Желіде өсу ретімен бөлшектер. Тақырыбы: «Бөлдіргіштері әртүрлі бөлшектерді салыстыру. Алымы бірдей бөлшектер

10.07.2015 5790 0

Мақсаттар: сабақ тақырыбына проблема қойып, одан шығудың жолын табу; бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді салыстыру ережесін шығару; бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді салыстыруды үйрену; қатынастарды құруды жалғастыру.

Мұғалімге ақпарат Барлық сабақтарда тапсырмаларды орындау барысында оқушылар жай бөлшектерді салыстыру, азайту, қосу және азайту ережелерін айтады, бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымдайды.

I. Ұйымдастыру кезеңі

II . Оқушылардың негізгі білімдерін жаңарту

1. Студенттерді өздік жұмыс нәтижелерімен таныстыру.

2. Рұқсат етілген жерде тапсырмаларды шешіңіз ең үлкен санқателер.

III. Ауызша санау

1. Тек үш бөлгіші бар кейбір сандарды ата. Қандай үлгіні көруге болады? (9, 25, 49, 81 - шаршылар натурал сандар, сандардың өзі тақ.)

2. Кесу:

3. Бөлшектерді ең кішіге дейін қысқарту ортақ бөлгіш:

4. Мұғалім барлық дәптерді 22 минутта тексереді.

Мұғалім 1 минутта дәптердің қай бөлігін тексереді? 9 минутта? 16 минутта?

5. Толық жеміс қорапшасының салмағы 22 кг. Жартылай толтырылған қораптың салмағы 12 кг. Бос қораптың салмағы қанша?

Шешімі:

1) 22 - 12 \u003d 10 (кг) - жемістің жартысы салмағы.

2) 12 - 10 = 2 (кг).

(Жауабы: бос қораптың салмағы 2 кг.)

IV. Жеке жұмыс

1 карта

1. Бөлшектің 2/3 бөлігін 9-ға, ал 32/40 бөлігін 5-ке дейін азайт.

2 карта

1. 8/9 бөлімін 18 бөліміне, ал 56/72 бөлігін 9 бөліміне келтір.

2. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлгішке келтір:

V. Сабақтың тақырыбын таныстыру

Бүгін сабақта бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді салыстырамыз.

VI. Оқушылардың білімін актуализациялау

Ал енді бөлгіштері бірдей немесе алымдары бірдей бөлшектерді қалай салыстыратынын еске түсірейік.

1. Сандарды топқа бөл:

Сандарды қалай бөлдіңіз?

(Жауабы: 2 топқа:

бүтін сандар: 58; 178; 245;

бөлшек сандар:

3 топқа:

бүтін сандар: 58; 178; 245;

жай бөлшектер:

ондық бөлшектер: 13,4; 0,32; 11.6.)

Осы бөлшектерді өсу ретімен орналастыр.

Ал сіз бөлшектерді осылай орналастыру керек екенін қайдан білдіңіз?

Бөлшектерді салыстыру ережесі қандай? (Бөлдіргіші бірдей екі бөлшектің алымы үлкен бөлігі үлкен бөлшек болып табылады.)

2. Бөлшектерді кему ретімен жаз:

Бөлшектерді кему ретімен жазу нені білдіреді? (Бастан ең үлкен санең кіші санға.)

Бір алымы бар бөлшектерді қалай салыстыруға болады? (Алымы бірдей екі бөлшектің бөлімі кішірек бөлшек үлкен болады.)

Шешімі:

VII. Жаңа материалды меңгерту

1. Дайындық жұмысы.

Ал енді мен бөлшектерді салыстыруды ұсынамын. Оларды қарастырыңыз.

Сіз не байқадыңыз? (Бөлшектердің бөлгіштері мен алымдары әртүрлі.)

Осы бөлшектердің ішінен ең кішісін және ең үлкенін табыңыз.

Көптеген пікірлер болды. Бізде мәселе бар: әртүрлі бөлгіштері бар бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

Сұраққа жауап беру үшін біз жауап береміз зерттеу жұмысы. Нұсқау бойынша топпен жұмыс жасаймыз.

(Тақтаға нұсқауларды жазу.)

Нұсқау:

1. Сандарға мұқият қараңыз.

2. Осы бөлшектерді координаталық сәулеге орналастыр, өзіңді таңда бір сегмент.

3. Алынған кесінділерді салыстыр. Қорытынды жасаңыз.

4. Бөлшектерді өсу ретімен орналастыр. Ең кіші бөлшекті жасыл түспен, ең үлкен бөлігін қызыл түспен белгілеңіз.

5. Қорытынды құрастыруға тырысыңыз: әртүрлі бөлгіштері бар бөлшектерді қалай салыстыруға болады.

Айтыңызшы, бөлшектерді салыстырған сайын оларды координаталық сәуледе белгілеу ыңғайлы ма?

Мұндай бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

Бөлгіштері мен алымдары әртүрлі бөлшектерді салыстыру ережесін тұжырымдаңыз.

2. Жаңа тақырып бойынша жұмыс.

2/3 және 3/5 бөлшектерін салыстыр.

Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтірейік. (Себебі 3 пен 5 өзара жай сандар, онда бөлшектердің NOZ олардың көбейтіндісі болады.)

3. Оқулық, 50-бет (кейбір оқулықтарда қате бар – «датив» сөзінің орнына «генитив» деп жазылуы керек).

«Дұрыс сөйле» айдары бойынша мәтінді оқы.

Жазба деректерін екі жолмен оқыңыз:

(Он бестен он тоғыз он бестен артық немесе он бестен он тоғыздан үлкен.)

VIII. Дене шынықтыру минуты

IX. Оқыған материалды бекіту

1. No304 (а, б) 50-бет (мықты оқушы тақтада түсіндіреді, қалғандары дәптерде).

Шешімі:

а) 2/3 және 8/21 бөлшектерін салыстыр.

Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтірейік. (21 саны 3-ке бөлінетіндіктен, NOZ бөлшектерінің бөлгіші 21-ге тең болады.)

Бөлгіші бірдей бөлшектерді қалай салыстыруға болады? (Бөлдіргіші бірдей екі бөлшектің алымы үлкен бөлігі үлкен бөлшек болып табылады.)

ә) 4/15 және 2/5 бөлшектерін салыстыр.

Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтірейік. (15 саны 5-ке бөлінетіндіктен, NOZ бөлшектерінің бөлгіші 15-ке тең болады.)

2. № 305, 50 б (шешімді қысқартып жазыңыз, түсіндірмені толық айтыңыз).

Шешімі:

(Жауабы: а) 1/30; ә) 14.9.)

x. Өздік жұмыс

Өзара тексеру. Тақтадағы жауаптар.

I нұсқа . No 311 (а, б) 51 бет, No 352 (а) 56 бет.

II нұсқа. No 311 (в, г) 51 б., No 352 (б) 56 б.

XI. Тапсырма бойынша жұмыс

I. No313 51 б. (тақтада және дәптерде).

Тапсырманы оқу.

Мәселенің сұрағына жауап беру үшін не істеу керек? (Бөлшектерді салыстыру.)

Шешімі:

(Жауап: суреттер кітапта көбірек орын алады.)

2. No315 51 б (тақтада және дәптерде).

Мәселе туралы не белгілі?

Сізге не білу керек?

Бірлік ретінде нені аламыз? (Барлық жұмыс.)

Шешімі:

1 барлығы жұмыс болсын.

1 сағатта тар құбыр бассейннің қай бөлігін толтырады? 1/10 (бөлік).

Бассейннің қай бөлігін кең құбыр 1 сағатта толтырады? 1/4 (бөлік).

7 сағатта тар құбыр бассейннің қай бөлігін толтырады? 7/10 (бассейн).

Бассейннің қай бөлігін кең құбыр 3 сағатта толтырады? 3/4 (бассейн).

Қай құбыр суды аз береді?

(Жауап: тар құбыр.)

3. No 355 56 б. (өзіңіз талдағаннан кейін).

Бұл тапсырманың қандай түріне жатады? (Комбинаторлыларға.)

Қандай сабақ бірінші сабақ болуы мүмкін? (Бестің кез келгені.)

Екінші сабақ қандай сабақ болуы мүмкін? (Қалған төртеуінің кез келгені.)

Үшінші сабақ қандай сабақ болуы мүмкін? (Қалған үшеуінің кез келгені.)

Төртінші сабақ қандай сабақ болуы мүмкін? (Қалған екеуінің кез келгені.)

Бесінші сабақ қандай сабақ болуы мүмкін? (Бір ғана сабақ.)

Есепті шығарғанда қандай ережені қолданамыз? (Өнім ережесі.)

Шешімі:

5 4 3 2 1 = 120 (опциялар).

(Жауабы: 120 нұсқа.)

XII. Өтілген материалды қайталау

No 281 (б) 46 б (ауызша толық түсіндірмемен).

Шешімі:

XIII. Сабақты қорытындылау

Бөлгіші бірдей бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

Бір алымы бар бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

Бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

Үй жұмысы

«Проблемалық сабақ»

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді салыстыру

Сабақтың мақсаттары : балаларды буынды ұйымдастыру негізінде жай бөлшектерді салыстыруға үйрету проблемалық әрекет, оның барысында оқушылар өз нұсқаларын ұсынады, оларды дұрыс тұжырымдауға үйренеді, тыңдайды.

Тапсырмалар:

    ұйымдастыру бірлескен іс-шаралар, проблемалық жағдайды шешуге бағытталған – объективті нәтижеге жету: бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді салыстыру ережесін шығару;

    балаларды өз нұсқаларын алға шығаруға, оларды тексеруге және негіздеуге ынталандыратын жағдай жасау;

    топтық жұмысты ұйымдастыру арқылы жайлылық, өзара әрекеттесу және табыс атмосферасын құру;

    бірлескен іс-әрекеттердің рефлексиясын ұйымдастыру.

Сабақтар кезінде:

    Проблемалық жағдайды құру және талдау.

Бүгінгі сабақтың алдында мен хабарлама алдым. Кімнен? Менің ойымша, сіз қазір бейнені көргеннен кейін болжай аласыз.

(«Кариб теңізінің қарақшылары» фильмінен бейне үзінді)

Джек Торғай сендерге көмек сұрап: «Капитан Барбосса екеуміз қазынаны таптык. Үңгірден табылған екі бірдей қазына сандығы, біз осылай бөлдік. Капитан Барбоза бірінші сандықты 9 тең бөлікке бөліп, маған 4 бөлікті берді, мен екінші кеудені 7 тең бөлікке бөліп, Барбозаға 3 бөлікті бердім. Қалған алтын қарақшылар бауырластарына беріледі. Барбозаның мені алдағанына сенімдімін, ол одан да көп алтын алды! Балалар, қайсысымыз көп алтын алдық?»

Бір нәрсені салыстыра отырып, біз алдымен объектілерді қандай қасиеттермен немесе белгілермен салыстыратынымызды анықтауымыз керек.

Ал енді математика сабағында сендермен нені салыстырғанымызды еске түсірейікші? (сандар: бүтін және бөлшек).

Жай бөлшектер қалай салыстырылады?

1-жаттығу. Мына бөлшектерді өсу ретімен орналастыр:

41/37; 15/37; 67/37; 36/37; 121/37

Ал сіз бөлшектерді осылай орналастыру керек екенін қайдан білдіңіз? Сіз не байқадыңыз? (балалардың жауаптары).

Қорытындылау:Бөлгіштері бірдей екі бөлшектің алымы кішісі кіші болады.

2-тапсырма. Мына бөлшектерді кему ретімен орналастыр:

1/68; 1/109; 1/18; 1/5; 1/49

Ал сіз бұл бөлшектерді осылай орналастыру керек екенін қайдан білдіңіз? Сіз не байқадыңыз? (балалардың жауаптары).

Қорытындылау:Алымы бірдей екі бөлшектің бөлгіші үлкені кіші болады.

Тапсырмамызға оралайық. Неліктен бұл тапсырманы орындау қиын? (Бөлшектерді әртүрлі алымдармен және әртүрлі бөлгіштермен салыстыруды білмейміз.)

Бірге тұжырымдаймыз мәселе қойып, сабағымыздың тақырыбын жазыңыз:

Дәптерлерді ашып, сабақтың күні мен тақырыбын жазыңыз. (30 қаңтар «Бөлшектерді салыстыру»

Балалар, дұрыс жауаптар мен орындаған тапсырмалар үшін Джек Торғайдың кеудесінен алтын тиындар аласыз.

    Мәселені анықтау және оны тұжырымдау

Осы есептің шарты бойынша қандай бөлшектер құра аламыз? (3/7 және 4/9) Есептің сұрағына жауап беру үшін осы бөлшектермен қандай амалды орындауымыз керек? (салыстыру).

Неліктен бұл тапсырманы орындау қиын? (Бөлшектерді әртүрлі алымдармен және әртүрлі бөлгіштермен салыстыруды білмейміз.)

Бірге тұжырымдаймыз мәселе:Бөлшектерді әртүрлі алымдары мен бөлгіштерімен қалай салыстыруға болады?

III. Балалардың бастапқы гипотезаларымен (нұсқаларымен) жұмыс.

Бұл мәселені шешу үшін қандай ұсыныстарыңыз бар? (Оқушылар ойлайды, пікірлеседі, ұсыныстарын ортаға салып, тақтаға, дәптерге жазып алады)

    бөлшектерді бірдей бөлгіштерге келтіру керек;

    Бөлшектерді бірдей алымдарға түрлендіру керек.

IV. Гипотеза негізінде есептерді шешу.

Әр топ дәптерге тексеріп жатқан нұсқасын, ой қорыту барысын, қорытындысын жазып алуды ұсынамын. Топтар жұмыс істеп жатқанда, мен балаларға ұйымшылдыққа көмектесемін. Балаларға толық әрекет еркіндігі беріледі: олар шешімді аяқтайды, шешімді тексереді, шешімін басқа мысалдармен тексеруге тырысады, әлсіз оқушыларға тапсырманы орындау жолын түсіндіреді.

Нұсқаларды тексеру нәтижелерін топтар бойынша көрсету.

3/7 ? 4/9

3/7 = 27/63 4/9 = 28/63 3/7 = 12/28 4/9 = 12/27

өйткені 27/63< 28/63 , то т.к. 12/28 < 12/27, то

3/7 < 4/9 3/7 < 4/9

    Қорытындылар туралы мәлімдеме

Джек Торғай көбірек алтын алды.

Балаларды зерттеу нәтижелерінен қорытынды:Бөлшектерді әртүрлі алымдары мен бөлгіштерімен салыстыру үшін оларды тең бөлгіштерге айналдыру керек.

Осылайша, біз сол негіздерді анықтадық және ғылымда олар айтады - жай бөлшектерді салыстыруға мүмкіндік беретін ережелер. Бірақ біз бәріне ортақ бір әдіске тоқталуымыз керек - бөлшектерді бір бөлгішке келтіру. Сіздің тұжырымдарыңызды ғылыми стандартпен салыстыру қажет.

Анықтамалық жазбаларыңызға тақырыпты жазыңыз: Бөлшектерді салыстыру.

Ереже: Бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді салыстыру үшін:

1) осы бөлшектерді ең кіші ортақ бөлгішке келтіру;

2) алынған бөлшектерді салыстыру.

Джек Торғай бізге не айтады?

Бейне «Мен түсінемін»

Физминутка(«Кариб теңізінің қарақшылары» фильміндегі музыкаға жаттығулар орындау

Ережені пайдаланып, оның қолданылуын қарастырыңыз әртүрлі мысалдароқулықтан. (Топтық жұмыс)

Топтық жұмыстан кейін әр топтың оқушылары (өкілдері) өз жұмыстарының нәтижесін тақтаға жазады.

Содан кейін топтарға аяқтау ұсынылады карточкалар бойынша тапсырмаларөзіндік және ғылыми тұжырымды растауға мүмкіндік беретін, яғни. гипотеза.

Тапсырма опциялары қолданбасы

№1 нұсқа

    Бөлшектерді салыстыру үшін суретті пайдаланыңыз.


1) Және ; 2) Және

3. Бөлшектерді салыстыр

1) Және ;

ЖӘНЕ ;

1

2

3

4

5.Теңсіздікті дәлелде:


№2 нұсқа

2. Бөлшектің ең кіші ортақ бөліміне келтір:

1) және ; 2) және ;

3.Бөлшектерді салыстыру

4. Бөлшектерді өсу ретімен орналастыр

5.Теңсіздікті дәлелде:

>

IN
№3 опция

1. Сызбаны пайдаланып, бөлшектерді салыстыр.

2. Бөлшектің ең кіші ортақ бөліміне келтір:

1) Және ; 2) Және

3. Бөлшектерді салыстыр

1) Және ;

2) Және ;

4. Бөлшектерді өсу ретімен орналастыр

5.Теңсіздікті дәлелде:

>

Тақырыбы: «Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді салыстыру»

Элемент:Математика.

Сабақтың түрі:сабақ жаңа материалды меңгерту .

Оқу-әдістемелік қамтамасыз ету:, т.б.Математика 6 сынып. Мәскеу, Мнемосине, 2007 ж

Мақсаттар:бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді салыстыру ережесін шығару; Бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді салыстыруды үйрету.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:Бөлшектері әртүрлі бөлшектерді салыстыру алгоритмін қолдануды үйрену, бөлшектерді азайту қабілетін дамытуды жалғастыру.

Әзірлеуші:логикалық ойлауын дамыту, қорытынды жасау, жалпылау, дамыту танымдық белсенділік, зейіннің тұрақтылығын қалыптастыру.

Тәрбиелік:оқушыларды ұқыптылыққа, өзін-өзі ұстау мәдениетіне, жауапкершілік сезіміне тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын ояту.

Жабдық: интерактивті тақта, мультимедиялық проектор, презентация, өздігінен жұмыс жасауға арналған карточкалар.

Сабақтың құрылымы:

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин); Ауызша санау (5 мин); Жаңа материалды меңгеру (15 мин); Дене шынықтыру (2 мин); Өздік жұмыс (7 мин); Бұрын өтілген материал бойынша жұмыс (10 мин); Сабақты қорытындылау (2 мин); Үйге тапсырма (2 мин).

Сабақтар кезінде:

I.Ұйымдастыру кезеңі (2 мин).

Өткен сабақтарда қандай тақырыппен жұмыс жасадыңдар? (Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлгішке келтіріңіз.)

Қандай қиындықтарға тап болдыңыз? Мұғалімнен қандай көмек керек?

II.Ауызша санау (5 мин).

1. Тек 3 бөлгіші бар кейбір сандарды ата. Қандай үлгіні байқай аласыз? (9,25,49 ... натурал сандардың квадраттары, ал сандардың өзі тақ)

2. Бөлшектерді қысқарту: ; ; ; https://pandia.ru/text/79/575/images/image005_65.gif" width="21" height="41 src="> (2-слайд).

3. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлгішке келтір:

a) және https://pandia.ru/text/79/575/images/image008_47.gif" width="21 height=41" height="41">.gif" width="21 height=41" height="41">; 0,32; 178; ; https://pandia.ru/text/79/575/images/image013_39.gif" width="16" height="41 src=">.gif" width="21" height="41 src=">. Кему ретімен орналастырыңыз? Неліктен? (7-слайд)

-) Ал енді мен бөлшектерді салыстыруды ұсынамын; ; ; https://pandia.ru/text/79/575/images/image007_58.gif" ені="16" биіктігі="41 src=">.(8-слайд)

-) Не байқадың? (бөлгіштер мен алымдар әртүрлі)

-) Осы бөлшектердің ішінен ең кіші және ең үлкен бөлшекті табыңыз.

-) Көптеген пікірлер бар. Бізде мәселе бар: бөлшектерді қалай салыстыруға болады

әр түрлі бөлгіштер?

-) Сұраққа жауап беру үшін шағын зерттеу жұмысын жүргізейік. I

Мен сендерге тапсырма беремін, соған сәйкес тапсырмаларды орындаймыз.

Нұсқау: (9-слайд)

1. Координаталық сәулені сал, 12 ұяшықты бір кесінді ретінде ал.

2. Осы бөлшектерді координаталық түзуге орналастыр.

3. Бөлшектерді өсу ретімен орналастырып, жаз.

4. Ең кіші бөлшекті таңдаңыз жасыл түсте, ал ең үлкені қызыл.

-) Қорытынды жаса, бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

-) Айтыңызшы, әр уақытта бөлшектерді салыстыра отырып, координаталық сәуледе белгілеу ыңғайлы ма?

-) Бөлшектерді қалай салыстырады? (бөлшектерді ең кіші ортақ бөлгішке дейін азайтыңыз, содан кейін ережені пайдаланып бірдей бөлгіштері бар бөлшектерді салыстырыңыз)

-) Бөлшектерді салыстыру және (10-слайд).

IV.Дене шынықтыру (2 мин).

No 000 (а, б) 50 б., № 000

v.Өздік жұмыс (7 мин).

№ 000(а, б), 352(а)

VI.Бұрын өтілген материалмен жұмыс (10 мин).

-) No 000 (а, б) 50 б., № 000

-) № 000, № 000, № 000 (слайд 11)

VII.Сабақты қорытындылау (2 мин).

-) Бөлгіштері бірдей бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

-) Алымдары бірдей бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

-) Бөлгіштері мен алымдары әртүрлі бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

VIII.Үйге тапсырма (2 мин).

-) 11-тармақ (Бөлшектерді салыстыру) № 000 (a-d), 370.373 (а) (12-слайд).

Бөлімдер: Математика, Бастауыш мектеп , Жалпы педагогикалық технологиялар

Мақсаты: оқушыларды оқу іс-әрекетіне қатыстыру арқылы алымы бірдей және бөлімі әр түрлі бөлшектерді салыстыруға жағдай жасау.

1. Сабақ тақырыбы бойынша проблемаға тап болып, одан шығудың жолын табу;

2. Бөлгіштері әртүрлі және алымдары бірдей бөлшектерді салыстыру ережесін шығарады;

3. Осындай бөлшектерді салыстыруға үйрету;

4. Коммуникативтік қатынастарды қалыптастыруды жалғастыру.

ОҚУ ПРОЦЕСІ

1. Org. сәт.

2. Білімнің өзектілігі.

Сандарды топқа бөлу

134, 58, 632, , , 178, , 245, , 11, 6.

(Карточкада сандар жазылған).

Сіз сандарды қалай бөлдіңіз?

(Бүтін сандар, бөлшек сандар -

134, 58, 632, 178, 245, 11, 6.

Осы бөлшектерді өсу ретімен орналастыр.

Ал сіз бөлшектерді осылай орналастыру керек екенін қайдан білдіңіз?

( - ең кіші бөлшек, - ең үлкен бөлшек).

Қорытынды: Бөлшектің бөлгіштері тең және алымдары әртүрлі болса, алымы үлкен бөлшек үлкенірек болады.

Ережені тақтаға ілу.

Ал енді осы бөлшектерді салыстыруды ұсынамын. Оларды қарастырыңыз.

Не байқадыңыз? (Бөлшектердің бөлгіштері әртүрлі, алымдары бірдей).

Осы бөлшектердің ішінен ең кішісін және ең үлкенін табыңыз?

Көптеген пікірлер болды. Бізде мәселе бар:

Бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді қалай салыстыруға болады?

Сұраққа жауап беру үшін зерттеу жұмысын жүргіземіз.

Нұсқау бойынша топпен жұмыс жасаймыз.

Нұсқау

  1. Сандарды мұқият қарастырыңыз.
  2. Бұл бөлшектерді координаталық сәулеге, таңдалған бірлік сегментіне орналастырыңыз.
  3. Алынған кесінділерді салыстырыңыз. Қорытынды жасаңыз.
  4. Бөлшектерді өсу ретімен орналастыр. Кіші бөлшекті жасыл түспен, үлкен бөлшекті қызыл түспен белгілеңіз.
  5. Қорытынды жасауға тырысыңыз: әртүрлі бөлгіштері бар бөлшектерді қалай салыстыруға болады.

    Топтық есеп

мен топ. Бөлшектерді салыстырып, оларды өсу ретімен осылай орналастырдық (бөлшек карталарында)

Сіздің қорытындыңыз қандай? (Бөлшектің бөлгіші үлкен болған сайын, алымдары бірдей бөлшек аз болады).

Әр топ есеп беріп, қорытынды жасады.

Тақтада өсу ретімен орналасқан бөлшектері бар әр топтың балаларының жолақтары бар.

Барлық бөлшектердің ішіндегі ең кіші бөлшек қандай?

Қалай таңдай аламыз?

Әр топтың есептерін салыстыру.

Сіз не байқадыңыз?

Бірдей бөлшек басқа түспен белгіленеді. Неліктен? (Олар әртүрлі фракцияларды салыстырды).

Біз қандай тәртіпте тұрмыз?

(Өсу ретімен

Ең кіші бөлшек дегеніміз не? ()

Ал ең үлкені қайсысы?

Біз енді алымдары бірдей және бөлгіштері әртүрлі бөлшектерді қалай салыстыруға болады деген сұраққа жауап бере аламыз. Ереже қандай?

Жалпы қорытынды жасаңыз:

Алымдары бірдей бөлшектер үшін бөлгіш неғұрлым үлкен болса, бөлшек соғұрлым кіші болады.

Біздің тұжырымдарымызды ғылыми тұжырымдармен салыстырайық.

Оқулықтан 43-бетті оқу.

Біз бүгін не істеуді үйрендік?

Бұл біздің сабағымыздың тақырыбы болды.

Қыдыру.

Енді жаңа бөлшектерді өсу ретімен орналастырып көріңіз. № 101(5)

Біз неге назар аударуымыз керек?

(сандары бірдей, бөлгіштері әртүрлі)

Бөлшектерді өсу ретімен орналастыру үшін ең үлкен бөлімі бар бөлшекті тауып, оларды кему ретімен орналастыру керек.

3. Сабақтың нәтижесі.

Бүгінгі сабақта біз қандай жаңалық білдік?

Сабақта не үйрендің?

Үйге тапсырма: бөлшектерді оңай салыстыру үшін сызба құрастыру.

бөлшекті өсу ретімен қалай орналастыру керектігін айтыңызшы

  1. ақымақтар жауап береді
  2. барлық бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңіз. Және бұл бірден анық болады.
  3. бөлшектерді ортақ бөлгішке келтір! және күн сәулесі!
  4. 1) Калькулятордағы алымды бөлгішке бөлуге болады
    2) Барлық осы сандардың ортақ бөлімін табыңыз.
    Біз барлық бөлгіштерді жазамыз: 4, 6, 7, 8, 9, 11. Осы сандардың LCM-ең кіші ортақ еселігін табыңыз. Бұл туралы оқыңыз, ұзақ уақыт жазыңыз. Бұл барлық осы сандарға бөлінетін сан. Мұнда мен көмектесемін. Бұл сан 5544. Бұл ортақ бөлгіш болады.
    Біз бірінші бөлшекті 4/7 аламыз. Бөлгіш 5544 болуы керек. 5544 алу үшін 7-ні нешеге көбейту керек.5544=7*792. Яғни, 4/7 бөлігін 5544 бөліміне келтіру үшін алым мен бөлгішті 792-ге көбейту керек (егер алым мен бөлгіш бөлшекте бірдей санға көбейтілсе, онда бөлшек өзгермейді). Біз (4*792)/(7*792)=3168/5544 аламыз.
    Келесі бөлшек 5/6. Алымды да, бөлгішті де 924-ке көбейтеміз, -4620/5544 аламыз. Барлық бөлшектер осылайша ортақ бөлгішке келтірілгенде, оларды салыстыру үшін ортақ бөлгішті алып тастап, тек алымдарды, яғни бүтін сандарды салыстыруға болады.
    Бөлшектердің қалай салыстырылатынын түсіну үшін қарапайым мысалдардан бастау керек.
    Мысалы, 3/4 және 2/3 бөлшектерін салыстырайық. Бұл бөлшектердің ортақ бөлімі 4*3=12. Сонда 3/4=3*3/(4*3)=9/12 (алымы да, бөлімі де 3-ке көбейтілді). Бөлшек 2/3=2*4/(3*4)=8/12. Яғни, екі бөлшек 8/12 және 9/12. Бөлгіштерді алып тастаймыз (өйткені олар бірдей) және 8 және 9 алымдарын салыстырамыз. 9gt;8 =gt; 9/12gt;8/12=gt; 3/4gt;2/3
  5. ең үлкеннен кішіге
  6. Анықтама:
    Бұл бөлшектердің барлығы бірдей бөлгішке ие болған жағдайда ғана салыстыруға болады.
    Барлық бөлшектерді ортақ бөлгішке келтіріңіз және алым бойынша олардың өсу ретін көресіз.
  1. Жүктелуде... Орысша тапсырманы түсінбеймін! Фразеологизмдердің мағынасын анықтаңыз?Олар түсініктемеде берілген. Bezdelni4at. Bit bezobidnim su6estvom. Барлығы. Otlojit dela, ne spe6it. Жұмыс...
  2. Жүктеу ... химия .... 9-сынып сыртқы электрондық деңгейде 1-2 электрон, азырақ (алюминий 3 үшін). Реакцияларда олар электрондарды береді, оң зарядталған иондарға айналады. Бұл оңайырақ...
  3. Loading... Шық тамшысының қандай қасиеттерін білесіз? 2-3 мысал Ка́тың айналу бетімен шектелген немесе оған жақын сұйықтықтың шағын көлемін көрсетіңіз. Тамшының пішіні әрекетпен анықталады...
  4. Жүктелуде... Презентация дегеніміз не және оны қалай жасауға болады? «Қызыл галстук адамның блогы» деп аталатын керемет веб-сайт бар, онда «Көрермендеріңізді қалай сезінуге болады...
  5. Loading... Ресейде «ақаулы ақша» қай жылы шығарылды? Экономика 9-сынып Ақаулы ақша Ақаулы ақша – құн белгілері (өкілдері). Маңызды емес ақша жоғалды ...