Пришвиннің жұмысы, Жігіттер мен үйректер. Балалар ертегілері онлайн. Бірнеше қызықты эсселер

Маршрутизациясабақ.

Пән аймағы: әдеби оқу (

Сынып: 2

UMK: перспектива

Сабақтың тақырыбы: М.М.Пришвин «Жігіттер мен үйректер»

Мақсат: М.М.Пришвин «Жігіттер мен үйректер» тақырыбы бойынша әдеби оқу пәні бойынша студенттерге RKMChP технологиясы арқылы УУД қалыптастыру.

үйрену мақсаттары, жеке оқу нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған:

Дүниеге тұтас, әлеуметтік бағдарланған көзқарасты қалыптастыру;

Басқа пікірге, басқа көзқарасқа құрметпен қарауды қалыптастыру;

Тәрбие ең жақсы қасиеттертұлғалық: мейірімділік, сезімталдық, эмпатия;

үйрену мақсаттары мета-пәнді оқыту нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған:

Мақсаттар мен оқу міндеттерін қабылдау және қолдау қабілетін дамыту; тапсырмаға және оны орындау шарттарына сәйкес оқу қызметін жоспарлау, бақылау және бағалау;

Тыңдау және есту, құрастыру қабілеттерін қалыптастыру сөйлеу сөздері;

Дағдыны қалыптастыружұптық және топтық жұмыс;

Проблемалық жағдаяттарды шешу үшін ойлау операцияларын дамыту;

РКМЧП технологиясы бойынша сауатты, білікті, интеллектуалды оқырманды қалыптастыру.

үйрену мақсаттары пәндік оқу нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған:

Оқушыларды М.М.Пришвиннің «Жігіттер мен үйректер» әңгімесімен таныстыру;

Мәтін бойынша шарлау қабілеттерін дамыту;

Мәтінге және кейіпкерлердің іс-әрекетіне талдау жасау қабілетін дамыту.

Жылжыту жаттығу сессиясы

1. Ұйымдастыру кезеңі

Мен бүгін мектепке керемет көңіл-күймен бардым. Неліктен деп ойлайсыз? (балалардың жауаптары)

Менің де көңіл-күйім сондай, ерекше жазушының жаңа туындысымен танысамыз.

Бірақ жұмысты бастамас бұрын, сабақта сізді тек мен ғана емес, өзіңіз де бағалайтыныңызды еске салайын. Ол үшін сабақ барысында өзін-өзі бағалау парағын толтырасың.

№ 1 қосымша

2. Білімді жаңарту.

Шығармалардың қай бөлімін оқып жатырмыз? (Мен барлық тірі заттарды жақсы көремін)

Енді біз бұрыннан таныс болған шығармаларды еске түсірейікші?

Әр жұп 2 бағанды ​​кесте түрінде тапсырма алады. Бір бағанда шығарманың атаулары, екіншісінде осы шығармалардан алынған сөздер берілген. Сіздің міндетіңіз - шығармалардың атауларын үзінділері бар көрсеткілермен байланыстыру.

Өзара тексеру (алмасу сынақтары)

Жұмыстың бағасын кестеге қойыңыз (1-слайд)

3. Сабақтың тақырыбын пысықтау

Енді мен сізді сабақтың басында айтқан жазушымен таныстыруға шыдамаймын ба?

Жазушы Любовь Федоровна Воронкованың шағын эссесін тыңдаңыз.

(слайдта қысқы орман бар, музыка ойнайды, мұғалім оқиды) Презентация (2-слайд)

Күміс-қысқы орманды аралап жүрген адам. Айнала қар үйінділері, ағаштарда қалың қар жамылғылары. Бірақ шыршалар тік тұрады, күшті шырша лаптары қарды ұстайды. Ал қайыңдар қардың салмағынан доғаға иіліп, бастарын қар үйіндісіне көміп тастады. Иә, олардың төмендігі сонша, тіпті олардың арасынан өте алмайсың, тек қоян ғана олардың астында жүгіре алады. Бірақ бұл адам қайың ағаштарына көмектесетін «бір қарапайым сиқырлы құралды» біледі. Ол ауыр таяқты сындырып, қар басқан бұтақтарға соқты, төбесінен қар жауды, қайың секіріп, түзеліп, басын көтеріп, бүкіл орманмен бірге тұрды. Сөйтіп, бұл кісі барып, бір ағашты бірінен соң бірін босатады.

Бұл сиқырлы таяқпен жүретін жазушы Михаил Михайлович Пришвин.

Осы әрекетке қарап адам туралы не айта аласыз?

(Қамқор адам)

Қандай адамды қамқоршы деп атауға болады?

Жазушының фотосуреттеріне қараңызшы, ол туралы не айта аласыз? (3-7 слайдтар)

(табиғатты жақсы көреді, иттерді жақсы көреді, ол үнемі табиғатпен қоршалған)

Михаил Пришвин - бәріне көруге мүмкіндік бермейтін нәрсені көрген, әркімге естуге мүмкіндік бермейтін нәрсені естіген адам.

Оның қаншалықты жан-жақты және ерекше тұлға екенін оның шығармаларынан аңғарамыз.

Бүгін біз кездесетін М.Пришвин әңгімесінің тақырыбын оқыңыз.

– “Жігіттер мен үйректер»

Бұл шығарманың басты кейіпкерлері кімдер деп ойлайсыз?

Сіздердің қаншаңыз кішкентай үйректерді және қай жерде көрдіңіз?

Үйректер тек үй ғана емес, жабайы да. М.Пришвин өз әңгімесін жабайы үйректердің бірі – тайғақ туралы жазған. (8-слайд)

Әңгіменің тақырыбына қарап не туралы екенін айта аласыз ба?

Мен сендерге топпен жұмыс жасап, тірек сөздерді пайдалана отырып, әңгіменің не туралы болатындығын болжауды ұсынамын.

ысқырық

еркіндікке көлге

қалпақтарды лақтырды

үйректерді қайтарыңыз

- Қош бол, үйректер!

Топ өкілдерінің сөзі

Енді жұмыс барысымен танысамыз. Мәтінді нүктелер арқылы оқимыз. Балалар оқып жатқанын мұқият тыңдауларыңызды сұраймын. Сіз олардың оқуын келесі критерийлер бойынша бағалауыңыз керек: оқудың дәлдігі, мәнерлілігі, еркіндігі.

Тоқтап оқу

Бірінші аялдамаға дейін оқу Біз оларды осы жерден көрдік...

Неліктен үйрек ұясын көлден алыс жерге салды?

Көл толып, тұрақты жер тек батпақты орманнан табылды

Неліктен үйрек өз балапандарын батпақты орманнан шығаруды шешті?

Су басылып, көлге баруға тура келді.

Үйректердің еркіндік үшін көлге баруы нені білдіреді?

Көлде шомылуға, жем-шөп алуға арналған орын бар

Үйрек балапандарын жылжытпас бұрын қанша уақыт ойлады? Бұл қай сөзді айтады?ақырында)

Көлге жету үшін қанша уақыт кетті?

3 миль. Осы сөздің мағынасын түсіндіріңіз. 3 шақырымнан сәл астам.

Бұл адамға көп пе, әлде аз ба?

Ал кішкентай үйрек үшін бе?

Неліктен ана үйрек үйректердің артында жүрді? (ол үйректерге қарады)

Үйректердің қандай жаулары болды?

– Бұдан әрі не болады деп ойлайсыз? 2-бөлімді сөзге дейін оқу...Сен не істейсің?

Балалар үйректерді көргенде өздерін қалай ұстады?(қалпақтарды лақтыру)

Жігіттер неге бұлай істеді?(жай көңіл көтеру үшін)

Үйрек балапандары ұстап алған кезде, үйрек өзін қалай ұстады? (Мен алаңдадым)

Үйрек айқайлауы мүмкін? (Жоқ, оның мылқаулығы, қорғансыздығы, үмітсіздігі - бәрі осы қозғалыстарда.

Үйректер қандай сезімде болды?

Қалай ойлайсыңдар, егер үйректер сөйлей алса, олар не деп айқайлар еді?

Қорыққанда қандай сөз айқайлайсың? (Ана)

Бұл жағдайда үйректер кімге ұқсайды (Балалар)

- Жалғастырыңыз, бұл жігіттер мен үйректер туралы әңгіме қалай жалғасады?

Ана сөзі сәл ұшып кеткенше 3-бөлімді оқу

Жігіттерді кім тоқтатты? (Әңгіменің авторы)

Үйректер ұсталды, балалар не істейді?(жіберу)

Балалар өз әрекеттерін түсіндіре алды ма?(жоқ біз алмадық)

Үлкендер оларға қандай бұйрық берді?

Әңгіме қалай аяқталады деп ойлайсыз?

Жігіттердің қасында болсаң не істер едің?

Жігіттер туралы не айта аласыз?

Баяндаушы оларды қалай атаған?(ақымақ)

Оларды қалай басқаша атауға болады?

Жігіттер қатыгез болды деп айта аламыз ба?

Балаларын босатқанда ана үйрек не істеді? (ұлдары мен қыздарын құтқаруға асықты)

Әңгіменің басында ана үйрек қалай жүрді? (артында)

Ол енді неге алға жүгірді? (Мен балаларды жауларынан тез алғым келді)

Пришвин үйректермен қалай қоштасты?

Ол бұл туралы не істеді? - Шығармадағы сызықтар арқылы дәлелдеңдер.

Бұл қимыл нені білдіреді: біреуге шляпаңызды алу? (Құрмет белгісі)

Бұл кімге деген құрмет белгісі? Неліктен?

Жігіттер бұған қалай қарады? Неліктен?

Адамдар үйрекке не тіледі?

Енді өздеріне таныс емес мәтінді оқыған балалардың оқуын келесі критерийлер бойынша бағалайық:

экспрессивтілік

еркіндік

дұрыс

3. Рефлексия кезеңі

Енді топтардың өнерлерін еске түсірейік. М.Пришвиннің әңгімесіне қай топ жақын екенін тап

Әңгіменің тақырыбына қайта оралайық.

- Бұл қандай әңгіме: қызықты ма, танымдық па әлде тағылымды ма? Неліктен олай ойлайсың? Ол нені үйретеді?

Ойланбаған істермен айналыспаңыз. Табиғатты сүюге, оны аялай білуге, кіші інілерімізге ұқыптылықпен, ұқыптылықпен қарауға, олардың өмірін білуге ​​және жан-жануарларды қорғауға, оларға көмектесуге дайын болуды тәрбиелеу.

Синквейнді құрастыру. Әңгіменің кейіпкерлері кімдер? Синквейнді кімге арнағыңыз келеді?

Мен сендерге бүгінгі сабағыңа ерекше баға қойғым келеді, сен маған көмектесесіңдер

Жігіттердің қайсысы және неге біз 5 бере аламыз?

Сіздің көзқарасыңызды қорғауға дайын болу үшін

Ізденімпаздық, қызығушылық үшін

Оқығаныңызды талдай білу үшін

Мәлімдемелердің толықтығы мен анықтығы үшін

Білім беру диалогына қатыса алуы үшін

4 деген баға және неге?

Сабаққа әрқайсың өзіңе қандай баға қоясың?

Сабақ соңында өз жұмысыңызды өз бетінше бағалауға көмектесетін критерийлерді таңдаймыз.

1. ойлау және пайымдау қабілеті

2. талқылау қабілеті

3. тыңдау және есту қабілеті

Үй жұмысы

Жігіттердің немесе үйректердің атынан қайталау дайындаңыз

Жүрек мейірімді болуы керек

Ол осылай құрылды
Махаббат пен жарық беру үшін
Айналадағылардың бәрі ондаған жаста.

Жүрек ауырып қалуы мүмкін
Жүрек ән айтуды тоқтатады,
Оның бойында мейірім болмаса,
Сезімталдық және түсінушілік.

Кішкентай жабайы үйрек ақыры өз үйректерін орманнан ауылды айналып өтіп, көлге еркіндікке көшіруді шешті. Көктемде бұл көл алыстан асып, ұя салатын берік орын үш мильдей жерде, төбешікте, батпақты орманда табылды. Ал су басылған кезде көлге үш шақырым жол жүруге тура келді.

Адамның, түлкі мен сұңқардың көзі ашық жерлерде ана үйрек балапандарын бір минутқа да көзден таса қылмас үшін артта жүрді. Ал ұстахананың жанында, жолды кесіп өткенде, ол, әрине, оларды алға жіберді. Міне, жігіттер мұны көріп, маған қалпақтарын лақтырып жіберді. Олар үйректерді аулап жатқанда, анасы олардың соңынан тұмсығымен жүгірді немесе қатты толқумен әртүрлі бағытта бірнеше қадамдармен ұшып кетті. Жігіттер анасына қалпақ лақтырып, оны үйрек балапандары сияқты ұстап алмақ болды, бірақ мен жақындадым.

- Үйректерді не істейсің? – деп қатты сұрадым жігіттерден.

Олар ашуланып, жауап берді:

- Барайық.

- «Жіберейік»! – дедім қатты ашуланып. - Неге оларды ұстау керек болды? Ана қазір қайда?

- Міне, ол отырады! – деп бір ауыздан жауап берді жігіттер.

Олар мені тыңайған егістіктің жақын жеріндегі төбеге нұсқады, онда үйрек шын мәнінде аузын ашқан күйде отырды.

«Тезірек, - деп бұйырдым мен жігіттерге, - барып, оған барлық үйректерді қайтарыңыз!»

Олар тіпті менің тапсырысыма қуанғандай болып, үйректермен бірге төбеге тіке жүгірді.

Анасы сәл ұшып кетіп, жігіттер кеткен соң ұл-қыздарын құтқаруға асығады.

Ол өзінше оларға бірдеңе айтып, сұлы алқабына қарай жүгірді.

Оның артынан бес үйрек жүгірді, сөйтіп ауылды айналып өтіп, отбасы көлге сапарын жалғастырды.

Мен шляпамды қуана шешіп алдым да, оны бұлғап:

- Қайырлы сапар, үйректер! Жігіттер маған күлді.

-Неге күлесіңдер, ақымақтар? – дедім жігіттерге. - Қалай ойлайсыңдар, үйректердің көлге түсуі оңай ма? Барлық бас киімдеріңізді тез шешіп, «қош болыңыз» деп айқайлаңыз!

Әне, үйрек аулап жүріп жол үстінде шаң басқан баяғы қалпақтар аспанға көтеріліп, жігіттердің бәрі бірден:

- Қош бол, үйректер!

М.Пришвин әрқашан табиғатқа сүйіспеншілікпен және құрметпен қарады. Бұл жазушының әңгімелері жер бетіндегі барлық тіршілік иелеріне деген қамқорлықпен ерекшеленеді. «Жігіттер мен үйректер» хикаяты да шет қалмайды.

Кішкентай жабайы үйрек үйректерді алып шықты. Ұя қауіпсіз жерде болды, бірақ судан алыс. Үйректер өскен кезде ана үйрек оларды тоғанға апарды. Олар жолды кесіп өту керек болды. Ол кезде жігіттер сол жерде серуендеп жүрген. Олар төлді байқап, үйректерді қолдарына ұстағысы келді. Салдары туралы мүлде ойланбастан, балалар барлық балаларды ұстады. Үйрек балалары үшін қатты уайымдап, уайымдады. Ол жігіттерден біршама алыстап, болып жатқанның бәрін үлкен толқумен тамашалады.

Автор бәрін көріп, балалардан неге бұлай істегендерін қатты сұрады. Жігіттер тек қолдарынан ұстап, сәбилерді босатқылары келетінін айтты. Сонда жазушы оларға мұндай кішкентай үйректердің табиғатта аман қалуы өте қиын екенін түсіндірді. Олар көлге жету үшін көптеген кедергілерден өтуі керек. Балалар үйректерді жіберіп, құстарға ақ жол тілей отырып, олардың артынан қалпақтарын бұлғады.

Пришвин әңгімедегі балалар мен үйректерді қатар қойып, адамдардың назарын бәріміз бір әлемде өмір сүретінімізге тағы бір рет аударды. Үйректер, қаздар, қояндар, түлкілер бізге өте жақын тұрады. Өзгелерге зиян тигізбейтіндей өмір сүру керек. Автор өз хикаясы арқылы балаларды інілерімізге дөрекі әрекет жасамауға үйретеді. Кез келген жануар тек адам ғана емес, сезімге қабілетті. Үйрек өз балалары үшін қатты уайымдады және бұл анық болды. Ол қатты толқудан тұмсығын ашып отырды. Үйректерді ұстап алған жігіттер сәбилер өліп қалуы мүмкін деп ойлаған жоқ. Жазушы оларға қатал сөйлеп, балалар бәрін түсінсін, енді бұлай жасамасын деп қатесін түсіндірді. Өйткені, ер балалар ермек үшін жануарларға тас лақтырады. Олар аяғы мен қанатына зақым келтірмейді деп ойламайды. Жараланған жануар жыртқыштан қашып құтыла алмайды немесе құстардың қыста жылы аймақтарға ұшуға күші жетпейді. Осылайша, баланың бұзықтығынан жануар өледі.

Бірнеше қызықты эсселер

  • Тургеневтің «Бежін шалғыны» әңгімесін талдау, 6 сынып

    Иван Сергеевич нағыз Отанның ұлы болды. Әңгімелерінде ол әрқашан орыс табиғатының сұлулығын суреттейтін. «Бежін шалғын» шығармасы балалар аудиториясына арналған.

  • Әрбір адамның өзін тыныш және еркін сезінетін өте жақын және қымбат орны бар. Жер бетінде өзінің кішкентай Отанына деген сүйіспеншілікті сезінбейтін адам жоқ

  • Некрасов шығармаларындағы музаның бейнесі (лирикалық поэзия) эссе

    Музаның бейнесі, оның сиқырлы флейташабыт беретін , кез келген ақын үшін өте маңызды. Әрбір жаратушы өзінің «көмекшісі мен азаптаушысы» дегенді өзінше бейнелейді.

  • Куприннің «Алтын әтеш» әңгімесін талдау

    «Алтын әтеш» - Александр Иванович Куприннің әңгімесі, онда осы жазушының лирикалық очерктерінің өзіндік үлгісі анық көрсетілген. «Алтын әтеш» миниатюралық картиналар сериясының бір бөлігі

  • Салтыков-Щедриннің бір қаласының тарихындағы Беневоленскийдің бейнесі мен сипаттамасы

    Беневоленский - ханзада Микеладзенің орнын басатын Глупов қаласының келесі мэрі және сыншылардың пікірінше, ішінара Александр Бірінші тұсында қызмет еткен Сперанскийге негізделген.

Әңгіме жоспары Балалар мен үйректер

  1. Көлге апаратын жол.
  2. Жігіттер мен үйректер.
  3. Ересектердің араласуы.
  4. Үйректерге бақытты оралу.
  5. Қош бол балапандар!

«Жігіттер мен үйректер» әңгімесінің мәтіні Пришвина М.

Кішкентай жабайы үйрек ақыры өз үйректерін орманнан ауылды айналып өтіп, көлге еркіндікке көшіруді шешті. Көктемде бұл көл алыстан асып, ұя салатын берік орын үш мильдей жерде, төбешікте, батпақты орманда табылды. Ал су басылған кезде көлге үш шақырым жол жүруге тура келді.

Адамның, түлкі мен сұңқардың көзі ашық жерлерде ана үйрек балапандарын бір минутқа да көзден таса қылмас үшін артта жүрді. Ал ұстахананың жанында, жолды кесіп өткенде, ол, әрине, оларды алға жіберді. Міне, жігіттер мұны көріп, маған қалпақтарын лақтырып жіберді. Олар үйректерді аулап жатқанда, анасы олардың соңынан тұмсығымен жүгірді немесе қатты толқумен әртүрлі бағытта бірнеше қадамдармен ұшып кетті. Жігіттер анасына қалпақ лақтырып, оны үйрек балапандары сияқты ұстап алмақ болды, бірақ мен жақындадым.

- Үйректерді не істейсің? – деп қатты сұрадым жігіттерден.

Олар ашуланып, жауап берді:

- Барайық.

-Болды, «кеттік»! – дедім қатты ашуланып. - Неге оларды ұстау керек болды? Ана қазір қайда?

- Міне, ол отырады! – деп бір ауыздан жауап берді жігіттер. Олар мені тыңайған егістіктің жақын жеріндегі төбеге нұсқады, онда үйрек шын мәнінде аузын ашқан күйде отырды.

«Тезірек, - деп бұйырдым мен жігіттерге, - барып, оған барлық үйректерді қайтарыңыз!»

Олар тіпті менің тапсырысыма қуанғандай болып, үйректермен бірге төбеге тіке жүгірді. Анасы сәл ұшып кетіп, жігіттер кеткен соң ұл-қыздарын құтқаруға асығады. Ол өзінше оларға бірдеңе айтып, сұлы алқабына қарай жүгірді. Оның артынан бес үйрек жүгірді, сөйтіп ауылды айналып өтіп, отбасы көлге сапарын жалғастырды.

Мен шляпамды қуана шешіп алдым да, оны бұлғап:

- Қайырлы сапар, үйректер!

Жігіттер маған күлді.

-Неге күлесіңдер, ақымақтар? – дедім жігіттерге. - Қалай ойлайсыңдар, үйректердің көлге түсуі оңай ма? Барлық бас киімдеріңізді тез шешіп, «қош болыңыз» деп айқайлаңыз!

Әне, үйрек аулап жүріп жол үстінде шаң басқан баяғы қалпақтар аспанға көтеріліп, жігіттердің бәрі бірден:

- Қош бол, үйректер!

Жігіттер мен үйректер әңгімесін талдау

  1. Бұл оқиға шын ба, шынайы ма әлде ойдан шығарылған ба?
  2. М.Пришвин бұл әңгімені не мақсатпен жазды, балалар мен үйректер?
  3. «Жігіттер мен үйректер» әңгімесін оқығаннан кейін не болып жатқаны туралы қандай сурет пайда болады?
  4. «Жігіттер мен үйректер» әңгімесі балада/балаларда қандай сезімдерді оятты?
  5. М.Пришвин үйректердің анасының мінез-құлқын қалай сипаттайды? «Жігіттер мен үйректер» әңгімесіндегі осы орынды тауып, бірге оқыңыз.
  6. Бала/балалар қай кезде көбірек алаңдады? Неліктен?
  7. Жігіттер олардың дұрыс емес екенін түсінді ме? Жігіттердің мінез-құлқын мына сөздерден байқауға болады: олар тауық етті, тіпті қуанды, олар маған күлді.
  8. Неліктен үйрек өз балапандарын батпақты орманнан шығаруды шешті?
  9. Көлге жету үшін қанша уақыт кетті?
  10. Неліктен ана үйрек үйректердің артында жүрді?
  11. Үйректердің қандай жаулары болды?
  12. Балалар үйректерді көргенде өздерін қалай ұстады?
  13. Үйрек балапандары ұстап алған кезде, үйрек өзін қалай ұстады?
  14. Әңгімедегі үйректің ең көп таралған атауы қандай?
  15. Жігіттерді кім тоқтатты?
  16. Үлкендер оларға қандай бұйрық берді?
  17. М.Пришвин үйректермен қалай қоштасты?
  18. Балалар өз әрекеттерін түсіндіре алды ма?
  19. Жігіттер қатыгез болды деп айта аламыз ба?
  20. Автор ұлдарға қалай ат қойған?
  21. Ұлдарды қалай басқаша атауға болады?
  22. Адамдар үйрекке не тіледі?

Кішкентай жабайы үйрек ақыры өз үйректерін орманнан ауылды айналып өтіп, көлге еркіндікке көшіруді шешті. Көктемде бұл көл алыстан асып, ұя салатын берік орын үш мильдей жерде, дөңес, батпақты орманнан табылды. Ал су басылған кезде көлге үш шақырым жол жүруге тура келді.
Адамның, түлкі мен сұңқардың көзі ашық жерлерде ана үйрек балапандарын бір минутқа да көзден таса қылмас үшін артта жүрді. Ал ұстахананың жанында, жолды кесіп өткенде, ол, әрине, оларды алға жіберді. Міне, жігіттер оларды көріп қалпақтарын лақтырып жіберді. Олар үйректерді аулап жатқанда, анасы олардың соңынан тұмсығымен жүгірді немесе қатты толқумен әртүрлі бағытта бірнеше қадамдармен ұшып кетті. Жігіттер анасына қалпақ лақтырып, оны үйрек балапандары сияқты ұстап алмақ болды, бірақ мен жақындадым.
- Үйректерді не істейсің? – деп қатты сұрадым жігіттерден.
Олар ашуланып, жауап берді:
- Барайық.
– Болды, «жіберейік»! – дедім қатты ашуланып. - Неге оларды ұстау керек болды? Ана қазір қайда?
- Міне, ол отырады! – деп бір ауыздан жауап берді жігіттер.
Олар мені тыңайған егістіктің жақын жеріндегі төбеге нұсқады, онда үйрек шын мәнінде аузын ашқан күйде отырды.
«Тезірек, - деп бұйырдым мен жігіттерге, - барып, оған барлық үйректерді қайтарыңыз!»
Олар тіпті менің тапсырысыма қуанғандай болып, үйректермен бірге төбеге тіке жүгірді. Анасы сәл ұшып кетіп, жігіттер кеткен соң ұл-қыздарын құтқаруға асығады. Ол өзінше оларға бірдеңе айтып, сұлы алқабына қарай жүгірді. Оның артынан бес үйрек жүгірді. Сөйтіп, сұлы алқабы арқылы ауылды айналып өтіп, отбасы көлге сапарын жалғастырды.
Мен шляпамды қуана шешіп алдым да, оны бұлғап:
- Сәтті сапарларың болсын, үйректер!
Жігіттер маған күлді.
- Неге күлесіңдер, ақымақтар? – дедім жігіттерге. - Қалай ойлайсыңдар, үйректердің көлге түсуі оңай ма? Барлық бас киімдеріңізді тез шешіп, «қош болыңыз» деп айқайлаңыз!
Әне, үйрек аулап жүріп жол үстінде шаң басқан баяғы қалпақтар аспанға көтеріліп, жігіттердің бәрі бірден:
- Қош бол, үйректер!