Мұз тақырыбына пейзаждық эскиз келеді. Пейзаж эскиздері. Көктем. Құрамы. V. Тақырыпқа «сүңгу».

Сабақтың мақсаты:жеке бақылауларды, танылған сөз шеберлерінің туындыларын, суретшілердің картиналарының репродукцияларын пайдалана отырып, оқушылардың миниатюра жазуға дайындаудағы шығармашылық әрекетін ұйымдастыру.

Сабақтың мақсаттары:

  • тәрбиелік: пейзаж нобайы туралы түсінік беру; эссе-сипаттамамен жұмыс істеу дағдыларын бекіту;
  • дамытушы: с?йлеуде бейнелі тілді саналы ?олдану ?абілеттерін жетілдіру білдіру құралдарытіл;
  • тәрбиелік: табиғатқа «байланысты зейінін» қалыптастыруға, табиғатты поэтикалық қабылдауға ықпал ету.

Жабдық:компьютерлік презентация - 1-қосымша; Ф.Мендельсонның «Көктем әнінің» аудиожазбасы - 2-қосымша;шығармашылық тапсырманы орындауға арналған жұмыс материалдары бар карточкалар - 3-қосымша.

Алдын ала дайындық

Сабаққа бір апта қалғанда студенттер арасынан «Ғылыми кеңесшілер», «Журналистер-натуралист», «Оқырмандар», «Өнертанушылар» топтары құрылады. Әр топ жетекші тапсырма алады. «Ғылыми кеңесшілер» түсіндірме сөздіктермен жұмыс жасайды, «эскиз» сөзінің лексикалық мағынасын белгілейді. «Натуралист журналистер» табиғаттағы өзгерістерді бақылайды. «Оқырмандар» көктем туралы өлеңдерден лирикалық шығарма дайындап жатыр. «Өнертанушылар» А.Қ.ның полотнолары туралы материал жинайды. Саврасов «Қыршықтар келді» және И.И. Левитан «Наурыз».

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Оқу тобын «жылыту».

Мұғалімнің сабаққа эпиграфты оқуы:

Орыс тілін толық меңгеру үшін екеніне сенімдімін
Сізге жайылымдар мен ормандармен, сулармен, ескі талдармен,
құстардың ысқырығымен және әр гүлмен,
жаңғақ бұтасының астынан басын изеді.

КГ. Паустовский

Мұғалім. Мәлімдемені қарастырыңыз. Оны бүгінгі сабақтың тақырыбымен қалай байланыстыруға болады?

III. Сабақтың тақырыбы. Сөздік жұмысы.

(Презентация, слайд 2)

Мұғалім. Табиғатты сипаттау ... Міне, бүгін біз осы туралы айтатын боламыз. Сабақтың күні мен тақырыбын дәптерлеріңе жазыңдар: «Пейзаж эскизі. Эссе-сипаттамаға дайындық.

Тақырыпты тұжырымдаудағы қай сөз түсіндіруді қажет етеді? (Эскиз.)Бұл сөздің мағынасын «ғылыми кеңесшіден» сұрап көрейік.

студент. Мектептің анықтамасы бойынша түсіндірме сөздік, эскиз – суретте, музыкада, әдебиетте көргенін жаңғыртып, табиғаттан алынған нобай.

Мұғалім. Пейзаждық кескіндеме дегеніміз не? (Пейзаж эскизі – табиғатты өнердің әртүрлі түрлерінде бейнелеу.)Анықтаманы дәптеріңізге жазыңыз.

IV. Мақсат қою.

Мұғалім. Мақсатымыз – «Көктемнің алғашқы тынысы» тақырыбына пейзаждық эскиз жазуға дайындалу. Тапсырмаларыңызды анықтаңыз оқу іс-әрекеттерісабақта. (Табиғаттағы көктемнің алғашқы белгілерін табыңыз; оларды сипаттайтын жарқын, бейнелі сөздерді теріңіз.)

V. Тақырып бойынша «Батыру».

Мұғалімнің өлеңінен үзінді оқуы А.А. Фета «Көктем».

Көктемнің хош иісті рахаты
Түсуге үлгермедік,
Тағы да сайлар қарға толы
Әлі таң атқанда арбаның дүбірі естіледі
Мұздатылған жолда
Түске таяу күн жылынып жатыр,
Ал бұлбұлдың әлі батылы бармайды
Қарақат бұтасында ән айтыңыз ...
Бірақ қайта туылу туралы хабар тірі
Қазірдің өзінде бар…

Мұғалім. Осы қайта туылу туралы тірі хабарды айналамыздағы табиғаттан табуға тырысайық.

VI. Эссеге фактілік материалдар жинағы.

Мұғалім. Бірнеше күннен бері сыныптастарыңыз туған ауылының табиғатын тамашалап, мұны байқады...

«Журналистер-натуралист» тобы студенттерінің сөзі.

1-оқушы. Биылғы көктем бізге шуақты қанаттарымен ұшты.
2-ші оқушы. Аяз әлі күшті болса да, бірақ қыстың ортасында болғандар емес. Қар қалың болса да, бұрынғыдай болмаса да - ол босап, босап кетті.
1-оқушы. Ал төбелерден мұздар өседі.
2-ші оқушы. Ал түстен кейін мұздан - тамшылар.
1-оқушы. Күн одан сайын сыртқа қарайды.
2-ші оқушы. Стаканды алтын сәулемен жылытады.
1-оқушы. Ал аспан енді тоңбайды, ақ-көк қыс түсі.
2-ші оқушы. Күннен күнге көгереді.
1-оқушы. Бірақ су әлі мұздың астында ұйықтап жатыр.
2-ші оқушы. Бірақ ағаштар қысқы ұйқысынан оянып, еріді, тыныс алды.
1-оқушы. Және көктемгі ауа!
2-ші оқушы. Ол балғын және жаңа иіс шығарады.
1-оқушы. Биыл көктем өте кеш.
2-ші оқушы. Бірақ жақын арада көлеңке күн теңізіндегі кішкентай арал сияқты болып көрінетін күндер келеді.

VII. «Көктемнің алғашқы тынысы» поэтикалық композициясы.

Мұғалім. Орыстың көрнекті ақындары табиғатты бақылап, көріп, терең түсінуді, оның ең қарапайым бұрышынан сұлулықты табуды ғана емес, сонымен бірге көргендерін жарқын, эмоционалды тілмен суреттеуді, бейнеленгенге өзіндік көзқарасын білдіруді білді.

«Оқырмандар» тобындағы студенттердің сөзі.

1-оқушы.

Көктем! Көктем! Ауа қандай таза!
Аспан қандай ашық!
Оның көкжиегі тірі
Ол менің көзімді соқыр етеді!

2-ші оқушы.

ашық көк аспан,
Күн жылынып, жарқырап,
Жаман борандар мен дауылдардың уақыты келді
Тағы да көп уақыт өтті.

3-оқушы.

Қыс та аязға ұласты,
Қар үйінділері шалшыққа айналды.
кету оңтүстік елдер,
Құстар қайтып келді.

4-оқушы.

Күн ерте түседі,
Қар қараңғыланып, ылғалды болды.
Көктемгі шыбын ән айтып,
Көңілді ағын ағып жатыр.

5-ші оқушы.

Бүйрек ашылады
Өзендер сияқты!
Бұл әңгімеге тұрарлық!
Қатты ұйқылы қабақтар
көктем,
Ақыры көтерілді!

Мұғалім. Ақындар келе жатқан көктемнің қандай белгілерін көрді табиғат? Осы үзінділердің барлығын қандай көңіл-күй біріктіреді? (Көктемнің басталуындағы қуаныш.)

Бұл туралы ақындар тікелей айта ма, әлде басқаша сезімдерін білдіре ме? (Авторлардың көктемгі пейзажға қатынасы тікелей айтылмаған. Ақындарға көңіл-күйлерін жеткізуге арнайы таңдалған сөздік, лепті сөйлемдердің көптігі көмектесті.)

VIII. «Өнер галереясына экскурсия».

Мұғалім. Сол бір лиризммен, бірақ өзіндік көркемдік құралдарымен суретшілер көктемнің қалыптасуын жеткізеді.

«Өнертанушылар» тобының сөзі.

(Презентация, слайд 3)

1-оқушы. Жүз жылдан астам уақыт бұрын Алексей Кондратьевич Саврасов өзінің әйгілі «Қарғалар келді» картинасын салған. Бірақ қазірдің өзінде бұрынғыдай Третьяков галереясында адамдар кішкентай кенептің жанына жиналып, оған ұзақ қарайды.

«Қыршықтар келді» - бұл керемет туынды емес. Қоршаулардың жанындағы қар үйінділері мен мұнда кездейсоқ өскен жұқа, қисық қайыңдары бар қарапайым, ерекше ауыл аулаларында әдемі ештеңе жоқ сияқты ма? Бірақ кенеп «қарапайым» мотивті оның интерпретациясының сирек поэзиясымен үйлестіруімен таң қалдырады. Саврасов ғажайып жасады: ол көріксіз деп саналатын нәрсенің таңғажайып сұлулығы мен поэзиясына адамдардың көзін ашты.

(Презентация, слайд 4)

2-ші оқушы. Айтпақшы, Саврасовтың шәкірті Исаак Ильич Левитанның «Марш» картинасында да ерекше ештеңе жоқ: ағаш үй, кіреберістегі ат, маңайдағы орман қараңғыланады. Бірақ суретші оянған табиғаттың сұлулығын сүйіспеншілікпен көрсеткені сонша, картина көп жылдар бойы ешкімді бей-жай қалдырған емес.

Ыстық пен күнге қарай қайың көкнәр үлпілдеп кетті. Еріген қар төбесінен ақырын сырғып түседі – құлағалы жатыр. Күн сәулесінің жерді жылытуына ештеңе кедергі болмайды. Сондықтан үйдің қабырғалары балдай алтын түске боялып, бос қардың үстінде ұзын көк көлеңкелер жатты.

(Презентация, 5-слайд)

Мұғалім. Суретшілер көктемді қалай көрді? (Ерте.)

Қыс билігі әлі толық жойылмағанын қандай белгілер көрсетеді? (Ағаштардың көлеңкесінде күн сәулесі түспейтін жерде әлі де үлкен қар үйінділері бар. Көктемгі қонақтарға арналған қайыңға ілінген үй бос. Ағаштарда жапырақ жоқ, жалаңаш бұтақтардан аспан жарқырайды. )

IX. Демалыс. Ф.Мендельсонның «Көктем әні» музыкалық пейзажын тыңдау.

Мұғалім. Міне, неміс композиторы Феликс Мендельсон көктемде көргені. Оның «Көктем» әнін тыңдайық. Ыңғайлы позицияны алыңыз, көзіңізді жабыңыз, демалыңыз.

Ф.Мендельсон «Көктем әні» дыбыстары (2-қосымша).

Осы әсем әуеннің дыбыстарына қиялыңыз қандай суреттер салды?

X. Шығармашылық жұмыс.

(Презентация, слайд 6)

Мұғалім. Енді сіз суретші екеніңізді елестетіңіз. Сіздің қолыңызда сиқырлы қылқаламдар мен тілдің көрнекі құралдарының бай палитрасы бар. Эскизді аяқтаңыз, өз сезіміңізді, көңіл-күйіңізді сөз арқылы жеткізуге тырысыңыз.

Оқушылар бос орындарды толтыру арқылы мәтінді жазады. Қиындық туындаған жағдайда сіз карталарды пайдалана аласыз - «кеңестер» (3-қосымша). Шығарманың соңында өз эсселерін оқуға тілек білдірушілер.

XI. Рефлексия.

Мұғалім. Үйде «Көктемнің алғашқы тынысы» тақырыбына эскизді аяқтау керек. Сіз бұл жұмысқа дайынсыз ба? Жиналған деректік және лингвистикалық материалдар жеткілікті ме? Сіз үшін сабақтың ең қызықты бөлігі қандай болды?

Сабақта кімнің жұмысы «5» деген бағаға лайық екенін бірге ойланайық. Бүгін «4» үшін кім жұмыс істеді? Кім көтеру керек?

Барлығыңа Рақмет. Сабақ аяқталды.

Пейзаж суреті.

Эссе жазуға дайындық.

Сабақтың мақсаты: пейзаж нобайы туралы түсінік беру; сипаттау идеясын бекіту және тереңдету; жазу дағдыларын бекіту.

Сабақтың жабдығы:

«Ландшафт эскизі» стенді;

И.Грабардың «Ақпан көгілдір», «Қыс күні», «Қорқыт», К.Юонның «Қыстың соңы», К.Коровиннің «Қыста», И.Шишкиннің «Жабайы солтүстікте» картиналарының репродукциясы;

айналмалы табақ,

Вивальдидің «Жыл мезгілдері» жазбасы;

пейзаж нобайының анықтамалары жазылған плакаттар, эссе-сипаттама бойынша жұмыс жоспары, К.Паустовскийдің мәлімдемесі.

Сабақтар кезінде .

Кішкене сөздік диктантпен бастайық.

табиғат, пейзаж, баяндау , сипаттау, дәлелдеу, құрамы , ауызшасурет .

Ерекшеленген сөздердің емлесін түсіндіріңіз (мұғалім бұл сөздерді атайды).

Бір тақырыпқа қандай сөздерді біріктіруге болады? Бір терминді атасақ? (Әңгімелеу, суреттеу, пайымдау – сөйлеу түрлері.)

Сөйлеудің қай түрі баяндау деп аталады?

Ойлау деп нені айтады?

Сипаттама дегеніміз не?

Сипаттаманың объектісі не болуы мүмкін?

(Табиғат, адам, жануар, зат, бөлме, сәулет құрылысы, ескерткіш, т.б.)

Сипаттаманың жоспары қандай?

(1. Берілген жалпы идеясипатталған.

2. Оның бөлшектерін, бөлшектерін сипаттау.

Табиғатты сипаттау ... Міне, бүгін біз осы туралы айтатын боламыз. Сабағымыздың тақырыбы «Пейзаж эскизі. Эссе-сипаттамаға дайындық» (тақырып дәптерге жазылады).

астында көк аспан

тамаша кілемдер,

Күнге жарқырап, қар жатыр;

Жалғыз мөлдір орман қараға айналады,

Ал шырша аяз арқылы жасылға айналады,

Ал мұз астындағы өзен жылт-жылт етеді.

Бұл жолдар сізге таныс па? Олардың авторы кім?

Ақынның қысқы табиғатқа деген көзқарасын анықтаңыз?

Бұл көзқарасты қандай сөздер білдіреді? Ақын қандай сөз құралдарын пайдаланады?

Ақынның не туралы жазғанын көруге, елестетуге не мүмкіндік береді?

Әр жыл мезгілінің өзіндік сүйкімділігі бар, ақындар қыстың қандай ғажап екенін байқамай қала алмады. Ресейлік суретшілер де қысты жақсы көретінін бірнеше рет мойындаған. Міне, кейбір мысалдар.

Сіздердің алдарыңызда Игорь Грабардың «Ақпан көк» картинасының репродукциясы. Оны қарастырыңыз. Ол саған ұнай ма? Бұл пейзаж қандай сезім, қандай көңіл-күй тудырады?

Қысқы пейзажда суретшіні не таң қалдырды? Ол оны қалай бейнеледі?

Ақпан күнінің сұлулығына таңданысын автордың өзі былайша жеткізген: «Барлық табиғат кейбір мерекелерді тойлады. мереке - мерекеақшыл аспан, інжу қайыңдар, маржан бұтақтары және сирень қардағы жақұт көлеңкелері.

Пушкин поэмасы мен Грабар пейзажындағы қыс суреттерін не біріктіреді?

Ал енді итальяндық композитор Вивальдидің «Жыл мезгілдері» атты концерттер циклінен үзінді тыңдаңыз. (Қыс сияқты естіледі.)

Сонымен, композитор дыбыстардың көмегімен қысқы пейзаж туралы өзінің қабылдауын жеткізді.

Музыка сізде қандай сезімдерді тудырады? Сіздің қиялыңыз қандай суретті салады?

Сонымен, біз өнердің әртүрлі түрлерінде: әдебиетте, кескіндемеде, музыкада табиғат бейнесіне жүгіндік.

Енді сабағымыздың тақырыбына кезек берейік. Ал енді түсіндірме сөздіктен бастайық:

Эскиз - сол сияқты сурет.

Сурет салу - сызылған сурет, бір нәрсенің қайталануы.

Сонымен, пейзаждық эскиз – табиғат бейнесі (суретте, музыкада, әдебиетте). Өлеңіне жасаған иллюстрацияларыңыз А. Пушкиннің «Қысқы таң» - сонымен қатар пейзаждық эскиздер.

Өнердің әртүрлі түрлеріндегі пейзаждық эскиздерде қандай ортақ нәрсені көресіз? Оларды не біріктіреді?

Ақын да, суретші де, композитор да табиғатты қалай көрсе, солай бейнелейді, нені қызықтырса, не толғандырса, соны жеткізуге ұмтылады. Міне, бұл туралы К.Г. Паустовский:

Жазушы еңбек ете жүріп, не туралы жазған сөздерінің астарын көрмесе, оқырман оның ар жағында ештеңе де көрмейді.

Бірақ егер жазушы жазғанын жақсы көретін болса, онда қарапайым, кейде жойылып кеткен сөздер жаңалыққа ие болып, оқырманға әсерлі күшпен әсер етіп, жазушының оған жеткізгісі келген ойларын, сезімдерін, күйлерін оятады.

Олай болса, жазушы сөздің астарынан не көріп тұр? И.С. романынан үзіндіге кезек берейік. Шмелев «Иеміздің жазы»:

қандай сұлулық! Бірінші жұлдыз, сосын басқа... Жұлдыздар көбейіп барады. Және қандай жұлдыздар! Мұртты, тірі, төбелес, көзді шаншып. Ауада аяз бар, ол арқылы жұлдыздар үлкенірек, олар әртүрлі жарықтармен жарқырайды, - көк кристалды және көк және жасыл, - жебелерде.

Қақпаға тиіп қалсаң, сықырлайды. Аяз! Қар көгілдір, күшті, жіңішке, жіңішке сықырлайды. Көшеде - қар үйінділері, таулар.

Ал ауасы ... көгілдір, шаң басқан, түтін, жұлдызды. Бақшалар түтіндеп жатыр. Қайың-ақ көріністер...

- Үзіндіні мәнерлеп оқуға дайындаңыз. (Әр партада мәтін бар.) (Мәтінді дауыстап оқу.)

Жазушының назары неде?

- Жұлдыздардың сипаттамасына назар аударыңыз. Сізге қандай сөздер, өрнектер ең жарқын болып көрінді?

Ауа сөзіне автор қандай эпитеттерді таңдаған? Неге бұлар? (Көк - көк аспандағы жұлдыздардың жарығынан; жұлдызды - жарқыраған қардан; түтін - қарлы тұманда заттарды әрең ажыратуға болады.)

- Соңғы бөлімде қандай ерекше салыстыруға тап болдыңыз? Сіз оны қалай түсінесіз?

(қайыңдар - ақ көріністер. Ақ діңдер қардың ұшқынымен біріктіріледі, сондықтан олар аязды ауада алыс сияқты көрінеді.)

Біз бірнеше пейзаждар мен ландшафт эскиздерін талдадық. Мен сіз бен біздің сөздермен әдемі «сурет салуды», пейзаждық эскиздерді жасауды үйренгенімізді қалаймын. Ал енді эссе бойынша жұмыс ретін анықтауға тырысамыз.

Мұғалім тақтада жазылған жоспарды оқып, түсініктеме береді, ал оқушылардың үстелдерінде парақшаларға басылған жадынама бар:

    Сөзбен нені «сызғыңыз» келетінін ойлаңыз.

    не болады негізгі идеясіздің эскизіңіз? Оқырманда қандай сезім оятқыңыз келеді?

    Сіз өз жұмысыңызда тілдің қандай экспрессивті құралдарын пайдаланасыз?

- Үйде сіз өзіңіздің пейзаждық эскизіңізді жасайсыз; Тақырыптар: Аяз, Құлаған қар ұшқыны, Ормандағы тыныштық, Аязды кеш.

Сөздерге қандай анықтамаларды таңдайсызаяз, снежинка (1-ші қатар)? Қайың, аспан (2-ші қатар)? Қар, тыныштық (3 қатар)? Тақтада ең қызықты мысалдар, ең көп таралған эпитеттер жазылған плакат ілінеді. Сипаттаманың ең дәл анықтамасын таба алдыңыз ба?

Сабақты қорытындылау.

Үй жұмысы: пейзаж эскиздерінің мысалдарын алыңыз өнер туындылары; «Қырқыраған аяз», «Құлаған қар ұшқыны», «Орманда тыныш», «Аязды кеш» тақырыбына пейзаждық эскиз жазу.

Оқушыларға арналған көктем туралы «Көктем – тамаша сәт» эскизі

Тілектесова Әсия, Қазақстан Республикасы, Павлодар қаласы, No35 орта мектептің 10 сынып оқушысы.
Жетекші:Аубакирова Манат Камелиевна, Қазақстан Республикасы, Павлодар қаласы, №35 орта мектептің орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі.
Жұмыс сипаттамасы:Бұл көктем туралы пейзаждық эскиз, онда автор табиғаттағы тамаша өзгерістер туралы, көктемгі мерекелер туралы түрлі-түсті және эмоционалды түрде әңгімелейді, туған табиғатының сұлулығына құмарлықты білдіреді. Автор көктемнің үнін, иісін, дауысын, бояуын жеткізе білген. Бұл кітап студенттерге оқуға ұсынылады. Табиғатты сүюге, оны аялай білуге ​​үйретеді.
Мақсаттар:оқушының дамуы шығармашылық; тәрбие жеке қасиеттершығармашылық қызметтің табыстылығын қамтамасыз ететін.

Тапсырмалар:өз ойын сауатты, нақты, мәнерлі жеткізу қабілетін арттыру; даму шығармашылық ойлау, қиял, зейін, тәуелсіздік; сүюге, табиғатты құрметтеуге тәрбиелеу.

Эскиз «Көктемнің әдемі сәттері»

Көктем тек табиғаттың ғана емес, адамзат баласының да жаңару, жаңғыру мезгілі. Бұл сүйкімділіктің, шабыт пен махаббаттың уақыты. Кей жерлерде қар әлі еріген жоқ, көктем қазірдің өзінде жанымызды сұрап жатыр. Ерекше ғажайыпты күту адамды дірілдетеді, сол арқылы жанды көктемнің сиқырына толтырады. Біздің көз алдымызда әлем өзгеруде, біз онымен бірге өзгереміз. Көктемнің алғашқы күндерінің келуімен қол жетпес нәрсе ауаға еніп, жан мен тәнге тиеді.

Көктемде табиғаттың бәрі өзгереді. Көктемгі табиғат өзінің сұлулығымен таң қалдырады. Көктемнің өзі әдемі, ол нәзік примула киінген. Көктем қар үйінділерінің қалдықтарын, жолдағы қарайған мұзды сыпырады. Ол қаланың кірін ағындармен жуып, аспаннан ауыр бұлттарды ұшырып, ақ бұлттардың таза жөкелерімен терезе әйнегін сүртеді, еңбекқор қожайын сияқты, аспанды қуанышты және ашық көк түске айналдырады. Өмірдің қайнап жатқанын түсінуден артық әдемі ештеңе жоқ. Ауаның таза әрі балғындығы сонша, өкпені толтырып, тыныштық пен жастық сезімін береді. Айналаның бәрі қатты аяздан кейін оянып, өмірге дайын. Сыртта ауа райы құбылмалы. Кейде ол жерді жылытатын жомарт күн сәулелерін береді, ал кейде ол бұлт пен суық желді қуып жетеді. Қайтып оралған құстардың көңілді әні қаланың жалпы шуына қосылды. Көйлексіз қалғысы келмеген ағаштар алдымен бүршік жарады, сосын кетеді. Біз алғашқы жапырақтардың сыбдырын, құстардың көңілді әнін, ағындардың шуын естиміз ...


Көктем – күннің досы, Қасында суретші атанады. Тек түстердің орнына оған күн сәулесі түседі. Бір нұр алып, жерді жасыл желекке бөлеп қойдым. Ол тағы бір сәулені алып, бақтар мен ормандарды ақ және алқызыл гүлдерге толтырды, кейбір ағаштарға сырғалар ілді. Міне, ақ қыстың қатал пейзажы көктемнің нәзік акварельімен ауыстырылды. Күн жақындауға бел буғандай, сыртта айтарлықтай жылы бола бастады. Ал аязға байланған жер ұзақ ұйқыдан кейін оянды.


Көктемгі күндер бізге таңғажайып түстер, қуанышты дыбыстар береді. Бірақ көктемнің ерекше күндері бар. Бұл мерекелер. Көктем Халықаралық әйелдер күнімен басталады. Көктемнің әйелдік келбеті болғандықтан шығар. Өйткені, «көктем» сөзі әйелдікі. Халықаралық әйелдер күнінде аналар мен әжелер, әпкелер мен достар - барлық әділ жыныстың назарында. Бұл күні әйелге арналған қандай тамаша өлеңдер, әуендер естіледі!


Одан кейін өңірімізге тағы бір мереке – Наурыз келеді. Наурыз мейрамы – жер бетіндегі ең көне мерекелердің бірі. Оны Орталық және Орталық Азияның көптеген халықтары көктем мен табиғаттың жаңару мерекесі ретінде бес мың жылдан астам уақыт бойы тойлап келеді. Наурыз – көктем мен молшылықтың мерекесі. Наурыз – елімізде ұлттық мереке. Наурыз мейрамы күндері халықтық мерекелер өткізіледі: аппақ киіз үйлер тігіліп, дастарханға мол дастархан беріледі. Дәмді нан пісіреді, бауырсақ қуырады, наурыз-көже пісіреді. Жомарт рахатқа қарап, сіз жай ғана қол созғыңыз, қолыңыз тиіп, дәм татқыңыз келеді. Бірақ мұны істеудің қажеті жоқ, өйткені олар сізді міндетті түрде сыйлайды, өйткені дастархан мерекенің барлық қонақтарына арналған. Көңілді музыка естіледі. Халықтың өзі ашық-шашық киінген. Көңіл-күй көтеріңкі, мерекелік. Барлық жерде балалардың көңілді әңгімесі мен күлкісі, құттықтаулар мен тілектер естіледі. Ежелгі хронология бойынша бұл күн 22 наурыз – көктемгі күн мен түннің теңелетін күнімен тұспа-тұс келген. Бұл күні табиғат жаңарады деп есептелді: көктемнің алғашқы күн күркіреп, ағаштарда бүршіктер ісінеді, жасыл желек жабайы өседі. Көктемгі күн мен түннің теңелуі қарсаңында адамдар үй-жайын, ауласын ретке келтіріп, ағаш отырғызып, гүлзар отырғызып, қарыздарын өтеп, қорлық кешіріп, шыдамдылық танытқан, өйткені, үлкендердің айтуы бойынша, Наурыз үйлеріне Наурыз мейрамы кірген кезде барлық аурулар мен сәтсіздіктерге жол бермеу керек. Дәл Наурыз мейрамында табиғаттың күйі мерекелік көңіл-күймен үйлеседі.


Көктемнің бізге бергеніне сүйсініп, тамсанамыз. Ол аяғының астына жасыл кілемдерді шашып жіберді, әр жерге жасыл перделерді іліп, біздің өмірімізге гүлденудің сүйкімділігін, жаңбырдың балғындығын, жарық пен түс үйлесімділігін әкелді - бір сөзбен айтқанда, ол оны соншалықты жақсы және мұқият реттеді мұның бәрін бағаламау мүмкін емес. Көктем адамдарға да әсер етеді. Иығын түсіргендердің арқасын иеді; беттегі әжімдерді тегістейді. Терең ауа жұтуға, бас айналуға мәжбүр етеді. Көктемде жер ерігенде адамдар да жұмсаратын көрінеді. Көктем - қайта туылу және жаңа бастамалар уақыты. Көктемді сүймеу мүмкін емес. Ол өмір мен бақытқа үміт береді. Не айтайын, көктем – бақыт.

Тақырып. Композиция пейзаждық эскиз болып табылады.

Мақсат. Балаларды табиғаттағы, өмірдегі, суреттегі, музыкадағы, поэзиядағы әсемдікті көруге, түсінуге үйрету. Өз сезімдері мен таңданыстарын жазбаша жеткізе білу дағдыларын дамыту. Күзгі түстердің ашықтығын сезінуге көмектесіңіз. Табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Жабдық. П.И.Чайковскийдің «Жыл мезгілдері» атты музыкалық шығармасы, Левитанның «Алтын күз» картинасының репродукциясы, күзгі фотостудия, балалар салған суреттер, композицияның сурет жоспары.

Сабақтар кезінде.

    Сынып ұйымдастыру.

    Сөйлеу жаттығуы.

Алтын жапырақтар бұралған

Тоғанның қызғылт суында

Көбелектердің жеңіл тобы сияқты

Жұлдызға ұшады.

Жанында да, алқапта да салқын,

Көк ымырт бір отар қойдай.

Тыныш бақтың қақпасының артында

Қоңырау соғылып, қатып қалады.

С.Есенин

«Құс базары» өлеңін оқу. Көңіл-күйді жеткізу үшін мәнерлеп оқуға дайындалу.

Қандай суретті ұсындыңыз?

Ақынға бұл суретті бейнелеуге не көмектесті?

Қайсы бейнелі құралдарөлеңде тілдер бар?

3. Хабарлама тақырыптары, сабақ тапсырмалары.

Балалар, бүгінгі сабағымыз жылдың ең жомарт, ең ғажайып, ең әдемі мезгілі – күзге арналады. Сабақта суретшілердің, ақындардың, композиторлардың осы маусымға арналған шығармаларын еске түсіреміз. Ал, біз сіздермен эссе жазамыз - пейзаждық эскиз.

4. Жаңа материалды қабылдау және хабардар болу.

1. Әңгімелесу.

Күз қашан басталады?

Күз кіммен келеді? Үш ұлының атын қой.

Ол ай сайын қандай жұмыс істейді?

Күз қандай? (Ерте, алтын, кеш...)

Күз сонша алтынды қайдан алады?

2. Аңыз.

Халық аңызында Күз – Күннің үлкен қызы. Ол әкесінің үйінен соңғы болып кетіп, Жердегі төртінші маусым болды. Жерге күзді жіберіп, Күн оған: - Менің бар байлығымды ал. Мен саған алтынның бәрін беремін. Жомарт болыңыз, сонда адамдар сізді жақсы көреді.

Ал Күз, өздеріңіз көріп отырғандай, Күннің бұйрығын орындап, жыл сайын бізге егістіктерден, бау-бақшалардан жомарт сыйлықтар беріп, күзгі алтындарымен баурап алады.

Күз - бұл жылдың өте әдемі мезгілі. Оның сұлулығы ақын-жазушыларды, суретшілер мен композиторларды күз туралы өлеңдер, шығармалар жазуға шабыттандырады.

3. П.И.Чайковскийдің «Жыл мезгілдері. Күз».

4. Суретшілердің шығармалары мен өз бақылауымыз бойынша күз туралы әңгіме.

Дарынды суретші Левитанның «Алтын күз» суретіне қараңыз. Күз - қылқаламсыз, қарындашсыз, ағаштарды, бұталарды, шөптерді бояған нағыз суретші сияқты. Ол барлығын қоштасу карнавалына шақырды.

Күз мезгілінің қай түсі жиі қайталанады?

Сары түстің неше реңктері? Оларды атаңыз.

Күзгі алтында қызылның қалай жанатынын қараңыз. Қызыл түстің реңктерін ата.

5. Дайындық жұмыстарыэссе жазуға.

Ақындар, суретшілер, композиторлар күзді қалай бейнелегенін тыңдап, тамашаладыңдар, ендігі кезек сендерге. Сіз жазушылардың рөлінде боласыз.

Сізде қандай мәтін болады? (мәтіндік сипаттама)

Сипаттама мәтіні қандай бөліктерден тұрады? (Басы, негізгі бөлімі, соңы)

Эссе шағын болады (нобай), сондықтан басы мен соңы 1,2 сөйлем, ал негізгі бөлігі ең үлкен -5,7 сөйлем.

Сипаттаманы құруды жеңілдету үшін сурет жоспарын пайдалануға болады.

Суретті жоспар.

1. Күз.

2. Аспан мен күн.

3. Ағаштар.

4. Гүлдер.

5. Құстар.

Шығарма әдемі, көркем болуы үшін тілдің көрнекі және мәнерлі құралдарын ұмытпау керек.

Негізгі сөздердің сөздігін құрастыру

зат есім сын есім етістік

алтын күз келді

күндіз қызыл сары түсті

күлгін түске боялған қайғылы құстар

сары өрістер ұшып кетеді

үнсіз ағаштар бос

аспан тыныш

төмен крандар ырылдады

сұр бұлттар қалықтайды

алтын шашты сиқыршы

сұлулық ойшыл

6. Оқушылардың эссе жазуы.

Үлгі Үлгіэсселер.

Керемет алтын күз келді. Барлығы ауыр жұмыстан шаршағандай, қысқы демалысты күтуде.

Барлық табиғат өзгерді. Күндер қысқарып, салқындап барады. Жаңбыр жиі жауады. Аспанда тырналардың қайғылы айқайы естіледі. Олар қоштасу әнін жерге жібереді. Қып-қызыл орман қауырсынды достарымен қоштасады. Мөлдір аспанда сұр бұлттар қалықтайды. Егістер бос, үнсіз. Ағаштар алтын көйлектерін тастап, тәтті ұйқыға кетеді. Жапырақтардың алтын кілемінің астында қураған шөптер мен гүлдер енді көрінбейді. Тыныш және бос айнала айналады.

Күз - аздап көңілсіз уақыт. Бірақ мен күзді жақсы көремін. Өйткені, бұл егістіктің, бау-бақшаның, бау-бақшаның жомарт сыйы болатын кез. Күз, сыйлықтарың үшін рахмет.

7. Сабақтың нәтижесі.

Жарайсыңдар, балалар, сендер бүгін өте жақсы жұмыс жасадыңдар, өз ойларыңды, сезімдеріңді сауатты, әдемі жеткізе білдіңдер.

Мекен-жайы: Мәскеу, көш. Красноармейская, 30б.

ЛАЙЗАФ ЭСКЕРТІ


ҚЫС КҮНІ

3-сынып

ЛАГРАНСКИЙ ЛЬОВА

ҚЫС КҮНІ

Үйден шыққанда таза, аязды ауамен тыныстадым. Үстіме майда түйіршіктермен жұмсақ суық қар жауды. Тобығына дейін үйілген қар, оның астында мұз қатқан шалшық.

Ақ аппақ ағаштар мені әдемілігімен таң қалдырды. Мен бірден қуаныш пен қайғы мен нәзік сезімді сезіндім. Қуаныш, өйткені ағаштар салтанатты көрініске ие, бұл сұлулық жоғалып кететіндіктен мұң, қыстың осы жаратылысынан нәзіктік.

ГУЛЯЕВА МАША

ЕРТЕГІДЕГІ ҚЫС

Мен мектеп ауласына шығып, ...ертегіге түстім! Бірден мұрын ауа, таза, таза, аязды, жалбыз соққы! Қар борпылдақ, дәнді болды, ал мейірімді шырша әлі де ұшқысы келмейтін жалқау қарды жалқау аяқтарында ұстайды. Бұтаның бұтақтары қар басқан бұғы мүйізіне ұқсайды. Қарнизден ақ қылыштай мұздар ілулі тұр.

ИГНАТОВИЧ ТОНЯ

Қар патшалығында

Сыртқа шықсам, қар басқан ағаштарды көрдім. Қар қыстың ауасындай үлпілдек, жұмсақ, балғын болды. Жерде қар мүлдем басқаша болды: ол ұшып кетті, аяқ ізінен кеуекті болды және сіз қар жамылғысында тұрған сияқты болдыңыз. Мен осы керемет ақ дастарханның астында жер жасырынып жатқанына сене алмаймын және қар еріген кезде жаңбыр жауып, жаңбыр жауады.

Қар басқан бұтақтар бір-біріне қосылып, бұлтты аспанды жасырып тұрғандай көрінді маған. Ал мен өзімді ертегіде жүргендей сезіндім.

БОЛКВАДЗЕ ТАМАЗ

ҚЫС КҮНІ

Бұл әңгіме мен аулаға шыққанда басталды. Аспаннан қар кесектері баяу ұшты. Жұмсақ қар түйіршіктері бетіме түсті. Олар жұмсақ кішкентай қолдарымен бізді ұстайтын балалар сияқты болды. Аспанды бұлт басқан, ал аяқ астындағы қар балғын, үлпілдек, борпылдақ. Шырша бұтақтарын түсіріп, үстіме қарды шашады.

ПОЛИНА НУТФУЛИНА

Қар Патшалығы

Мен көшеге шығып, қар патшалығына кірдім. Ағаштардың қар басқан бұтақтармен қиылысып кеткені сонша, өткел шықты. Мен оған кірдім. Бұл өткелдің төбесінен кей-кейде қар жауып, дәліз көне сияқты. Кенет мен шыршаны көрдім - саятшылық. Мен шыршаның астына бардым, сонда ... өте ыңғайлы! Шыршаның бұтақтары қалың, қалың, олар да қарға себілген.

САМОХИНА ИРА

Қар жауды. Сыртта өте суық болды. Ауа жұмсақ әрі жеңіл болды. Қар жерге, бұталарға, ағаштарға, шатырға түсті. Және бәрі ақ болып көрінді! Аспан ерекше ақ және мөлдір болды. Кішкентай қар бүршіктері құлап, құлады, олар көп болды және олар тұтас қар үйінділерін құрып үлгерді. Кейде олар біздің бетімізге түсіп, суық болды.

Ағаштардың барлығын қар жауып тұрды, бірақ әлгі ақ тон киімде суық емес еді.

Қар жауған кезде жеңіл қар бүршіктерімен билеу үшін көшеге жүгіргім келді.

СОКОЛОВ ИГОР

ҚАР

Мен аулаға шықтым. Қандай сұлулық! Тері жамылғысы сияқты қардағы ағаштар. Аяқ астынан қар қыбырлайды, кішкентай қар түйіршіктері бетті мұздатады.

Таңертең шамдар әлі жанып тұрғанда, қар жарқырап, бұл мүлдем қар емес, жұлдыздың ұсақ бөлшектері немесе тіпті жұлдызды шаң сияқты көрінді.

Аспан сұр, бұлтты, бірақ көше қардан жарық.

ЧЕМОХОНЕНКО ЕГОР

ҚЫС КҮНІ

Бүгін өте әдемі. Ұшақтар сияқты қар жауып жатыр, барлық ағаштарды қар басып жатыр. Барлық снежинкалар әртүрлі пішіндер: жұлдыздар, шеңберлер ... фигуралар сияқты. Маған олар өте ұнайды. Олар барлық жерде! Барлық жерде!