері;


? №6 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін ынталандыру; Сипаттама: еріндерді ортасынан бұрышқа дейін сипау.

Тілге массаж

? №1 жаттығу

Мақсаты: тілдің бойлық бұлшықеттерін күшейту және белсендіру;

Сипаттама: тілдің бойлық бұлшықеттерін тілдің түбірінен ұшына дейін сипау.


? №2 жаттығу

Мақсаты: тілдің бойлық және көлденең бұлшықеттерін күшейту;

Сипаттама: Тілдің түбінен ұшына дейін ырғақты қысым.


? №3 жаттығу

Мақсаты: тілдің бұлшықеттерін күшейту және тілдің қозғалғыштығын арттыру;

Сипаттама: тілдің түбінен ұшына дейін және тілдің бүйір жиектері бойымен оралған.


? №4 жаттығу

Мақсаты: тілдің көлденең бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: тілді жан-жаққа, тілдің түбінен ұшына қарай бағытта сипау.


? №5 жаттығу

Мақсаты: тіл бұлшықеттерін күшейту;

Сипаттама: тілді илеу.


Баланың статикалық дайындық жаттығуларын орындауы (орындаған кезде бала 10-15 секунд бойы артикуляциялық позицияны ұстайды). Жаттығулар: «Қоршау», «Терезе», «Түтік», «Көпір», «Күрек» (жаттығулар айна алдында орындалады).



Артикуляциялық жаттығуларды сигналдық карталарға бағдарлай отырып кезектесіп орындау (жаттығулар айна алдында орындалады).


[a] дыбысының оқшауланған айтылуы:

[a] дыбысын әр түрлі ұзақтығымен айту «Горька» дидактикалық ойыны. Баланы [а] дыбысымен бірге төбеге мінуге шақырады: жоғары көтерілгенде - [а] дыбысының ұзақ айтылуы, төмен түскенде - [а] дыбысының қысқа айтылуы, тапсырма негізінде орындалады. айқындық.


5. Есту зейінін дамыту

Логопед қолын (экранның артында) белгілі бір рет шапалақтайды, ал бала дыбысты [a] қанша рет айтады, логопед қолын шапалақтайды.


6. Дыбыстық талдаудың қалыптасуы – буын құрамындағы бірінші екпінді дыбыстың бөлінуі.

Логопед құрамында [а] дыбысы бар буындарды айтады, бала буынның басында [а] дыбысын естісе, жалаушаны көтеруі керек.


7. Қолдың ұсақ моторикасын дамыту – саусақ гимнастикасы.

Логопед баланы қағаздан қайық жасауға шақырады. Логопед тапсырманың дұрыс орындалғанын көрсетеді, содан кейін бала логопедтің араласуынсыз тапсырманы орындайды (дизайн қалың дөрекі қағаздан жасалған). Алдын ала дайындық топта өтті.


8. Сабақты қорытындылау.

Логопед баладан сабақта қандай дыбыстың айтылуын жаттықтырғанын сұрайды.

Реферат нөмірі 2

Тақырыбы:

Дыбысты автоматтандыру [g].

Мақсат:

1. Артикуляциялық аппарат пен мимика бұлшықеттерінің бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру;

2. Артикуляциялық аппараттың қозғалғыштығын қалыпқа келтіру;

3. [g] дыбысының дұрыс айтылуын бекіту (оқшау айтылуда және буындарда);

4. Фонематикалық есту қабілетін дамыту;

5. Ұсақ моториканы дамыту.

Жабдық:

Ұсақ моториканы дамытуға арналған материал.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Мимикалық және артикуляциялық бұлшықеттердің бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру

маңдайға массаж

? №1 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: маңдайын ортасынан храмға дейін сипау.


? №2 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: маңдайын ортасынан храмдарға дейін илеу.


? №3 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама, маңдайын ортасынан храмдарға дейін ысқылау.


? №4 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: маңдайдың ортасынан храмдарға дейін спиральды қозғалыстарды орындау.


? №5 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін күшейту және ынталандыру;

Сипаттама: маңдайдан ортасынан храмдарға дейін қағу.

Бет массажы

? №1 жаттығу

Мақсаты: ауыздың бұрышын көтеретін бұлшықеттерді ынталандыру;

Сипаттама: щек бетінде айналмалы сипау қозғалыстарын орындау.


? №2 жаттығу

Мақсаты: бет бұлшықеттерін және жұмсақ таңдай бұлшықеттерін күшейту және белсендіру;

Сипаттама: сегмент төменгі жақ доғасының бойымен JIA-CHE нүктесінен DI-CAN нүктесіне дейін уқаланады. Әрі қарай DI-CAN нүктесінен А нүктесіне дейін; содан кейін А нүктесінен JIA-ChE нүктесіне дейінгі сегмент массажданады. Осы сегменттен кейін төменгі жақ бойымен сегмент 24 Дж нүктесінен JIA-CHE нүктесіне дейін уқаланады. Содан кейін сегмент JIA-CHE нүктесінен TING-HUI нүктесіне дейін уқаланады.

Бет бұлшықетіне массаж жасау

№1 жаттығу

Мақсаты: зигоматикалық бұлшықетті күшейту;

Сипаттама: мықын бұлшықетін иек ортасынан құлақ қалпақшаларына дейін ысқылау.


№2 жаттығу

Мақсаты: төменгі ерінді төмендететін бұлшықеттерді белсендіру;

Сипаттама: спиральді қозғалыстар иек ортасынан құлақшаларға дейін жүзеге асырылады.


№3 жаттығу

Мақсаты: төменгі ерін мен ауыздың бұрышын түсіретін бұлшықеттерді күшейту және белсендіру;

Сипаттама: мықын бұлшықетінің иек ортасынан құлақ төбелеріне дейін қысылуы.

Ерінге массаж

№1 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін күшейту; Сипаттама: еріндерді ортасынан бұрышқа қарай жеңіл ысқылау.


№2 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін күшейту және белсендіру;

Сипаттама: еріндерді ортасынан бұрышқа дейін илеу.


№3 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін күшейту және белсендіру;

Сипаттама: ерінді ортасынан бұрышқа дейін қысу.


№4 жаттығу

Мақсаты: ауыздың айналмалы бұлшықеттерін күшейту және белсендіру, жоғарғы ерінді және ауыз бұрыштарын жоғары және төменгі ерінді және ауыз бұрыштарын төмен түсіретін бұлшықеттерді көтеру;

Сипаттама: Ауыздың айналмалы бұлшықеті сағат тіліне қарсы чиптелген.


№5 жаттығу

Мақсаты: ерін бұлшықеттерін күшейту және белсендіру;

Сипаттама: нүктелік массаж ерін сызығы бойымен ортасынан бұрыштарға дейін жүргізіледі.

Тілге массаж

№1 жаттығу

Сипаттама: тіл ұшынан тілдің түбіріне дейін сипау.


№2 жаттығу

Сипаттама: тілді бүйірден екінші жаққа жеңіл сипау.


№3 жаттығу

Мақсаты: тіл бұлшықеттеріндегі гиперкинезді басу және сілекей бөлуді азайту.


3. Артикуляциялық аппараттың моторикасын қалыпқа келтіру

Артикуляциялық жаттығуларды оқшаулау. Жаттығулар: «Қоршау», «Терезе», «Көпір», «Күрек», «Күрек қазу», « дәмді джем», «Фокус», «Жылы жел», «Қоңыз».


(Жаттығулар айна алдында орындалады).


Айна алдында кезек-кезек артикуляциялық жаттығуларды орындау;


4. Буындардағы [g] дыбысын автоматтандыру Балаға буындарды қайталау ұсынылады:

Күте тұрыңыз - күтіңіз

Күте-күте-күте-күте

Күте-күте-күте-күте

Күте-күте-күте-күте


Жна-жна-жну-жный

Жно-жну-жны-жна

Жну-жны-жну-жно

Әйел-әйел-әйел


Джа-джо-джу-джи

Джо-джу-джи-джа

Джу-джи-джо-джа

Джи-джо-джу-джа


5. Фонематикалық есту қабілетін дамыту [г] дыбысына арналған сөздерді тілдік бұрмалардан анықтау. Балаға тілдің бұралғанын тыңдауға шақырылады, егер ол [g] дыбысы бар сөзді естісе, қолын шапалақтау керек.

Қоңыз: «Жу-жу-жу!» деп ызылдайды.

Мен өмір сүремін, мен қайғырмаймын

Мен бұтақта отырмын

Және ызылдаған, шуылдаған, шуылдаған.


Қоңыз құлап, тұра алмайды,

Ол біреуден көмек күтеді.


6. Ұсақ моториканы дамыту

Балаға қарақұмық дәндерін пайдаланып «қоңыз» (контур бойымен) қосымшасын салу ұсынылады.


7. Сабақты қорытындылау

Логопед баладан сабақта дыбыстың қандай айтылуы жаттыққандығын сұрайды.

Реферат нөмірі 3

Тақырыбы:

Есту зейінін дамыту.

Мақсат:

1. Артикуляциялық аппарат пен мимика бұлшықеттерінің бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру;

2. Артикуляциялық аппараттың қозғалғыштығын қалыпқа келтіру;

4. Есту зейінін дамыту;

5. Ұсақ моториканы дамыту;

Жабдық:

«Ауылда» сюжетті суреті, сигналдық карталар.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Артикуляциялық аппарат пен мимика бұлшықеттерінің бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру

Мойын массажы

№1 жаттығу

Мақсаты: мойын және иық белдеуінің бұлшықеттерін босаңсыту; Сипаттама: мойынды жоғарыдан төмен қарай сипау.

маңдайға массаж

№1 жаттығу

Сипаттама: маңдайдан храмдардан ортаға қарай жеңіл сипауды орындаңыз.


№2 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін босаңсыту;

Сипаттама: маңдайдан бас терісінен қас сызығына дейін сипау.


№3 жаттығу

Мақсаты: маңдай бұлшықеттерін босаңсыту;

Сипаттама: храмдардан маңдайдың ортасына дейін жеңіл спиральды қозғалыстарды орындаңыз.

Бет массажы

№1 жаттығу

Мақсаты: бет бұлшықеттерін босаңсыту;

Сипаттама: массаж ИН-СЯН, СЯ-ГУАН, ЭР-МЭН нүктелерінде бір уақытта жүргізіледі.


№2 жаттығу

Мақсаты: щек бұлшықеттерін босаңсыту;

Сипаттама: щек бетінде айналмалы сипау қозғалыстарын орындау.

Бет бұлшықетіне массаж жасау

№1 жаттығу

Мақсаты: төменгі ерін мен ауыздың бұрышын төмендететін зигоматикалық бұлшықеттер мен бұлшықеттерді босаңсыту;

Сипаттама: құлақ қалқасынан иектің ортасына дейін зигоматикалық бұлшықеттерді жеңіл сипау.


№2 жаттығу

Мақсаты: зигоматикалық бұлшықеттерді босаңсыту;

Сипаттама: құлақшалардан иектің ортасына дейін жеңіл спиральды қозғалыстарды орындаңыз.

Ерінге массаж

№1 жаттығу

Мақсаты: ауыздың айналмалы бұлшықеттерін, жоғарғы ерінді және ауыз бұрыштарын жоғары көтеретін бұлшықеттерді, төменгі ерінді және ауыз бұрыштарын төмен түсіретін бұлшықеттерді босаңсыту.

Сипаттама: ауыздың айналмалы бұлшықетін жеңіл сипау.

Сөйлеу бұлшықеттерінің нүктелік массажы

№1 жаттығу

Мақсаты: сөйлеу бұлшықеттеріндегі бұлшықеттік мазасыздықты жою;

Сипаттама: крест массажы сол жақ мұрын-ерін қатпарының ортасында және оң жақтағы еріннің бұрышында орналасқан нүктеде орындалады. Содан кейін массаж қарама-қарсы жағында орындалады.


Тілге массаж

№1 жаттығу

Мақсаты: бұлшықеттердегі гиперкинезді басу;

Сипаттама: нүктелі массаж тіл астындағы ойықтарда, бір уақытта екі нүктеде жасалады.


№2 жаттығу

Мақсаты: тілдің бойлық бұлшықеттерін босаңсыту;

Сипаттама: тілді ұшынан тамырға дейін жеңіл сипау.


№3 жаттығу

Мақсаты: тілдің көлденең бұлшықеттерін босаңсыту.

Сипаттамасы: тілдің ұшынан тілдің түбіріне қарай бағытта, тілді жан-жағына қарай жеңіл сипау.


3. Артикуляциялық аппараттың моторикасын қалыпқа келтіру

Баланың статикалық дайындық жаттығуларын орындауы (орындаған кезде бала 10-15 секунд бойы артикуляциялық позицияны ұстайды). Жаттығулар: «Қоршау», «Терезе», «Түтік», «Көпір», «Күрек» (жаттығулар айна алдында орындалады).


Дидактикалық ойын«Ауылда».

Ойынның сипаттамасы: үлкен парақта ауыл пейзажы бейнеленген, үй жануарлары балаларымен аулада серуендейді. Логопед балаға жануарларға өз төлдерін шақыруға көмектесуді ұсынады (логопед тапсырманың үлгісін береді).

- Біз құртқа - Ха-ха-ха деп атаймыз.

- Тышқанды шақырамыз, мысық естімесін деп тыныш шақырамыз - Пи-пи-пи.

- Бұзауды шақырамыз, дауыстап шақырамыз, ол сиырдан ұзап кетті - Му-му-му.

- Біз котенканы шақырамыз, оны еркелетіп шақырамыз - Мяу-мияу.

– Ал енді күшікті қатты, қатты шақыр – Ав-ав-ав.

(Сюжетті суреттегі барлық фигуралар емін-еркін қозғалады, ал ономатопеялық жаттығулар кезінде төлдердің фигуралары баламен аналарына қарай қозғалады).


5. Есту зейінін дамыту – сөйлемейтін дыбыстарды ажырату.

Балаға осы дыбыстарды шығаратын заттар мен дыбыстар көрсетіледі (стакандағы қасық, қағаз сыбдыры, гармоника, ысқырық, қоңырау). Содан кейін нысандар экранның артына алынып, балаға осы нысандар бейнеленген сигнал карталары беріледі. Логопед экранның артында дыбыстар шығарады, ал бала дыбыс шығаратын нысанды бейнелейтін сигнал картасын көтереді.


6. Ұсақ моториканы дамыту – қол бұлшық еттерін күшейту.

Бала щеткаларды өздігінен уқалайды:

Жылдамдықты біртіндеп арттыра отырып, алты қырлы қарындашпен алақанды ысқылау (8-10 секунд);

Алақан арасына грек жаңғағын салып, сағат тілімен айналмалы қозғалыстарды орындаңыз (8-10 секунд);


7. Сабақтың нәтижесі – логопед баладан бүгін сабақта қандай заттардың қандай дыбыстарды ажыратқанын сұрайды.

Шартты белгілер

жеңіл сипау.

терең сипау.

жеңіл шымшу.

терең шымшу.

жеңіл ысқылау.

терең ұнтақтау.

қысым.

түрту.

тік инсульт.

айналмалы сипау.

жеңіл ысқылау.

терең ұнтақтау.

нүктелік тербеліс.

қысыммен айналмалы сипау.

жоғарыдан төменге және төменнен жоғарыға қарай түрту.

Мақалада әртүрлі сөйлеу патологиялары үшін логопедиялық сабақтардың құрылымының бірнеше нұсқасы ұсынылған.

Жеке логопедиялық сабақтың құрылымы

1. Статикалық және динамикалық артикуляциялық жаттығулар:

  • ерінге арналған жаттығулар;
  • төменгі жақты жаттықтыруға арналған жаттығу;
  • тілдік жаттығулар.

2. Поэтикалық мәтіндермен сүйемелденетін саусақ гимнастикасы.

3. Сөйлеу тынысын дамытуға арналған жаттығулар.

4. Мимиканы дамытуға арналған жаттығулар.

6. Айқын дикция мен интонациялық мәнерлі сөйлеуге тәрбиелеу.

7. Есту зейінін және фонематикалық қабылдауды дамытуға арналған жаттығулар.

8. Баланың сөйлеуінде дыбыстың дұрыс айтылуындағы ақауларды түзету және дыбыстың дұрыс айтылуын автоматтандыру.

9. Бұзушылықты түзету буындық құрылымсөздер.

10. Лексикалық және грамматикалық өкілдіктердің қалыптасуы.

11. Сауат ашу элементтерін оқыту.

12. Психикалық процестерді дамыту: ерікті зейін, есте сақтау, логикалық ойлау.

13. Мектеп оқушыларының оқу және жазу бұзылыстарын (, дизорфография) түзету.

Дыбыс шығару бойынша логопедиялық сабақтың құрылымы

2. Артикуляциялық гимнастика:

  • жалпы артикуляциялық жаттығулар;
  • арнайы артикуляциялық қозғалыстар;
  • дауыс күші мен ауа ағынын дамытуға арналған жаттығулар.

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

4. Дыбысты орнату.

5. Жоспар бойынша артикуляцияны талдау.

6. Оқшауланған дыбысты бекіту (дара және хормен айту, ономатопеялық ойындар).

7. Фонематикалық естудің дамуы:

  • артикуляциялық және акустикалық белгілері бойынша ерекшеленетін бірқатар оқшауланған дыбыстардан дыбысты тану;
  • буыннан тану;
  • сөздерден тану.

8. Буынға дыбысты бекіту.

9. Сөзбен бекіту.

10. Сөйлемдегі бекіту.

11. Үйге тапсырма.

12. Сабақтың нәтижесі.

Дыбыстарды автоматтандыру бойынша логопедиялық сабақтың құрылымы

1. Психотерапия элементтері бар ұйымдастыру сәті.

2. Автоматтандырылған дыбысқа арналған артикуляциялық гимнастика.

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

4. Оқшау дыбыстың айтылуы (хормен, топпен, жекелей, тізбектей).

5. Жоспар бойынша артикуляцияны талдау. Алгоритм:

  • ерін,
  • тістер,
  • тіл,
  • ауа ағыны.

6. Дыбыс сипаттамасы (қаттылық туралы айтамыз – тек сөздің фонындағы жұмсақтық).

7. Дыбыстың әріппен байланысы.

9. Буынға дыбысты бекіту, дыбыстық талдау және буын синтезі, графикалық жазу.

10. Сөздегі дыбысты бекіту, графикалық жазу арқылы сөздерге дыбыстық-силлабикалық талдау жасау.

11. Сөйлемдегі дыбысты бекіту, сөйлемге графикалық түсіру және талдау.

12. Мәтіндегі бекіту.

13. Үйге тапсырма.

14. Логопедиялық сабақтың нәтижесі.

Дыбыстарды ажырату бойынша логопедиялық сабақтың құрылымы

1. Психотерапия элементтері бар ұйымдастыру сәті.

2. Артикуляциялық гимнастика - тек ең негізгі жаттығулар жоспарланған - екі дыбыстың негізгі артикуляциялық қимылдарын имитациялау.

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

4. Бір-бірінен ерекшеленетін дыбыстарды оқшаулап айту (хор, жеке т.б.).

5. Дыбыстардың артикуляциясын алгоритм бойынша талдау, артикуляцияның ортақ және әртүрлі сәттерін бөліп көрсету.

6. Дыбыстардың сипаттамасы.

7. Дыбыстардың әріптермен байланысы.

8. Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

9. Буындағы дыбыстарды ажырату.

10. Буындарды кесте бойынша оқу немесе логопедтен кейін қайталау, буындарға графикалық талдау жасау.

11. Сөйлемдегі дыбысты ажырату, сөйлемді графикалық белгілермен талдау және құрамында зерттелетін дыбыстар бар сөздерді таңдау, дыбыстардың өзін таңдау.

12. Мәтіндегі дыбыстың дифференциациясы.

13. Үйге тапсырма.

14. Сабақтың нәтижесі.

Кекештенуге арналған логопедиялық сабақтың құрылымы

1. Психотерапия элементтері бар ұйымдастыру сәті.

2. Жалпы қозғалтқышты зарядтау.

  • Бұлшықет кернеуін жеңілдету үшін;
  • Денеңіздің кернеуі мен релаксациясын реттеу қабілетін қалыптастыру;
  • Қозғалыс трюктерін жеңу.

3. Дауысты зарядтау:

4. Сөйлеу тынысын тәрбиелеу (ауыздан дем шығару, ұзақ және тегіс);

5. Оңай және уақытылы дауысты тәрбиелеу;

6. Тиісті артикуляциялық қимылдарды жеңіл және дер кезінде қосуға тәрбиелеу.

7. Сөйлеуді қозғалыспен үйлестіру (сөйлеудің тиісті қарқынын, тегістігін және ырғағын тәрбиелеу).

8. Дұрыс сөйлеу дағдыларын бекіту жұмысы:

  • жалғанған фонема;
  • Шағылысқан фонема;
  • Сұрақ-жауап формасы.

9. Үйге тапсырма.

10. Қорытындылау.

Дизартриядағы логопедиялық сабақтардың құрылымы

1. Психотерапия элементтері бар ұйымдастыру сәті.

2. Жалпы релаксация (қажет болған жағдайда).

3. Жалпы моторикасын дамыту.

4. Ұсақ моториканы дамыту.

5. Бетке массаж жасау.

6. Бет бұлшықеттерінің дамуы.

7. Артикуляциялық моториканы дамыту (шартты рефлекторлық қозғалыстарды дамыту үшін).

9. Дыбыстардың айтылуын түзету.

10. Сөйлеудің лексикалық-грамматикалық жағын қалыптастыру.

11. Үйге тапсырма.

12. Сабақтың нәтижесі.

Ринолалиямен логопедиялық сабақтардың құрылымы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Төменгі жақтың моторикасын қалыпқа келтіру.

3. Қатты және жұмсақ таңдайға массаж жасау.

4. Жұмсақ таңдай бұлшықеттері мен жұтқыншақтың артқы қабырғасының бұлшықеттеріне арналған гимнастика.

5. Бетке массаж жасау.

6. Ерінге массаж (хейлопластикадан кейін).

7. Мимикалық гимнастика.

8. Артикуляциялық гимнастика: ерінге, тілге тілді тарату үшін, кең болатындай алға жылжытыңыз.

9. Тыныс алу жаттығулары.

11. Тақырыпты хабарландыру.

12. Дыбыстардың айтылуын түзету (сахналау, автоматтандыру, дифференциациялау).

13. Сөйлеудің лексикалық-грамматикалық жағын дамыту.

14. Үйге тапсырма.

15. Логопедиялық сабақтың нәтижесі.

Дисграфияға логопедиялық сабақтың құрылымы

1. Психотерапия элементтері бар ұйымдастыру сәті.

2. Ұсақ моториканы дамыту.

3. Көрнекі-кеңістіктік координацияны дамыту.

4. Артикуляциялық моториканы дамыту.

5. Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

6. Хаттың бұзылуын түзету (орыс тілі бойынша бағдарлама бөлімінің материалы бойынша).

7. Үйге тапсырма.

8. Сабақты қорытындылау.

Зотова Алевтина Геннадьевна,
мұғалім логопед,
Мәскеу қ