Ережелер қажет пе? Құқықтық білім және ережелер қажет пе тақырыбындағы сынып сағатының конспектісі. Заңдардың әсер етуінің жалпы принциптері


Тақырыбы: «Адам өміріндегі ережелер: олар қажет пе?»
Мақсаты: Оқушылардың мінез-құлық нормаларын сақтау қажеттілігін қалыптастыру.
Тапсырмалар:
- адами қарым-қатынасты реттеу қажеттілігі туралы түсінік беру;
- өз сезімдерін басқалардың сезімдерімен салыстыру қабілетін дамыту.
Құрал-жабдықтар: тақта, парақшалар, фломастер, медиапроектор, презентация.
Сабақ жоспары:
1. «Тик-так-аяқ» ойыны
2. «Бізге өмірімізде ережелер керек пе?»
3. «Мен ереже бойынша ойнамаған кезде қандай сезімде болдыңыз? Мен қашан жеңдім дедің? Сізде қандай сезім болды?
4. «Адамға ережелер не үшін қажет?»
- Бұл ереже бойынша өмір сүру адамдарға мейірімді болуға көмектеседі дегенді білдіре ме?
Егер біз ережелерді бұзсақ, басқа адамдар бізге жақсы қарайды ма?
5. Ал енді сіз өзіңіз қиын сұраққа жауап беруге тырысуыңыз керек: «Неліктен сабақ кезінде мұғалімдер сізге кейде немесе жиі дауыс көтереді? Мұғалімнің көтерілген дауысы нені білдіреді?
(Жігіттер бірауыздан дерлік бұл оқушының жаман мінез-құлқының салдары емес, сабақта өзін-өзі ұстау ережелерін бұзу деп келіседі).
6. Сабақта сендерге белгілі мінез-құлық ережелері қандай.
7. Енді өткен аптадағы мінез-құлқыңызды талдауға тырысыңыз.
- Сабақта тәртіп ережелерін бұздың ба?
-Оған қалай қарадың?
Айналаңыздағылар мұны қалай қабылдады?
- Өзіңіз үшін қандай қорытынды жасадыңыз?
Топтағы өзіндік жұмыс:
1. Қарым-қатынас этикеті
2. Мінез-құлық ережелері.
Сыныптағы мінез-құлық:
1. Мұғалім сыныпқа кірген кезде оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Сол сияқты студенттер сабақ кезінде сыныпқа кірген кез келген ересек адаммен амандасады (компьютерлік уақытты қоспағанда).
2. Әр мұғалім өз сабағында оқушылардың мінез-құлық ережелерін анықтайды; бұл ережелер студенттің қадір-қасиетіне нұқсан келтірмеуі керек.
3. Сабақ барысында сіз шу шығара алмайсыз, өзіңізді алаңдата алмайсыз және басқа жолдастарды бөгде әңгімелерден, ойындардан және сабаққа қатысы жоқ басқа нәрселерден алшақтата алмайсыз, өйткені бұл басқалардың қажетті білімді алу құқығын бұзады.
4. Сабақ барысында оқушылар мектеп құрал-жабдықтарын пайдалануға құқылы, оны сабақтан кейін мұғалімге қайтарады. Оны мұқият және мұқият өңдеу керек.
5. Егер оқушы мұғалімге сұрақ қойғысы келсе немесе мұғалімнің сұрағына жауап бергісі келсе, ол қолын көтереді.
6. Студент әртүрлі даулы және даулы мәселелерді дұрыс нысанда талқылағанда өз пікірін және өз сенімін қорғауға құқылы.
7. Алдарыңыздағы тақтада кішкентай адам бейнеленген. Әрқайсың оған әдепті адамның белгісін берсін. (кішкентай адамнан әр түрлі бағытта жебелер тартылып, оқушылар тәрбиелі адамның мінез-құлқын кезекпен жазады)
Егер біз бейбіт өмір сүргіміз келсе, достарымыз көп болғымыз келсе, сіз бен біз жақсы көңіл-күйімізді бұзғымыз келмесе, біз есте сақтауымыз керек: «Ережелерді бұзу арқылы біз басқа адамның бізге деген жақсы сезімін жоямыз. . Біз достарымызды жоғалтып жатырмыз. Біз ренжіп, қобалжып, азап шеге бастаймыз. Ал мұның барлығы өзіміздің қоғамда қалыптасқан ережелерді сақтамағандықтан ғана.
9. Мінез-құлық мәдениеті туралы екі бөлікке мақал-мәтел құрастыр:
Өзіңіз қалағандай жасаңыз
Қымбат сыйлық емес -
Ұсақ-түйектер туралы дауласу -
Киімге қарап баға бермеңіз
Сөз күміс
Бай болмаса да
Құтқарылу сөзінен
Шақырылмаған қонақ үшін
Бір аяқтылар тұратын ауылға
Бір сөзден, істерге қараңыз.
үнсіздік - алтын.
және сапарда - тапсырыс бойынша.
қымбатты махаббат.
мәмілені жіберіп ал.
және өлім сөзінен.
тіпті қасық емес.
және қонақтарды қарсы алады.
иә мәңгілік жанжал.
бір аяқпен жүру керек.
10. Студенттер теріс қылықтар мен қылмыстар үшін заң бойынша жауапты болады. Жасөспірімді алып тастауға болады оқу орнызаңсыз әрекеттері үшін (қылмыстар үшін), білім беру мекемесінің жарғысын өрескел және бірнеше рет бұзғаны үшін. Әрбір мектептің жарғысында лицейдегі тәртіп ережелері, сабаққа қатысу ережелері қарастырылған. Егер 16 жасқа толған оқушы жарғыны бірнеше рет бұзса, ол мектептен шығарылады. Бірақ алып тастаудан кейін сіз ештеңе істей алмайсыз, демалуға, серуендеуге болмайды деп ойламаңыз. Жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары шығарылатын адамның ата-анасымен бiрлесе отырып, бiр ай мерзiмде оның басқа мекемеге жұмысқа орналасуы немесе оқуы туралы мәселенi шешуге мiндеттi.
Жалпы тәртіп ережелері
Оқушы сабақ басталардан 15 минут бұрын мектепке келеді; таза, жинақы, гардеробтағы сырт киімдерді шешеді, алады жұмыс орнысабаққа ескертумен және алдағы сабаққа қажетті барлық оқу материалдарын дайындайды.Сыныпқа барлық қажетті дәптерлерді, оқу құралдарын, кеңсе тауарларын әкелу
Мектеп аумағына қаруды (соның ішінде пышақты), жарылғыш заттарды, жанғыш заттарды кез келген мақсатта және кез келген тәсілмен пайдалануға тыйым салынады; алкоголь, темекі, есірткі, басқа да мас және уландырғыштар
Мектеп аумағында темекі шегуге тыйым салынады
Сабақ кезінде сағыз шайнауға, ойыншылар мен ұялы байланыс құралдарын пайдалануға болмайды
Әдепсіз сөздер мен ым-ишара қолдануға тыйым салынады
Мектептегі оқушылар педагогикалық ұжым мен мектеп ұжымының абыройын құрметтеуге тиіс
Физикалық қарсыласу, қорқыту және қорқыту, адамды қорлау әрекеттері, ұлтына немесе нәсіліне байланысты кемсіту мінез-құлықтың жол берілмейтін түрі болып табылады. Мектеп мұндай мінез-құлықты үзілді-кесілді айыптайды.
Оқушылар мектеп мүлкін қорғайды, өзінің де, өзгенің де мүлкіне ұқыптылықпен қарайды, мектеп аумағында тазалық пен тәртіпті сақтайды. Мектеп мүлкі бүлінген жағдайда ата-аналар ( заңды өкілдері) оны қайтару керек.
Барлық оқушылар физикалық мүмкіндіктеріне қарай мектеп пен аумақты абаттандыру шараларына қатысады.
Студенттер меншік құқығын құрметтеу керек. Мектептегі дәптерлер, қаламдар, курткалар және басқа да жеке заттар олардың иелеріне тиесілі.
Басқа адамдардың заттарын заңсыз иемденген студенттер тәртіптік жазаға, оның ішінде қылмыстық жазаға дейін тартылуы мүмкін.
Жоғалған немесе ұмытылған заттарды тапқан студенттер, олардың пікірінше, оларды кезекші администраторға немесе оқытушыға тапсыруға шақырылады.Сабақ босатқан жағдайда студент көрсетуі керек. сынып жетекшісіанықтама немесе сабаққа келмеу себебі туралы түсініктеме жазу.
Студенттердің асханадағы тәртібі
1. Асханада тамақ ішкенде оқушылардан әдептілік пен әдепті болу талап етіледі.
2. Оқушылар асхана қызметкерлерін құрметтеуге міндетті.
3. Тамақ ішіп жатқанда сөйлесу, маңайда тамақ ішетіндердің мазасын алмас үшін қатты болмауы керек.
4. Оқушылар тамақ ішіп болған соң үстелді жинайды, орындықтарды өз орындарына қояды.
5. Оқушылар мектеп асханасының мүлкіне қамқорлық жасайды.
6. Асханаға сырт киіммен келуге тыйым салынады.
11. Қорытындылау сынып сағаты.
Мақал-мәтел: Бір шығыс данышпанынан: «Әдепті кімнен үйрендің?» деп сұрайды. «Әдепсіз адамдармен, - деп жауап берді ол, «Мен олардың істегендерін істеуден аулақ болдым».
Тәрбиенің бірінші шарты – жалпы қабылданған мінез-құлық нормалары мен ережелерін білу;
2 – дұрыс мінез-құлыққа жаттықтыру;
үшінші – мінез-құлықтың күшті және тұрақты әдеттері.

Тақырыбы: «Адам өміріндегі ережелер: олар қажет пе?»

Мақсат: Оқушылардың бойында мінез-құлық нормаларын сақтау қажеттілігін қалыптастыру.

Тапсырмалар:

Адамдар арасындағы қарым-қатынасты реттеу қажеттілігі туралы түсінік беру;

Өзіңіздің сезімдеріңізді басқалардың сезімдерімен салыстыру қабілетін дамыту.

Жабдық: тақта, парақшалар, фломастер, медиапроектор, презентация.

Сабақ жоспары:

1. «Тик-так-аяқ» ойыны

2. «Бізге өмірімізде ережелер керек пе?»

3. «Мен ереже бойынша ойнамаған кезде қандай сезімде болдыңыз? Мен қашан жеңдім дедің? Сізде қандай сезім болды?

4. «Адамға ережелер не үшін қажет?»

Бұл ережелер бойынша өмір сүру адамдарға мейірімді болуға көмектеседі дегенді білдіре ме?

Егер біз ережелерді бұзсақ, басқа адамдар бізге жақсы қарайды ма?

5. Ал енді сіз өзіңіз қиын сұраққа жауап беруге тырысуыңыз керек: «Неліктен сабақ кезінде мұғалімдер сізге кейде немесе жиі дауыс көтереді? Мұғалімнің көтерілген дауысы нені білдіреді?

(Жігіттер бірауыздан дерлік бұл оқушының жаман мінез-құлқының салдары емес, сабақта өзін-өзі ұстау ережелерін бұзу деп келіседі).

6. Сабақта сендерге белгілі мінез-құлық ережелері қандай.

7. Енді өткен аптадағы мінез-құлқыңызды талдауға тырысыңыз.

Сіз сабақта тәртіп ережелерін бұздыңыз ба?

Сіз бұл туралы қалай сезіндіңіз?

Айналаңыздағылар мұны қалай қабылдады?

Сіз өзіңіз үшін қандай қорытынды жасадыңыз?

Топтағы өзіндік жұмыс:

1.Лицейдегі этикет

2. Мінез-құлық ережелері.

Сыныптағы мінез-құлық:

1. Мұғалім сыныпқа кірген кезде оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Сол сияқты студенттер сабақ кезінде сыныпқа кірген кез келген ересек адаммен амандасады (компьютерлік уақытты қоспағанда).

2. Әр мұғалім өз сабағында оқушылардың мінез-құлық ережелерін анықтайды; бұл ережелер студенттің қадір-қасиетіне нұқсан келтірмеуі керек.

3. Сабақ барысында сіз шу шығара алмайсыз, өзіңізді алаңдата алмайсыз және басқа жолдастарды бөгде әңгімелерден, ойындардан және сабаққа қатысы жоқ басқа нәрселерден алшақтата алмайсыз, өйткені бұл басқалардың қажетті білімді алу құқығын бұзады.

4. Сабақ барысында оқушылар мектеп құрал-жабдықтарын пайдалануға құқылы, оны сабақтан кейін мұғалімге қайтарады. Оны мұқият және мұқият өңдеу керек.

5. Егер оқушы мұғалімге сұрақ қойғысы келсе немесе мұғалімнің сұрағына жауап бергісі келсе, ол қолын көтереді.

6. Студент әртүрлі даулы және даулы мәселелерді дұрыс нысанда талқылағанда өз пікірін және өз сенімін қорғауға құқылы.

8. Алдарыңыздағы тақтада кішкентай адам бейнеленген. Әрқайсың оған әдепті адамның белгісін берсін.

(кішкентай адамнан әр түрлі бағытта жебелер тартылып, оқушылар тәрбиелі адамның мінез-құлқын кезекпен жазады)

Егер біз бейбіт өмір сүргіміз келсе, достарымыз көп болғымыз келсе, сіз бен біз жақсы көңіл-күйімізді бұзғымыз келмесе, біз есте сақтауымыз керек: «Ережелерді бұзу арқылы біз басқа адамның бізге деген жақсы сезімін жоямыз. . Біз достарымызды жоғалтып жатырмыз. Біз ренжіп, қобалжып, азап шеге бастаймыз. Ал мұның барлығы өзіміздің қоғамда қалыптасқан ережелерді сақтамағандықтан ғана.

9. Мінез-құлық мәдениеті туралы екі бөлікке мақал-мәтел құрастыр:

10. Студенттер теріс қылықтар мен қылмыстар үшін заң бойынша жауапты болады. Жасөспірім заңсыз әрекеттері (қылмыстары үшін), білім беру мекемесінің жарғысын өрескел және бірнеше рет бұзғаны үшін білім беру ұйымынан шығарылуы мүмкін. Әрбір лицейде лицейдегі тәртіп ережелерін, сабаққа қатысу ережелерін қарастыратын жарғы бар. Егер 16 жасқа толған оқушы жарғыны бірнеше рет бұзса, ол лицейден шығарылады. Бірақ алып тастаудан кейін сіз ештеңе істей алмайсыз, демалуға, серуендеуге болмайды деп ойламаңыз. Жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары шығарылатын адамның ата-анасымен бiрлесе отырып, бiр ай мерзiмде оның басқа мекемеге жұмысқа орналасуы немесе оқуы туралы мәселенi шешуге мiндеттi.

Материалдық зиян келтірген жағдайда оны 14 пен 18 жас аралығындағы кәмелетке толмаған адам өтеуге міндетті. Егер оның табысы болмаса, ата-анасы немесе қамқоршылары залалды өтейді. Зиян келтіру адамды қандай да бір заттан немесе ақшадан айыру ғана емес, сонымен бірге денсаулығына зиян келтіргендіктен емделуге ақша жұмсауға мәжбүр болған жағдайларды да қарастырады.

Жалпы тәртіп ережелері

  • Оқушы лицейге сабақ басталардан 15 минут бұрын келеді; таза, ұқыпты, гардеробтағы сырт киімін шешеді, сабаққа ескертуі бар жұмыс орнын алады және алдағы сабаққа барлық қажетті оқу-әдістемелік материалдарды дайындайды
  • Сабаққа барлық қажетті дәптерлерді, оқу құралдарын, кеңсе тауарларын әкеліңіз
  • Лицей аумағына кез келген мақсатта қаруды (соның ішінде пышақты), жарылғыш заттарды, тез тұтанғыш заттарды әкелуге және кез келген тәсілмен пайдалануға тыйым салынады; алкоголь, темекі, есірткі, басқа да мас және уландырғыштар
  • Лицей аумағында темекі шегуге тыйым салынады
  • Сабақ кезінде сағыз шайнауға, ойыншылар мен ұялы байланыс құралдарын пайдалануға болмайды
  • Әдепсіз сөздер мен ым-ишара қолдануға тыйым салынады
  • Лицейдегі оқушылар лицейдің педагогикалық ұжымы мен қызметкерлерінің қадір-қасиетін құрметтеуге міндетті
  • Физикалық қарсыласу, қорқыту және қорқыту, адамды қорлау әрекеттері, ұлтына немесе нәсіліне байланысты кемсіту мінез-құлықтың жол берілмейтін түрлері болып табылады. Лицей мұндай әрекетті үзілді-кесілді айыптайды.
  • Оқушылар лицей мүлкіне қамқорлық жасайды, өзінің де, өзгенің де мүлкіне ұқыптылықпен қарайды, лицей аумағында тазалық пен тәртіпті сақтайды. Лицей мүлкі бүлінген жағдайда оның орнын толтыруға ата-аналар (заңды өкілдер) міндетті.
  • Барлық оқушылар лицейді және аумақты абаттандыру іс-шараларына физикалық мүмкіндіктеріне қарай қатысады.
  • Студенттер меншік құқығын құрметтеу керек. Лицейдегі дәптер, қаламдар, күртешелер және басқа да жеке заттар олардың иелеріне тиесілі.
  • Басқа адамдардың заттарын заңсыз иемденген студенттер тәртіптік жазаға, оның ішінде қылмыстық жазаға дейін тартылуы мүмкін.
  • Жоғалған немесе ұмытылған заттарды тапқан студенттер, олардың пікірінше, оларды кезекші әкімшіге немесе оқытушыға тапсыруға шақырылады.
  • Сабақты босатқан жағдайда студент сынып жетекшісіне, бригадирге анықтама көрсетуі немесе сабаққа келмеу себебі туралы түсініктеме жазуы керек.

Студенттердің асханадағы тәртібі

1. Асханада тамақ ішкенде оқушылардан әдептілік пен әдепті болу талап етіледі.

2. Оқушылар асхана қызметкерлерін құрметтеуге міндетті.

3. Тамақ ішіп жатқанда сөйлесу, маңайда тамақ ішетіндердің мазасын алмас үшін қатты болмауы керек.

4. Оқушылар тамақ ішіп болған соң үстелді жинайды, орындықтарды өз орындарына қояды.

5. Оқушылар мектеп асханасының мүлкіне қамқорлық жасайды.

1. Оқушылар лицейге сабаққа арналған ұқыпты киіммен келуі керек

2. Киім жас ерекшелігіне сай, иесінің өзіне және қоғамға деген құрметін білдіруі керек.

4. Спорттық киімдер сабаққа арналған дене шынықтыру, басқа сабақтарда бұл орынсыз.

5. Лицейге арнайы себептерсіз сырт киіммен келуге болмайды.

11. Сабақты қорытындылау.

Мысалдар:Шығыстың қарт данышпанынан: «Әдепті кімнен үйрендің?» деп сұрайды. «Әдепсіз адамдармен, - деп жауап берді ол, «Мен олардың істегендерін істеуден аулақ болдым».

  • Тәрбиенің бірінші шарты – жалпы қабылданған мінез-құлық нормалары мен ережелерін білу;
  • 2 – дұрыс мінез-құлыққа жаттықтыру;
  • үшінші – мінез-құлықтың күшті және тұрақты әдеттері.
«Бізге ережелер керек пе?»

Міндеттері: балаларға әртүрлі қарым-қатынаста ережелердің қажеттілігі туралы түсінік беру; мектеп белгілеген ережелерге сәйкес.

Метафора: «Ережесіз адам қайнаған сүтпен тең: сүт жоқ, айналаның бәрі лас».

Сабақтың барысы

Бүгінгі сабақта біз «Тәрбиелі бала» тақырыбын жалғастырамыз.

Өткен сабақта біз мектептегі тәртіп ережелері туралы айта бастадық.

Негізгі ережелермен танысу

Студенттер мектеп Жарғысын сақтауға, адал оқуға, мүлікке ұқыпты қарауға, басқа оқушылар мен мектеп қызметкерлерінің ар-намысы мен абыройын құрметтеуге, ішкі тәртіп ережелерін сақтауға міндетті:

Сабақ кестесін (сабақтар, факультативтер, арнайы курстар) сақтауға, кешікпеуге және дәлелді себепсіз сабақтан қалмауға;

Мектеп пен мектеп ауласын таза ұстау;

Мектеп ғимаратына, құрал-жабдықтарына, мүліктеріне қамқорлық жасау;

Басқа адамдардың жұмысының нәтижелеріне ұқыптылықпен қарауға және сыныпта, мектеп маңында кезекшілік кезінде мектеп үй-жайларын тазалауға жан-жақты көмек көрсету;

Асханада, шешінетін бөлмеде, дәретханада тәртіп пен тазалықты сақтау;

Өзіңіздің және басқалардың денсаулығына дұрыс көңіл бөліңіз;

Сынып пен мектептің ұжымдық шығармашылық жұмыстарына белсене қатысу;

Іскерлік киімді ұстаныңыз.

Оқушыларға тыйым салынады:

Алкогольді, темекі өнімдерін, есірткі және улы заттарды әкелуге, беруге және пайдалануға;

Жарылыс пен өртке әкелетін кез келген заттарды қолданыңыз;

Қолдану физикалық күшқарым-қатынасты немесе бопсалауды нақтылау;

басқаларға, өз өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін кез келген әрекеттерді жасауға;

Басқа оқушыларға және барлық мектеп қызметкерлеріне қатысты дөрекі сөздерді қолданыңыз.

Оқушылардың сыртқы келбеті

Оқушы мектепке ұқыпты (таза, ұқыпты, түрлі-түсті емес) киініп келуге міндетті, мектепте ауыспалы аяқ киіммен киімі болуы және ауыстыруы міндетті. Сыртқы және сыртқы аяқ киім таза болуы керек.

Мектептегі оқушы ұқыпты және ұқыпты емес, таза, орамал, тарақ болуы керек.

Студент денесінің, қолының, тісінің, мұрнының тазалығын қадағалап отыруы керек, балағат сөздер мен әдепсіз сөздерді айтуға болмайды.

Ақсақалдармен сөйлескенде оқушы орнынан тұруы керек. Қолыңызды қалтаңызда ұстай алмайсыз. Қарым-қатынастың еркін режиміне өтуге ересек адамның рұқсатымен рұқсат етіледі.

Сыныптағы оқушыларға қойылатын талаптар

Қоңырау соғылғаннан кейін студенттер дереу оқу үстелдеріне жайғасып, сабаққа қажеттінің бәрін дайындауы керек.

Мұғалім кірген кезде оқушылар орындарынан тұрады.

Сабақ басталар алдында кезекшілер мұғалімге осы сабаққа қатыспаған оқушылардың тізімін береді.

Сабаққа кешігіп келген оқушылар директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарының рұқсатымен жіберіледі.

Жауап беруге шақырғанда оқушы орнынан тұрып тақтаға шығуы керек. Ол күнделікті мұғалімге баға қою үшін беруі керек.

Мектептегі тәртіп ережелері мектепте қалыпты жұмыс жағдайын, әрбір оқушының табысты оқуына ықпал ететін қауіпсіз жағдайларды жасау үшін қажет.

«Адамда бәрі әдемі болуы керек: бет-әлпеті де, киімі де, жаны да, ойы да»

А.П.Чехов

Мінез-құлық ережелерінде кез келген жастағы оқушының түсінігіне жетпейтін ештеңе жоқ. Оларды жүзеге асыру тек талаптарды білуге ​​және оларды орындауға ұмтылуға байланысты.

Трамбик туралы әңгімені тыңдайық.

Ертегімен жұмыс

Трумбик елде қалып, мектепке барды. Бірақ ол да ережелер бар екенін білмеді. Трамбик өзінің мектепте оқығанын, портфолиосының бар екенін мақтан тұтатын. Мұғалім сыныпқа кірген кезде қатты айқайлай бастады:

Сәлем, апай!

Трамбиктің қасында отырған Жапырақ оның қолынан ұстап:

Сіз қандайсыз, бұл мұғалім Хурминка Апельсиновна! Оны өз атымен шақыру керек! Мектепте мұғалімді апай деуге болмайды.

Сабақ біткен кезде Трамбик бірінші болып сыныптан секірді.

Уау, отырудан шаршадым! – деді де, жолындағылардың бәрін қағып, мектеп дәлізімен жүгірді. Мұғалім оның қолын алғанда, Хурминка Апельсиновна да онымен ойнағысы келеді деп шешіп, босап, қашып кетті, ол күліп, одан баспалдақтың астына тығылды. Демін басып, барлығының өзін іздеп жатқанын бақылап отырды. Ол: «Бұл ойын, мен ойлап тапқан қызық осы!» деп ойлады.

Сөйтіп ол бір-екі сағат баспалдақтың астында отырды. Сосын отырудан шаршады да, сабаққа кетті. Есікті айқара ашып, айқайлады: «Иә, олар оны таппады. Енді сен жасырып жүрсің!" Хурминка Апельсиновна неге екені белгісіз оған ұрыса бастады. Барлығына ренжіп, үндемей жұмыс үстеліне отырды. Бірақ көп ұзамай ол бір орында отырудан шаршап, Жапырақпен сөйлескісі келді. Ол қатты дауыстап Жапыраққа әртүрлі сұрақтар қоя бастады, портфелін ақтарып, түшкіріп, күле бастады, соңында орындықтан құлап кетті. Дәл солай, өйткені ол жалықтырды.

Хурминка Апельсиновна оған үнемі түсініктеме беріп отырды.Жігіттер алдымен оған күлді, сосын оған әйтеуір аңырап қарай бастады. Бірақ Трамбик мұны байқамады. Келесі сабақ оқу болды. Жігіттер оқиды қызықты ертегі. Бірақ Трамбик одан да шаршады:

Сіз осында отырсыз, бірдеңені жазып жатырсыз ... Анам тез оқиды, оны өзіңіз оқып шығудың не қажеті бар? Анаңды тыңдасаң жақсы, Оқысаң әйтеуір, сонда үйренемін!

Жігіттер ашулана бастады.

Өтінемін, үндемеңіз, сіз бізді алаңдатып отырсыз! Біз оқуға өте қызығамыз!

Бірақ Трамбик сабырға келмеді. Ол қайтадан портфелімен айналыса бастады, бутербродтарды жеп, орындықтан құлады.

Қоңырау үзіліс кезінде соғылды, бірақ қандай да бір себептермен жігіттер Трамбикті өз ойындарына қабылдамады. Трамбик үзіліс бойы жалғыз тұрды. Келесі сабақ дене шынықтыру болды. Трумбик бұл сабақты қатты ұнатты, мұнда секіруге және жүгіруге болады. Бірақ кенеттен мұғалім Минуткин:

Балалар, бір минут орындыққа тыныш отырыңдар, мен енді кілемшелерді бөренеге қоямын, ал біз бірге бөренедегі жаттығуды орындауды үйренеміз.

Трумбик мынадай ойға келді: «Жігіттер менімен бір үзіліспен сөйлеспеді, енді мен оларға қаншалықты батыл және қорықпайтын екенімді көрсетемін, мен де көп нәрсені істей аламын! Енді мен мына бөренемен жүремін! Мұғалімнің көмегінсіз Минуталар! Ал Трамбик бөренеге қарай жүгірді. Оның үстіне тез көтерілгені сонша, оның бөренеде қалай билеп жатқанын ешкім байқамады. Тек оның қуанышты айқайы ғана балалар мен мұғалімнің назарын аударды:

Маған қара, трал-ла, трал-ла! Мен осылай істей аламын! Мен өте жақсымын. Ой ой! – Дәл осы сәтте Трумбик бөренеден төңкеріліп құлады. Бөрене астында төсеніштер болмады, сондықтан Трумбик өте қатты соққы берді.

^ Оның қатты жылағаны сонша, оны бәрі аяп кетті. Бірақ мұғалім Минуткин:

Трумбик, мен саған ескерттім, бірақ сен мені тыңдамадың.Неліктен бұлай болды деп ойлайсың?

Трамбик қарастырды.

Балалар, бұл неліктен болды деп ойлайсыңдар?

Талқылау

Ойланыңызшы, егер ереже болмаса, мектепте не болар еді?

Таяқ жеп, ренжіткенде, алып кеткенде, атын атағанда осындай өмірді қалар ма едің?

Сонда бізге ережелер керек пе, жоқ па?

Мектеп ережелері қажет. Олар бізге көмектеседі, кейде оларды орындау өте қиын, ал сіз қаламайсыз, бірақ сізге әлі де қажет

«Ең жақсы» ойыны

Белгілі бір патшалықта, белгілі бір мемлекетте мектеп болған. Ал бұл мектепте Ережелер болды, Олармен танысайық (Жүргізуші ережені атайды және суретін көрсетеді): «Сабақта сабырлы бол», «Үзілісте ойнаймыз», «Мұғалімді тыңдау керек», «Төбелеске тыйым салынады», «Сабақта секіруге тыйым салынады». Ереже жігіттерге ойнауға, достасуға және дауларды шешуге көмектесті.

Бірақ бір күні қатты жел Торнды өзімен бірге алып келді. Балалар, әрине, бұл не деп таң қалды. Олар оған қол тигізді. Бірден Тікеннің бөліктері саусақтарына жабысып қалды. Жігіттер қанша тырысса да, жуыта алмады. Ал келесі күні мектепте төбелес, ұрыс-керіс басталып кетті. Ережелер бір оқушыдан екіншісіне жүгіріп, оларды татуластыруға және тыныштандыруға тырысты ... Бірақ мұның бәрі нәтиже бермеді. Жігіттер бір-бірін атады, мұғалімнің сөзін тыңдамады. Бұл тікен Ашу мен Зияннан жасалған болып шықты. Кім оған тиіссе, зұлым болады. Ережелер әрқашан жігіттермен достасуға тырысты, бірақ ештеңе болмады. Содан кейін Ережелер «Сіз бізге қажет емес болғандықтан және бізге ешқандай жолмен көмектесе алмайтындықтан, біз бұл мектептен кетеміз» деп шешті. Жігіттер қуана айқайлады: «Әрине, кет, сен бізге керек емессің, сен тек өмірге араласасың».

Мұндай сөздерді естіп, ережелер жойылды. Ешқандай назар аудармағанына ренжіді. Егер сізге ешкім назар аудармаса, бұл сізге де жағымсыз болар еді, солай ма? Ережелер жиналып мектептен шығып кетті. Бірақ біз сізбен бірге ережелерсіз өмір сүру қаншалықты қиын екенін білеміз: қалай және не істеу керек екені белгісіз. Балалар, «төбелесуге болмайды» ережесі жойылса не болады? (Осылайша, әрбір ережені бұзудың салдары талданады). Яғни, ережелердің өте қиын жұмысы бар, олар өте, өте қажет және пайдалы деп қорытынды жасауға болады.

Сабақты қорытындылау:

Біз қандай қорытынды жасай аламыз? Адамдар ережесіз өмір сүре алады ма?

«Жақсы сөз айт».

Әрқайсысы көршісіне айтады жақсы сөз, оны мақтайтын нәрсе үшін. Біз мұны сабақтан қуанышты сезіммен шығу үшін жасаймыз.

Көптеген адамдар «нағыз ханым» ұстануға тиіс белгілі бір ережелер бар екенін біледі. Бірақ бұл ережелердің көпшілігі іс жүзінде абсурд және кейде сексистік болып шығады. Сонымен, олармен бірге тұрудың қажеті бар ма?

Этикеттің ең оғаш ережелері
Барлығы дерлік ескі фильмдерді көрді, онда жас қыздар дұрыс позаны сақтау үшін бастарына бір топ кітап түсірмеуге тырысады. Бірақ түсініксіз ережелер бар, оларды қазір аз адамдар есіне алады. Мысалы, нағыз ханым сөмкесін тізесіне қоюға немесе он үштен артық әшекей бұйымдарды киюге болмайды. Мұндай ережелер өте оғаш болып көрінеді қазіргі әлемсондықтан ешкім олардың соңынан ермейді. Бірақ бәрібір, ескі ережелердің көпшілігі әлі де сақталады.

Өткен жаңғырықтар
Ежелгі Қытайда «ли» мінез-құлық нормалары болды, онда өмір ең кішкентай бөлшектерге дейін жазылған. Мысалы, ер адамдар тек көшенің оң жағымен, ал әйелдер сол жағымен жүруге мәжбүр болды. Бақытымызға орай, бұл ережелер бүгінгі күнге дейін сақталмаған. Бірақ, бір-екі жүз жыл бұрынғыдай, мысалы, ер адам әйелге есік ашса, дұрыс деп саналады. Бұл ережелердің қайдан шыққанын аз адамдар біледі. Есікті ханымның алдында ашу салты әйелдердің үлпілдек көйлек киген кезінен келеді. Осылайша, ер адам әйелге көмектесті, өйткені мұндай киіммен есіктен өту оңай болмады. Дегенмен, біздің уақытымызда әйел мұндай қимылмен ренжітуі мүмкін, себебі бұл оның тәуелсіздігінің жоқтығын мойындау деп түсіндіруге болады.

Бүгінгі күнге дейін сақталып келе жатқан ескі этикет ережелерінің көпшілігі шын мәнінде бұрынғы әйелдерді кемсітудің қалдықтары. Өйткені, бұрын әйелге тәуелсіз және өзін-өзі қамтамасыз ететін адам ретінде емес, тек ер адамның саяхатшысы ретінде қаралған - қоғамда ол өзін тыныш ұстауға, тек әйелдермен сөйлесуге тура келді. Содан бері ер адамға алдымен сөз беру әдеті бар. Бірақ бір ежелгі әдет-ғұрыптан жалпы әйелге деген көзқарас болды.

Этикет және таңдау
Ресейде де, Еуропада да қыздарды өте жастай күйеуге беру дәстүрі болған. Олар қызға күйеу жігітті іздеп, оны бұйымның бір түрі ретінде таныстырды: әдетте, қыздар әлеуетті үміткерлерді қоғамдық шараларда кездестірді. 25 жасқа дейін туған-туыстарының немесе қамқоршыларының еруінсіз қызды дүниеге жібермеу жақсы форма деп саналды. Осы жасқа келгеннен кейін қыз күйеу жігітті алмаса, өз қалауынша істеп үлгерді. Осыған ұқсас дәстүр, мысалы, Кавказда және Таяу Шығыс елдерінде әлі де сақталған.

Неліктен ескірген нормалар?
Көп жағдайда бұл әдетке байланысты. Теориялық тұрғыдан алғанда, этикет ешкімді кемсітпеуі үшін басында мұндай ережелер болмауы керек еді. Енді тіпті өте қорлайтын нормаларды бұзу құқықтар үшін күрес ретінде емес, жаман мінез-құлық ретінде қабылданатын болады.

«Адам өміріндегі ережелер: олар қажет пе?»

Сабақтың мақсаты : Оқушылардың бойында мінез-құлық нормаларын сақтау қажеттілігін қалыптастыру.

Тапсырмалар:

Адамдар арасындағы қарым-қатынасты реттеу қажеттілігі туралы түсінік беру;

Өзіңіздің сезімдеріңізді басқалардың сезімдерімен салыстыру қабілетін дамыту.

Құрал-жабдықтар: тақта, парақшалар, фломастер.

Курстың барысы.

Мұғалім. Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ. Біз сіздермен шынайы өткіземіз Ғылыми зерттеу! «Зерттеу» деген сөздің мағынасын кім айта алады?

Жалпы барлығыңыз дұрыс жауап бердіңіздер. Иә, бұл жаңа, бірақ басқаларға белгісіз нәрсені зерттеу. Бірақ зерттеу жүргізу үшін ғалымдар көптеген эксперименттер жасайды. Олар өз тұжырымдарының дұрыстығын тексереді.

Сондықтан бүгін біз өзімізге сұрақ қойып, эксперимент арқылы оған жауап табуға тырысамыз.

(Осы кезде мұғалім тақтаға тик-так-тоу ойынына арналған дайындаманы салады. Балалар бұл суретті таниды).

Дайындалған қағаз бөліктеріне тик-так-тоу ойнауға арналған алаңды сызыңыз және тәжірибемізді бастайық! Мен бәрін жеңе аламын деп уәде беремін! Сондықтан мен бірінші бастаймын.

(Сынып арқылы өту, мұғалім кез келген ұяшыққа крест салады. Содан кейін ол балаларды «нөл» қайтару қимылын жасауға шақырады және ойынды жалғастырады. Үшінші жүріске жеткенде, психолог ойын ережесін бұза отырып, әр оқушыға: «Мен жеңдім!» деп кресттерді өз қалауынша сызып тастайды. Бұл наразылық дауылын тудырады).

О! Сіз қалай шу шығарасыз! Неліктен?

Балалар. - Ережені бұздың!

Олар бұлай ойнамайды!

Олар бұлай ойнамайды!

Олай болмайды!

Бұл әділ емес!

Мұғалім. Мен не істедім? Дұрыс, мен ережені бұздым! Ал енді сабыр етіп, нағыз ғалымдар сияқты жауап іздеп көрейік: не болды? Мұндай наразылық пен наразылық неден туындады? Алдымен, ағылшындар айтқандай, өзімізге, «іштегі оқушыларға» қарап көрейік.

Маған сұраққа жауап беріңізші: біз бүгін қандай мәселені талқылаймыз?

Бірақ біз жауап беретін сұрақ (тақтада жазылған) келесідей естіледі:

Біздің өмірімізде ережелер керек пе?

Мұғалім. Енді бұл сұраққа экспериментсіз жауап бере аласыз ба?

Біз не алдық? Әрқайсың өзінше ойлайсыңдар, араларыңда келісім жоқ. Ал ең қызығы әркім дұрыс айтады. Сонымен? Дәл барлығына бір жауап табу үшін ғалымдар эксперименттер жүргізеді. Бұл эксперименттің әрқашан мақсаты болуы керек дегенді білдіреді: неге осылай жасау керек.

Біздің сабағымыздың мақсаты қандай?

Мақсат - адамдарды ережелер бойынша өмір сүруге мәжбүр ететін себеп табу ».

Сұраққа жауап беруге тырысыңыз: «Мен ережелер бойынша ойнамаған кезде қандай сезімде болдыңыз? Мен қашан жеңдім дедің? Сізде қандай сезім болды?

(Бәрінен сұралады. Балалардың жауаптары тақтаға жазылады)

Сонымен, ашулану, ыза, ашу, наразылық, шок, тітіркену, ашулану, ашулану, ашулану ...

Мұғалім. Балалар, айтыңдаршы, бұл жарқын сезімдер жағымды ма, әлде қараңғы ма, шіркін?

(Барлық дерлік балалар бұл қараңғы сезімдер деп жауап береді)

Мұғалім. Балалар, мен сендерге мойындауым керек, мен де ұялып тұрмын.

Өйткені, мен сені алдадым, ұятқа қалдым. Бірақ мен мұны тәжірибе үшін жасадым, сонда сіз ереже бұзған адамның не сезінетінін сезе аласыз.

Мұғалім. Не болады? Барлығыңыз бірауыздан өздеріңіздің де осындай сезімдеріңізді білдірдіңіздер. Ал реніштің азабын сезінгенде не істегіңіз келді?(Балалар ойлайды)

Мұғалім. Дұрыс, айқайлай бастадыңыз. Неліктен? Өйткені мен өз бұзушылықтарымды бірден тоқтатқым келмеді, ал сіз мені тоқтата алмадыңыз! Сонымен?

(Балалар өздерін, сезімдерін, сезімдерін талдауға тырысады).

Мұғалім. Біз қандай қорытынды жасай аламыз? Дұрыс. Біреу тәртіп бұзса, екінші адам өзін жаман сезінеді: оның жақсы көңіл-күйі мен үмітінің жойылғанын, үзілгенін сезінеді. Барлығы келісе ме? Содан кейін біз қорытынды жасаймыз: ережелерді бұзу арқылы адам басқа адамның жарқын сезімін жояды.

Балалар, енді «Адамға ережелер не үшін қажет?» деген сұраққа жауап бере аламыз ба?

(Балалар жауап береді.

Бұл ережелер бойынша өмір сүру адамдарға мейірімді болуға көмектеседі дегенді білдіре ме?

Егер біз ережелерді бұзсақ, басқа адамдар бізге жақсы қарайды ма?

Ендеше, адамдарға ережелер не үшін қажет?

Мұғалім. Енді сіз өзіңіз қиын сұраққа жауап беруге тырысуыңыз керек: «Неліктен сабақ кезінде мұғалімдер сізге кейде немесе жиі дауыс көтереді? Мұғалімнің көтерілген дауысы нені білдіреді?

(Жігіттер бірауыздан дерлік бұл оқушының жаман мінез-құлқының салдары емес, сабақта өзін-өзі ұстау ережелерін бұзу деп келіседі).

Мұғалім. Сабақта білетін мінез-құлық ережелерін атаңыз.

Енді соңғы аптадағы мінез-құлқыңызды талдап көріңіз.

Сіз сабақта тәртіп ережелерін бұздыңыз ба?

Сіз бұл туралы қалай сезіндіңіз?

Айналаңыздағылар мұны қалай қабылдады?

Сіз өзіңіз үшін қандай қорытынды жасадыңыз?

Ал енді экспериментті жалғастырамыз. Әр команда елсіз аралға жетті. Сіз әр түрлісіз, бірақ сізде бір мақсат бар - осы аралда аман қалу. Ойланыңыз және жауап беріңіз, егер ережелер аман қалуға көмектесе алады, ал егер иә деп жауап берсеңіз, онда өз командаңыздың үш негізгі ережесін қағазға жазыңыз. Сізде 2 минут бар.

Ал енді әр топ өз ережелерін атайды, мен сызба қағазына бекітемін.

Балалар, қазір біз тамаша жұмыс жасадық: біз сыныбымыздың бірінші ережесін құрастырдық. Ал енді жалпыхалықтық дауыс беру арқылы біз оларды қабылдап, орындауға уәде береміз. Дауыс! Құттықтаймыз, балалар, заң шығарудағы алғашқы тәжірибеңізбен.

Балалар, сендерге эксперимент ұнады ма? Эксперименттің көмегімен сіз өмірде өзіңізді қалай ұстау керектігін өз бетіңізше анықтай алдыңыз.

Ал енді мен әр топтан біздің сынып сағатымызды бағалауды сұраймын – синквейн жасау (ережелер дегеніміз не, олар қандай, олар не істеуге көмектеседі. Ереженің адам өміріндегі қажеттілігі туралы қорытынды):

1 зат есім.

2 сын есім.

3 етістік.

1 ұсыныс.

Егер біз бейбіт өмір сүргіміз келсе, достарымыз көп болғымыз келсе, сіз бен біз жақсы көңіл-күйімізді бұзғымыз келмесе, біз есте сақтауымыз керек: «Ережелерді бұзу арқылы біз басқа адамның бізге деген жақсы сезімін жоямыз. . Біз достарымызды жоғалтып жатырмыз. Біз ренжіп, жылай бастаймыз, қинаймыз. Ал мұның барлығы өзіміздің қоғамда қалыптасқан ережелерді сақтамағандықтан ғана.

Жұмысыңыз үшін рахмет!