«қолайлы» - сөзді морфемиялық талдау, құрамы бойынша талдау (түбір жұрнағы, префикс, аяқталу). Жұрнақ дегеніміз не? Сөзден жұрнақты қалай табуға болады? Сәйкес сөздегі жұрнақ қандай

3 СЫНЫПТА ОРЫС ТІЛІ САБАҒЫ

мұғалімі дайындаған МБОУ №11 орта мектеп МБОУ No11 орта мектеп

Лебединцева Н.И.

Маршрутизациятақырыпты зерделеу

Академиялық пән

Орыс тілі

Сынып

Сабақтың түрі

Жаңа білімді ашу сабағы

Сабақты құрастыру технологиясы

белсенділік әдісі

Сабақтың тақырыбы

Жұрнақ дегеніміз не? Сөзден жұрнақты қалай табуға болады?

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың жұрнақ туралы білімдерін меңгеруге жағдай жасау;

УУД студенттерін қалыптастыру үшін (танымдық, реттеушілік, коммуникативті);оқу қажеттілігі туралы түсінік қалыптастыру.

Жоспарланған нәтиже

Элемент дағдылары

Сөз құрамы (морфемиялық)

    бір түбірлі сөздердің өзіндік сәйкестендіру белгілері;

    ерекше ажыратылатын морфемасы бар сөздерден жалғауды, түбірді, жұрнақты табу;

    нөлдік соңды бөлектеңіз;

    жұрнақ арқылы сөз құрау, жаңа сөздердің мағынасын сезіну.

Морфология

    үйренген ерекшеліктеріне қарай сөйлеу бөліктерін тану

Жеке UUD:

    оқушының ішкі позициясын мектепке деген оң көзқарас деңгейінде қалыптастыру, орыс тілін үйрену, оқу қажеттілігін түсіну;

    жүзеге асыру барысында мұғаліммен, ересектермен, құрдастарымен ынтымақтастық дағдыларын дамытуға бағыт-бағдар беру бірлескен іс-шараларсабақта.

Нормативтік UUD:

    оқу мақсаты мен міндетін қабылдау және қолдау; мұғаліммен бірлесе отырып, жаңа оқу мақсаттарын қою;

    шешу әдісін жоспарлау және бақылау кезінде ережені (алгоритмді) ескеру;

    жоспарланған жоспар бойынша, сондай-ақ ақпарат көздерінде (оқулықтың тапсырмаларында, оқулықтың анықтамалық материалында – жадынамаларда) қамтылған нұсқауларға сәйкес іс-әрекеттерді орындау;

    өз жетістіктерін бағалау, қиындықтарды анықтау, сәттілік пен сәтсіздіктің себептерін және қиындықтарды жеңу жолдарын түсіну.

Когнитивті UUD:

    танымдық тапсырманы білу, оны шешу (мұғалімнің басшылығымен немесе өз бетінше);

    суреттік, графикалық түрде берілген ақпаратты түсіну; оны сөздік түрге аударыңыз.

Коммуникативті UUD:

    диалогқа, жалпы әңгімеге, бірлескен іс-әрекетке (топта) қатысу, шешу жолдарын серіктестермен келісу оқу тапсырмасыортақ шешімге келу.

Фронтальды

Топтық жұмыс

Жұппен жұмыс

Жеке

Баспа өнімдері:

Орыс тілі. 3-сынып Прок. жалпы білім беруге арналған adj бар мекемелер. электронға. тасымалдаушы. 2 сағатта 1 бөлім / В.П. Канакина, В.Г. Горецкий. 2-ші басылым. - М.Білім, 2017 ж.

Оқытудың техникалық құралдары:

ноутбук, проектор.

Экран және аудио көмекші құралдар:

Power Point презентациясы

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Оргмомент

Қонақтарыңызбен сәлемдесу.

Көптен күткен қоңырау

Сабақ басталады!

Ал, енді тексеріп көр досым

Сабақты бастауға дайынсың ба?

Барлығы орнында

Бәрі жақсы,

Қалам, кітап және дәптер?

Мұғалімдер амандасады, жұмыс орнының дайындығын тексереді, жұмысқа баптайды.

Мотивация оқу іс-әрекеттері

-Қандай тақырыпты оқып жатырмыз? Біздің сабағымызға қонақтар келді.

- Қараңдаршы, олар туралы кім айта алады?

Жігіттер түбір, жалғау, префикс туралы айтады. Соңғы жұрнақ пайда болады

Білім мен сынақты жаңарту оқу әрекеті

- Сабақтың тақырыбын тұжырымдау.

164-жаттығу (89-бет ) . Өлеңді оқып, бір түбір сөздерді тауып, теріп жаз.

Бүкіл отбасы серуендейді

Түнде жол бойында

Кірпі – әке, кірпі – ана

Ал бала – кірпі.

(С.Я. Маршак )

Кірпі, кірпі сөздері қай сөзден жасалған? Осы бөліктерді таңдаңыз. Олар тамырдың алдында немесе тамырдан кейін қайда?

Топпен жұмыс жасайды (3-4 адам): сөздерді жазып алады, түбірін, жалғауын ерекшелейді, жұрнақты ажырата алмайды.

Оқушылар тапсырмаларды орындайды, стандарт бойынша орындалған жұмыстарды тексереді

Қиындықтың орнын және себебін анықтау

Қиындықтың себебін табыңыз.

- Мен әлі жұрнақты таңдай алмаймын, өйткені...

Қиындықтан шығу үшін жоба құру

Сабақтың мақсатын тұжырымдауды ұсынады.

Білу…

Үйреніңіз…

Сабақ мақсаттарын тұжырымдау.

Салынған жобаны жүзеге асыру

Мысалы. 165 (89-бет).

Сұрақтарға жауап бер:

    Жұрнақ дегеніміз не?

    Жұрнақ қайда?

    Ол не қызмет етеді?

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды, тақтаға жазады, сұрақтарға жауап береді,

Сөздердің лексикалық мағынасының өзгеруін бақылаңыз.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, ереже құрастырады.

Кітаптағы ережені өз бетінше оқып, жұрнақ туралы не білгендерін анықтайды.

Сыртқы сөйлеуде түсініктемелермен алғашқы бекіту

Сабақтың барлық мақсаттарына қол жеткізілгенін анықтауды ұсынады.

Топпен жұмыс жасап, сөзден жұрнақты табу алгоритмін құруды ұсынады.

Алгоритм жазу.

    _________________ сөздерді таңдаңыз.

    ________, ___________ табыңыз.

    Сөздің түбірден кейін келетін бөлігі __________ болады.

Оқушылар сөздердегі жұрнақтарды анықтайды.

Мақсаттардың бірі сөзден жұрнақты табуды үйрену екенін анықтаңыз.

Оқушылар топпен жұмыс жасап, алгоритм құрастырады.

Өздік жұмысстандартқа сәйкес өзін-өзі сынау арқылы

Мысалы. 167 (90-бет).

Тапсырманы өз бетімен орындап, түсініктеме беру барысында тексеру.

Білім жүйесіне қосу және қайталау

Ауызша орындауды ұсынады мысалы 166 90 б

- Айтыңызшы, Тверь қаласының тұрғындары қалай аталады? (Тверичи), жұрнағы –іш,

Ойын. Мәскеу, Краснодар, Анапа қалаларының атауларынан сөздерді (қала тұрғындарының аттары) құрастыруды ұсынады.

5*. Шарадты шешіңіз.

Менің тамырым бағада.

Эсседе маған префиксті табыңыз.

Менің жұрнағымды дәптерде кездестірдің,

Менің күнделігімде де, журналымда да бәрі бірдей.

Олар маңдайша жұмыс жасайды, сәйкес жұрнақтар арқылы жаңа сабақтас сөздер жасайды.

Шарадты шешіңіз.

Сабақтағы оқу әрекетінің көрінісі

Сөйлемді жалғастыруды ұсынады.

    Бүгін мен білдім ...

    Қызық болды…

    Бұл қиын болды…

    Мен мұны түсіндім ...

    Енді мен…

    Мен үйрендім…

    Мен алдым...

    Мен таңғалдым...

    Мен қаладым…

Олардың сабақтағы іс-әрекеттеріне рефлексия жасау.

Үй тапсырмасы туралы ақпарат

89-90 б. 168-жаттығу

Үй жұмысыкүнделікке жазылады.

Қосымша материал

В) «Қиын сұрақтарға» жауап беруді ұсынады:

- Қалай үлкен үйоны кішкентайға айналдыру керек пе?

Балықты адамға айналдыруға бола ма?

– Көлік алу үшін тракторшы неден бас тартуы керек?

Сөзді құрамы бойынша талдау әдісі + ЖҰНАУ КЕСТЕ

Сөзді құрам бойынша бөлшектеу оны жасау дегенді білдіредіморфемиялық талдау , немесе сөздің қандай морфемалардан тұратынын көрсетіңіз.Морфемасөздің ең кіші мағыналы бөлігі болып табылады.
Сөзді қандай бөліктерге бөлуге болатынын еске түсіріңіз:

Түбір

қатысты сөздер бар сөздің негізгі мағыналы бөлігі.

Орыс тілінде бір түбірден тұратын сөздер бар:саңырауқұлақ, метро, жолақ О, арал, ауа райы А.
Сонымен қатар екі түбірден тұратын сөздер бар:жылы Ожылжыту, сулар Отөсем, өзім О var.
Үш түбірден: суларО кір e жатуОңбаған.
Төрт түбірден:электрО жарықО суларО жатуион.

Суффикс

сөздің түбірден кейін келетін және жаңа сөз тудыруға арналған елеулі бөлігі.

Кейбір сөздерде екі жұрнақ болуы мүмкін: подберезовik - жұрнақтар - ов - Және - ik - .

Консоль

бұл сөздің түбірден бұрын орналасқан және жаңа сөз тудыруға арналған елеулі бөлігі.

Аяқталу

ол сөздің ауыспалы мүшесі, сөйлемдегі сөздерді байланыстыру қызметін атқарады.

Сонымен, сөзді құрамы бойынша талдау үшін сөздің соңынан табу керек, ол үшін сөзді өзгерту керек.

Мысалы, сөздежүргізу.

Сөзді өзгерту: сапар Ой , немесе сапар сағ , онда сіз - айнымалы бөлігін көре аласыз -А . Оны жақтаймыз,аяқталуы.

Содан кейін біз түбір табамыз, ол үшін бір түбірлі сөзді таңдаймыз -Авторы мінеді , қалам мінеді . Бұл сөздерді салыстыра отырып, сөздің бір бөлігі өзгермейтінін көремізмінеді . Бұл солай тамыр.

Сосын табамыз префикс, ол үшін бір түбірлі сөздерді қайтадан алу керек -Авторы мінеді, астында міну. Префикс түбірдің алдында тұрғанын көруге болады, яғни. біздің жағдайда ол сөздің бір бөлігі болып табыладыАвторы .

Ақырында табамызжұрнақ, түбірден кейін келіп, сөз жасауға арналған, біздің жағдайда ол сөздің бір бөлігі болып табыладыКімге .

Біз оны жасадық:

Енді ең көп таралған зат есім жұрнақтарын қарастырыңыз:

жұрнақ

мысал

Кімге

леп Кімгеа, табандар КімгеА

ik

Рэй ik, пластик пакет ik

ЖАРАЙДЫ МА

Шаш ЖАРАЙДЫ МА, қар ЖАРАЙДЫ МА

шик

жылдар шик, соғу шик

қорап

рут қорап, тыйым салу қорап

Ник

жүн Ник, аула Ник

ек

орамал ек, тәж ек

жоқ

салқын жоқ, жақша жоқ

ишқ

үй ишқо пальто ишқО

ышк

жұма ышко пер ышкО

көзілдірік

көктем көзілдірікжәне, балам көзілдірікА

юшк

таулар юшко, еден юшкО

ұпай

шамдар ұпайаа, әппақ ұпайА

echk

елеуіш echkо сем echkА

т.б

алма т.бқыз т.бА

enk

руч enkпышақ enkА

іздеу

саятшылық іздеуа, руч іздеуА

дене

үйрету дене, құрастыру дене

ist

таксалар ist, бағдарламалар ist

жарайды

қоян жарайды, Волч жарайды

йонок

түлкі йонок, жолбарыс йонок

сағ

gallch сағаа қасқыр сағА

жат

түлкі жатаа, жолбарыс жатА

Ең көп таралған сын есім жұрнақтары:

жұрнақ

мысал

n

сенбі күндері nу, атақты n th

ов

үлгі ов th, кенеп ов th

ев

сақиналар ево, күнде ев ny

жұмыртқа тәрізді

кедей жұмыртқа тәріздіо, кішкентай жұмыртқа тәрізді th

бағалау

жарайсың бағалауо, көк бағалау th

т.б

макс т.бо, жат т.бүй

enk

сер enkой, ақ enkүй

ск

белорус ску, моңғол скүй

Лив

бақытты Ливо, мақтану Лив th

чат

тесіктер чатой, темекі чат th

Етістікке жұрнақтар:

жұрнақ

мысал

А

секіру Аші, ермексаз Аболуы

I

се I t, ve Iболуы

e

қиын e th, қараңыз eболуы

Және

тегіс Және th, жүргізу Жәнеболуы

О

дейді олар Оші, санау Оболуы

л

секіру ла, соя лЖәне

Сөзді талдау үлгісі:

мектеп

1. Жалғауды белгілеңіз, бір түбір сөздерді табыңыз: мектепому, мектеп оқушылары. Аяқталуth.

2. Түбірді табыңыз: мектеп -мектептерА, мектепНик. Түбір мектеп

3. Біз жұрнақты іздейміз: суықnо, жастық nу - адж. Мектеп сөзіндегі жұрнақnші - n.

4. Енді префикс:сағжылжымайтын мүлік, сағтеңіз. Яғни, қосымшасағ.

балшық

1. Аяқтау, сөзді өзгерту: бөтелке, балетам, балет ов. Аяқталу Және .

2. Тамыр: бөренелер -көктерекА, көктерекНик. Түбір көктерек .

3. Жұрнақ: жаңғақ ово, есек овой, - ов -. Және жұрнақ ik -: балет ik, мохов ik.

4. Префикс: астындакөрпе, астындақайың. Консольастында .

Дауысты дыбыстардан кейін және b, b кейін Е, Е, Ю әріптері екі дыбысты белгілеймін, олардың біреуі (немесе жиі көрсетіледі). Дәл осы дыбыс жұрнақ немесе жұрнақтың бөлігі бола алады. Бұл морфеманың бөлінуінің дұрыстығын дәлелдейді. Талдаудың дұрыстығын сөзжасам сөздігінен тексеруге болады. Рефлексивті мағыналы етістіктер жасайды.

Басқа сөздіктерде «Орыс тілінің негізгі жұрнақтары» не екенін қараңыз:

IN өнер туындыларыжұрнақтар сөздерге қажетті эмоционалдық реңк бере алады: кішірейткіш, мейірімді, әсірелеу. Мұндай сөздердің көмегімен автор (кейіпкер, баяндауыш) түрлі сезім реңктерін білдіреді: жұрнақ сөйлеушінің талқыланатын затқа, сапаға, қасиетіне қатынасын ашып, көрсетеді. Жұрнақ - Бұл терминнің басқа да мағыналары бар, Жұрнақ (мағыналарын) қараңыз. Орыс тіліндегі кірме сөздер - Шетел сөздерін қабылдау қазіргі тілді дамытудың бір жолы. Тіл әрқашан қоғамның сұранысына тез және икемді жауап береді.

Сонымен қатар, FIPI дайындаған оқыту нұсқаларының басым көпшілігінде тапсырмалар негізінен белгісіз формадағы етістіктерді, септік жалғауларын, септік жалғауларын, сын есімдерді қамтиды. Зат есім жұрнақтарының емлесі туралы сұрақтар болуы мүмкін бе? Бұл тапсырма үшін ерекше етістіктер қызығушылық тудырмайды: ақыр соңында сіз әріпті соңында емес, жұрнақта табуыңыз керек. Сізге тағы бір нәрсе істеу керек: етістіктің қай мүшелер мен герундтардан жасалғанын дәл анықтауды үйреніңіз. Бұл жұрнақтар дегеніміз не және оларды қалай жазу керек, сіз оны анықтауыңыз керек.

-ад- жұрнағы әйел немесе әйел мағынасын білдіретін зат есімдерді жасайды: соққылар. Сол жұрнақтың көмегімен сын есімдерден де сөздер жасалуы мүмкін: күшті. Екі арасында ғана пайда болатын аффиксті морфтар қарапайым негіздерікүрделі негіздің құрамдас бөлігі ретінде, интерфиксальды (байланыстырушы) деп аталады.

сөзжасам

Сіз маған түсіндіре аласыз ба: сөзде бір немесе бірнеше жұрнақ бар ма екенін қалай анықтауға болады? Біз келдік. Сөздікте әр сөзді бөлек білу керек екен, мысалы, ондағы -овник- жұрнағы немесе -ов- және -ник- жұрнақтары. Қалған сөздермен де солай. Бірақ бұл жерде сөзжасам принциптерін түсіну қажет. Ал, айтпақшы, тақырып неге СӨЗ ЖАСАУда емес, ГРАММАТИКАДА? Жалпы, морфема бар ...

Орыс тілінде формативтік жұрнақтар салыстырмалы түрде аз. Кейбір зерттеушілер бұл морфемаларды жалғау, басқалары жұрнақ ретінде сипаттайды. Бұл жағдайда -тел жұрнағы бөлектелмейді, өйткені орыс тілінде зат есім жоқ. 5. Жұрнақтар түбірден кейін соңына дейін (сөзде болса) орын алады.

Жүгіру сөзінің морфемдік құрамын анықтау керек делік. Бір қарағанда, ол түбір мен нөлдік аяқталудан тұрады. Бұл жұрнақ нөлге тең: жүгіру Ø, көк Ø, тыныш Ø (оған қоса, өту кезінде атап өту керек, оларда да нөлдік аяқталады). 1 Бұл ретте сөзжасамның жұрнақ тәсілі мен оның алуан түрі – нөлдік жұрнақ туралы ғана айтып отырмыз. Орыс тілінің сөзжасамдық және морфемалық сөздігі Галиуллина К.Р. (туынды ұялар мен сөздің морфемаға бөлінуі берілген). Қазіргі орыс тіліндегі қай сөздерде префикс және префикс енді ажыратылмайды?

Мысалы: ауысым-ауысым, мұғалім-тел, ұшқыш-чик, қамқор-лив-ші. 3) -тел- оларды сөздік құрау қызметін атқарады. зат есімдер. Кейбір жұрнақтар жаңа сөздер жасау үшін ғана емес, олардың стильдік бояуы үшін де қажет.

Бір түбірлі сөздерді таңдасаңыз, мұны істеу оңай. Бұл сын есімге түрткі болатын «дәстүр» сөзін алуға болады. «Дәстүр» сөзіндегі жалғауы -йа, дәлірек айтсақ, -жа, қалғаны түбір, яғни ізденіп жатқан сөзде «дәстүр-» түбірін бөліп көрсету керек. Жұрнақ - бұл сөздің аяқтау үшін қолданылатын бөлігі сөздік қортіл және оның әртүрлілігін кеңейту. Сөзді бөліктерге бөліп талдауды морфематика зерттейді. Диктанттарда, презентацияларда және емтихандарда сөзді талдауға арналған тапсырма жиі кездеседі. Сөзді талдауда қиын ештеңе жоқ, ең бастысы талдаудың негізгі ережелерін түсіну және морфемаларды меңгеру.

Композицияны талдау схемасы қолайлы:

қораптың астында

Сөздерді құрамы бойынша талдау.

«Жарайды» сөзінің жалғауы:

Жалғаулық дауысты дыбыс: жоқ

Постфикс: жоқ

Морфемалар – сөздің қолайлы бөліктері

қолайлы

Шығармаға қолайлы сөздерді толық талдау. Сөз түбірі, префикс, жұрнақ және сөз соңы. Сөзге морфемиялық талдау, оның схемасы және сөз бөліктері (морфемалар) қолайлы.

  • Морфемалық сызба: астында/жылжыту/қорап/с
  • Морфемалар бойынша сөз құрылымы: префикс / түбір / жұрнақ / аяқталу
  • Құрамына сәйкес сызба (конструкция) сөздер: астындағы префикс + түбір жылжыту + жұрнақ жәшік + аяқталу т.
  • Сәйкес сөздегі морфемалар тізімі:
    • астында - префиксі
    • жылжыту - тамыр
    • жәшік – жұрнақ
    • ee - аяқталады
  • Морфемалардың түрлері және олардың сөздегі саны қолайлы:
    • префикс: астында - 1
    • түбір: жылжыту - 1
    • жалғаулық дауысты дыбыс: жоқ - 0
    • cyffix: жәшік - 1
    • постфикс: жоқ - 0
    • Соңы: яғни - 1

Сөздегі жалпы морфемалар: 4.

Сәйкес сөзге сөзжасамдық талдау

  • Негізгі сөз: қолайлы;
  • Туынды аффикстер: префикс астында, жұрнағы жәшік, постфикс жоқ;
  • Сөзжасам: ○ префикс-суффикс немесе префикс-жұрнақ;
  • Тәрбие жолы: туынды, өйткені ол 1 (бір) жолмен жасалады.

Басқа сөздіктерді де қараңыз:

Жекеше және түріндегі жағдайларға сәйкес келетін сөзді қабылдамаңыз көпше.... Жағдайларға сәйкес келетін сөздердің септелуі

«Жарайды» сөзіне толық морфологиялық талдау: Сөйлем бөлігі, бастапқы пішіні, морфологиялық ерекшеліктеріжәне сөз формалары. Сөзді зерттейтін тіл ғылымының бағыты ... Морфологиялық талдауқолайлы

Сәйкес сөздегі екпін: қай буын екпін және қалай ... «Жарайды» сөзі ... деп дұрыс жазылған. Сөздегі екпін қолайлы

Әріптерді араластыру арқылы сәйкес сөзге анаграммалар (анаграмма жасау). Сәйкес анаграммалар

Сәйкес сөзге морфемиялық талдау жасау

Сөздің морфемалық талдауы әдетте сөзді құрамы бойынша талдау деп аталады - бұл берілген сөзге кіретін морфемаларды (сөздің бөліктерін) іздеу және талдау.

Қолайлы сөзге морфемиялық талдау өте қарапайым жасалады. Ол үшін талдаудың барлық ережелері мен тәртібін сақтау жеткілікті.

істейік морфемиялық талдаудұрыс, және бұл үшін біз тек 5 қадамды орындаймыз:

  • сөздің сөйлем мүшесін анықтау – алғашқы қадам;
  • екіншісі – жалғауды ерекшелейміз: ауыспалы сөздер үшін біз жалғанамыз немесе бас тартамыз, өзгермейтін сөздер үшін (микробтар, үстеулер, кейбір есімдер мен сын есімдер, сөйлеудің қызметшілері) - жалғаулар болмайды;
  • Әрі қарай, негізді іздеңіз. Бұл ең оңай бөлік, себебі негізді анықтау үшін тек аяқталуын кесіп тастау керек. Бұл сөздің негізі болады;
  • Келесі қадам сөздің түбірін іздеу болып табылады. Біз сәйкес сөздерге қатысты сөздерді таңдаймыз (оларды бір түбір деп те атайды), сонда сөздің түбірі айқын болады;
  • Қалған морфемаларды сол жолмен жасалған басқа сөздерді таңдау арқылы табамыз.

Сіз көріп тұрғаныңыздай, морфемиялық талдауқарапайым орындалады. Енді сөздің негізгі морфемаларын анықтап, талдап көрейік.

* Сөзді морфемиялық талдау (сөзді құрамы бойынша талдау) – іздеу тамыр , префикстер , жұрнақ , бітіруЖәне сөз негіздері Сайттағы сөзді құрамы бойынша талдау морфемиялық талдау сөздігі бойынша жасалады.