Су асты әлеміне дайындық тобы. Логопедиялық дайындық тобында GCD конспектісі «Бұл жұмбақ су асты әлемі! Ойын «Несіз балық болмайды? »

«Су асты әлемі» тақырыбындағы сабақ балалардың теңіздер мен мұхиттар туралы алғашқы түсініктерін бекітеді, теңіз түбінің тұрғындары туралы білімдерін қалыптастырады, табиғатқа мейірімділік пен эстетикалық көзқарасты тәрбиелейді, белсендіреді және байытады. сөздік қорбалалар

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Сабақты қорытындылау

экологиялық білім туралы

дайындық тобының балалары

тақырыбы бойынша: «Су асты әлемі».

Мақсат: Теңіздер мен мұхиттар туралы алғашқы түсініктерін бекіту. Теңіз түбінің тұрғындары туралы білімдерін қалыптастыру. Табиғатқа деген мейірімділік пен эстетикалық көзқарасты тәрбиелеу. Зат есім, сын есім, етістік арқылы балалардың сөздік қорын белсендіру, байыту

Алдын ала жұмыс:«Мұхиттар», «Мұхиттардың тірі ағзалары» тақырыптарында әңгімелесу. И.К. картиналарынан фото иллюстрацияларды сараптау. Айвазовский «Тоғызыншы толқын», «Қара теңіз». «Мұхит тұрғындары», «Теңіз және тұщы су балықтары» суреттерін қарап тексеру.

Жабдық: теңіз өнімдерінен жасалған қолөнер көрмесі, теңіз түбінің макетін, теңіз тереңдігі тұрғындарының көрмесі.

Материалдар: әртүрлі өлшемдегі және пішіндегі раковиналар, теңіз тастары, терең теңіз тұрғындары туралы суреттер мен фотосуреттер.

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші: Балалар, бүгін біз саяхатшылармыз. Глобус пен картаға қарайық. Глобус дегеніміз не?

Балалар: Бұл біздің планетамыз, тек қысқартылған түрде.

Тәрбиеші: Ал бұл не?

Балалар: Карта кеңейтілген түрде біздің жеріміз.

Тәрбиеші: Жер шарының және картаның қай бөлігі су екеніне назар аударыңыз?

Балалар: Жартысынан астам.

Тәрбиеші: Су не үшін қажет? Біз онсыз өмір сүре аламыз ба?

Балалар: Біз су ішеміз, шомыламыз, тамақ әзірлейміз, суда көптеген балықтар, жануарлар мен өсімдіктер өмір сүреді ...

Тәрбиеші: Қандай су қоймаларын білесіңдер?

Балалар: Теңіздер, мұхиттар, өзендер, көлдер, тоғандар, бұлақтар, шалшықтар.

Тәрбиеші: Олардың қайсысы ең үлкен?

Балалар: Мұхиттар.

Тәрбиеші: Қандай мұхиттарды білесіңдер? (Тынық мұхиты, Арктика, Үнді, Атлант, Оңтүстік).

Тәрбиеші: Теңіздердің мұхиттардан айырмашылығы неде және олар қандай ұқсас? (Олар көлемі жағынан ерекшеленеді, бірақ олардағы судың тұзды болуымен ұқсас).

Тәрбиеші: Теңізде екенімізді елестетіп көрейік.

Физкультминутка.

«Міне, алдымызда теңіз,

Ол ғарышта ұшады.

Ал теңізде биік толқын бар

Және аспанға дейін және төменге дейін.

Тұзды су сорғылары

Балдырлар жасыл

Дельфиндер секіреді

Арқаңызды күнге шығару

Толқындарға мініңіз

Күнге күлімдеу».

Тәрбиеші: Теңіз түбінде қандай байлық бар екенін білгіңіз келе ме? Біз су асты патшалығына барамыз. (Балалар мұғалімнің соңынан ереді, оларды теңіз ханшайымы қарсы алады).

Теңіз ханшайымы: Сәлем балалар!

Мен қарапайым ханшайым емеспін

Мен теңіздің иесімін!

Неліктен сен маған теңіз патшалығына келдің?

Балалар: Біз қаншалықты бай екенін көргіміз келеді суасты әлемітеңіз тастары мен раковиналарын жинаңыз.

Теңіз ханшайымы: Күш-жігерсіз сіз балықты да жұлып ала алмайсыз, тек ең ұшқыр, батыл және қыңырлар ғана теңіз тереңінен қазына ала алады.

«Мен кеңістіктерді қорғаймын

Мұхиттар мен теңіздер.

Жарайды, егер балалар

Жұмбақтарды тап

Және барлық мәселелерді шешіңіз

Мен сізге міндетті түрде сыйлық беремін

Мен теңіздердің байлығымын».

Міне менің жұмбақтарым:

Айналада су бар, бірақ ішу қиын (теңіз)

Теңізді жағалайды – барады, бірақ жағаға жетіп, жоғалып кете ме? (Толқын)

Шөпке оранған

Шеті үшін емес, ортасы үшін,

Маржан діңгегі үшін

Коньки суда отырғысы келеді,

Бірақ ол жұмыс істемейді -

Барлығы суда қалқып жүре ме? (Теңіз жылқысы).

(Балалар теңіз жылқысы бар суретке қарайды, ерекше белгілерін атап өтеді).

Теңіз ханшайымы: Қандай әтеш қарға алмайды? (Теңіз).

Неліктен олай аталды? Ол не істеп жатыр?

Балалар: Оның түсі өте ашық, тарағы әтештей, бірақ айқайламайды, шегірткедей шырылдайды.

Теңіз ханшайымы: Кімнің басынан аяғы өсіп жатыр?

Балалар: Сегізаяқта. Оның сегіз аяғы бар. Ашуланғанда немесе қорқып кеткенде түсі өзгереді. Ақ түске боялады немесе жауларды қорқыту үшін сия дақтарын босатады.

Теңіз ханшайымы: Торт суда қалқып жүр

О, және қорқынышты балық.

Ол түсін өзгертеді

Иә, бұл….

Балалар: Камбала. Ол жаулардан жасыру үшін түсін өзгертеді. Даңғыл немесе шашақ болуы мүмкін.

Теңіз ханшайымы: Иә, жарайсыңдар, жұмбақтарды жеңдіңдер. Ал енді тағы бір тапсырма – силуэттен кім екенін тап және ол туралы не білетініңді айт? (теңіз жұлдызының сұлбасын көрсетеді).

Балалар: Теңіз жұлдызы. Ол өте ашық түсті және гүлге ұқсайды. Түбімен қозғала отырып, теңіз жұлдыздары сәулелерін жылжытады, ал қабықты тапқан кезде оны сәулелерімен қысып, моллюсканың қабығын ашып, оны жейді.

Теңіз ханшайымы: Бұл кім екен? (акуланың сұлбасын көрсетеді).

Балалар: Акула. Жер бетіндегі ең үлкен балық – кит акуласы. Содан кейін ақ акула бар - оны адам жейтін балық деп атайды.

Теңіз ханшайымы: бкиттің сұлбасын береді.

Балалар: Бұл кит. Кит - жер бетіндегі ең үлкен жануар. Кит балапандарын сүтпен қоректендіреді. Кит ең үлкен пілден бірнеше есе үлкен.

Теңіз ханшайымы: Иә, Африка пілінен 25 есе үлкен. (скаттың сұлбасын көрсетеді).
Балалар: Скрат, ол жәбірленушіні электр разрядымен ұрады.

Теңіз ханшайымы: Тағы қандай теңіз жануарларын білесіңдер? (суреттер көрсетеді, балалар жауап береді: асшаян, теңіз тасбақасы, өлтіруші кит, краб, теңіз кірпі, дельфин).

Теңіз ханшайымы балаларды теңіз түбінің үлгісіне жақындауға шақырады және оны зерттеуді ұсынады

Теңіз түбінің тұрғындарын ата. (Макеттегі балалар раковиналарды, маржандарды, теңіз жұлдыздарын, т.б. көрсетеді және атайды).

Теңіз түбінде тағы не бар?

Балалар: тастар, құм.

- Бұл тастар қалай аталады?

Балалар: қиыршық тастар.

Теңіз ханшайымы: Ал теңіз түбінде қандай тастар жоқ? (Құрғақ).

Тәрбиеші: Шеберлердің теңіз өнімдерінен қандай тамаша дүниелер жасағанын қараңыз. (балалар қабық өнімдерінің көрмесін тамашалайды).


Муниципалды мемлекеттік мектепке дейінгі мекеме Білім беру мекемесі Балабақша№1 «Ертегі»

СУ АСТЫ ӘЛЕМІНЕ САЯХАТ

Дайындаған: Арнаутова

Ольга Александровна.

2015

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

- Әр түрлі дене жаттығулары мен ашық ойындармен қозғалыс тәжірибесін байыту;

- Қозғалыс жаттығуларының мәтініне сәйкес негізгі қозғалыс түрлерін жетілдіру, қимылдарды жеңіл және еркін орындау;

- Балалардың теңіз әлемі және олардың ерекшеліктері туралы білімдерін бекіту және кеңейту;

- Тұзды теңіз суы туралы түсінік қалыптастыру;

- Суға батырылған заттардың қасиеттері туралы білімдерін бекіту: батып кетпеу, бату;

Әзірлеуші:

- Тыныс алу жаттығуларының элементтерімен жаттығуларды орындау және өздігінен массаж жасау қабілетін дамыту;

- Зейінін, есте сақтауын, ойлауын, қиялын дамыту;

Тәрбиелік:

- Құрбыларына достық қарым-қатынасты тәрбиелеу;

- Табиғат әлеміне ұқыпты, қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу;

- Сұлулық сезімін тәрбиелеу.

Дайындық жұмыстары:

Иллюстрацияларды, энциклопедияларды тексеру, «Немо» мультфильмін көру, «Су асты әлемі» ойыны – лото.

Пәндік-кеңістіктік ортаны құру:

Пошташы Печкинге арналған киім, конверт, теңіз дыбыстары бар диск, проектор, судың әртүрлі дәмі бар 4 ыдыс, теңіз өмірінің суреттері, су бассейні, тәжірибеге арналған заттар: тығын, таяқ, малтатас, шеге, моншақтар, тиындар, сәлемдеме, раковиналар, құм дорба, пластилин, желім, барқыт қағаздан теңіз балдыры.

GCD барысы:

Сіз тапсырмаларды орындайсыз.

Тезірек шеңберге тұрыңыз

Менен кейін қайталаңыз.

Музыка ойнап жатқанын тыңдаңыз

Сізді зарядтауға шақырады.

Ойын – массаж

Балалар мәтінге сәйкес ересектерге арналған қимылдарды орындайды.

Жігіттер көтерілді, созылды

Және олар бір-біріне күлді.

Олар аяқтарын басып,

Олар қолдарын соқты.

Алақанмен түртейік

Кішкене қолында.

Сосын, сосын, сосын

Біз кеудені аздап ұрамыз.

Қол шапалақтау - мұнда және мұнда шапалақтау,

Және аздап жағында.

Қол шапалақтаңыз

Біз қазірдің өзінде аяққа тұрдық.

Сипалған алақандар

Қолдары да, аяқтары да.

Жігіттер бірге «Иә» деп жауап береді.

Көңілді секіріңіз, достар!

Есік қағылады, пошташы Печкин кіреді.

Печкин: Сәлем балалар!

Балалар: Сәлем.

Печкин: Бұл Bear Cub тобы ма?

Печкин: Өтінемін, сізге хат алыңыз. Сау болыңыз.

Балалар: Рахмет. Сау болыңыз.

Тәрбиеші: Бізде хат бар, кімдікі екен деп ойлаймын. Балалар ашамыз ба?

Балалар конвертті ашады. ересек оқиды:

«Сәлем жігіттер. Мен теңіз патшасы Нептунмын. Мен сені теңіз түбіне саяхатқа шақырғым келеді, бірақ алдымен жұмбақ шешу керек».

Тәрбиеші: Балалар, сендер теңіз патшалығына Нептунға баруға келісесің бе?

Балалар: Иә. Біз қатты қалаймыз.

Тәрбиеші: Олай болса, жұмбақты тыңдаңдар.

Мен алдамаймын

Мен мұхиттан кішімін

Бірақ мен әлі үлкенмін

Ол мұхитқа ұқсайды.

Мен тыныш бола аламын

Мен дауыл жасай аламын.

Менде әрқашан

Тұзды су.

Балалар: Бұл теңіз.

Тәрбиеші: Қандай жақсы балалар, таптыңдар. Бірақ теңіз түбіне жету үшін дайындалу керек. Айтыңдаршы, балалар, теңіз түбінен басқа қалай және немен сүңгуге болады?

Балалар: Сүңгуір қайықта немесе сүңгуір костюмінде.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар. Ал мен сізге сиқырдың көмегімен ұсынамын. Бірақ алдымен, біз терең сүңгуіміз болғандықтан, дұрыс тыныс алуымыз керек.

Тыныс алу жаттығулары (орамалмен)

Балалар, мұғалім көрсеткендей, музыканы тыныштандыру үшін тыныс алу жаттығуларын жасайды.

  1. «Соққы» - және. н.тұрып, аяқтары сәл алшақ, қолында орамал, қолды түсіру. Оң қолыңызды кеудеге орамалмен көтеріңіз, оған үрлеңіз. Сол қолмен де солай. (4 рет)
  2. «Толқын» - және. н.тұрып, аяқ сәл алшақ, қолды төмен түсіріп, қолында орамал. Қолыңызды жоғары көтеріңіз - дем алыңыз және орамалды бұлғаңыз. Төменгі - дем шығару. (4 рет)
  3. «Теңіз шулы» - және. n.орамалда отырып, бір қолды асқазанда, екінші қолды кеудеде. Асқазанға сурет салып, ауа алу, кеудені түсіру, дем шығару кезінде асқазанды шығару, біз «ш - ш - ш» дыбысын айтамыз. (4 рет)

Тәрбиеші: Балалар, дайын болсаңдар, бара беріңдер.

Балалар: Иә. Дайын.

Тәрбиеші: Олай болса кеттік.

Сөйлеу – қозғалыс жаттығуы

Мен жүземін, жүземін, жүземін (жүзу қимылдарына еліктеу)

Нептун патшалығына барыңыз. (қолдар шатыр тәрізді)

Мен көп білгім келеді, (екі қолмен айналмалы қозғалыстар)

Су асты әлемін зерттеңіз. (орнына қадамдар)

Тәрбиеші: Балалар, енді мен кілемге отырып, көздеріңді жұмып, сөздерді айтуды ұсынамын.

Керемет ғажайып, пайда бол

Балаларымызға көрсетіңіз

Сиқырлы есікті ашыңыз.

Су асты әлемі онымен бірге шақырады!

Экранда теңіз патшалығының суреттері пайда болады, теңіз дыбыстары естіледі.

Тәрбиеші: Сендердің қайсысың теңізге бардыңдар, ондағы судың дәмі қандай екенін біледі?

Балалар: Теңіздің суы таза, мөлдір, дәмі тұзды.

Тәрбиеші: Дұрыс, тұзды. Балалар, үстелге келіңдер, осы кеселердің қайсысында теңіз суы бар екенін анықтайық?

Ойын – эксперимент

«Тұзды су»

Балалардың алдында 1,2,3,4 және т.б нөмірленген бірнеше кесе су бар. т.б. – тұзды, тәтті, қышқыл, жай сумен. Балалар теңіз суының не екенін дәмін татады, себебін түсіндіреді.

Тәрбиеші: Балалар айтыңдаршы теңіз суының саны қанша?

Балалар: Теңіз суы №1.

Мұғалім: Оны қалай анықтадың?

Балалар: №1 кеседегі судың дәмі тұзды, теңіздің суы да тұзды.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар. Балалар, сендер қандай теңіз тіршілігін білесіңдер?

Балалар: Сегізаяқ, әртүрлі балықтар, теңіз жұлдыздары мен аттар, дельфиндер, шаяндар, медузалар.

Тәрбиеші: Міне, көптеген тұрғындардың есімдері берілген. Ал Нептун патшасы сізге теңіз тұрғындары бейне альбом қалдырды. Қарап көрейік.

Проектор экранында теңіз тұрғындарының бейнесі бар слайд-шоу пайда болады.

Тәрбиеші: Ал енді мен сендерге ойын ойнауды ұсынамын. «Теңіз толқыды».Музыка әуенімен сіз өзіңізді теңіз өмірінің қандай да бір түрі ретінде елестете отырып, қимылдарды орындай отырып, залды айналып өтесіз. «Теңіз бір мазалайды, теңіз екі уайымдайды, теңіз үш уайымдайды, теңіз фигурасын мұздатады» деген сөздерді айтсам, «қатып қаласың». Ал мен сендердің біреулеріңе шығып, оны қолыммен ұстаймын. Осыдан кейін мен түрткен адам теңіз тұрғынын бейнелейтін қозғала бастайды. Менің болжауым керек, егер дұрыс деп тапсам, сол бала көшбасшы болады.

Тәрбиеші: Ал, енді мен саусақтарымызды созуды ұсынамын.

Саусақ гимнастикасы «Балық»

Балық жүзіп, сүңгіп кетті

Таза жылы суда.

Олар кішірейеді, олар ашылады.

Олар өздерін құмға көміп тастайды.

Тәрбиеші: Балалар, Нептунның өз мұражайы бар екенін білесіңдер ме? Оған барғыңыз келе ме?

Балалар: Иә, біз жасаймыз.

Мұғалім: Келіңіздер, қараңыздар. Сіз не көріп тұрсыз?

Балалар: Малтатас, қасық, тығын, шеге, раковиналар.

Тәрбиеші: Балалар, бұл заттардың бәрі әртүрлі, бірақ оларды біріктіретін бір нәрсе бар. Білгің келе ме.

Балалар: Біз шынымен де қалаймыз.

Тәрбиеші: Үстелге келіңдер, мен тәжірибе жасауды ұсынамын.

Ойын – эксперимент

«Бату - батпау»

Үстел үстінде бір ыдыс су тұр.

Тәрбиеші: Балалар, мен мына заттарды кезекпен су бассейніне түсіріп, олармен не болатынын бақылауды ұсынамын. Шеге мен тығынды түсірейік не болды? Қорытынды жасайық.

Балалар: Шеге батты, бірақ тығын судың бетінде қалды.

Қорытынды: Судан ауыр заттар бар – олар батады. Бірақ судан жеңіл және суға батпайтын басқа да заттар бар.

Тәрбиеші: Балалар, теңіз түбін және оның тұрғындарын зерттеу өте қызық, бірақ біздің балабақшаға қайтатын кез келді.

Балалар көздерін жұмып, теңіз дыбысына қарап балабақшаға барады.

Тәрбиеші: Балалар, сендерге саяхат ұнады ма? Ең көп не?

Балалар: Иә, маған ұнады. Ойнаңыз, бейнелерді қараңыз, эксперименттер жасаңыз.

Кенет есік қағылады, пошташы Печкин кіреді.

Печкин: Қайырлы күн, менің саяхатшыларым! Сізде хат пен пакет бар.

Балалар: Рахмет Печкин.

Тәрбиеші: «Құрметті балалар, бұл патша Нептун. Маған келгеніңізге өте қуаныштымын, бірақ мен сізге сыйлықтар беруге уақыт таппадым, сондықтан осы пакетті жіберемін және сізге тағы да келуді асыға күтемін. Оны ашып, қаптамада не бар екенін көрейік. Сәлемдемеде (қабықшалар, қиыршық тастар, бұтақтар, құм, пластилин, теңіз тұрғындарының суреттері) Балалар, мен саяхатымыз туралы ұжымдық жұмыс жасап, оны «Теңіз әлемі» деп атауды ұсынамын.

Дайын сурет қағазында балалардың теңіз тұрғындары, раковиналары, бұтақтары бар.

Сөйлеудің дамуы туралы реферат

В дайындық тобы

«Суасты әлемі»

Білім беру саласы: сөйлеу

Қызмет түрі: тікелей білім беру

Жас тобы: дайындық

Тақырыбы:«Суасты әлемі»

Мақсаттар:

Тәрбиелік: Балалардың диалогтік сөйлеуін, ойластырылған тақырып бойынша әңгіме құрастыра білуді жетілдіру. Балалардың теңіз және оның тұрғындары туралы білімдерін кеңейту, тереңдету.

Әзірлеуші:«Су асты әлемі» тақырыбы бойынша зат есім, сын есім, етістік арқылы сөздік қорын молайту, белсендіру; сөз құрау дағдыларын жетілдіру; дамыту артикуляциялық моторикасөйлеу мәнерлілігін дамыту; логикалық ойлауды, зейінді, есте сақтауды, қиялды белсендіру.

Тәрбиелік: Теңіз фаунасының өкілдеріне танымдық және экологиялық қызығушылықты тәрбиелеу; балалардың жауаптарына төзімділікпен қарауды тәрбиелеу; топта жұмыс істеу және ойнау қабілеттерін дамыту.

Сөздік жұмысы: батискаф, ихтиологтар, иллюминатор

Алдын ала жұмыс: Кусто командасының су асты одиссейінен үзінділерді көру, теңіздер мен мұхиттардың жануарлары бейнеленген суреттерді қарау, балалармен қай жерде және қандай жануарларды көргені, қандай әдеттері таныс екендігі туралы әңгімелесу.

Материалдар мен жабдықтар : теңіз шуын жазатын магнитофон, теңіз өмірінің суреттері («Суреттердегі әлем» нұсқаулығы «Теңіз» сериясы), «Су асты әлемі» слайд-шоуы, балалар саны бойынша альбом парақтары, қарындаштар.

Белсенділік барысы

Мұғалім «Су асты әлемі» слайд-шоуын теңіз суреттері мен дыбыстарынан бастайды. Осының аясында мұғалім А.Парошиннің «Су асты әлемі» өлеңін оқиды.

Су асты тереңдігі туралы
Мен фильмді көрдім:
Олар ваннаға түсіп кетті
Ихтиологтар түбіне дейін.

Үлкен беткейдің алдында,
Қарап тұрған командир:
Кішкентай иллюминаторда
Сіз бүкіл су астындағы әлемді көре аласыз.

Өмір бір сәт ұйқыға кеткендей

Мұхиттың тереңінде
Міне, тісті акула

Ваннамен бір деңгейде.

Барлық жерде қызыл маржандар
Өте тыныш және қараңғы.
Көп нәрсе үйренді
Мен осы фильмненмін!

Тәрбиеші: Балалар, сендердің қайсысың саяхаттағанды ​​ұнатасың?

Сіз қандай сапарларда болдыңыз?

Бүгін мен барлығыңызды теңіз саяхатына шақырғым келеді. Сіз оған баруға дайынсыз ба?

Ал теңіздің тереңіне түсіп, оның тұрғындарын көруге не көмектеседі?

Дұрыс, теңіз түбіне сүңгуір қайықпен де, аквалангпен де, ваннада да түсуге болады. Бірақ ваннаны пайдалану жақсы болар еді - арнайысуға бататын үлкен тереңдікте зерттеу үшін. Ол сүңгуір қайыққа қарағанда әлдеқайда жеңіл, басқару оңай. Ал иллюминатор арқылы су асты әлемін тамашалау аквалангпен балықтар мен акулалар арасында сүңгуге қарағанда ыңғайлы және қауіпсіз. Сіз келісесіз бе?

Ваннаның суретін көрсету.

Балалар, бірақ біздің топқа нағыз монша сыймайды, не істейміз?

Керемет, біз оны сіздермен ұсынып, топтағы заттардан құрастырамыз.

(Біз орындықтардан ваннаны жасаймыз, оларды жарты шеңберге орналастырамыз, ал алдына рульі бар орындықты қоямыз.)

Орнымызды алып, теңізге сүңгеміз. Әзірше көзіңізді жұмып, теңіз суретін елестете аласыз.

Теңіз дыбысы қосылады, топтың айналасына теңіз өмірінің суреттері ілінеді.

Біз көзімізді аштық, теңіз тұрғындарының өмірін бақылау үшін жеткілікті тереңдікке түстік. Қараңдаршы, мұнда кімді көріп тұрмыз?

Өткізілді сөйлеу ойыны«Не, не, не»: де олар кезек-кезек суреттерге жақындап, оларды қарап, барлық балаларға көрсетіп, картада кім көрсетілген, оның қандай екендігі туралы әңгімелейді. Мысалы, «Бұл кит, бұл теңіздің ең үлкен тұрғыны» немесе «Бұл медуза, ол мөлдір, тегіс», «Бұл теңіз жұлдызы, ол қарапайым қызыл жұлдызға өте ұқсас»

Жарайсың, біз бұрын айтып жүргендердің барлығын есіңе түсіріп, таныдың. Бірақ менің ойымша, біз оларға да көрсете аламыз ба?

«Теңіз бір рет уайымдайды» дене шынықтыру сабағы өтті. 2 рет ұтылды.

Әрине, біз көргенімізді сызып, сосын айта аламыз. Біздің суретіміз ештеңені ұмытпауға немесе жіберіп алмауға көмектеседі. Сіз не туралы айтқыңыз келетінін түсінсеңіз, нақты контуры мен егжей-тегжейлерін сызбай-ақ, барлығын қарапайым түрде салуға болады.Ал, саяхатшылар, ваннаны тастап, жазбаларымызға көшейік. «Теңіз сөздерінің тізбегі» ваннасынан шығуға арналған пароль. Өз кезегінде біз теңіз тақырыбының сөзін атаймыз - біз орындықты алып, теңіз саяхаты туралы әңгімемізді құрастыру үшін үстелге барамыз.

Біз әңгімемізде не айта аламыз? Біз қайда болдық? Олар ненің үстіне құлады? Теңізде кім көрді? Олар не, теңіз тіршіліктері? ол жерде бізге не ұнады?

Сіздің әңгімеңіз келесідей болуы мүмкін: Бүгін біз теңіз арқылы саяхаттап, батискафеде оның түбіне батып кеттік. Онда біз теңіз өмірін кездестірдік: медузалар, сегізаяқтар, теңіз жұлдыздары және т.б. Маржандардың қалай өсетінін, балықтардың үйірлерінің жүзетінін көрдік. Маған бәрінен де теңіз кірпі мен айдаһар балығы ұнады. Тікенектері бар теңіз кірпі бұйраланған кірпіге өте ұқсас, тек ол қызыл және үлкен тікенектері бар.

Балалар сызба бойынша ертегіні салып жатқанда батискаф, иллюминатор, ихтиолог сөздерінің мағынасын еске түсіріңіз.

Біз теңізде болдық, содан кейін қайда оралдық .... (жерде). Суши рөлінде бізде енді кілем болады.

Біз кілемге отырамыз

Біздің теңіз саяхатымыз аяқталды, бірақ бізге көптеген жақсы әсер қалдырды. Біз олармен не істей аламыз?

Бізге тағы кім айтқысы келеді?

4-5 балаға арналған ертегілер.

Сапарыңыз туралы айтып үлгермесеңіз, үйіңізге жазып алып, алған әсерлеріңізді отбасыңызбен бөлісіңіз.

* Уақыт болса

Біз теңіз өмірі туралы айттық, сонымен қатар өзендеріміз бен көлдерімізде кездесетін балықтарды білеміз. Мен сізді дұрыс емес тоғанға жүзіп кеткен қосымша балықты табуға шақырғым келеді.

1. Шаян, сегізаяқ, бурбот, медуза – мұнда кім артық болады?

2. Майшабақ, алабұға, шортан, бауыз. «Ал мұнда кім болмауы керек?»

Танымдық белсенділік. Дайындық тобы.

«Су асты патшалығына саяхат».

Мақсаты: су туралы түсінік қалыптастыру, ол - құрамдасбарлық тірі организмдер.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік: арқылы ажырата білуге ​​үйрету сыртқы түріжәне мұхиттар мен өзендерде мекендейтін балықтарды дұрыс ата. Балықтардың құрылыс ерекшеліктерін, атауларын бекіту.

Дамытушылық: Зертханалық тәжірибелер жүргізу дағдыларын, бақылау, зейінін дамыту.

Тәрбиелік: Табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Сөздік жұмысы:

Сүзгі - сұйықтықтарды тазартуға арналған құрылғы.

Таразылар - әрқайсысы көршілестің шетін тығыз жабатындай етіп бетінде орналасқан шағын тақталар.

Құрал-жабдықтар: 2 банка (біреуі бос, екіншісіне су мен май құйылған); сүзгі (шұңқырға салынған майлық); теңіз және өзен балықтары, жануарлар бейнеленген карточкалар; теңіз дыбысының аудио жазбасы.

Курстың барысы.

Ұйымдастыру уақыты:

Балаларға жұмбақтарды шешу ұсынылады:

1. Айналада су бар, бірақ ішу мәселесі бар ма? (теңіз)

2. Қанаттары бар, бірақ ұшпайды, аяқтары жоқ, бірақ қуып жете алмайсың ба? (балық).

Теңіз патшасы кіреді.

Әңгіме:

Сәлеметсіз бе! Мен су асты патшалығының билеушісімін. Жер шарына қараңыз. Оның қандай түсі көбірек?

Не көк түсглобуста көрсетілген?

Су кімге және не үшін қажет?

Теңіздегі су қандай? (тұзды)

Өзендер мен көлдердің суы қандай? (жаңа)

Балықтың денесі су астындағы тіршілікке қалай бейімделген?

Балалар балықтың құрылысы туралы айтады.

Балықтың денесі немен жабылған?

Таразылар - бұл балықтың бетінде орналасқан, әрқайсысы келесі бірінің шетін жабатын шағын пластиналар.

Балық не жейді? (басқа балықтар, балдырлар)

Балықтар тыныс алу үшін не пайдаланады? (жалпақ)

Қандай балық түрін білесіңдер? Оларды атаңыз.

Бала балық қалай аталады, ол неден алынған? (қуыр, жұмыртқадан)

Дұрыс. IN Соңғы уақытластану қаупі судың үстінде ілінді. Су асты әлеміне тәртіп орнатайық.

Маскаларды, аквалангтарды жөндеңіз. Сүңгіп алайық! Теңіз түбін тазартайық.

(балалар сөмкелерді, банкаларды, бөтелкелерді «төменнен» жинайды).

Жарайсың! Үлкен рахмет! Ал енді менің зертханама кеттік. Мұнда біз суды тазартамыз. Соңғы уақытта кемелер жиі апатқа ұшырап, су бетіне мұнай төгілді. Барлық тірі заттар лас суда өледі. Біз теңіздегі тіршілікті сақтауымыз керек!

Тәжірибе.

Суы бар ыдысты қарастырайық. Сіз бетінде не көріп тұрсыз?

Майды суда ерітуге бола ма?

Суды мұнайдан тазарту үшін нені қолдануға болады? Ең оңай сүзгіні жасау қандай? (қағаздан немесе картоннан шұңқыр түрінде).

Балалар эксперимент жасайды.

Болды ма? Су не болды? Мұнай қайда кетті?

Теңіздегі су мөлдір болды, енді теңіз түбінің тұрғындарын қарастыруға болады.Теңіздегі тіршілік туралы жұмбақтарды тап:

1 - Үлкен алып теңізді - мұхитты жүзіп өтеді

Ал капитан кемеден көреді: алыпты фонтан соғып тұр.(кит)

2. Қандай тамаша жылқы? Өте біртүрлі әдеттер

Жылқы екпейді, жер жыртпайды, су астында балықпен билейді.

Оны дос деп атаңыз: балық досы - (теңіз жылқысы)

3. Сіз мені танымайсыз ба? Мен теңіз түбінде тұрамын.

Бас және сегіз аяқ, мен ғанамын - (сегізаяқ)

4. Ұста емес, қысқышы бар ма? (теңіз шаяны)

5. Түбінде ол, аспанда көрінгендей,

Бірақ ол жарқырамайды және жылымайды, өйткені ол қалай екенін білмейді. (теңіз жұлдызы)

6. Ол үшін толқын – әткеншек, мақсатсыз жүзеді.

Ешқайда жоқ, бәрі су сияқты мөлдір.(медуза)

(жұмбақтарды шешу барысында мольбертке суреті бар суреттерді саламын).

Дене шынықтыру минуты: «Теңіз уайымдайды - бір рет,

Теңіз алаңдатады - екі,

Теңіз уайымдап тұр – үшеу.

Орнында теңіз фигурасы қатып қалады.

Балалар, тасқа қарай жүзіңдер, отырыңдар. Өте тыныш нәрсе. Менің балығым қайда? Мүмкін олар тастардың астына тығылған шығар?

Балалар өзен және теңіз балықтары бейнеленген карточкаларды алып шығады.

Менің ойымша, кейбір балықтар мекендеу ортасын араластырып жіберген сияқты. Өзен балықтарын жасыл балдырларға, теңіз балықтарын көкке отырғызайық. Әрбір балық түрі тек өз ортасында өмір сүре алады.

Жарайсың! Жағажайға баратын уақыт келді. Сізге не ұнады?

ЕСТЕ БОЛЫҢЫЗ: суды үнемдеу – өмірді, денсаулықты және қоршаған табиғаттың сұлулығын сақтау!