Балабақшада қысқы модельдеу. Ортаңғы топта «Көркем-эстетикалық даму» (модельдеу) ҮЕҰ бойынша МКД конспектісі: «Қар адамы». Тікелей оқу қызметі «Лепка»

Шығармашылық: Пластилинді бөліктерге бөлуге, ширатуға, бөлшектерді майлауға, қоянның құрылымына тән белгілерді, пропорцияларды жеткізе білуге ​​жаттықтыру.

Танымдық: Қоянның жабайы аң екенін нақтылау. Қыста сұр пальтосын ақ түске ауыстырады.

Байланыс: Сөйлеуді дамыту, «Ақ қоян жуады» ойынының сөздерін еске түсіру.

Әлеуметтену: мақсатқа жету үшін табандылыққа тәрбиелеу. Балалардың жабайы аңдар туралы білімдерін кеңейту. Жеке шығармашылықты ынталандыру.

Денсаулық сақтау: Физминутка, «Ақ қоян жуады» ашық ойыны.

Материал: «Жабайы жануарлар» сериясының суреттері, ойнауға арналған қоян қалпақ, шыршасы бар қарлы алаңқай. А.Бартоның «Бұл қаңтарда болды» суреті бойынша өлеңі. Қоян ойыншығының үлгісі, ақ пластилин, майлықтар, тақтайшалар, су.

Сабақтың барысы:

І.Мұғалім орманда мекендейтін жануарларды атауды ұсынады, жұмбақты табуды сұрайды:

Орман арқылы секіру - секіру,

Қарға, қағу - қағу. (қоян).

II. Олар қоян ойыншығын, қояндарды бейнелейтін суретті, жануардың құрылысының ерекшеліктерін зерттейді, балаларға модельдеу ретін көрсетеді: пластилинді жұмсарту, пластилинді бөліктерге бөлу, мүсіндеу (домалау, домалату, тегістеу, майлау).

III. Саусақ гимнастикасы:

Биік қарағайдың астында қиғаш қоян отыр

Басқа қоян басқа қарағайдың астында отырады.

IV. Өздік жұмыс. Тәрбиешіге көмек.

V. Орман алқабын жасау, қолөнерді ұру.

VI. «Ақ қоян жуады» мобильді ойыны.

Ақ қоян жуады

Ол қонаққа баратын сияқты.

Мен құлағымды жудым, құрғадым,

Құйрығын жуып, қонаққа секіріп кетті.

VII. Сабақты қорытындылау. Шалғындағы қояндарды тамашалаңыз.

Пластилиннен «Көңілді снеговик» кері қолдану. Қадамдық фотосуреттермен мастер-класс.

Артқы қолданбаБұл кері қолданба. Ол мөлдір негізде орындалады, ал оның дұрыс емес жағы алдыңғы жағына айналады.

Матвеева Любовь Викторовна, оқытушы бастауыш мектеп.
Мақсаты: шеберлік сыныбы тәрбиешілерге пайдалы болады мектепке дейінгі мекемелер, түзету мектеп-интернаттарының тәрбиешілері, бастауыш сынып мұғалімдері, сондай-ақ мұғалімдер қосымша білім беру. Жұмысты жеке немесе жұппен орындауға болады.
Мақсат:пластилиннен «Көңілді Ақшақар» кері қолданбасын жасауды үйрену.
Тәрбиелік міндеттері:
- пластилиннен кері жағудың жаңа техникасымен таныстыру;
- пластилинмен және стекпен жұмыс істеу дағдылары мен дағдыларын дамыту;
- материалдар және олардың қасиеттері, қолдану технологиялары туралы білімдерін кеңейту; практикалық дағдыларды қалыптастыру.
Дамытушылық міндеттері:
- тапсырманы орындауда бағыт-бағдар беру, жұмыс барысын жоспарлау барысында оқушылардың ақыл-ой белсенділігін дамыту;
- қол мен саусақтардың ұсақ моторикасын үйлестіруді дамыту.
Тәрбиелік міндеттері:
- эстетикалық талғамға, дербестікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Материалдар мен құралдар:

пластилин, стек, ламинатталған парақ (желімделген) (немесе қалың мөлдір пленка, шыны, пластик), бояу.

Сабақты немесе сабақты келесідей бастауға болады:

Жұмбақ жылдың қай мезгілі туралы айтады?
Жолдарды шатастырды
Терезелерді безендірді.
Балаларға қуаныш сыйлады
Және ол шанамен жүрді.
(қыс мезгілі туралы).


Қыстың қандай айларын білесіңдер? (желтоқсан қаңтар ақпан).
- Қыста ауа райы қандай болады? (суық, аяз)
Қыста жер беті немен жабылады? (қармен)
-Қар қандай? (ақ, үлпілдек, жеңіл, суық, жабысқақ, дымқыл).
-Балалар, сендер қыста далада жүргенде не істегенді ұнатасыңдар? (шана мен шаңғы тебу, қарда ойнау, сырғанақ жасау, т.б.)
-Бүгін сабақта не істейміз, жұмбақты тапсаңдар соны білесіңдер.
Аулада пайда болды
Суық желтоқсан.
Елеусіз және күлкілі

Мұз айдынында сыпырғышы бар.
Мен қыстың желіне үйреніп қалдым.
Біздің досымыз ... (қар адамы)


-Ал бүгін бізге аққала қонаққа келді. Міне, ол, бірақ біздің қар адам өте қайғылы, оның достары жоқ. Оған көмектесейік.
- Айтшы, сен қардан адам жасағанды ​​ұнатасың ба? Әрине, бұл қызықты және күлкілі.
Ақшақар неден жасалған?
- Олар мұны қалай жасайды?
-Дұрыс, алдымен олар үлкен, үлкен бір кесек қарды домалатады - бұл қардың денесі болады. Содан кейін осы бірінші кесек үстіне екінші кесек қойылады, бұл бас болады. Бүйірлерінен екі кішірек дөңгелек кесек бекітіледі - бұл қолдар болады.
-Ал біздің Ақшақар неден жасалған, бізге не керек деп ойлайсыңдар? (үлгіні көрсету).


Сонымен, жұмыс үшін сізге қажет: пластилин, стек, ламинатталған парақ, бояу, қағаз қыстырғыштары.


Бояу бетін басып шығару.


- Жұмысты бастамас бұрын физикалық минутты орындаймыз
«Ақшақар»:
Аққала жасаймыз
Үлпілдек қардан.
Міне, ол бірінші ком!
Ол сондай үлкен.
Екіншісі сәл кішірек,
Үшіншісі бас болады,
Шляпа шелектен болады,
сәбіз мұрын,
Ал көздер екі көңілді жарық.
Ол сондай күлкілі;
Құлақтан құлаққа дейін күледі
Ол балаларды қуантады.

Жұмыс жоспары:

1. Біз бояуды төменнен қағаз қыстырғыштармен ламинатталған параққа бекітеміз.


2. Біз сәбіз мұрынды жасаймыз, қызғылт сары пластилинді қолданамыз, шеттерін стекпен кесеміз.


3. Көзге қара пластилинді жағыңыз.


4. Біз ауызды жасаймыз: алдымен қара пластилиннен жіпті орап аламыз, содан кейін оны ауыздың контуры бойынша (желімделгендей) ламинатталған жаймаға басамыз.


5. Ақ пластилинді жағамыз, снеговиктің басын жасаймыз, шеттерін стекпен кесеміз.


6. Қалпақ жасауды бастайық (басқа түстерді біріктіруге болады).


7.


8. Біз қызыл және күлгін түстерді ауыстырып, шарф жасай бастаймыз.



9. Қара пластилиннен түймелер жасаймыз.


10. Ақ пластилиннен қардың денесін жасаймыз, шеттерін стекпен кесеміз.


11. Пластилин сары түсқолғап жасаймыз.


12. Көгілдір реңктері бар пластилин қардың айналасында қар үйіндісін жасайды.


11. Біз бояуды алып тастаймыз, оны төңкереміз. Міне, оқиға болды.


12. Бұдан кейін сіз қиял мен шығармашылықты көрсете аласыз.
Мен астына картон қойдым көк түс.


Мен оны квиллинг техникасын қолдана отырып, снежинкалармен безендірілген жақтауға кіргіздім.


Міне, осындай ламинатталған пластилин қосымшасы шықты.
Шляпа мен шарфтағы түс комбинациясын өзгертіңіз, қолғаптардың түсін өзгертіңіз, снеговикті көк етіп жасауға болады, фонды да өзгертуге болады және сіз табысқа жетесіз. менікіқар адамы. Жасау, қиялдау. Сәттілік тілеймін!

Анастасия Линева

Мақсаттар: Шұжықтарды айналдыруды үйренуді жалғастыру және дизайноның ішінде барельеф түріндегі ойластырылған зат (сурет фон жазықтығынан жоғары шығып тұрады). Мазмұнды түсіну және талдау қабілеттерін арттыру өлеңдер. Саусақтардың, көздің және қиялдың ұсақ моторикасын дамыту. Дәлдікке тәрбиелеу.

алдын ала жұмыс: қыс пейзажы бейнеленген суреттерді қарау, қардың қасиеттерін білу.

Үлестірмелі материал. Балалар санына сәйкес диаметрі шамамен 12-15 см болатын көк картон шеңберлері, ақ пластилин, стек, музыкалық сүйемелдеу «Зимушка- қыс»

Балалар мұғаліммен бірге кілемде отырады. IN топ ұшып кетті« қар ұшқыны» - хат. Балаларға хаттарды оқу.

«Сәлем жігіттер! Мен кішкентай қызбын Снежинка. Мен жақында пайда болдым. Бірақ мен анамның Водица ана екенін білемін. Бізде үлкен отбасы бар. Анамның ұлдары бар - Водица, менің ағаларым - Тұман, Жаңбыр, Мұз, ал біз қыздарымыз - Роза және Снежинкалар. Барлық балалар әртүрлі кейіпкерлер: Біз әр түрлі жыл мезгілдерін жақсы көреміз (көктем мен жаз кім, күз кім, қыс кім). Қазір көшеде қысал біз қысты жақсы көреміз Қар түйіршіктері және менің ағам Мұз. Бүгін ағамды көрдіңіз. Мұз саған қонаққа келді. Бірақ мен әпкелерімнен айырылдым! Біз аспаннан түсіп келе жатқанда қатты жел соғып, әпкелерімнің бәрі тарап кетті! Мен жалғыз өзім қатты қайғырып отырмын, әпкелерімді табуға көмектесіңізші! Сіздің Снежинка.

Көбірек Снежинкабізге апалары туралы сипаттама қалдырды, тыңдайық!

Мұғалім балаларға шығармадан үзінді оқып береді өлеңдері Қ. Балмонт:

Ашық үлпілдек

ақ қар ұшқыны.

Қандай таза

Қандай батыл!

қамқоршы:

Қайсы өлеңдегі қар ұшқыны? (Қарлы, таза, ақ.)

Басқа қалай сипаттай аласыз қар ұшқыны? (Суық, тікенді, жылтыр, т.б.)

Өзімізбен аздап ойнайық қар ұшқыны? (Келейік)

Физминутка

Біз қар бүршіктерібіз мамықпыз,

Біз айналдыруға қарсы емеспіз.

Біз балерина снежинкалары,

Күндіз-түні билейміз.

Бірге шеңберге тұрайық -

Бұл белгілі болды қар добы.

Жігіттер, бірақ біз мұны мүлдем ұмытып кеттік Снежинки бақытсыздық! Жігіттерге әпкелерді табуға көмектесейік, Снежинка? - (Иә)

Өзімізге осындай апалар жасайық Снежинкалар(үлгі шоу)

Орындарыңызға барыңыз.

Балалар өз жұмыстарына барады. Мелодия ойнап тұр «Зимушка- қыс»

модельдеу:

Бірдей көлемдегі бірнеше шарларды орап, жұқа шұжықтарға айналдырамыз. Педагог балаларға дөңгелек картоннан ортасында қиылысатын шұжықтарды қалай жасау керектігін көрсетеді қар ұшқыныжәне оны қысқа шұжықтармен немесе басқа жолмен безендіріңіз.

Сабақты қорытындылау:

Балалар, қараңдаршы, әпкелер қандай әдемі Бізде қар бүршіктері бар! Енді біздің Снежинкасоншалықты қайғылы болмайды! Барлықтарыңыз тамаша адамдарсыздар!

Мақсаттар:

Тәрбиелік:

Балалардың қыстағы табиғат құбылыстары туралы білімдерін нақтылау;

Өнер туралы білімдерін тиянақтау білдіру құралдары(интонация), өлеңдерді мәнерлеп оқу қабілеттерін бекіту;

Жұмбақтарды табуға үйрету;

Балалардың белсенді сөздік қорын байыту;

Балалардың әртүрлі көлемдегі шарлардан тұратын заттарды мүсіндеу дағдыларын жетілдіру.

Тәрбиелік:

Ойлауын, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық қиялын дамыту.

Тәрбиелік:

Басқалардың сөзін бөлмей, мұқият тыңдай білуге ​​тәрбиелеу.

Материал:

Қыс мезгілін бейнелейтін суреттер, аққала ойыншығы, жұмбақтар салынған конверт, пластилин, модельдеу тақталары, снежинка түріндегі медальондар.

алдын ала жұмыс :

Қыс мезгілі туралы тақпақтар жаттау, балабақша аумағына экскурсия, қыс белгілері туралы әңгімелесу.

Сабақтың барысы:

Балалар, бүгін біз сендермен тағы да қыс туралы әңгімелесеміз. Қыс ұлы уақытжылдың. Балалар, қыс мезгілінің белгілері қандай? Қыста қатты аяз. Қар жиі жауады. Қыста үлкен қар үйінділері. Өзен қатып, мұз басқан. Ағаштардағы аяз.

Иә, балалар, мұның бәрі қыстың белгілері. Қыстың бірінші айы қандай? (желтоқсан)

Қыстың екінші айы? (қаңтар)

Қыстың үшінші айы? (ақпан)

Иә, дұрыс, қыстың үш айы. Балалар, сендер мен біз қыс, қыс айлары туралы тақпақ оқыдық. Енді Лиза бізге тақпақ айтып береді, біз оның қай ай туралы айтқанын тыңдап, айтамыз. Желтоқсанның таңында

Аулада алғашқы қар жауып үлгерді.

Біз жолдарды тазалаймыз

Жылы жүн киімде.

Лиза қай айды айтты? (желтоқсан туралы). Дұрыс айтасыңдар балалар желтоқсанда алғашқы қар жауады. Күн салқындап, жылы киімдерімізді киеміз.

Ал енді Лили тақпақ айтып береді.

Мен күнтізбені ашамын

қаңтар басталады.

Қаңтарда, қаңтарда

Аулада қар көп

Төбеде, подъезде қар

Көк аспандағы күндер

Біздің үйде пештер жылытылады,

Түтін көкке көтеріледі.

Лили қай ай туралы айтты? (қаңтар айы туралы). Неге олай шештің? (Қаңтардан бастап жаңа жыл. Қаңтар айында қар көп жауады. Дұрыс, жарайсыңдар балалар.

Максим де өлең айтып береді.

Ақпан айында жел соғады

Құбырларда қатты айғайлау.

Жылан жермен жүгіреді

Жеңіл қар

Қашықтыққа көтерілу

Ұшақ сілтемелері

Ол ақпанды тойлайды

Армияда туу.

Бұл өлең қай ай туралы? (ақпан). Иә, дұрыс, ақпанда жел соғып, жер бетінде қарлы боран соғып, 23 ақпандағы мереке Отан қорғаушылар күні.

Жарайсыңдар, тақпақтарды еске түсірдік, қыста қандай ойындар ойнаймыз? (Шана, коньки тебеміз, шаңғы тебеміз, қар ойнаймыз, аққала жасаймыз).

Қыста неше түрлі қызықтар бар.

Ой, балалар, біреу қағып тұр.(Мен қар адамын әкелемін).

Балалар, мына аққала бізге келді.

Сәлеметсіңдер ме, балалар, бұл жерде сендерге қандай қызық болды, бірақ мен көшеде жалғыз тұрудан жалықтым, сондықтан мен сендерге келуді шештім. Және сен не істеп жатырсың?

Біз қыс туралы айтып отырмыз.

Балалар, менде жұмбақтар бар. Сіз оларды болжай аласыз ба?

Көрейік.

Бір айдан бері қар жауып жатыр

Жақында жаңа жылды көреміз

Бүкіл табиғат қарлы қысқы ұйқыда

Маған жылдың қай мезгілін айта аласыз ба? (қыс)

Қыста аспаннан ұшады,

Енді жалаң аяқ жүрме

Әр адам біледі

Әрқашан суық ... (қар)

Қандай жұлдыздар өтеді

Пальто мен шарфқа ма?

Барлығы кесу арқылы.

Ал сіз оны аласыз - қолыңызда су. (қар бүршіктері)

Ең таза қар жауды

Одан барлық жерде ... (дрейф)

Қолында сыпырғышпен

Басымда шелекпен

Мен қыста аулада тұрамын. (қар адамы)

Міне, барлық жұмбақтарды тапқан жақсы достар.

Ал бізде одан да көп қызықты ойын«Зимушка - қыс»

Дене тәрбиесі «Қыс – қыс».

Сәлем зимушка - қыс (садақ)

Сіз сыйлық ретінде не әкелдіңіз? (қолдар жағына)

Үлпілдек ақ қар (шоқтау, қиялдағы қарға сурет салу)

Күмістей қырау (қолды жоғары көтеру)

Шаңғылар, шаналар және конькилер (қозғалыстарды имитациялау)

Ал ағаштағы шамдар! (шамдар жасау)

Бұл қандай қызық ойын.

Иә, көңілдісің, бірақ мен жалғыз жалықтым.

Балалар, аққалаға қар адамдарымен достасайық. Үстелдердегі орындарыңызға отырыңыз.

Бірақ мүсіндер алдында саусақтарымызды созайық.

Саусақ гимнастикасы. «Қысқы серуен».

(Саусақтарды бір-бірден бүгіңіз.)

Бір екі үш төрт бес

(«Біз барамыз» үстелде сұқ және ортаңғы саусақтармен.)

Біз аулаға серуендеуге келдік.

(«Лепим» екі алақаны бар кесек.)

Олар қар әйелді мүсіндеді,

(Барлық саусақтармен жаншу қимылдары)

Құстар үгінділермен қоректенді,

(Барайық сұқ саусақоң қол сол қолдың алақанында)

Содан кейін біз төбеден төмен түстік,

(Алақандарымызды үстелге бір жағымен, содан кейін екінші жағымен қоямыз)

Сондай-ақ қарға аунады.

(Алақанды шайқау)

Барлығы үйлеріне қарда келді.

(Қиялдағы қасықпен қимыл, қолды щек астында)

Сорпа ішіп, төсекке жаттық.

Жарайсыңдар, енді аққалаларды жасайық. Қар адамы үш шардан (үлкен, кіші және ең кішкентай) тұратыны, қоңыр пластилиннен, бізден, көздерден қалпақ жасау және таяқшалардың бұтақтарынан аққалаға қолдар жасайтыны есімізде.

Балалар аққала жасайды.

Міне, бізде қар адамдары бар, оларды қардың қасындағы науаға қойыңыз. Енді сіз жалықпайсыз.

Балалар сендерге рахмет, менің де сендерге сыйлықтарым бар, қыс мезгілі естеріңде болсын, мұндай снежинкалар медальондар.

Аққала рахмет, бізбен бірге болыңыз және балалар қалай уақыт өткізетінін көріңіз балабақша.

Балалар, айтыңдаршы біз бүгін не істедік? Қыс пен қыс қызықтарын айттық. Олар тақпақ айтты, жұмбақтар тапты, ойнады, аққала мүсінін жасады.

Жарайсыңдар балалар, бірақ қыс та бітті, енді онымен қоштасайық. Қош бол Зимушка - қыс, бір жылдан кейін көріскенше.

Аптаның тақырыбы «Қыс» GCD конспектісі» Көркем шығармашылықмүсіндеу ортаңғы топ«Қар ұшқыны»

Мақсаттар: Шұжықтарды орау және олардан барельеф түрінде ойластырылған нысанды салуды үйренуді жалғастырыңыз (сурет фон жазықтығынан жоғары шығады). Өлең мазмұнын түсініп, талдау қабілеттерін арттыру. Саусақтардың, көздің және қиялдың ұсақ моторикасын дамыту. Дәлдікке тәрбиелеу.

Алдын ала жұмыс:қыс пейзажы бейнеленген суреттерді қарау, қардың қасиеттерін білу.

Үлестірмелі материал.Балалар санына сәйкес диаметрі шамамен 12-15 см көк түсті картоннан жасалған шеңберлер, ақ пластилин, стек, «Зимушка-қыс» музыкалық сүйемелдеу.

Балалар мұғаліммен бірге кілемде отырады. Топқа «қар ұшқыны» - хат ұшып келді. Балаларға хаттарды оқу.

«Сәлем жігіттер! Мен кішкентай қызбын - Ақшақар. Мен жақында пайда болдым. Бірақ мен анамның Водица ана екенін білемін. Бізде үлкен отбасы бар. Анамның ұлдары бар - Водица, менің ағаларым - Тұман, Жаңбыр, Мұз, ал біз қыздарымыз - Роза мен Ақшақарлар. Барлық балалардың мінездері әртүрлі: біз бәріміз әр түрлі жыл мезгілдерін жақсы көреміз (кейбіреулер көктем мен жаз, кейбіреулері күз, кейбіреулері қыс). Қазір далада қыс, ал біз қысты жақсы көреміз - Ақшақар және менің ағам Мұз. Бүгін ағамды көрдіңіз. Мұз саған қонаққа келді. Бірақ мен әпкелерімнен айырылдым! Біз аспаннан түсіп келе жатқанда қатты жел соғып, әпкелерімнің бәрі тарап кетті! Мен жалғыз өзім қатты қайғырып отырмын, әпкелерімді табуға көмектесіңізші! Сіздің қар ұшқыны.

Қар ұшқыны да бізге апаларының мінездемесін қалдырды, тыңдайық!

Педагог балаларға К.Балмонттың өлеңінен үзінді оқып береді:

Ашық үлпілдек

Ақ қар ұшқыны.

Қандай таза

Қандай батыл!

Тәрбиеші:

Өлеңдегі қар ұшағы қандай? (Қарлы, таза, ақ.)

Қар ұшқынын тағы қалай сипаттауға болады? (Суық, тікенді, жылтыр, т.б.)

Қар ұшқынымен біраз ойнайық, солай ма? (Келейік)

Физминутка

Біз қар бүршікпіз, біз мамықпыз,

Біз айналдыруға қарсы емеспіз.

Біз балерина снежинкаларымыз

Күндіз-түні билейміз.

Бірге шеңберге тұрайық -

Қар болып шығады.

Балалар, бірақ біз біздің Ақшақардың бақытсыздыққа ұшырағанын мүлдем ұмытып кеттік! Көмектесейік, балалар, әпкелерді тап, Ақшақар? - (Иә)

Осы кішкентай әпкелерді біздің Ақшақарға жасайық (үлгі шоу)

Орындарыңызға барыңыз.

Балалар өз жұмыстарына барады. «Зимушка-қыс» әуені ойнайды

Модельдеу:

Бірдей көлемдегі бірнеше шарларды орап, жұқа шұжықтарға айналдырамыз. Педагог балаларға дөңгелек картонға ортасында қиылысатын шұжықтардан қар түйіршіктерін жасап, оны қысқа шұжықтармен немесе басқа жолмен безендіруді көрсетеді.

Сабақтың қысқаша мазмұны:

Балалар, қараңдаршы, бізде қандай әдемі Снежинка апалары бар! Енді біздің Қар ұшқыны соншалықты қайғылы болмайды! Барлықтарыңыз тамаша адамдарсыздар!