Ефименкова Л.Н. Бастауыш сынып оқушыларының ауызша және жазбаша сөйлеуін түзету: Кітап. логопедтерге арналған. Сын есім дегеніміз не және оның зат есіммен келісімі Сын есімнің әр түрлі зат есіммен келісімі

Сабақтың мақсаттары:

зат есімге сәйкес сын есімнің жынысын, санын анықтау дағдыларын бекіту;

зат есіммен келісе отырып, сын есімнің (аяқтың) түрін дұрыс өзгерту дағдыларын дамыту.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

«Сын есімдер мен зат есімдердің саны мен жынысы бойынша келісімі»

Сабақтың мақсаттары:

зат есімге сәйкес сын есімнің жынысын, санын анықтау дағдыларын бекіту;

зат есіммен келісе отырып, сын есімнің (аяқтың) түрін дұрыс өзгерту дағдыларын дамыту.

Сабақтың мақсаттары:

1. «сын есім + зат есім» сөз тіркестерін құрастыру қабілетін бекітуге көмектесу;

2. сөздікті белсендіруге, байытуға үлес қосу;

3. білім беруге үлес қосу танымдық белсенділікорыс тіліне пән, жазбаша және ауызша тапсырмаларды орындауда өзін-өзі бақылау;

4. орфографиялық қырағылықты дамыту..

Сабақтар кезінде:

I. Психологиялық көңіл-күй.

Күлімсіреп, мөлдір табиғатпен,

Арман арқылы жылдың таңын қарсы алады.

Көк, аспан жарқырап тұр

Мөлдір ормандар

Олар жасылға айналғандай.

Қоңырау бізді жинап жатыр

Керемет сабақ үшін!

II. Негізгі білімді жаңарту.

Бүгін ауа райы қандай?(Жақсы, күн ашық, жылы, желсіз.)

Егер оның белгілері бірдей болса, бүгінгі күн туралы қалай айтамыз? Бүгін қай күн?(Күн жылы, шуақты, желсіз.)

Бүгінгі аспан қандай?(Бұлтсыз, ашық, көк.)

Бұл ауа райы жылдың қай мезгілінде болады?(Көктемде.)

Сонымен ауа райы қандай?(Ауа райы көктем.)

Бір күн ше?(Көктем күні.)

Аспан туралы? (Көктем аспаны.)

Күндер туралы? (Көктем күндері.)

Бүгінгі ауа-райын нақты және айқын сипаттауға сөйлеудің қандай бөлігі көмектесті?

Зат есім туралы не білесіңдер?

Сын есім туралы не білесіңдер?

Зат есім затты білдіреді, ал сын есім заттың белгісі, яғни зат есімнің белгісі. Сөйлемнің бұл екі мүшесі бір-бірімен тығыз байланысты екенін біз бұрыннан білеміз.

«Көңілді грамматика» кітабынан әңгіме тыңдау (студенттік презентация).

Латын тілінен аударғанда «сын есім» «лақтырылған», «қосылған», «қолданылған» дегенді білдіреді. Сын есім төрт сұраққа жауап береді: қайсысы? қайсысы? қайсысы? қайсысы? - олардың жанында қандай зат есімдер тұрғанына байланысты.

Әрбір сұрақ зат есімнің бір түріне ғана арналған. Сын есімдер күрделі, олар зат есімнің жынысына сәйкес келеді, қосылады, бейімделеді. Сын есімнің жынысы зат есімнің жынысы арқылы анықталады. Сан есім арқылы да анықталады.

В.Волина.

III. Жаңа білім мен дағдыны қалыптастыру (оқу тапсырмасын қою)

Сонымен, сын есімдер, өздеріңіз білетіндей, «сәйкес», қосылыңыз, зат есімдерге бейімделеді.Яғни, сын есім зат есіммен жыныс, сан, жағдайда сәйкес келеді. Бұл мүмкіндік келісім деп аталады.

Сабақтың тақырыбын құрастыруға кім көмектесе алады?

«Сын есімнің зат есіммен келісімі».

Біз өзімізге қандай міндеттер қоямыз?

Балалар, жақында 2-сынып оқушылары эссе жазды. Міне, солардың бірі. Бұл жігіттің шығармасы.

Мұғалім балаға не деді деп ойлайсыңдар?

Неліктен олай ойлайсың?

Иә, эсседе қателер бар.

Бала қандай қателіктер жіберді?

Баланың сын есімді зат есіммен сәйкестендіргенде қателері бар.

Эсседе жіберілген қателерді түзету үшін білу, әрекет ету керек. Бізге белгілі бір әрекеттер алгоритмі қажет.

IV. Жаңа білімнің ашылуы.

Ұсыныстар қандай болады? Сын есімді зат есіммен дұрыс келісу үшін не істеу керек? (Балалардың жорамалдары)

Қорытынды. Келесі алгоритм бойынша әрекетті орындаңыз:

зат есімнің жынысын анықтау;

Сын есімге сәйкес сұрақты таңдаңыз: еркектік- НЕ?, әйелдік - НЕ?, бейтарап жыныс- ҚАЙСЫ?

сұрағына қарай сын есімнің түрін өзгерту.

Үлгі: күн (жарық, жарқын, жарқын): күн - қара. - ҚАЙСЫ? - жарқын; күн - НЕ? - жанып тұрған, дөңгелек, сары.

Сонымен, сын есімнің жалғауларын дұрыс жазу үшін не істеу керек?

Бұл ережені әзіл түрінде тұжырымдауға болады:

Мұрыныңызбен қалғыңыз келмейді

Сұрақ арқылы жалғауларды тексеріңіз.

V. Алғашқы бекіту.

Тапсырма: алгоритмді пайдаланып, зат есімге сын есімді таңдаңыз.

Ауа-райы... (жаңбырлы, жаңбырлы, жаңбырлы).

Жаңбыр ... (жақсы, жақсы, жақсы).

Бұлт ... (қараңғы, қараңғы, қараңғы).

Жел... (суық, суық, суық).

Ауа ... (жаңа, балғын, балғын).

Бұлт.. (ақ, ақ, ақ).

Күн... (жарық, жарық, жарық).

Көңіл-күй ... (қуанышты, қуанышты, қуанышты).

VI. Өздік жұмысстандартқа сәйкес өзін-өзі сынау арқылы.

Ал енді назар.

Жаңа сынақ.

Аяқтауларды енгізіңіз

осы сөз тіркестерінде.

Бұл сын есімдерде жалғау жоғалған. Аяқтауды енгізу керек.

таң ___ тұман

саңырауқұлақ ___ жаңбыр

көптен күткен ___ телеграмма

қызыл ___ қарындаш

қыс___ табиғат

Түнгі аспан

қазіргі ____ кино

мол ____ өнім

сәнді ____ блузка

Жұмысыңызды тексеріңіз.

Тапсырманы кім оңай орындады?

Кімге қиналуда? Қайсысы?

VII. Жаңа білімді білім жүйесіне енгізу және қайталау.

«Сөз-объектілер үшін кім көбірек сөздерді-белгіні жинайды?»

Осы сөздерге сұрақтар қойыңыз.

Үлгі: қайың – ақ діңді, бұйра, орыс, жас, қандай?

Ауа-райы... (күн ашық, жақсы, жаңбырлы, суық, ашық).

Жаңбыр ... (аз, суық, жаңбырлы, жылы, нөсер).

Бұлт ... (қара, аласа, қара, ауыр).

Жел ... (суық, жылы, пирсинг, мейірімді, күшті).

Ауа ... (жаңа, ыстық, аязды).

Бұлт ... (ақ, қар-ақ, көк, ашық, әуе).

Күн ... (ыстық, жарқын, жанып тұрған, сары).

Көңіл-күй ... (жақсы, көңілді, мазасыз, қуанышты, жаман).

VIII. Белсенділік рефлексиясы (сабақтың нәтижесі).

Сонымен, сын есімдерді зат есімдермен байланыстыруда көп жұмыс жасадық. Енді біз 2-сынып оқушысына көмектесеміз.

Баланың эссесін өңдеуге көмектесіңіз.

«Көктем келді. Аспанда ақ бұлт қалықтайды. Жарқын күн жарқырайды. Ақ қар ериді. Жылы жел соғып тұр. Адамдар көктемге толы!

Студенттердің кейіннен тексере отырып өздік жұмысы.

Сонымен балалар, бүгін сабақта немен жұмыс жасадыңдар?

Сын есім зат есіммен қалай сәйкес келеді?

(жынысы, саны және жағдайы бойынша)

Жаңа білімді қайда қолдануға болады?

Не жақсы өтті?

Тағы немен айналысу керек?


Ашық фронтальды логопедиялық сабақтың конспектісі

Тақырыбы:

«Сын есімнің зат есіммен келісуі»

Мақсат:

Сын есімдерді зат есімдермен септікте сәйкестендіріп айту дағдыларын жетілдіру

Тапсырмалар:

Іске қосу сөздік қор«Қыс» лексикалық тақырып аясында сын есім материалы бойынша. Жалпылауға және қорытынды жасауға үйрету.

Практикалық дағдыларды қалыптастыру дұрыс пайдаланусын есімдер, олардың зат есімдермен жынысы, саны, жағдайы бойынша келісімі.

Есту зейінін, оперативтік есту-сөйлеу жадысын дамыту.

UUD қалыптастыру және дамыту

Жабдық:

нетбук, логопедияға арналған компьютерлік семинар бағдарламасы кіші мектеп оқушылары, проектор, жұмыс дәптері, дидактикалық материал, жеке жұмысқа карточкалар, аяқталуы бар кестелер

Сабақтың барысы

1. Сөйлеу-моторлы ұйымдастыру сәті (1-слайд)

1. Дауысты дыбыстарды ерекшелеп, қол қимылдары арқылы көрсететін адам отырады.

Сөздер: қар үйіндісі, қыс, боран, суық, шана, ойындар

Негізгі бөлім

Дәптерлеріңді ашып, санды жазыңдар.

(Қар + қар үйіндісі) * Д.п

(Қар + боран) *Р.п

Жауап сөздерде қандай сөйлем мүшелерін кездестірдіңдер?(зат есімдер мен сын есімдер) Ал зат есім (затты білдіретін және кім?, не? деген сұраққа жауап беретін сөйлем мүшесі), сын есім (заттың белгісі) дегеніміз не? және қайсысы, қайсысы? не? не?) деген сұраққа жауап береді.

Бұл қаланың атауы (зат есім) қай сөйлем мүшесі. Қыс сөзіне қатысты сын есімдерді теріп ал.(Тақтаға сөздің сын есімдері ілінеді)

Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сын есімді зат есіммен келісу»

3. Біз қалаға кіріп, логозаврия аллеясына жеттік (3-слайд)

О! Жігіттер біз қайдамыз? (logosauria lane) логопедиялық тренажер көмегімен.

Логошамен жаттығуды аяқтау

Логошамен қоштасамыз, ойланыңызшы, ол сізге не үйретті?

4. Аяқтаулар көшесі. (кестемен жұмыс)

Логоша сізге достар болған жағдайда сөздерді қалай жасау керектігін үйретті. Осы аяқталулардың барлығын қалай есте сақтаймыз және шатастырмаймыз? (жазыңыз)

5. Көзге арналған гимнастика

Біз саяхатымызды жалғастырамыз және біз жоғалған сөздердің жолындамыз

6. Адасқан сөздер жолы. Осы жолда алған білімімізді тиянақтаймыз.

Тапсырма: мәтінге қажетті пішіндегі сын есімдерді кірістіру (оқушыларға сын есімдер түсірілген мәтіні бар карточкалар және толтыру үшін маркерлер беріледі)

Тамаша көрініс…. ормандар. Барлығы ………., ………..қармен жабылған. ……….. ауа жұқа және жанып тұр. Қар жауды......... ағаштар мен бұталар. ………, ……….сәулелер олардың үстінен сырғып, ……….. жылтырақ шашады. Бірақ қазір аяз басылып, …………… аспанның жарықтығы өшеді.

Сілтеме сөздер:

Қыс, ақ, үлпілдек, қысты, мұзды, жарқын. шуақты, ашық, көк.

Көршілеріңізбен карталарды ауыстырып, емлесін тексеріңіз.

Қандай білімімізді бекіттік?

Адасып кеткен сөз жолынан өтіп, әңгіме алаңына келдік.

7.Физминутка

8. Әңгімелер алаңы

Сөздерді сөйлемге, сөйлемдерді әңгімеге айналдыру.

Қыс қатты болды.

Торғайлар, жем, аш, еш жерде, таба алмады

Ол аяды, торғайлар, мейірімді, қыз, Маша.

Сонымен, мейірімді қыз, құстарды тамақтандырды, өте кедей, көктемге дейін.

Нәтиже:

Үстелдеріңізде смайликтер жазылған парақтар бар, сабақта қандай сезімде болғаныңызды көрсетіңіз бе?

Сізге ыңғайлы болды ма?

Не қиын болды?

Сіз не үйрендіңіз?

Не қиын болды?

жіберілді

Кулагина Е.Г.

Мұғалім логопед

7-тапсырма.

Түсіп қалған сөздерді қосып, сөйлемдерді толықтырыңыз. Мәтінді естеріңізде болса қайталаңыздар.

(Оқушыларға тапсырманы өз бетімен орындау қиын болса, логопед суреттерді пайдалана алады. Сөйлемдерді оқу кезінде логопед сөйлемнің толық еместігін тиісті интонациямен көрсетуі керек. Оқушылар жауап бергенде, дұрыс келісімді ұстаныңыз. зат есімі бар етістік.)

а) жүгірді.... Жасырын.... Соққы.... Мен екілендім.... Қараңғыланған. . . . Суарылған. . . . Күн күркіреді. . . . Жарқ етті. . .

Сілтеме сөздер: бұлт, күн, жел, шаң, орман, жаңбыр, күн күркіреуі, найзағай.

ә) Бұлт... Күн... Жел... Шаң... Орман... Жаңбыр... Найзағай...

Сын есімнің зат есіммен жынысы және саны бойынша келісімі

Сабақты қорытындылау

Тақырып. Сын есімнің зат есіммен келісімі.

Мақсат. Балаларға сын есімді жынысы мен саны бойынша зат есіммен дұрыс үйлестіруге үйрету.

Курстың барысы.

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Логопед студенттерден бүгін қай күн, апта күні, айы деп сұрайды.

II. Сын есімнің жасалуы. Сөз тіркестерін құрастыру.

Логопед студенттерге толық жауап талап етпей сұрақтар қояды:

Бүгін ауа райы қандай? (Жақсы.)

Неге жақсы? (Күн ашық, жылы, жел жоқ, жаңбыр жоқ.)

Күн жылы болған кезде қандай күн болады? (Жылы.)

Күн қай күні жарқырайды? (Күн.)

Ал жел болмаған кезде? (Желсіз.)

Логопед. Бүгін қай күн екенін білейік. (Күн жылы, тұзды, желсіз.)Ауа-райы туралы қалай айтамыз, оның елестері бірдей ме? (Ауа райы жылы, күн ашық, тыныш.)

  • Сын есімнің зат есіммен жынысы мен санына сәйкес келуін практикалық дағдыларын жетілдіру.
  • Салыстырмалы сын есімдерді жасау қабілеттерін арттыру.
  • Сөздік қорын белсендіру, сапалық жағынан байыту.
  • Зейіннің тұрақтылығын, ауысу қабілетін, тілдік құбылыстарды бақылауды, ұзақ және қысқа мерзімді есте сақтауды, бейнелі-бейнелі ойлауды, бет бұлшықеттерін дамыту.
  • Оқуға деген ынтасын, адамға, қалаға, өзіне деген көзқарасын анықтайтын адамгершілік қасиеттерді тәрбиелеу.
  • Құрал-жабдықтар: №6,8,9 тапсырманың көрнекі және демонстрациялық материалы; № 7,9, 11 тапсырмаға үлестірмелі материал; No 3, 9 тапсырмаларға арналған карточкалар; № 8 тапсырманы қолдау схемасы.

    Сабақтың барысы

    I. Ұйымдастыру кезеңі.

    (шам жанады)

    Екеуміз бірге шеңберге айналамыз
    Сабақ басталады
    Біз шам жағамыз
    Ал біз бірге үрлейміз.

    (Логопед өлеңді дауыстап оқиды, балалар тек «ерінмен», дауыссыз, анық айтып қайталайды.)

    Біз әрқашан әдемі сөйлейміз
    Батыл және баяу.
    Түсінікті, анық айтқанда
    Біз ойлаймыз және асықпаймыз.

    II. Негізгі бөлім.

    1. Жұмбақты тап.

    Мен ақ көрпемін
    Мен бүкіл жерді қамтыймын
    Алаңдарды, үйлерді әктеу
    Менің атым... (Қыс)

    2. Қыстың бір белгісі – қар. Қардың түсі қандай? (Ақ)

    Жазушылар мен ақындардың қар туралы қалай жазғанын тыңдаңыз. Мен оқимын, ал сіз бұл қарды ұнатасыз ба, жоқ па?

    • қар ақ және таза
    • қар сұр және күңгірт
    • қар алтын және көк
    • қар көк және көк
    • қар сары және лас
    • ақшыл ақшыл, ақшыл сирень, меруерт қызғылт, ақшыл көк

    Қожа деген сөзге неге таң қалдыңыз?

    Қар туралы да солай айта аласыз ба?

    Қар туралы әдемі айтуға сөйлеудің қай бөлігі көмектесті? (Сын есім)

    3. Бірақ алдымен қайталаймыз (карточкамен жұмыс: бала сұрақты оқиды, кімнің жауабы дұрыс болса, жауап береді және өз сұрағын оқиды):

    Жауабы: Сын есім.

    Сұрақ: Заттың белгісін білдіретін және кім деген сұраққа жауап беретін сөйлем мүшесі. немесе не? деп аталады: :

    Жауабы: Зат есім.

    Сұрақ: Мағынасы қарама-қарсы сөздер деп аталады

    Жауабы: Антоним сөздер.

    Сұрақ: Салалас сөздердің ортақ мағынасын қамтитын ортақ мүшесі:

    Жауап: Түбір.

    Сұрақ: сөздің бөлігітүбірдің алдында тұрып, жаңа сөздер жасау қызметін атқаратын , деп аталады:

    Жауап: Қосымша.

    Сұрақ: Зат есім, сын есім, етістік дегеніміз:

    Жауабы: сөйлем мүшелері

    Сұрақ: Заттардың белгілерін көрсететін және сұрақтарға жауап беретін сөйлем мүшелері не? қайсысы? қайсысы? қайсысы? деп аталады:

    4.Бірақ заттарды сипаттағанда тек түс туралы ғана емес, сонымен қатар нысанның пішіні, дәмі, өлшемі, материалы, қол тигізгенде қандай затты сезінетіндігі туралы айтуға болады. (көмекші карталары жол бойында көрсетіледі)

    5. Мен енді сөздерді атаймын, артығын анықтауларың керек.

    Тапсырма: барлық сөздерді сыбырлап қайталаңыз және артық сөзді дауыстап айтыңыз.

    • ит, түймедақ, тәтті, ағаш;
    • сызғыш, дөңгелек, бұлт, шөп;
    • қысқы, қар үйіндісі, тон, үлпілдек;
    • үлкен, аю, түлкі, үй;
    • кітап, ағаш, шұлық, емен.

    (Тапсырманы орындау барысында балалар бұл қасиет нені білдіреді? (дәмі, пішіні, т.б.) сұраққа жауап береді.

    6. Мен соңғы айтқан сөзім қандай болды? (Емен) Бұл не?

    Жапыраққа сәйкес ағаштардың сұлбасын алыңыз. Ол қандай жапырақ, қандай бұтақ?

    емен жапырағы емен, ал бұтақ:

    үйеңкі жапырағы - үйеңкі, :

    қайың жапырағы – қайың, :

    көктерек жапырағы - көктерек, :

    шетен жапырағы - шетен,:

    алма жапырағы – алма,:

    Қандай жапырақ пен бұтақ артық? Неліктен? (алма ағашы - жеміс ағашы)

    Жапырақ жылдың қай мезгілінде пайда болады?

    Көктемнің ашық таңы
    Қыркүйектің басында,
    Біз парталарға отырдық
    Және бекер емес деп ойлаймын.

    Бұл өлеңде бәрі рас па? Неліктен?

    Енді біз босқа тексереміз, біз парталарымызда отырамыз ба, жоқ па?

    Карточкалармен жұмысты бастамас бұрын, менің сұрақтарыма жауап беріңіз: «Хрусталь дегеніміз не? Брезент? ... (таныс емес сөздермен жұмыс).

    8. Енді сын есімді өзіңіз таңдап, жалғауын анықтап көріңіз. (Суреттен сұраққа және соңына дейін «жол-арқан» салу)

    Физминутка.

    Слайд жоғары, қолыңызды жоғары көтеріңіз, созыңыз

    Өзен тереңде отыр

    Алыстағы жұлдыз көтеріледі, қолдар жоғары

    Және жалғыздық. қолдың оңға және солға қозғалысы

    9. Жұмбақтарды тап. Тұлпарды таңдаңыз.

    Жұмбақтарды шешуге көмектескен сөздердің астын сыз?

    Асты сызылған сөздердің түбірі қандай?

    Өткір тісті – бұл сөз неге ерекше? (екі тамыр)

    Қандай анықтама жетіспейді? Неліктен? (Күн)

    Жылдың қай мезгілінде күн ең ыстық?

    Жаздан кейін қай мезгіл келеді?

    Саусақ жаттығуы.

    Бас бармаққа барғанда
    Тіке үйге келді
    Көрсеткіш және орта
    Аты жоқ және соңғы
    Кішкентай саусақтың өзі
    Табалдырықты қаққан.

    10. Күз туралы қалай айтады? Әлі де алтын күзді айтуға болады. Алтын тағы не болуы мүмкін?

    Дәптерде:

    Үстелде:

    Бірінші бағандағы сөздер қандай?

    Әрбір сөз тіркесін түсіндіру.

    11. Ал күзде жаңбыр жиі жауады. Мәтіндерді оқу, жалғауларын жазу. Жаңбырдан кейін қандай өзгерістер болды? Осыны білдіру үшін қандай сөздер қолданылады? Бұл қандай сөздер?

    Жаңбыр алдында

    Суық: бетке жел соғады. Ауыр: өзеннің үстінде бұлттар қалқып тұрады. Қатты естілді: күн күркіреуі. Қала көшелері құрғақ: .

    Жаңбырдан кейін.

    Жылы: бетке жел соғады. Жеңіл: бұлттар өзеннің үстінде қалқып жүреді. Әлсіз естіледі: күн күркіреуі. Қала көшелері дымқыл: .

    Қаламызда қандай көшелерді көргіңіз келеді? Тақтадағы сөздерді өз бетінше құрастыруға немесе қолдануға болады.

    Шуақты, керемет, ұсқынсыз, тамаша, жиіркенішті, керемет, әдемі, таза, тыныш, жарқын, гүлденген.

    12. Сабақ соңында кішкене әзіл айтайық. Жолға бөлінген өлеңді жинап, сұрақтарға жауап беру.

    Бұл рас па, жоқ па?
    Күйе қара қарға не ұқсайды?
    Ащы қант, ақ көмір?
    Ал, қорқақ, қоян қандай батыл?