Дайындық тобындағы сабақ «Күн жүйесінің планеталары. «Күн жүйесінің планеталары. Ашық сабақ Тақырыбы: «Күн, Жер және Күн жүйесінің басқа планеталары үшін конспект

Мақсаты: Күн жүйесіндегі планеталардың атауларымен таныстыру

Тапсырмалар:

Сөздік қорын байыту (орбита, планеталардың атаулары);

Логикалық ойлауын, қиялын дамыту;

Балалардың өмірлік тәжірибесінен тыс құбылыстарға қызығушылықты қалыптастыру.

Материал:

1. «Күн жүйесі» схемасы, жартылай жүн жіптерге салынған немесе бормен сызылған тоғыз эллипс; күн жүйесінің планеталарын және Күнді белгілейтін белгілер; шарлар мен маркерлер; пластикалық шар; сабына арқан байланған пластикалық шелек.

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші: Барлықтарыңыз мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап беруді білесіздер, жаңа және қызықты нәрселерді білуді ұнатасыздар. Бүгін мен сендерге ғарыштың кейбір құпияларын ашамын. Бірақ алдымен жұмбақты тап:

Таңертең біреу баяу

Сары шарды үрлейді.

Ал қолынан қалай шығуға болады

Ол кенеттен айнала жарыққа айналады. (Күн)

Иә, бұл Күн! Күн дегеніміз не? Бұл не? (Күн – үлкен ыстық шар. Ол жылу мен жарық таратады, адамдарға, өсімдіктерге, жануарларға өмір береді. Бірақ Күннің өзінде тіршілік жоқ, ол жерде өте ыстық). Бірақ Күн жалғыз емес, оның отбасы бар. Тек бұл ана мен әке емес, ұлдар мен қыздар емес. Бұл планеталар. Мен сендерге жұмбақ жасырып, Күннің отбасында қандай планеталар бар екенін айтайын ба?

Әр планетаның аты бар, сіз бен біз сияқты. Мұқият қараңыз, тыңдаңыз және есте сақтаңыз.

(Мұғалім өлең оқып, сызбаға Күн мен планеталардың суреттерін салады күн жүйесі.)

Әңгіменің тақырыбын ашайық:

Күнді айнала планеталар балалар сияқты билейді.

Меркурий бүкіл дөңгелек биді бастайды.

Біз Жерді Айдың қасында кездестіреміз

Ал Жерді айналып тұрған отты Марс.

Олардың артында - Юпитер, бәрінен де - Алып.

Соңғы үшеуі көрінбейді

Кішкентай және суық, бірақ біз оларды ажыратамыз:

Уран, Нептун және нәресте Плутон.

Күн отбасында неше планета бар? (Тоғыз планета). Күннің отбасы Күн жүйесі деп аталады. Күн жүйесіндегі планеталардың атауларын қайталап көрейік. (Мұғалім планета атының бірінші буынын, балалар қалған буындарды айтады).

Жылыту. Мұғалімнің белгісі бойынша «Бір, екі, үш – жүгір!». балалар музыка әуенімен қозғалады: жүгіру, секіру. Музыка тоқтаған бойда олар қатып қалады. Педагог балаларды кезекпен түртіп, оларға сұрақтар қояды: Сенің атың кім? Жер бетінде кім өмір сүреді? Ғарышқа кім ұшады? Олар ғарышқа немен ұшады? Ғарышта не бар? Күн жүйесіндегі есіңде қалған планеталарды ата? т.б. қамыт 3 рет қайталанады.

Күннің отбасында мінсіз тәртіп орнайды: ешкім итермейді, бір-біріне кедергі жасамайды және бір-бірін ренжітпейді. Әрбір планетаның Күнді айналып өтетін өз жолы бар. Планета қозғалатын жолды орбита деп атайды. Осы сөзді қайталаңыз. Ал енді күн жүйесінің сызбасына мұқият қараңыз. Күннің айналасында неше жол орбитасы бар?

(Балалардың жауаптары).

Иә, қанша планета болса, сонша - тоғыз.

Мұқият қараңыз: орбиталық жолдар бірдей ме, әлде қандай да бір айырмашылықтарды байқадыңыз ба? (Олар ұзындығы бойынша әртүрлі).

Қызық, қай планета Күнді тезірек айналады? Білу үшін конкурс өткізіңіз:

Бізде қазірдің өзінде орбиталық жолдар бар (еденге жүн жіптермен салынған немесе бормен сызылған 9 эллипсті көрсетеді). 2 спортшыны таңдайық, жұлдызшалармен екі жолақтағы басталу және мәре орындарын белгілейік. (Ортаңғы жолақтарды таңдайды. Белгі бойынша: «Бастауға! Назар аударыңыз! Наурыз!» Балалар өз жолақтарымен жүреді. Кім бірінші келгенін табыңыз.)

Тағы 2 баланы таңдап, бірінші және тоғызыншы жолға салайық. («Бастауға! Назар аударыңыз! Наурыз!» белгісі бойынша Спортшылар өз жолақтарымен жүреді.) Айтыңызшы, төрт баланың қайсысы бірінші, кім соңғы келді және неге?

(Балалардың жауаптары) (Ең қысқа жолмен қозғалған бала мәреге тезірек келді, ең ұзын, тоғызыншы, жол бойымен қозғалған бала соңғы келді).

Біздің планеталарда да солай: орбитасы ең қысқа планета - Меркурий Күнді ең жылдам айналады, ал ең ұзын орбитасы бар планета - Плутон ең ұзақ қозғалады. Күн жүйесін жасайық: жолдарды - планетаның орбиталарын қойыңыз.

(Педагог балалармен бірге планеталарды атайды, олардың әрқайсысы қай жолда тұру керектігін көрсетеді. Балалар планеталарды білдіретін белгілерді тағып, өз жолдарына тұрады. Ортада Күнді білдіретін белгі бар бала тұрады. ).

Планеталар өз орбиталарында және бір бағытта қатаң қозғалатынын еске саламын. Дайын ба? Планеталар, жүр! («Ғарыш» музыкасының дыбыстық жазбасына балалар мұғалімнің берген бағыты бойынша шеңбер бойымен қозғалады).

Жарайсың! Ғаламшарлардың атын еске түсірейік. Мен оларды шақырамын, сен маған бір-бірлеп келіп, сапқа тұр. (Планеталарды атайды. Балалар тапсырманы орындайды, сосын төсбелгілерді шешеді.)

Мен сізге тағы бір құпияны айтқым келеді. Сіз бір нәрсені жоғары лақтырсаңыз, Жер оны тартып жатқандықтан құлайтынын білесіз. Бірақ Күн планеталарды да тартады екен. Бұл құбылыс күн тартылысы деп аталады. Неліктен планеталар күнге түспейді? Мен саған бір қулық көрсетемін. (Сіз баланы тәжірибеге қатыстыра аласыз)

Тәжірибе: Мұғалім шелекке пластик шарды салады. Шелекті төңкереді - доп түседі. Шелекті арқанға айналдырады, бірте-бірте басынан жоғары көтереді - доп шелектен түспейді. Балаларды қорытындыға жетелейді: заттар шеңбер бойымен өте жылдам қозғалса, олар құламайды. Ғаламшарларда да солай болады: олар Күнді тез айналып тұрғанда, олар құламайды.

Планеталарды ойлап тауып, оларды тұрғындармен толтырайық. (Балалар маркерлері бар шарларға адамдардың, жануарлардың, фантастикалық жаратылыстардың, өсімдіктердің, ғимараттардың, көліктердің және т.б. фигураларды салады).

Сендер бүгін жақсы жұмыс жасадыңдар - Күн жүйесінің планеталарымен таныстыңдар. Ғаламшарлардың бірінің тұрғындары сізге сыйлық жіберді.

Жоғары сыныптағы сабақтардың қысқаша мазмұны мектепалды даярлық тобы«Ғарышқа саяхат»

Бағдарлама мазмұны:Балаларды планеталардың атауларымен таныстыру: Жер, Меркурий, Марс, Венера, Юпитер, Уран, Нептун, Плутон;
Балалардың Ғалам, Күн жүйесі және оның планеталары туралы түсініктерін жүйелеу;
Балалардың ғарыш туралы түсініктері мен білімдерін байыту және кеңейту.
Балалардың танымдық және интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, шығармашылық әлеуетжәне осы тақырып бойынша қоршаған шындыққа субъективті-бағалаушы қатынасты қалыптастыру;
Зейінді, ізденімпаз болуға үйрету.
Балаларды Отанға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеуді жалғастыру;
Ғарышты игеруге қатысқан туған елге деген мақтаныш сезімін ояту;
Біздің планетамыздағы нәрселерге мұқият көзқарасты тәрбиелеу.
Материал:планеталардың суреттері, «Күн жүйесі» плакаттары, ленталар мен 1-ден 9-ға дейінгі сандары бар шеңбер, астроном костюмі, дидактикалық ойындар(зымыранның сызба-кестесі, скафандр суретінің бөліктері, музыкалық сүйемелдеу).
Алдын ала жұмыс:«Ғарыш» балалар энциклопедиясынан танымдық әңгімелерді оқу, «Жер – біз өмір сүретін планета» тақырыбына әңгімелесу, кешкі және таңертең аспанды бақылау, ғарыш туралы көркем және көркем әдебиеттерді оқу; сурет салу, қолдану, өлең жаттау.

Сабақтың барысы

Балалар күн жүйесі иллюстрациясының алдында жарты шеңбер бойымен тұрған орындықтарда отырады.
Тәрбиеші:Балалар көшеде аяғыңның астына қарасаңдар не көреміз?
Балалар:Біз жерді, асфальтты, шөпті көреміз.
Тәрбиеші:Ал жоғары қарасақ, не көреміз?
Балалар:Аспанды, бұлтты, күнді, ал түнде жұлдыздарды, айды көреміз.
Тәрбиеші:Біз өмір сүріп жатқан планета қалай аталады?
Балалар:Біз өмір сүретін планета Жер деп аталады.
Тәрбиеші:Жер қандай?
Балалар:Жер шар тәрізді
Тәрбиеші:Дұрыс. Жер мен аспан - бұл теңіздер мен мұхиттар, өзендер, көлдер және құрғақ жері бар біздің планетамыз. Сыртта кеңістік.
Өлең оқу.
Ғарыштық зымырандағы ұшқыш
Аспанға жоғарыдан қарады
Басқа ешкім, әлемде ешкім жоқ
Мен мұндай сұлулықты ешқашан көрген емеспін!
Әй, айнала қандай әдемі!
Біз биіктіктен қорықпаймыз!
Ал біз, достар, айтамыз
Бұдан артық әдемі жер жоқ
Тәрбиеші:Ежелгі заманнан бері жұмбақ әлемпланеталар мен жұлдыздар адамдардың назарын аударды, оларды өзінің тылсымымен, сұлулығымен баурап алды. Ертеде адамдар Жерді енді ғана біле бастағанда, оны үлкен тасбақаның қабығында тұрған үш алып пілге тірелген төңкерілген ыдыс ретінде елестеткен.
Содан бері бірнеше мың жыл өтті. Осы уақыт ішінде біздің планетамызда жақсы және мейірімді адамдардың көптеген ұрпақтары өзгерді. ақылды адамдар. Олар кемелер жасап, дүние жүзіне саяхат жасай отырып, біздің Жер планетасы ғарыш кеңістігінде үлкен жылдамдықпен қозғалады, Күнді жылына бір рет айналдырады деген білімді растады. Ақ бұлтпен көмкерілген көк шар. (Иллюстрациялық дисплей).
Ғарыштан Жер осылай көрінеді. Біздің планетамызды сыртынан көрген ғарышкерлер оның керемет әдемі екенін айтады.
Тәрбиеші:Сіз ғарышқа ұшуды армандайсыз ба?
Балалардың жауаптары.
Тәрбиеші:
Егер сіз шынымен қаласаңыз
ғарышқа ұшуға болады
Ең батыл біздің болады
Көңілді достық экипаж.
(Есік қағылады. Музыка әуенімен астроном кіреді, қолында тапсырмалар салынған конверт.)
Астроном:Қайырлы күн, балалар! Мен астрономмын. Бірде балабақшаның үстінен ұшып бара жатып, күнге қарап тұрған бір топ балаларды көрдім, содан кейін кешке және таңертең жұлдыздар мен айды қалай тамашалағаныңызды байқадым. Сіз өте ізденімпазсыз, мен ақылды және ізденімпаз балаларды жақсы көремін. Айтыңдаршы, балалар, менің ғарыш патшалығым арқылы саяхаттағыларың келе ме?
Сондықтан мен сізді әдеттен тыс ғарыштық саяхатқа шақырғым келеді. Сізді қызықты оқиғалар, түрлі сынақтар күтіп тұр. Сіз келісесіз бе? Сіз қиындықтардан қорқасыз ба?
Аспандағы алыстағы жұлдыздар жанады,
Ақылды жігіттерді қонаққа шақырады.
Жолда жиналуымыз көп болмайды -
Міне, біз ұшуға дайынбыз.
Ойнайық. Алдымен ғарышқа ұшуға не дайын болу керектігін еске түсірейік.
Балалар:Біз ұшатын болғандықтан, салу керек. (Жұлдызды кеме.)
Тәрбиеші:Дұрыс. Ал біз құрбымыз жақсылық жасаған жоба бойынша саламыз.
Астроном бірінші тапсырма салынған конвертті ұсынады.
Балалар құрастырады геометриялық фигураларжұлдызды кеме.

Дене шынықтыру минуты
Зымыранды басқару үшін
Сіз күшті және епті болуыңыз керек.
Әлсіздер ғарышқа шығарылмайды,
Өйткені, ұшу оңай жұмыс емес!
Біз жаттығу жасаймыз
Біз күш аламыз.
Солға, оңға, бұрылыңыз
Өзіңізге бұрылыңыз. (3-4 б.)
Скват, (4-5 б.)
Секіру (7-8 б.)
Ал орындарыңызға отырыңыздар

«Суреттерді қию» дидактикалық ойыны
Астроном:Ғарышқа ұшу үшін арнайы костюмдер – скафандр қажет. Мен оларды жинауды ұсынамын.
Балалар бөлшектерден скафандр жинайды.
Тәрбиеші:Ал енді балалар сендермен, біз жұлдызды кемемен ұшып барамыз.
Ойдан шығарылған скафандр киіңіз. (Балалар саусақтарымен басына, иығына, қолына, денесіне, аяқтарына соғады.)
Кеменің ішкі бөлігіне өтіңіз, ғарыш креслосын таңдаңыз.
Белдіктерді тағып, қауіпсіздік белдіктерін тағу керек.
Жұлдызды кеме, жұлдызды кеме ұшады.
Бес, төрт, үш, екі бір (зымыран шуы, ұшып кету)
Ұшыру кезінде біз атмосфераның тығыз қабаттарынан өткенше аздап шайқаймыз. (Балалар шайқауға еліктейді)
Бұл көп уақыт емес, жақында біздің кеме тыныш ұшу режиміне көшеді (діріл тоқтайды, «Терезедегі жер» әні естіледі).
Балалар, біз тыныш режимге көштік. Ұшу кезінде сіз біздің кеменің айналасында қозғала аласыз.
«Белдіктерді ағыту» пәрменін тыңдау.
Терезеде не көріп тұрсың ба?
Балалар:Біз Күнді, планеталарды, жұлдыздарды, кометаларды көреміз.
Тәрбиеші:Біз күн жүйесінде, планеталардың үлкен «отбасысында» өмір сүреміз. Олардың барлығы мөлшері мен мөлшері бойынша әртүрлі табиғи жағдайлар, және оның құрылымында. Күнді әртүрлі тәсілдермен ұшады. Кейбіреулер оған жақынырақ, басқалары алысырақ. Планеталарды аспанда көруге болады, өйткені олар Күнмен жарықтандырылады. Күн сәулесі планеталардан шағылысады, сондықтан планеталарды Жерден көруге болады. Олар әсіресе түнде жарық жұлдыздар сияқты жарқыраған кезде көрінеді. Жер – Күннен кейінгі үшінші планета. (Одан әрі балалар басқа планеталардың атауларымен танысады: Меркурий, Марс, Венера, Юпитер, Сатурн. Көрнекіліктер көрсету).

«Планеталарды дұрыс орналастыр» дидактикалық ойыны.
Әр планетаның өз жолы бар.
Оған сеніңіз, орбитаны өшіру мүмкін емес.
Біздің планеталар күнді айналады.
Олардың барлығы Күннен әртүрлі тәсілдермен жылытылады.
Бала «Күн» таңдалады, оған әртүрлі ұзындықтағы сәуле-ленталар тігілген белдік киіледі. Олардың тоғызы бар. Тоғыз баланың басында планеталар бейнеленген қалпақ бар, олар мөлшері мен түсі бойынша ерекшеленеді. Сатурнның қалпақшасының сақиналары бар. Әр таспаның соңында 1-ден 8-ге дейінгі сандар бар.
Меркурий бала:
Өте кішкентай планета
Біріншісін күн жылытады,
Және оған бір жыл
Сексен сегіз күн.
- Біздің ең ыстық планетамыз қандай? Ол қай жерде орналасқан? (Меркурий, өйткені ол күнге ең жақын.)
Бала-Меркурий №1 таспаны алады.
Жер – бала:
Сұлулықтағы планетада:
Мұхиттар мен ормандар
Атмосферада оттегі бар
Олар адамдар мен жануарлардың тынысын алады.
- Біздің Жер планетасы қандай орбитада айналады?
Біздің планетамыз күннен қай жерде? (3-орында)
Бала-Жер №3 таспаны алады.
Венера - бала:
Тек Күн мен Ай
Аспан одан да жарық.
Иә, және одан да ыстық планета
Күн жүйесінде емес.
- Балалар, Венераны бір кездері «Жердің әпкесі» деп атаған. Венера бетінде температура шамамен бес жүз градус.
Венера баласы №2 таспаны алады.
Марс бала:
Олар қызыл планетаның үстінде айналады
Каменюки қорқыныш пен қорқыныш.
Дүниеде таулар жоқ
Бұл планетадан жоғары.
- Марс қай жерді алады?
Марс баласы №4 таспаны алады.
Юпитер - бала:
ауыр салмақтағы алып
Көктен найзағай мешіті
Мысық сияқты жолақ
Оның салмағын жоғалтқаны өкінішті
Ең үлкен планета қалай аталады? Ол қандай орбитада? (Юпитер орбитасы №5)
Юпитер баласы №5 лентаны алады
Сатурн - бала:
Керемет газ гиганты
Юпитер мен Дандидің ағасы
Айналада ұшқанды ұнатады
Мұз және шаң сақиналары.
Сатурн баласы №6 орбитаны алып жатыр.
Уран - бала:
Және қандай планета
Жасыл түс?
Бала Уран №7 орбитаны алып жатыр.
Нептун - бала:
Көк-көк планетада
Жел өте қатты соғады.
Жаз мүлдем жоқ -
Мұндағы қыс өте ұзақ.
Нептун сәбиі №8 орбитада.
Барлық балалар орындарына жайғасып, «Күнді» айнала бастады.
Планеталардың домалақ биі айналады.
Әрқайсысының өз өлшемі мен түсі бар.
Әрбір жол анықталған үшін,
Бірақ тек Жерде ғана әлемді тіршілік мекендейді.
Ғарышкерлердің жерге қайтатын уақыты келді. Шеңберге тұру, қол ұстасу. Көзіңізді жұмып, туған жерге деген сүйіспеншілік энергиясын қосыңыз және бұл энергияны достарыңызға беріңіз. Ішіңізде не болып жатқанын бақылаңыз. (ғарыштық музыка ойнайды)
Үйге ұшайық! Көзіңді аш. Міне, біз үйдеміз. скафандрымызды шешіп алайық. (Балалар қолдарын денелеріне соғады: сол, жоғары, оң, төменгі).
Жақсы!

Сабақты қорытындылау.
Ал ғарыш сабағымыздың соңында Астрономымызға алғысымызды білдіріп, ғарышқа сәтті ұшулар мен жаңа ғарыштық ашулар тілейміз! (Балалар астрономмен қоштасады)

Жер планетасы отты жұлдыз – Күнді айналатынын қазірдің өзінде білесіз. Бірақ Жерден басқа оның айналасында тағы сегіз планета айналады. Олар бірге күн жүйесін құрайды.

♦ Күн жүйесіндегі планеталардың атауларын білесіз бе?

Планеталар мен Күн бір-біріне жақын отбасына ұқсайды.

Бұл әулеттің басшысы – Күн! Планеталар арасында үлкен және кіші болып бөлінеді. Олардың кейбіреулері Күнге жақын, басқалары одан алыс. Планеталардың әрқайсысы өз орбитасында айналады. Планеталардың ешқайсысы басқасымен соқтығыспайды немесе күн жүйесінен шықпайды.

♦ Планеталардың жұлдыздардан айырмашылығын еске түсіріңіз.

Жұлдыздар тек ыстық газдардан тұрады, ал планеталарда сұйықтар да, қатты бөлшектер де болуы мүмкін... Сонымен қатар, планеталардың өзі жарқырамайды, олар жұлдызмен жарықтандырылады.

Күнді айналатын әрбір планета туралы айтайық.

Күнге ең жақын планета - Меркурий. Көлемі жағынан Жерден кішірек, беті қатты, тасты. Меркурий көптеген жағынан Жердің айына ұқсас. Меркурийде оны метеориттердің соғуынан және күйдіретін күн сәулелерінен қорғайтын атмосферасы жоқ.

♦ Меркурий суық па, ыстық па?

Бұл планета өте ыстық! Өйткені, Меркурий ыстық Күнге ең жақын орналасқан.

Артынан түсіп қалудан қорқатындай, Күннің соңынан асығады. Жер жылы ішінде бұл планета Күнді төрт рет айналып өтеді.

Ежелгі гректер «бір жерге асығу керек адамдар Меркурийден үйренсін» (П.В. Клушанцев) деген.

Ежелгі уақытта Меркурий саяхатшылар мен саудагерлердің қамқоршысы болып саналды.

Меркурий

Меркурий - Күнге ең жақын планета

Ыстық сәулелермен су басқан,

Ол көптеген сәулелерді алады

Басқалардың бұл планетасы ыстық!

Меркурий орбитада өте жылдам жүреді

Асыққандай: «Мені қуып жет!»

Күннен екінші планета - Венера. Біздер, жерлестер, ол аспанда көрініп тұрады, алыстағы, бірақ жарқыраған фонарь сияқты.

Венераны кейде Таң жұлдызы, сосын кешкі жұлдыз деп те атайды, өйткені жылдың әр мезгілінде ол аспанда не таң атқанда, не ымырттың басында, жұлдыздар әлі көрінбеген кезде пайда болады.

Венера аспанның қара көк барқытында жарқыраған кристалл кристалындай жарқырайды және ол таңғажайып әдемі көрінеді! Сондықтан олар оны сұлулық құдайы - Венераның құрметіне атады.

Ежелгі уақытта адамдар осы планетаға арналған көптеген аңыздар құрастырған. Солардың бірінде жас патшайым Венера қардай аппақ, алтын жалды аттар үштігі сүйретілген күймеде аспанға қалай жүгіретіні айтылады.

Күміс арбада

Ханшайым аспанда ұшады.

Оның келбеті жас және нәзік.

Оның жылқылары ақ

Және қанатты және әдемі

Алтын көз, алтын жал...

Венераның беті жартасты. Бұл планетаның атмосферасы бар, бірақ ол одан тұрады Көмір қышқыл газыадам да, жануар да дем ала алмайтын.

Венера қалың бұлттармен қоршалған. Оның үстінде су іс жүзінде жоқ.

Венера

Сұлулық құдайының құрметіне

Аты Венера, сен!

Қараңғы аспанда жарқырайсың

Сіз бізге сұлулық сыйлайсыз.

Біздің Жер – Күннен үшінші планета. Өсімдіктердің, жануарлардың, адамдардың тіршілігіне қолайлы жағдай жасалған.

♦ Жер шарында тіршіліктің пайда болуы мен сақталуына қажетті жағдайларды еске түсіріп, әңгімелеу.

Жер – орташа өлшемді планета. Бұл өте маңызды, өйткені егер планета өте кішкентай болса, онда атмосфераны ұстап тұру үшін оған тартылыс күші жетпейді. Жер өте алыс емес, бірақ Күнге онша жақын емес.

♦ Мұның неліктен маңызды екенін түсіндіріңіз.

Планета Күннен алыс орналасқанда, күн жылуы мен жарықты аз алады. Мұндай планетада суық және қараңғы. Ал егер планета біздің жарықтандырғышымызға тым жақын болса, оны ыстық сәулелерімен өртеп жібереді.

Меркурий мен Венераның жолы Күнге жақын, ал бұл планеталар тым ыстық! Керісінше, Юпитер мен Сатурн сияқты алыс планеталарда мәңгілік суық билік етеді.

Жерде тіршілік үшін қолайлы температура бар.

♦ Жерді неліктен «көгілдір планета» деп атайтыны есіңізде ме?

Жерді көкшіл тұманға орап жатқан атмосфераның тыныс алатын ауасы бар және планетаны қызып кетуден, салқындаудан және метеориттердің әсерінен қорғайды.

Сонымен қатар, планетамыздың бетінің едәуір бөлігін су объектілері алып жатыр. Су барлық тірі ағзалар үшін қажет.

Жер – тіршілік планетасы

Күннен үшінші планета

Біздің Жер жұлдыздан кіші.

Бірақ оған жылу мен жарық жетіспейді,

Таза ауа мен су.

Жердегі тіршілік ғажайып емес пе?

Көбелектер, құстар, гүлдегі қате ...

Сіз Жерде өмірді барлық жерде таба аласыз -

Ең алыс, ең шалғай бұрышта!

Жердің ай серігі бар.

Марс - Күн жүйесіндегі төртінші планета. Ол Жердің жартысына тең. Марста бір жыл Жер жылынан екі есе ұзаққа созылады. Бұл планетаның атмосферасы бар, бірақ ол негізінен су буының шағын қоспалары бар көмірқышқыл газынан тұрады.

Түнгі аспанға мұқият қарасаңыз, Марстың басқа планеталардан қызғылт жарқылымен ерекшеленетінін байқайсыз.

Сондықтан оны жиі «Қызыл планета» деп атайды.

Ғалымдар Марстың қатты беті сарғыш-қызыл топырақпен жабылғанын анықтады.

Марс соғыс құдайының атымен аталған. Бәлкім, бұл қызыл планетаға қарап, адамдар соғыстар мен олармен байланысты өрттер мен апаттарды еріксіз еске түсіретіндіктен шығар.

Командирлер Марсты өздерінің қамқоршысы деп санады және оның шайқастарда көмегіне үміттенді.

Марс

Марс - жұмбақ планета.

Ол айдан сәл үлкен,

Қанның қызыл түсі болғандықтан

Планета соғыс құдайының атымен аталды.

Күннен бесінші планета - Юпитер. Бұл үлкен сұйық сутегі шары Жерден 11 есе үлкен.

Юпитер - Күн жүйесіндегі ең үлкен планета!

Юпитер

Юпитер барлық планеталардың ең үлкені

Бірақ планетада жер жоқ.

сұйық сутегі барлық жерде

Жыл бойына қатты суық!

♦ Неліктен Юпитер суық деп ойлайсың?

Юпитер Күннен аздап жылу алады, сондықтан онда мәңгілік қыс билік етеді.

Юпитердің оны айналатын төрт серігі бар.

Күннен алтыншы планета - Сатурн. Ол Күннен алыс орналасқан, сондықтан оның бетінің температурасы төмен. Сатурн газдардан тұрады. Сатурнды телескоп арқылы бақылайтын астрономдар оның сұлулығын атап өтеді. Бұл планета ашық сары-қызғылт сары түске боялған, ол мұз блоктары мен тастардан тұратын таңғажайып сақиналармен қоршалған.

Сатурн

Сатурн - әдемі планета

сары-қызғылт сары,

Және тастар мен мұз сақиналары

Ол әрқашан қоршалған.

Уран Сатурннан кейін орналасқан. Бұл – бүйірінде жатып айналатын жалғыз планета. Мұндай диван картоп! Сондықтан оның бір жағы, сосын екінші жағы Күнге бұрылады. Әрбір жарты шарды Күн тура 40 жыл жарықтандырады, содан кейін түн 40 жыл бойы билік етеді.

Уран атмосферасы суық тұман.

Уран

Уран - диван, және ол тұруға тым жалқау,

Планета көтеріле алмайды

Онда бір күнде қырық жыл өтеді

Ал қырқыншы түн.

Нептун - Күннен сегізінші планета. Ол қошқыл көк болып көрінеді, себебі ол метан газымен қоршалған. Телескоптар арқылы астрономдар Нептунның үстінде түкті ақ бұлттарды байқайды.

Нептун

Нептун планетасы Жерден алыс,

Оны телескоп арқылы көру оңай емес

Күннен сегізінші планета

Үстінде мұзды қыс мәңгі билейді.

Нептун шынымен де бізден соншалықты алыс болғандықтан, алдымен математиктер оның орнын болжаған, содан кейін ғана астрономдар оны ашты.

Плутон - Күннен ең алыс орналасқан планета. Ғалымдар оның бар екендігі туралы болжам жасады, бірақ бұл планетаны 1930 жылы ғана ашты. Плутон - Айдан кіші ергежейлі планета. Ол күнмен нашар жарықтандырылған, сондықтан оны зерттеу өте қиын.

Плутонның серігі бар, Харон. Ол тастар мен мұздан тұрады.

Плутон - Күн жүйесіндегі ең суық планета.

♦ Неліктен деп ойлайсыз?

Плутон

Алыстағы Плутон ғарышта жүгіреді,

Күн сәулесімен әрең жарықтанады.

Ол жалғыздықтан жалықпауы үшін,

Онымен бірге спутник Харон деген атпен ұшады.

Құрметті балалар, енді сендер Күн жүйесінде қандай планеталар бар екенін білдіңдер. Дегенмен, бұл планеталарда ортақ нәрсе бар.

♦ Ойланып, айтыңызшы, Күн жүйесінің барлық планеталары қалай ұқсас?

Дұрыс! Барлық планеталар шар тәріздес және барлығы күнді айналады.

Біріктіруге арналған сұрақтар

♦ Күн жүйесінде неше планета бар?

♦ Күнге ең жақын планета қалай аталады?

♦ Қай планета Күннен ең алыс орналасқан?

♦ Ең кішкентай планета дегеніміз не?

♦ Ең үлкен планета қандай?

♦ Қай планета таңғы жұлдыз немесе кешкі жұлдыз деп аталады?

♦ Қандай планета қызыл деп аталады?

♦ Қандай планета сақиналармен қоршалған?

♦ Қандай планета бүйірінен жатқанда айналады?

♦ Жердің ең жақын «көршілері» қандай планеталар?

♦ Жер бетінде тіршіліктің пайда болуы мен дамуы үшін қандай жағдайлар бар екенін айтыңыз.

сыныптан тыс іс-шара

Тақырыбы: « Күн жүйесінің планеталары.

Бағыты: олардың ой-өрісін кеңейту.

Қатысушылар: 2-сынып балалары

Бағдарлама тапсырмалары:

Балалардың Күн жүйесіндегі планеталар туралы түсініктерін қалыптастыру.

Ғарыш туралы білімге қызығушылықтарын арттыру.

Көрнекі зейінді дамыту.

Жабдық: ғарыш кемесінің иллюстрациясы, планеталардың иллюстрациялары, күн жүйесінің макетін дайындау, күн жүйесінің планеталары бейнеленген суреттер, планеталардың аттары жазылған карточкалар, күн жүйесінің сызбасы, пластилин, тақталар, стек, клеенка. .

Күтілетін нәтиже:оқушылар күн жүйесінің планеталарын атайды; пластилиннен күн жүйесінің макетін жасау.

Курстың барысы.

Ұйымдастыру уақыты.

- Балалар, мен сендерді және мейірімді жүздеріңді, нұрлы көздеріңді көргеніме өте қуаныштымын! Бір-бірімізге жақсы көңіл-күйіміздің бір бөлігін сыйлайық! Жігіттер бір-біріңе қарап күліңдер!

Эмоциялық көңіл-күй

Балалар, сендер ғарышқа ұшып, жаңа нәрселерді зерттегілерің келе ме? Ал ғарышқа қалай жетуге болатынын кім біледі? (балалардың жауаптары). тура ғарыш кемесі, өйткені ғарышқа ұшақтар да, тікұшақтар да ұшпайды, ұшу үшін олар ауаға сүйену керек, ал ғарышта ауа жоқ. Кәне, ғарыш кемесіне мініп, ұшайық...

Мотивация

Сіздердің барлығыңыз мұқият тыңдауды және сұрақтарға жауап беруді білесіз, жаңа және қызықты нәрселерді білуді ұнатасыз. Бүгін мен сендерге ғарыштың кейбір құпияларын ашамын. Бірақ алдымен болжаңызжұмбақ:

Ол жер бетіне жарық түсіреді

Және бәрімізге жылулық сыйлайды.(балалардың жауаптары: «Күн»)

Ал сіз бұл күн екенін қандай белгілер арқылы анықтадыңыз?

Білімді жаңарту

Күн дегеніміз не? (балалардың жауаптары)

Дұрыс, балалар, күн – үлкен ыстық шар. Ол жылу мен жарық шығарады, адамдарға, өсімдіктерге, жануарларға өмір береді.

Күнде өмір бар ма? (балалардың жауаптары)

Дұрыс. Күнде тіршілік жоқ, ол жақта өте ыстық. Күн - бізге ең жақын жұлдыз, ал ғарышта одан да жарық жұлдыздар бар.

Ал біздің планетамыздың аты кімнің есінде? (балалардың жауаптары).

Күн өз сәулелерімен планетамызды жылытпаса не болар еді? (балалардың жауаптары).

Дұрыс, балалар, біздің Жер планетасы мұзды шөлге айналып, онда мәңгілік түн орнар еді. Өсімдіктер және барлық тірі заттар өледі, өйткені бізге өмір үшін қажет күн жарығыжәне жылы. Сонымен Жерде Күннің арқасында өсімдіктер, жануарлар, адамдар бар екен.

Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама

Балалар, Күн жалғыз емес, оның отбасы бар. Балалар, күннің отбасы туралы білгілерің келе ме? (балалардың жауаптары)

Күннің отбасы - әке мен ана емес, ұлдар мен қыздар емес. Бұл планеталар. Ал бүгін мен сендерге Күндік отбасының құпиясын ашамын. Басқаша » күн отбасы«күн жүйесі» деп аталады. Бүгін мен сендерге Күн жүйесіндегі планеталар туралы айтып, Күн жүйесінде билік ететін тәртіппен таныстырамын. Бүгін біз бірге күн жүйесінің моделін жасаймыз.

Жаңа материалды түсіндіру

Әр планетаның аты бар, сіз бен біз сияқты. Мұқият қараңыз, тыңдаңыз және есте сақтаңыз.

(Мұғалім өлеңді оқып, Күн жүйесінің сызбасына планеталардың суреттерін салады.)

Әңгіменің тақырыбын ашайық:

Күнді айнала планеталар балалар сияқты билейді.

Меркурий Күнге ең жақын планета.

Ыстық сәулелермен су басқан,

Ол көптеген сәулелерді қабылдайтыны сонша, басқалардың бұл планетасы ыстық!

(Күн жүйесінің сызбасына Меркурий бейнеленген сурет, аты жазылған карточка қойылады).

Күннен шыққан бірінші планетаның аты кімнің есінде? (Балалардың жауаптары «Меркурий». Хормен айтылуы.)

Ал одан кейін күміс күймеде

Ханшайым аспанда ұшады.

Оның келбеті жас. Жұмсақ,

Оның жылқылары ақ

Және қанатты және әдемі

Алтын көзді, алтын жалды ... Бұл Венера)

(Күн жүйесінің сызбасында Венера бейнеленген сурет, аты жазылған карточка көрсетілген).

Күннен шыққан екінші планета қалай аталады? (балалардың жауаптары. «Венера» хормен айтылуы)

Біздің үшінші планетамыз

Оның басым бөлігі су

Оның аты кім екенін айта аласыз ба...Жер.

(Күн жүйесінің сызбасына Жерді бейнелейтін сурет, аты жазылған карточка қойылады).

Күннен шыққан үшінші планета қалай аталады? (балалардың жауаптары)

Марс жұмбақ планета.

Ол айдан сәл үлкен,

Қанның қызыл түсі болғандықтан

Планета соғыс құдайы Марстың құрметіне аталған.

(Күн жүйесінің сызбасына Марс бейнеленген сурет, аты жазылған карточка қойылады).

Күннен төртінші планета қалай аталады? (балалардың жауаптары)

Юпитер - планеталардың көпшілігі

Бірақ планетада жер жоқ.

сұйық сутегі барлық жерде

Ал жыл бойы қақаған аяз.

Күннен шыққан бесінші планета қалай аталады? (балалардың жауаптары)

Сатурн - әдемі планета

сары-қызғылт сары,

Және тастар мен мұз сақиналары

Ол әрқашан қоршалған.

(Юпитер бейнеленген сурет, Күн жүйесінің сызбасына аты жазылған карточка қойылады).

Күннен шыққан алтыншы планета қалай аталады? (балалардың жауаптары)

Уран - диван картоп. Ал ол тұруға тым жалқау

Планета көтеріле алмайды

Онда бір күнде қырық жыл өтеді

Ал қырқыншы түн.

(Күн жүйесінің сызбасына Уран бейнеленген сурет, аты жазылған карточка қойылады).

Күннен жетінші планета қалай аталады? (балалардың жауаптары)

Нептун планетасы жерден алыс

Оны телескоп арқылы көру оңай емес

Күннен сегізінші планета

Үстінде мұзды қыс мәңгі билейді.

(Күн жүйесінің сызбасына Нептун бейнеленген сурет, аты жазылған карточка қойылады).

Күннен сегізінші планета қалай аталады? (балалардың жауаптары)

Алыс кеңістікте жүгіруПлутон,

Күн аз ғана жарықтандырылған.

(Күн жүйесінің сызбасына Плутон бейнеленген сурет, аты жазылған карточка қойылады).

Күннен тоғызыншы планета қалай аталады? (балалардың жауаптары)

Күн отбасында неше планета бар? (Тоғыз планета).

Күн тұқымдастары қалай аталады? (Күн отбасы Күн жүйесі деп аталады).

Күн жүйесіндегі планеталардың атауларын бірге қайталайық. (Хормен айтылуы).

Күннің отбасында идеалды тәртіп орнайды: ешкім итермейді, бір-біріне кедергі жасамайды және бір-бірін ренжітпейді. Әрбір планетаның Күнді айналып өтетін өз жолы бар. Планета қозғалатын жолды орбита деп атайды.(Орбита сөзінің хормен айтылуы)

Сонымен, планета қозғалатын жол қалай аталады? Ал енді күн жүйесінің сызбасына мұқият қараңыз. Күнді неше орбитада айналып өтетінін есептеңіз?

(Балалардың жауаптары).

Иә, қанша планета болса, сонша - тоғыз.

Көрнекі зейінді дамытуға арналған ойын.

«Айырмашылықтарды тап».

Мұқият қараңыз: орбиталық жолдар бірдей ме, әлде қандай да бір айырмашылықтарды байқадыңыз ба? (Олар ұзындығы бойынша әртүрлі).

Қай планетаның орбитасы ең кіші?

Қай планетаның орбитасы ең үлкен?

Күннен Жердің орбитасы қандай?

Плутон планетасы үшін Күннің орбитасы қандай?

Физминутка:

Мұғалімнің «Бір, екі, үш – жүгір!» белгісі бойынша балалар музыка әуенімен қозғалады: жүгіреді, секіреді. Музыка тоқтаған бойда олар қатып қалады. Педагог балаларды кезекпен түртіп, оларға сұрақтар қояды:

Олар ғарышқа немен ұшады?

Күн жүйесіндегі есіңде қалған планеталарды ата?

Күннен Жер планетасының саны қанша?

Ең алыстағы планета қандай?

Күн тұқымдастары қалай аталады?(ойынды 3-4 рет қайталау)

Практикалық бөлім.

Балалар, картон мен пластилиннен Күн жүйесінің моделін жасап көрейік. Әрқайсың бір планета жасайсыңдар, бірақ алдымен кім қай планетаны мүсіндейтінін таратайық.(балалар кім қай планетаны мүсіндейтінін өз бетінше таңдайды).

Балалар, өздерің таңдаған планетаны мұқият қарастырыңдар, оның түсі қандай? Бір түсті ме әлде бірнеше түсі бар ма?

Алдарыңызда пластилин тұр, таңдаған планетаңызға сәйкес түстерді алыңыз. Біз оны алып, жұмысқа кірісеміз.

Балалар, алдымен біз әр түсті пластилинді шарға айналдырамыз, ал сіздің планеталарыңыз түрлі-түсті, содан кейін бірнеше түсті пластилин шарларын қосу керек. (Көрсету).

Орындалу уақытында практикалық жұмысәлсіз топтың балаларына бағыт-бағдар беру.

Планеталар дайын, енді оларды күнге бекіту керек, бірақ ең бастысы оларды дұрыс ретпен бөлу керек.

(Балалар күн жүйесінің макеті ілінген тақтаға кезек-кезек шығып, өздері жапсырады. Оны атау).

Балалар, әрқайсысың өздерің мүсіндеген планеталарыңды айтып беріңдер:

Оқушылар жоспар бойынша әңгіме құрастырады:

Планета қалай аталады?

Ол қандай түсті немесе қандай түстерден тұрады?

Көлемі қандай үлкен немесе кіші?

Күннен қай жолда – орбитада орналасқан?

Қорытынды.

Балалар, сендерге біздің сабағымыз ұнады ма?

Сізге сабақта не ұнады?

Маған да қатты ұнады, әсіресе бүгін қалай белсенді жұмыс жасадыңыз, сұрақтарға жауап бердіңіз, күн жүйесінің үлгісін мұқият жасадыңыз.

Бүгін барлығы керемет!


Күн жүйесі – жарық жұлдыз – Күннің айналасында белгілі бір орбиталарда айналатын планеталар тобы. Бұл шам күн жүйесіндегі жылу мен жарықтың негізгі көзі болып табылады.

Біздің планеталар жүйесі бір немесе бірнеше жұлдыздардың жарылуы нәтижесінде пайда болды деп саналады және бұл шамамен 4,5 миллиард жыл бұрын болды. Алғашында Күн жүйесі газ және шаң бөлшектерінің жиынтығы болды, бірақ уақыт өте келе және өз массасының әсерінен Күн және басқа планеталар пайда болды.

Күн жүйесінің планеталары

Күн жүйесінің орталығында Күн орналасқан, оның айналасында сегіз планета өз орбиталары бойынша қозғалады: Меркурий, Венера, Жер, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун.

2006 жылға дейін Плутон да осы планеталар тобына жатады, ол Күннен 9-шы планета болып саналды, алайда Күннен едәуір қашықтығына және кішігірім өлшеміне байланысты ол бұл тізімнен алынып тасталды және ергежейлі планета деп аталды. Керісінше, бұл Койпер белдеуіндегі бірнеше ергежейлі планеталардың бірі.

Жоғарыда аталған барлық планеталар әдетте екі үлкен топқа бөлінеді: жердегі топ және газ алыптары.

Құрлық тобына Меркурий, Венера, Жер, Марс сияқты планеталар кіреді. Олар кішігірім өлшемдерімен және жартасты бетімен ерекшеленеді, сонымен қатар олар басқаларға қарағанда Күнге жақын орналасқан.

Газ алыптарына: Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун жатады. Олар үлкен өлшемдермен және сақиналардың болуымен сипатталады, олар мұз шаңы мен жартасты кесектер болып табылады. Бұл планеталар негізінен газдан тұрады.

Күн

Күн - Күн жүйесіндегі барлық планеталар мен айлар айналатын жұлдыз. Ол сутегі мен гелийден тұрады. Күннің жасы 4,5 миллиард жыл, тек өмірлік циклінің ортасында, көлемі бірте-бірте ұлғаяды. Қазір Күннің диаметрі 1 391 400 км. Осыншама жылдар ішінде бұл жұлдыз кеңейіп, Жер орбитасына жетеді.

Күн - біздің планетамыз үшін жылу мен жарық көзі. Оның белсенділігі әр 11 жыл сайын артады немесе әлсірейді.

Оның бетіндегі өте жоғары температураға байланысты Күнді егжей-тегжейлі зерттеу өте қиын, бірақ жұлдызға мүмкіндігінше жақын арнайы аппаратты ұшыру әрекеттері жалғасуда.

Планеталардың жердегі тобы

Меркурий

Бұл планета Күн жүйесіндегі ең кішкентайлардың бірі, оның диаметрі 4879 км. Сонымен қатар, ол Күнге ең жақын орналасқан. Бұл көрші температура айтарлықтай айырмашылықты алдын ала анықтады. Меркурийдегі орташа температура күндіз +350 градус Цельсий, ал түнде -170 градус.

Жер жылына назар аударсақ, Меркурий Күнді 88 күнде толық айналып, бір күнде 59 жер күніне созылады. Бұл планетаның Күнді айналу жылдамдығын, одан қашықтығы мен орнын мезгіл-мезгіл өзгерте алатыны байқалды.

Меркурийде атмосфера жоқ, осыған байланысты астероидтар оған жиі шабуыл жасайды және оның бетінде көптеген кратерлерді қалдырады. Бұл планетада натрий, гелий, аргон, сутегі, оттегі ашылды.

Меркурийді егжей-тегжейлі зерттеу оның Күнге жақын орналасуына байланысты үлкен қиындықтар туғызады. Меркурийді кейде Жерден жай көзбен көруге болады.

Бір теорияға сәйкес, Меркурий бұрын Венераның серігі болған деп есептеледі, бірақ бұл болжам әлі дәлелденген жоқ. Меркурийдің спутнигі жоқ.

Венера

Бұл планета Күннен екінші планета. Көлемі бойынша ол Жердің диаметріне жақын, диаметрі 12104 км. Барлық басқа аспектілерде Венера біздің планетамыздан айтарлықтай ерекшеленеді. Мұнда бір тәулік 243 Жер күніне, ал бір жыл 255 күнге созылады. Венераның атмосферасы 95% көмірқышқыл газынан тұрады, бұл оның бетінде парниктік әсерді тудырады. Бұл планетадағы орташа температура Цельсий бойынша 475 градус екеніне әкеледі. Атмосферада сонымен қатар 5% азот және 0,1% оттегі бар.

Жерге қарағанда, көп бөлігіоның беті сумен жабылған, Венерада сұйықтық жоқ және бүкіл бетін дерлік қатайған базальт лавасы алып жатыр. Бір теорияға сәйкес, бұрын бұл планетада мұхиттар болған, бірақ ішкі қызу нәтижесінде олар буланып, буларды күн желімен ғарыш кеңістігіне алып кетті. Венера бетіне жақын жерде әлсіз желдер соғады, алайда 50 км биіктікте олардың жылдамдығы айтарлықтай артады және секундына 300 метрді құрайды.

Венерада құрлық континенттерін еске түсіретін көптеген кратерлер мен төбелер бар. Кратерлердің пайда болуы бұрын планетада аз тығыз атмосфераға ие болғанымен байланысты.

Венераның айрықша ерекшелігі - оның басқа планеталардан айырмашылығы, оның қозғалысы батыстан шығысқа емес, шығыстан батысқа қарай жүреді. Оны күн батқаннан кейін немесе күн шыққанға дейін телескоптың көмегінсіз де Жерден көруге болады. Бұл оның атмосферасының жарықты жақсы көрсету қабілетіне байланысты.

Венераның спутнигі жоқ.

Жер

Біздің планета Күннен 150 миллион км қашықтықта орналасқан және бұл оның бетінде сұйық күйдегі судың болуына, демек, тіршіліктің пайда болуына қолайлы температураны жасауға мүмкіндік береді.

Оның беті 70% сумен жабылған және мұндай сұйықтық мөлшері бар планеталардың жалғыз өзі. Көптеген мыңдаған жылдар бұрын атмосфераның құрамындағы бу сұйық түрдегі судың пайда болуына қажетті жер бетіндегі температураны тудырды, ал күн радиациясы фотосинтезге және планетада тіршіліктің пайда болуына ықпал етті деп саналады.

Біздің планетамыздың ерекшелігі - астында жер қыртысықозғалып, бір-бірімен соқтығысатын және ландшафттың өзгеруіне әкелетін үлкен тектоникалық плиталар бар.

Жердің диаметрі 12742 км. Жердің бір күні 23 сағат 56 минут 4 секундқа, ал бір жыл 365 күн 6 сағат 9 минут 10 секундқа созылады. Оның атмосферасы 77% азот, 21% оттегі және басқа газдардың аз ғана пайызы. Күн жүйесіндегі басқа планеталардың ешбір атмосферасында мұндай оттегі жоқ.

Ғалымдардың айтуынша, Жердің жасы 4,5 миллиард жыл, шамамен сол уақытта оның жалғыз серігі Ай бар. Ол әрқашан бір жағымен біздің планетамызға бұрылады. Айдың бетінде көптеген кратерлер, таулар мен жазықтар бар. Ол күн сәулесін өте әлсіз көрсетеді, сондықтан оны Жерден ақшыл самогонда көруге болады.

Марс

Бұл планета Күннен қатарынан төртінші болып табылады және одан Жерге қарағанда 1,5 есе алыс. Марстың диаметрі Жердікінен кіші және 6779 км. Планетадағы орташа ауа температурасы экваторда -155 градустан +20 градусқа дейін ауытқиды. Марстағы магнит өрісі Жерге қарағанда әлдеқайда әлсіз, ал атмосфера өте сирек кездеседі, бұл күн радиациясының бетіне еркін әсер етуге мүмкіндік береді. Осыған байланысты Марста өмір бар болса, ол жер бетінде емес.

Роверлердің көмегімен зерттеген кезде Марста көптеген таулар, сонымен қатар кепкен өзен арналары мен мұздықтар бар екені анықталды. Планетаның беті қызыл құммен жабылған. Темір оксиді Марсқа өзінің түсін береді.

Ғаламшардағы ең жиі кездесетін оқиғалардың бірі шаңды дауылдаролар көлемді және деструктивті болып табылады. геологиялық қызметМарста анықтау мүмкін болмады, дегенмен планетада маңызды геологиялық оқиғалардың бұрын болғаны сенімді.

Марстың атмосферасы 96% көмірқышқыл газынан, 2,7% азоттан және 1,6% аргоннан тұрады. Оттегі мен су буы ең аз мөлшерде болады.

Марстағы бір тәулік ұзақтығы бойынша Жердегі тәулікке ұқсас және 24 сағат 37 минут 23 секунд. Планетадағы бір жыл Жерден екі есе ұзақ - 687 күн.

Планетаның екі серігі Фобос және Деймос бар. Олар шағын және пішіні біркелкі емес, астероидтарды еске түсіреді.

Кейде Марсты да Жерден жай көзбен көруге болады.

газ алыптары

Юпитер

Бұл планета Күн жүйесіндегі ең үлкен және диаметрі 139 822 км, бұл жерден 19 есе үлкен. Юпитерде бір күн 10 сағатқа созылады, ал бір жыл шамамен 12 сағатты құрайды жер жылдары. Юпитер негізінен ксенон, аргон және криптоннан тұрады. Егер ол 60 есе үлкен болса, өздігінен термоядролық реакция нәтижесінде жұлдызға айналуы мүмкін.

Ғаламшардағы орташа температура Цельсий бойынша -150 градус. Атмосфера сутегі мен гелийден тұрады. Оның бетінде оттегі де, су да жоқ. Юпитер атмосферасында мұз бар деген болжам бар.

Юпитерде жерсеріктердің үлкен саны бар - 67. Олардың ең үлкендері - Ио, Ганимед, Каллисто және Еуропа. Ганимед - Күн жүйесіндегі ең үлкен серіктердің бірі. Оның диаметрі 2634 км, бұл шамамен Меркурийдің өлшеміне тең. Сонымен қатар, оның бетінде қалың мұз қабаты көрінеді, оның астында су болуы мүмкін. Каллисто спутниктердің ең көнесі болып саналады, өйткені оның беті бар ең үлкен санкратерлер.

Сатурн

Бұл планета Күн жүйесіндегі екінші үлкен планета. Оның диаметрі 116 464 км. Құрамы жағынан Күнге ең ұқсас. Бұл планетада бір жыл өте ұзақ уақытқа созылады, шамамен 30 Жер жылына, ал бір тәулік 10,5 сағатты құрайды. Орташа бет температурасы -180 градус.

Оның атмосферасы негізінен сутегі мен аздаған гелийден тұрады. Оның үстіңгі қабаттарында жиі найзағайлар мен полярлық сәулелер болады.

Сатурн 65 серігі және бірнеше сақиналары бар ерекше. Сақиналар ұсақ мұз бөлшектерінен және тау жыныстарынан тұрады. Мұз шаңы жарықты тамаша көрсетеді, сондықтан Сатурнның сақиналары телескопта өте анық көрінеді. Дегенмен, ол диадемасы бар жалғыз планета емес, ол басқа планеталарда аз байқалады.

Уран

Уран - Күн жүйесіндегі үшінші және Күннен жетінші үлкен планета. Оның диаметрі 50 724 км. Оны «мұз планетасы» деп те атайды, өйткені оның бетіндегі температура -224 градус. Урандағы бір тәулік 17 сағатқа созылады, ал бір жыл 84 Жер жылына тең. Сонымен қатар, жаз қысқыдай ұзаққа созылады - 42 жыл. Мұндай табиғи құбылыс сол планетаның осінің орбитаға 90 градус бұрышта орналасуына байланысты және Уранның «бүйірінде жатқаны» белгілі болды.

Уранның 27 серігі бар. Олардың ең танымалдары: Оберон, Титания, Ариэль, Миранда, Умбриэль.

Нептун

Нептун - Күннен сегізінші планета. Құрамы мен көлемі жағынан көршілес Уранға ұқсайды. Бұл планетаның диаметрі 49 244 км. Нептундағы бір тәулік 16 сағатқа созылады, ал бір жыл 164 Жер жылына тең. Нептун мұз алыптарына жатады және ұзақ уақыт бойы оның мұзды бетінде ауа-райы құбылыстары болмайды деп есептелді. Дегенмен, жақында Нептунда құйынды құйындылар және желдің жылдамдығы Күн жүйесіндегі планеталардан ең жоғары екені анықталды. Ол 700 км/сағ жетеді.

Нептунның 14 серігі бар, олардың ішіндегі ең танымалы Тритон. Оның өзіндік атмосферасы бар екені белгілі.

Нептунның да сақиналары бар. Бұл планетада 6 бар.

Күн жүйесінің планеталары туралы қызықты деректер

Юпитермен салыстырғанда Меркурий аспандағы нүкте сияқты. Бұл күн жүйесіндегі пропорциялар:

Венера жиі таңғы және кешкі жұлдыз деп аталады, өйткені ол күн батқанда аспанда көрінетін жұлдыздардың біріншісі және таң атқанда көрінбейтін соңғы жұлдыз.

Марс туралы қызықты факт - одан метанның табылғаны. Атмосфераның сирек болуына байланысты ол үнемі булануда, яғни планетада бұл газдың тұрақты көзі бар. Мұндай көз планетаның ішіндегі тірі организмдер болуы мүмкін.

Юпитерде жыл мезгілдері жоқ. Ең үлкен жұмбақ – «Ұлы қызыл дақ» деп аталатын жер. Оның планета бетіндегі шығу тегі әлі толық анықталған жоқ.Ғалымдар оны бірнеше ғасырлар бойы өте жоғары жылдамдықпен айналып келе жатқан алып дауылдан пайда болған деп болжайды.

Бір қызығы, Күн жүйесіндегі көптеген планеталар сияқты Уранның да сақиналар жүйесі бар. Оларды құрайтын бөлшектер жарықты нашар шағылыстыратындықтан, сақиналарды планета ашылғаннан кейін бірден анықтау мүмкін болмады.

Нептунның қанық көк түсі бар, сондықтан ол ежелгі Рим құдайы - теңіздердің иесінің құрметіне аталған. Шалғай орналасуына байланысты бұл планета соңғы ашылғандардың бірі болды. Сонымен бірге оның орналасқан жері математикалық жолмен есептеліп, уақыт өте келе көрініп, есептелген орнында болды.

Күннің сәулесі планетамыздың бетіне 8 минутта жетеді.

Күн жүйесі ұзақ және мұқият зерттелгеніне қарамастан, әлі ашылмаған көптеген құпиялар мен құпияларға толы. Ең қызықты гипотезалардың бірі - іздеу белсенді түрде жалғасып жатқан басқа планеталарда өмір бар деген болжам.