Тақырып бойынша биология сабағына (5 сынып) «Жабайы табиғат патшалығының» презентациясы. Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі. тірі организмдердің патшалықтары. Тірі Жоспарланған оқыту нәтижелерінің ерекше белгілері

Презентацияларды алдын ала қарау мүмкіндігін пайдалану үшін Google есептік жазбасын (есептік жазбасын) жасаңыз және келесіге кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтар тақырыбы:

Сабақтың тақырыбы: Әртүрлілік жабайы табиғат. тірі организмдердің патшалықтары. өмір сүру белгілері

Емтихан үй жұмысы 1 нұсқа a c a c d d c a a, b, d иә 2 нұсқа b c d c c d c a a, b, d жоқ

Биология нені зерттейді? Экология нені зерттейді? Эксперимент дегеніміз не? Бақылау дегеніміз не? Сұрақтар:

Сабақтың мақсаты: Үйрену ортақ ерекшеліктерітірі организмдер, жануарлар дүниесінің әртүрлі патшалығы өкілдерінің ерекше белгілері

ТІРШІЛІК ПАТШЕЛІГІ ТАБИҒАТ Өсімдіктер Жануарлар Бактериялар Саңырауқұлақтар

ӨСІМДІКТЕР

ЖАНУАРЛАР

БАКТЕРИЯЛАР

ТІРШІЛІКТІҢ ДИФФЕРЕНЦИАЛДЫҚ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ

ӘРБІР ТІРІ ОРГАНИЗМ ЖАСУШАДАН ТҰРАДЫ

БАРЛЫҚ ТІРІ ОРГАНИЗМТЕР ХИМИЯЛЫҚ ҚҰРАМЫ БОЙЫНША ҰҚСАҚ

ЗАТ АЛМАСУ

ТІТІРШІЛІК

ДАМУ

ӨСІРУ

ПАРАГРАФ ЖОСПАР Тірі ағзалар патшалығы Тірі және жансыз заттардың айырмашылығы Жасуша құрылымы Химиялық құрамы Зат алмасу Қозғағыштық Өсу Даму Көбею

Тірі ағзалардың дұрыс тұжырымдарын таңдаңыз жасушалық құрылымТірі организмдер өседі, қоректенеді, көбейеді. Барлық тірі организмдер гидросфераны құрайды Барлық тірі организмдер 4 патшалыққа бөлінеді: бактериялар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Көптеген бактериялар патогендер болып табылады. Жануарлар мен өсімдіктер дайын органикалық заттармен қоректенеді. Өсімдіктер құруға қабілетті органикалық заттарбейорганикалықтан. Жануарлар өмір бойы өседі.

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ No3 параграф, Р.т. № 10, 12


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

Саңырауқұлақтар жабайы табиғат патшалығы ретінде. Біздің орманның саңырауқұлақтары. 6 сынып

1. Ол көктеректе дүниеге келген. Шөпке қалай тығылса да, Біз оны бәрібір табамыз: үстінде қызыл қалпақ бар. ...

Жабайы табиғат әлеміне саяхат

балалардың назарын қауіпсіздік мәселелеріне аудару қоршаған орта; табиғатқа деген сүйіспеншілікке, адамгершілікке тәрбиелеу; шығармашылық және интеллектуалдық әлеуетіңізді жүзеге асыруға мүмкіндік беру Әдістеме ...

5-сыныпта «Жабайы табиғат патшалығы» сабағы.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды тірі ағзалар патшалығымен таныстыру, танымдық әрекетін белсендіру. Міндеттері: 1. мектеп оқушыларының пән бойынша білімдерін кеңейту; әртүрлілігі туралы түсінік беріңіз ...

1-сұрақ.Өсімдіктердің жануарлардан қандай айырмашылығы бар?

Сұрақ 2. Тірі организмдерге қандай белгілер тән?

Тірі ағзалар өседі, қоректенеді, тыныс алады, дамиды, көбейеді, тітіркенгіштікке ие, тіршілік әрекетінің өнімдерін (зат алмасу және энергия) қоршаған ортаға шығарады. Барлық тірі организмдер жасушалардан тұрады (вирустардан басқа).

Сұрақ 1. Тірі ағзалардың қандай патшалықтарын білесіңдер?

Төрт патшалық бар: бактериялар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер және жануарлар.

Сұрақ 2. Тірі ағзаларды жансыз заттардан қандай белгілермен ажыратады?

Тірі организмдердің жансыз заттардан келесі белгілері бойынша ерекшеленеді: өсу, қоректену, тыныс алу, даму, көбею, тітіркену, сыртқа шығару, зат және энергия алмасуы, қозғалғыштығы. Жансыз объектілерде мұндай ерекшеліктер болмайды.

3-сұрақ. Жер бетінде тіршілік болуы үшін организмдердің көбею қабілетінің маңызы қандай?

Организмдердің кез келген сатысында көбею тоқтаса, барлық тірі заттар біртіндеп жойылып кетеді. Бұл тірі ағзалардың қарым-қатынасы туралы айтады. Көбею тұқым қуалайтын ақпаратты беруді және ұрпақтар сабақтастығын жүзеге асырады. Көбею популяцияның өмір сүруіне, оның түрлерін жалғастыруға мүмкіндік береді.

Ойлау

9-суретті қарастырайық.Онда қандай құбылыс бейнеленген және ол неліктен «қоректік тізбек» деп аталады? Сіздің аймағыңызда өмір сүретін тірі организмдерге тән қоректік тізбекті өзіңіз жасаңыз.

Бұл суретте «жеткізу тізбегі» құбылысы бейнеленген. Бұл шын мәнінде бірін-бірі алмастыратын белгілі бір буындар тізбегі сияқты көрінеді. Мысалдар:

Күн → шөп → қоян → қасқыр;

Күн → ағаш жапырақтары → құрт → құс (тит, ориол) → сұңқар немесе сұңқар;

шырша → тиін → сусар;

Күн → шөп → құрт → тышқан → жылан → кірпі → түлкі.

Тапсырмалар. Абзацты жоспарлаңыз.

Параграф жоспары

§3. Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі. тірі организмдердің патшалықтары. тірілердің белгілері.

Параграф жоспары:

1. Тірі организмдердің патшалықтары;

2. Тірі организмдер мен жансыз заттардың айырмашылығы;

3. Тірі ағзалардың негізгі белгілері;

3.1. Жасуша құрылымы;

3.2. Химиялық құрамы;

3.3. Зат алмасу;

3.4. тітіркену;

3.6. Даму;

Біз тірі және жансыз табиғаттың от-ли-чи-яхы туралы айтқанда, тас пен мысықты немесе ит-ба-куды елестету пайдалы. From-li-chia болып табылады және олар анық. Оларды ғылым қалай анықтайды?

TO әсіресе-ben-no-stay of lifeол барлық тірі or-ga-niz-mum про-процестеріне келесі-du-u-u-ing-su-практикалық-ти-че-скиден-бірақ-сидит: пи-та-ние, ды-хание, you-de-le-ning, әртараптандыру, ұтқырлық, әртараптандыру, бейімделу, өсу және даму.

Шартсыз, тас лақтырса қозғалуы мүмкін, сынса көбейе алады, cr -че-табиғатқа айналған болса және қаныққан ко-сол жарыста жүрсе, ол тіпті өсе алады. (Cурет 1).

Күріш. 1. Таспен жасалатын әрекеттер

Мұны істеу үшін сізге сыртқы әсер қажет, ал тастың пи-т-то бастауы екіталай, мұндай әділетсіздіктен тітіркену және күрсіну . Әсіресе-бен-но-байланыстары-және-жөнсіз-өмір-он-хо-дят бастап-ra-да-сол-өмірдің-қасиеті, біреу қазірдің өзінде ештеңе жоқ. -қайта жеу. Бұл қандай қасиеттер?

1. Ор-га-низ-макстарда және олардың жасушаларында жансыз табиғат денелеріндегідей хи-ми-че-элементтер болады. Бірақ тірі организмдердің жасушаларында да бар немесе-ga-no-che-things, біреу-рей-лу-чи-осындай атау ма, өйткені сіз бірінші рет тірі жандардан, ор-га-төмен-мовтен де-ле-на болдыңыз. Бұл ақуыздар, майлар, көмірсулар және нукле және жаңа қышқылдар. Бұл заттар көтергіш құрылымдарды тудырады (2-сурет).

Күріш. 2. ДНҚ молекуласы

Бірақ жай ғана торда бола отырып, немесе-га-ни-че-с-зерттеу өмірдің не-чи-ва-ют көріністерін қамтамасыз етеді. Өмірде ең маңызды рөл не-де-I-тел-но-сти немесе-га-низ-мов бастап-то-дит-ся, ең алдымен, нук-ле-және-но- вым қышқыл- мына жерде және ақ-кам. Олар or-ga-niz-me-дегі барлық про-сессиялардың са-мо-ре-гу-ла-циясын қамтамасыз етеді, оның са-мо-вос-про-ден-ве-де - жоқ, демек, өмірдің өзі.

Есіңізде болсын: ақуыздар, майлар, көмір-ле-су-ди және ядро-ле-және қышқылдар-lo-you - негізгі жаңа компоненттер-po-nen-сіз тірі .

2. Жаңа құрылымдық-тур және функционалдық-қи-о-нал-бірлік негізібарлығы дерлік тірі ор-га-низ-мов яв-ла-эт-ся ұяшық. Жерде ви-ру-сы әдемі сезінетіндіктен, олардың кейбіреулері жасушалық емес тіршілік формасын білдіреді. Орг-га-төменгі-макстарда, кейбіреулерінде көптеген жасушалар бар - көп-go-cle-дәл, жасушалардан-ми-ру-ют-ся маталар, маталар-ра- зу-ут орган- га-ны, кейбір-қара бидай өз кезегінде орган-га-нов жүйесіне бірігеді (3-сурет).

Күріш. 3. Жасушаларды мүшелер жүйесіне біріктіру

Ор-га-низ-мов құрылымы мен функцияларын мұндай ретке келтіру не-чи-ва-ет тұрақтылығын және өмірдің қалыпты-кіші про-те-ка-циясын қамтамасыз етеді.

3. Зат алмасу- бұл барлық хи-ми-че-ре-акциялардың, заттардың барлық алдын-ала жетілдірілуінің, пи-та-ния мен тыныс алу-га процесінде сыртқы ортадан орган-ганизмге енуінің жиынтығы. -ня. Bla-go-иә-ря туралы-мен туралы-жақсы заттар сондықтан-сақтау-nya-болып-болып-с-у-ря-то-чен-несие про-процестерінің өмір-де-I-тел-но- сти және жасушадағы және ор-га-низ-медегі ішкі ортаның са-мо-ор-га-низ-ма, under-der-zh-va-et-sya-sto-yan-stvo тұтастығы. тұтас. Яғни, заттар мен энергияның алмасуы ор-га-низ-маның қоршаған ортамен және оның өмірін қолдаумен жүз-ян байланыста-пе-чи-ва-ет қамтамасыз етеді (4-сурет).

Күріш. 4. Организмнің қоршаған ортамен байланысы

4. Бірнеше. Тіріден әрқашан тірі шығады. Сондықтан «Бұрын не болды: ку-ри-ца ма әлде жұмыртқа ма?» Деген сұрақ. жалпы био-логия нева-әйелдеріне арналған. Ақырында, ку-ри-ца әлі күнге дейін ку-ри-цудан қайта-қайта, ал ман-ло-век че-ло-векадан қайта-про-про. Осылайша, өмірді жаратылыстар сияқты өзін-өзі қайталау немесе ве-де-ден өзін-өзі қорғау ретінде қарастыруға болады (Cурет 5). Ал бұл өмірдің өте маңызды қасиеті, тіршілік тіршілігінің үздіксіздігін қамтамасыз ететін нәрсе.

Күріш. 5. Көбею

5. Егер сіз тасты соққан болсаңыз, ол қайта-ве-тит болмайды және ешбір жолмен-re-a-gi-ru-et. Итпен бұл трюк жұмыс істемейді: жыртқыш агрессияға қарсы агрессияға жауап береді. Өйткені тіршілік иелері белсенді, бірақ сыртқы орта факторларының әрекеттеріне ре-а-ги-ру-ют, көрініс береді, осылайша -zom, тітіркену. Атап айтқанда, бұл әр түрлі (Cурет 6) позалар-in-la-et or-ga-niz-mam ori-en-ti-ro-va-sya ортада және , келесі-ва-тел-бірақ, сіз -me-n-th-s-th-x жағдайында өмір сүріңіз-vi-yah. Тіпті нәсілдер, кейбір-қара, меніңше, біз-ше-біз-қозғалыс-no-sti болып табылады, мені-not- niya бойынша қайта-а-ги-ро-ват болады. Көбірек жарық алу үшін жапырақтарды күннің жүз ұңғымасына жаюдың көптеген жолдары, ал кейбіреулері ми-мо-үшін ұят-ли-вай, сіздің-ра-чи-ва-ют мысалында. жапырақтар, егер сіз оларға қол тигізсеңіз. Бұл да раз-дра-жи-мо-стидің көрінісі.

Күріш. 6. Тітіркену

6. Фитнес.Жи-ра-фаның сыртқы түріне назар аударсаңыз, оның идеалды, бірақ аф-ри-кан-ский са-ван-ны жағдайында нюге бейімделгенін байқауға болады. Ұзын мойын оған тамақты ешкім ала алмайтын жерден алуға көмектеседі, ұзын аяқтар - тез және жыртқыш -ни-ковтан қашып кетеді (7-сурет).

Күріш. 7 Жираф фитнес

Бірақ Арк-ти-кеде жираф өмір сүрмейді, бірақ ақ бал-ве-ди ол жерде әдемі сезінеді (8-сурет).

Күріш. 8 Полярлық аю фитнес

7. Spo-sub-сіз-wa-sya немесе-ha-down-біз миллион-li-o-us жыл аламыз, бұл na-zy-va-et-sya эволюция. Эволюция – тіршіліктің тағы бір маңызды қасиеті.

8. Live or-ga-bottom-we with those-che-no-eat time-me-no from me-nya-yut-sya, көбінесе бұл қажет-ра-ти-мо. Бұл-мен емес-ния он-зы-ва-ют уақыт-тамақ-тамақ.

Даму, оң-vi-lo, тең көшбасшы-иә-бұл өсумен, дене салмағының немесе оның мөлшерінің ұлғаюымен байланысты - бірақ жаңа жасушалардың пайда болуымен.

Эволюция-лю-ция да даму болып табылады, бірақ бір емес, дель-но-го немесе-га-низ-ма емес, тұтастай алғанда бүкіл тірі әлемнің. Даму әдетте қарапайымнан күрделіге және орг-га-низ-ма қабілетімен оби-та ортасына қарай көбірек болады. Сондықтан қамтамасыз-pe-chi-va-et-sya, бұл көптеген-о-ра-зие тірі жаратылыстар, біз осы жылы біреуді байқауға болады.

Біз тірі табиғат пен жансыз табиғаттың айырмашылығын зерттей отырып, тірі организ-мовтардың жалпы қасиеттерін білдік. Келесі жолы біз планетамыздағы тірі тіршілік иелерінің көптігі туралы және өмірдің ор-га-ни-за деңгейлері туралы айтатын боламыз.

Әдебиеттер тізімі

  1. Пасечник В.В. Биология. Бактериялар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер. 6 ұяшық - М .: Бустард, 2011 - 304 б.
  2. Бахчиева О.А., Ключникова Н.М., Пятунина С.К. және т.б.Табиғат тарихы 5. - М.: Оқу әдебиеті, 2012
  3. Есков Қ.Ю. т.б. Табиғи тарих 5 басылым. Вахрушева А.А. - М.: Балас, 2013 ж
  4. Плешаков А.А., Сонин Н.И. Биология. Биологияға кіріспе. 5 ұяшық - М .: Бустард, 2013 ж.
  1. «Tepka.ru» интернет-порталы ()
  2. «Uchitelbiologii.ru» интернет-порталы ()
  3. «Tepka.ru» интернет-порталы ()

Үй жұмысы

  1. Барлық тірі организмдерге қандай процестер тән?
  2. Метаболизм дегеніміз не және ол қандай әсер етеді?
  3. Даму мен эволюцияның арасында қандай байланыс бар?

МБОУ «№15 орта мектеп»

Краснотуринск

2015

5-сыныптағы биология сабағының технологиялық картасы

на тему: «Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі»

Сабақтың мақсаты:тірі ағзалардың жіктелуі, олардың көптүрлілігі туралы білімдерін қалыптастыру.

Сабақтың мазмұнының компоненттері:дүние туралы білім, іс-әрекет әдістерін жүзеге асыру тәжірибесі, шығармашылық іс-әрекет тәжірибесі, эмоционалдық және құндылық қатынастағы тәжірибе.

Сабақтың мазмұнын меңгеру жолдары:қабылдау, сана, есте сақтау; тәжірибе.

Оқыту әдістері:ақпараттық-рецептивтік (түсіндірмелі және иллюстративті), проблемалық баяндау, ішінара іздеу, оқу әрекеттерінің оқушылардың қажеттіліктері мен мотивтерімен байланысы.

Оқыту әдістерін жүзеге асыру формалары:к?рсету, проблемалы м?тіндерді о?у, мысал келтіру, сендіру, дербестікке ж?не ?зін-?зі к?рсетуге, жеке т?л?аны ??рметтеуге баулу.

Сабақтың ұйымдастыру формасы: кіріспе сабағы- Семинар.

Сабақтың мақсаттары:

    пән- «таксон» ұғымына анықтама беру, жануарлар дүниесінің патшалықтарымен танысу, негізгі таксономиялық бірліктерді зерттеу (ұйымдастырудың әртүрлі деңгейлеріндегі тірі организмдердің жіктелуі), организмдерді таксономиялық топтарға жіктеуді үйрену.

    студентке бағытталған- өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлеріне қамқорлық жасауды, жануарлар дүниесінің әсемдігі мен алуан түрлілігін көруге үйрету;

    дамуда- топпен жұмыс істеу, ақпаратты талдау, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.

Қолданбалар:

    Презентация «Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі».

    Капитандарға арналған тапсырмалар.

    Командаларға арналған тапсырмалар.

Сабақ бойынша түсініктемелер.

Іс-шара үшін студенттер міндетті түрде аванс ретінде 6-7 адамнан тұратын 4 командаға бөліңіз, әр командада мұғалімге үйлестіруші жетекші немесе «капитан» бөлу керек. Сабақ семинар түрінде өткізіледі, онда командалар берілген тақырыптар бойынша шағын жобалар жасайды ( Өтінім №3). Капитандар үшін жеке тапсырмалар студенттер тобында ұйымдастырушы қызметін орындауға көмектесуі керек ( Өтінім №2).

Іс-шараға презентация қажет Өтінім № 1)

Сабақ жоспары:

    Ұйымдастыру кезеңі (1-2 мин.)

    Білімді пысықтау (5 мин.)

    Жаңа материалды меңгерту (20-25 мин.)

    Бекіту (6 мин.)

    Рефлексия (2 мин.)

Сабақтар кезінде:

    Мұғалім: Сәлеметсіңдер ме, құрметті балалар! Бүгін бізде ерекше сабақ, ал сабақ семинар. Бұл бүгін сіз спикер, сарапшы ретінде әрекет етесіз деген сөз! Бұл нені білдіреді?

(Оқушылар «спикер» және «сарапшы» терминдерін анықтайды)

    Мұғалім: Ендеше, бастайық! Балалар, слайдқа қарап, сабақтың тақырыбын тұжырымдап көріңдер. Сіздің нұсқаларыңыз қандай? (№2 слайд, №1 өтінім)

(Оқушылар сабақтың тақырыбын, сонымен қатар сабаққа арналған тапсырмаларды тұжырымдайды)

Мұғалім: Сіздердің ұсыныстарыңызды тыңдай келе, біз сабақтың тақырыбын тұжырымдаймыз: «Жануарлар әлемі патшалықтарының әртүрлілігі». (№3 слайд, №1 қосымша)

    Мұғалім: Балалар, қалай ойлайсыңдар: тірі ағзалар кез келген топқа біріктірілген бе? Ал егер олар біріктірілсе, онда не?

(Оқушылар сұрақтарға жауап береді)

Мұғалім: Дұрыс айтасыңдар, тірі ағзалар топтарға бөлінеді, бұл топтар «таксондар» деп аталады. Таксономиялық топтар бірнеше ортақ белгілері бар тірі организмдерді біріктіреді.

Ең жоғары таксон қалай аталады?

(Оқушылар жауап береді)

Мұғалім: Дұрыс, ең жоғарғы таксономиялық топ – Патшалық. Қандай жануарлар патшалығын білесіңдер?

(Оқушылар жауап береді)

Мұғалім: Жабайы табиғат патшалығы 4: Бактериялар патшалығы, өсімдіктер әлемі, саңырауқұлақтар патшалығы, жануарлар әлемі.

Сіз ойлағандай, әр команда жабайы табиғаттың белгілі бір саласын көрсетеді. (№4 слайд, №1 қосымша)

Мұғалім: Сабақ барысында мен сендерден кестені толтыруларыңды сұраймын». Жалпы сипаттамасытірі табиғат патшалықтары. Сабақ соңында толтырудың дұрыстығын тексереміз (No5 слайд, No1 қосымша).

Патшалықтың аты

Жалпы сипаттамасы

Мысалдар

бактериялар

Өсімдіктер

Жануарлар

Мұғалім: Олай болса, сөз кезегі Бактериялар патшалығын білдіретін бірінші топтың капитанына беріледі (No6 слайд, No1 қосымша).

(Капитан жоспар бойынша әрекет етеді:патшалықтағы түрлердің саны, өкілдерінің тұрмыс-тіршілігі, өкілдерінің тамақтану тәсілі, өкілдерінің көбею әдісі, патшалықтың адам үшін маңызы ) (№ 2 қосымша).

Мұғалім: Бактериялар патшалығын білдіретін топқа сөз беріледі.

(Оқушылар жоспар бойынша орындайды:Көк-жасыл балдырлар, сүт қышқылды бактериялар, E. coli бактериялары, Azotobacter немесе азотты бекітетін бактериялар, Патогендік бактериялар) (№ 3 қосымша).

Мұғалім: Олай болса, Саңырауқұлақтар патшалығын білдіретін екінші топтың капитанына сөз беріледі. (No7 слайд, No1 қосымша).

(Капитан жоспар бойынша әрекет етеді: (№ 2 қосымша).

Мұғалім: Саңырауқұлақтар патшалығын білдіретін топқа сөз беріледі.

(Оқушылар жоспар бойынша орындайды: Біржасушалы саңырауқұлақтар - ашытқы, базидиомицеттер, аскомицеттер, зигомицеттер) (№ 3 қосымша).

Мұғалім: Олай болса, сөз кезегі Өсімдіктер патшалығын білдіретін бірінші команданың капитанына беріледі. (No8 слайд, №1 қосымша).

(Капитан жоспар бойынша әрекет етеді:патшалықтағы түрлердің саны, өкілдерінің өмір сүру салты, өкілдерінің тамақтану тәсілі, өкілдерінің көбею әдісі, патшалықтың адам үшін маңызы) (№ 2 қосымша).

Мұғалім: Сөз өсімдіктер патшалығын білдіретін топқа беріледі.

Мүк өсімдіктері, папоротник өсімдіктері, цикад өсімдіктері, қылқан жапырақтылар, гүлді өсімдіктер : ) (Слайд No 9,10,11, No 1 қосымша, No 3 қосымша).

Мұғалім: Олай болса, сөз кезегі Жануарлар патшалығын білдіретін бірінші топтың капитанына беріледі. (No12 слайд; No1 қосымша).

(Капитан жоспар бойынша әрекет етеді:патшалықтағы түрлердің саны, өкілдерінің өмір сүру салты, өкілдерінің тамақтану тәсілі, өкілдерінің көбею әдісі, патшалықтың адам үшін маңызы)

Мұғалім: Жануарлар патшалығын білдіретін топқа сөз беріледі.

(Оқушылар жоспар бойынша орындайды: Coelenterates, аннелидтер, буынаяқтылар, балықтар, құстар, сүтқоректілер) (No 13 слайд, No 1 қосымша, No 3 қосымша).

    Мұғалім: Біз жануарлар әлемімен таныстық, кестелеріңді толтыру дұрыстығын тексерейік.

(Оқушылар бір-бірін тексереді)

Мұғалім: орындайық қорытынды -жабайы табиғат әлемі үлкен, әртүрлі түрлермен ұсынылған, өте әдемі.

    Мұғалім: Сен не білдің? Сіз не білгіңіз келеді?

(Оқушылар жауап береді)