Koulutusportaali. Koulutusportaali Kaikkien tehtävien tekstiversiot

Oppitunti – tietokilpailu

antiikin maailman historiasta 5. luokan oppilaille

Oppitunnin tyyppi: toiston ja tiedon systematisoinnin oppitunti.

Lomake: oppitunti - tietokilpailu

Oppitunnin tavoitteet:

    toista aiemmin opittua materiaalia leikkisällä tavalla;

    lujittaa opiskelijoiden tietämystä muinaisen maailman historiasta;

    kehittää opiskelijoiden kiinnostusta historiaan ja muinaiseen kulttuuriin;

    luoda edellytykset opiskelijoille osoittaa luovaa potentiaaliaan ja kykyään työskennellä ryhmässä;

    kehittää oppilaiden kykyä vastata kysymyksiin lyhyesti ja selkeästi.

Sisustus:

    pöydät osallistuville joukkueille, tuolit katsojille, pöytä tuomaristolle;

    näyttely opiskelijoiden luovista teoksista aiheesta "Muinainen maailma";

    julisteita toimiston seinillä:

"On vain yksi jumala - tieto ja vain yksi paholainen - tietämättömyys" (Sokrates)

"Historia on vuosisatojen todistaja, totuuden soihtu, muistin sielu, elämän opettaja" (Cicero);

Laitteet:

    julisteita aiheesta "Muinainen maailma";

    Egyptin, Kiinan, Intian, Mesopotamian, Foinikian kartat;

    kirjojen näyttely aiheesta "Muinainen maailma";

    tehtäväkortit;

    rahakkeet katsojille;

    kortteja organisaation hetkelle;

    mitalit palkitsemisesta pelin tulosten perusteella - tietokilpailu.

Tätä oppituntia - tietokilpailua - suositellaan 5. luokan opiskelijoille, jotka opiskelevat muinaisen maailman historiaa 5. luokan oppikirjan avulla yleisopetuksessa / E.V. Saplina, B.S. Lyapustin, A.I. Saplin - 2. painos, M.; Bustard 2002

Oppitunnin rakenne:

    Organisatorinen hetki

    Ryhmän terveiset

    Lämmitellä

    Historiallinen valikoima

    Nimeä maa

    Liikuntaminuutti

    Ratkaise palapeli

    Kapteenien kilpailu

    Oppitunnin yhteenveto ja joukkueiden palkitseminen

Tuntien aikana:

5. luokan oppilaat osallistuvat tietokilpailuun. Ennen tietokilpailun alkua opiskelijat valitsevat osallistujat, jaetaan 2 7-8 hengen joukkueeseen ja tutustuvat pelin sääntöihin ja rakenteeseen. Jokainen joukkue valitsee joukkueelleen nimen, tunnuslauseen ja kapteenit. Muiden luokkien katsojat voivat osallistua tietokilpailuun ja osallistua siihen. Esittäjä (opettaja) nimittää tietokilpailutuomariston (3-4 henkilöä) yleisön tai kutsuttujen opettajien keskuudesta.

    Organisatorinen hetki

Oppilaat poimivat valmiiksi jaetut kortit määrittääkseen mielialansa ennen pelin aloittamista:

    Ryhmän terveiset

Joukkueet nousevat vuorotellen ylös, huutavat nimeä ja lausuvat mottoa.

    Lämmitellä

Joukkueille esitetään kysymyksiä 3 minuutin ajan. Heidän tehtävänsä on, kuka pystyy vastaamaan 15 kysymykseen jokaiselle joukkueelle nopeammin ja oikein. Tuomaristo seuraa aikaa ja laskee oikeiden vastausten määrän. Oikeasta vastauksesta saa 1 pisteen. Katsojat voivat vastata vastaamattomiin kysymyksiin ja saavat jokaisesta oikeasta vastauksesta merkin.

1 joukkue

2. joukkue

    Vainajan palsamoitu ruumis, kääritty siteisiin (Muumio).

    Rakennusmateriaali Mesopotamiassa (Savi).

    Ikonien kirjoittaminen Foinikiassa ja Kreikassa (Kirjaimet)

    Rikkaita, arvostettuja ihmisiä, joilla on valta (Huomattavia ihmisiä)

    Jalot hallitsijat Ateenassa (Arkhonit)

    Muinainen egyptiläinen hauta (Pyramidi)

    Ihmisryhmät, joihin Intian väestö jakautui (Kasti)

    Pieni itsenäinen valtio Kreikassa (Käytäntö)

    Orjia, jotka taistelivat roomalaisten huviksi (Gladiaattorit)

    Roomaan tulleet siirtolaiset muilta alueilta (plebeijat)

    vuosisadalla (Sata vuotta)

    Plebeian virkamies (Tribune)

13. Mesopotamian pääkaupunki (Babylon)

14. Orjat Spartassa (Terve)

15. Laite linnoituksen muurien tuhoamiseen (RAM)

1. Omaisuuden siirto väliaikaiseen käyttöön toiselle henkilölle tiettyä maksua vastaan (Vuokrata)

2. Tiede, joka tutkii ihmisyhteiskunnan kehitystä (Tarina)

3. Jalo henkilö Egyptissä (Aatelismies)

4. Säännöt pakolliset kaikille osavaltion asukkaille (Lait)

5. Ikonien kirjoittaminen Egyptissä ja Kiinassa (hieroglyfit)

6. Ensimmäinen mies, Raamatun mukaan (Adam)

7. Vieraille maille, kaukana kotimaasta, perustettu siirtokunta (Siirtokunta)

8. Muinaisten kreikkalaisten jumalien kuningas (Zeus)

9. Kansan valta muinaisessa Kreikassa (demokratia)

10. Maksu väestöltä valtion kassaan (Verot)

11. Ihmisten usko jumaliin, henkiin, yliluonnollisiin voimiin (Uskonto)

12. Egyptin hallitsija (Farao)

13. Nahasta valmistettu kirjoitusmateriaali (Pergamentti)

14. Kirja putken muodossa Egyptissä ( rullaa)

15. Valtion rahavarasto (Kassat)

    Historiallinen valikoima

Sisältää useita minitehtäviä. Jokaiseen tehtävään osallistuu 2 henkilöä tiimistä. Oikeasta vastauksesta saa 1 pisteen. Katsojat voivat vastata vastaamattomiin kysymyksiin ja saavat jokaisesta oikeasta vastauksesta merkin. Aloituskierroksella vähiten pisteitä saanut joukkue aloittaa.

Harjoitus 1.

Osallistujat huutavat vuorotellen jumalien ja jumalattareiden nimiä, ja sukunimeä kutsuva joukkue voittaa.

Tehtävä 2.

Osallistujille tarjotaan fani kysymyksillä varustettuja kortteja, jotka vedetään esiin yksitellen. Jokainen saa 4 kysymystä:

    Missä maassa paperi ja paperiraha keksittiin?

/Intia, Kiina, Babylon, Egypti/ (KIINA)

2. Aakkoset ovat myös ihmiskunnan keksintö. Maailman ensimmäinen aakkosto koostui 22 konsonanttikirjaimesta, jotka muistuttivat kuvia esineistä, joiden nimet alkoivat näillä kirjaimilla. Mistä maasta tämä aakkosto syntyi?
/Egypti, Muinainen Babylon, Foinikia, Kreikka/ ( PHENICIA)
3. Yhdessä muinaisen maailman maista luotiin numeroita. Eurooppalaiset kutsuivat heitä arabiaksi, koska he oppivat ne arabeilta. Mutta itse numerot ovat peräisin toisesta maasta. Mistä arabialaiset numerot saivat alkunsa?

/Intia, Rooma, Kreikka/ (INTIA)
4. Muinaisessa Intiassa pelattiin peli nimeltä "joukkojen neljä haaraa". Mikä tämän kuuluisan pelin nimi on nyt? (SHAKKI)
5. Luotiinko shaduf-järjestelmä veden nostamiseen kastelussa Babylonissa, Intiassa tai Egyptissä? (EGYPTI)
6. Mikä on joen nimi yhdessä itämaissa, jota paikallinen väestö kutsui "vaeltavaksi joeksi" tai "tuhannen katastrofin joeksi"?
/Niili, Ganges, Keltainen joki/ (JUANGE)
7. Mitä muinaisessa Egyptissä kutsuttiin "iankaikkisuuden taloiksi", "ikuisiksi asunnoiksi"? /Palatseja, hautoja, temppeleitä/ (HAUTA)
8. Mesopotamiassa eläneiden vanhimpien ihmisten nimi? ( sumerit)

Tehtävä 3

Osallistujien tulee arvata 3 arvoitusta:

1. Hän oli kuningas. 1 . Ei yksi vuosi, ei yksikään orja
Sitten hän valloitti Egyptin, se rakennettiin ilman syytä.
Ja hänestä tuli kruunujen mestari, jotta faarao voisi rauhallisesti
Hän alkoi hallita kaikkia... Hän saattoi elää tuonpuoleisessa elämässä

(Farao) (Pyramidi)

2. Kohtalo hylkäsi hänet pitkäksi aikaa,2 . Babyloniassa oli kerran kuningas,
paljon voimakas, kuuluisa

Ihanalta pojalta ja vaimolta. maineikas
Hän kiirehti kotiin yhä nopeammin, Hän suojeli alamaisiaan orjuudesta.
Attikan kuningas, ihana... Hän vahvisti kuninkaalliset lait.

(Odysseus) (Hammurabi)

3. Kaikilla ateenalaisilla on kiire aikaisin 3. Mikä oli sellaisen voiman nimi,
Istu paremmin, kun ihmiset ovat virassa
Jotta en missannut mitään, valitsin
Mitä kaikki näyttelijät tekevät? ja se, jonka hän valitsi aiemmin
Vastasivatko ihmiset Dionysoksen jumalan kunniaksi?

Ja piristää yleisöä. (Demokratia)
Ole nopea ja soita nopeasti
Näytelmä, joka on olemassa vielä tänäkin päivänä.

(Teatteri)

    Nimeä maa

Joukkueille jaetaan kortit kirjaimilla A, B, C. Esittäjä esittää kysymyksen ja 3 vastausvaihtoehtoa. Joukkueiden tulee nostaa kortti, jolla on heidän mielestään oikea vastaus. Kortin ensimmäisenä nostaneen joukkueen oikea vastaus lasketaan. Oikeasta vastauksesta saa 2 pistettä. Katsojat voivat vastata vastaamattomiin kysymyksiin ja saavat jokaisesta oikeasta vastauksesta merkin. Edellisessä kilpailussa vähiten pisteitä kerännyt joukkue lähtee. Tuomaristo seuraa vastauksen nopeutta.

1. Välimeren itärannikolla sijaitseva maa, jossa Tyroksen Byblosin kaupungitSidon.

A. Intia B. Egypti S. Phoenicia

2. Maa, joka sijaitsee Itä-Aasiassa. Tässä maassa on joki nimeltä "tuhannen vaivan joki"

A. Egypti B. Mesopotamia S. Kiina

3. Maa, joka sijaitsee Niilin rannoilla ensimmäisestä kaihista Välimerelle.

A. Phoenicia Egyptissä S. Intia

4. Maa, joka sijaitsee kahden suuren joen välissäEufratja Tiger.

A.Mesopotamia B. Intia S. Phoenicia

5. Etelä-Aasiassa sijaitseva maa. Pohjoisesta sen rajana on Himalaja.

A. Kiina B. Intia S. Mesopotamia

6. Liikuntaminuutti

Me kaikki teemme harjoituksia

Meidän täytyy istua ja nousta ylös,

Kun he nousevat varpailleen, he venyvät,

Kaksi kumartuu, venytä,

Kolme, kolme taputtaa kättä,

Kolme pään nyökytystä,

Neljässä kädet leveämmät,

Viisi, heiluttele käsiäsi,

Kuusi, istu pöytään!

7. Ratkaise pulma

Koko joukkue osallistuu. Jokaisesta ratkaistusta palapelistä - 5 pistettä.

Katsojat voivat nimetä ratkaisemattomia arvoituksia ja saada 5 pelimerkkiä. Jokaisella joukkueella on 3 palapeliä.

TO orja → orja Ajovalo + bahtia Hän

farao

3. PaR + purje 4. Urheilu +R ak

a = ja o = a

Papyrus Spartacus

5. Svi ter + väri nykyinen 6. Sieni + zar kasvot alaspäin

u = o

Selaa Hauta

8. Kapteenien kilpailu

Kapteenien tulee nimetä pääsana arvattuaan 4 kysymystä. Jokaisen arvatun sanan ensimmäinen kirjain sijoitetaan vastaavaan laatikkoon. Kaikista 4 - 4 pisteestä, 3 - 3 pisteestä, 2 - 2 pisteestä, 1 - 1 pisteestä. Jos kapteeni nimeää pääsanan ohittaen yhden kysymyksistä, hän saa + 2 pistettä, jos hän nimeää kaiken - 8 pistettä.

Minä kapteeni:

1. "Yellow River", yksi Kiinan kahdesta suuresta joesta? X wanghe

2. Vanki, henkilö vailla oikeuksia ja vapauksia? R ab

3. Kreikan pääkaupunki? A suomalaiset ihmiset

4. Tarinoita jumalista ja sankareista? M Jos

II kapteeni:

1. Esine tai elävä olento, joka tarjotaan lahjaksi jumaluudelle? JA uhri

2. legendaarinen Rooman perustaja? R omul

3. Muinaisina aikoina tätä maata kutsuttiin Ta-Kemetiksi. Millä nimellä sitä nyt kutsutaan? E gipet

4. Hän tiesi kuinka tehdä useita asioita kerralla, ja hänen tappajiensa joukossa oli hänen adoptiopoikansa? C ezar

9. Oppitunnin yhteenveto ja joukkueiden palkitseminen

Tuomaristo laskee joukkueiden tekemät pisteet ja katsojien keräämät pelimerkit. Julkistetaan voittajat. Palkitsevaa.

Oppitunnin ehdotettu versio - tietokilpailu muinaisen maailman historiasta - on varsin tehokas käsitellyn materiaalin toistamiseksi ja lujittamiseksi. Sen avulla opiskelijat, joilla ei ole hyvää tietämystä, voivat ilmaista itseään, koska pelin aikana he itsestään huomaamatta innostuvat ja aktivoituvat, koska kukaan ei halua ottaa jälkeenjääneen asemaa. Tietokilpailun aikana oppilaat muistavat helpommin materiaalin: nimet, paikannimet, faktat ja tapahtumat. Tietokilpailu edistää lasten yhteenkuuluvuutta ja kehittää heissä ryhmätyön tunnetta. Ja tietysti ehdotetussa muodossa suoritettu oppitunti herättää opiskelijoissa vain positiivisia tunteita.

Älypeli antiikin maailman historiasta luokalla 5. Oma pulmapeli aiheesta: "Muinaisen Kreikan kulttuuri".


Simakina Olga Ivanovna, historian ja yhteiskuntaopin opettaja, Valtion Oppilaitoksen Rikosoikeudellinen yleissivistävä koulu - sisäoppilaitos nro 62 3-4 tyyppiä, Burjatian tasavalta, Ulan-Ude.
Lyhyt kuvaus: Oma pelimme muinaisen maailman historiasta tapahtuu pelin muodossa ja on omistettu antiikin Kreikan kulttuurille, jota opiskellaan 5. luokalla. Peli perustuu muinaisen maailman historian oppikirjaan, luokka 5 (kirjoittajat Vigasin A.A., Goder G.I., Sventsitskaya I.S.) ja lisäkirjallisuuteen. Leikki on yksi lasten päätehtävistä. Missä tahansa iässä se on välttämätön edellytys lapsen kokonaisvaltaiselle kehitykselle ja yksi hänen kasvatuksensa ja koulutuksensa päävälineistä. Älypelit ovat tärkeä ja välttämätön elementti oppilaan kehityksessä. Pelin ohjaaminen TVT:n avulla lisää kognitiivista aktiivisuutta ja koulutusmotivaatiota. Aineisto voi kiinnostaa historian opettajia kotitehtävien tarkistamiseen, toistuvien ja yleistävien oppituntien järjestämiseen tästä aiheesta ennen kokeiden suorittamista, sitä voidaan käyttää myös koulun ulkopuolisiin toimiin.
Kohde: Herätä kiinnostus historiaan.
Tehtävät:
- syventää tietoa antiikin kreikkalaisen yhteiskunnan kulttuurista;
- jatkaa koulutuksellisen kiinnostuksen kehittämistä antiikin Kreikan historiaa kohtaan;
- kehittää taitoja pulmapelien ratkaisemisessa;
- laajentaa opiskelijoiden näköaloja;
- kasvattaa kunnioitusta maailmankulttuurin arvoja kohtaan;
- kehittää vastuuntuntoa ja kykyä työskennellä ryhmässä.
Osallistujien ikäluokka: 5. luokan oppilaat.
Sijainti: luokkahuoneessa.
Lomake: peli, jossa ratkaistaan ​​pulmia.
Alustava valmistelu:
- opiskelijat muodostavat joukkueita, valitsevat kapteenit, valitsevat joukkueilleen nimet;
- materiaalin valinta peliin;
- valikoima runoja, musiikkia;
- pulmapelien, esittelyjen valmistelu.
Laitteet:
Tietokone, multimediaprojektori (jos käytät esitystä), muistikortteja.
Moniste:
Palapelit jokaiselle lapselle.
Vastauslomakkeet.
Resurssit: tietokoneesitys.

Tapahtuman eteneminen:
Johtava: Hyvää iltapäivää kaverit ja rakkaat vieraat! Tänään pelaamme "Meidän pelimme". Pelin nimi on käännetty venäjäksi "Risk!" "Ei ole olemassa sellaisia ​​määräyksiä eikä sellaisia ​​merkityksettömiä asioita, joissa viisaus ei voisi ilmetä", sanoi L.N. Tolstoi. Peli on tiedon, älyn ja kollektivismin kilpailu.
Peliimme osallistuu 2 joukkuetta. Joukkue 1 "Prometheus" ja joukkue 2 "Sparta" pyydämme heitä ottamaan paikkansa pelipöydissä.
Musiikin äänet:"Sirtaki".
Tuomaristo esitellään.
Pelin säännöt.
Peli koostuu 5 kierroksesta. 1. Kierros – “Koulu muinaisessa Kreikassa”, 2. Kierros – “Suuret ihmiset”, 3. Kierros – “Taide”, 4. Kierros – “Muinaisen Kreikan jumalat”, 5. Kierros – “Siivelliset sanat”. Jokaisessa aiheessa on 5 eriarvoista kysymystä - 10, 20, 30, 40 ja 50 pistettä. Ryhmät vastaavat kysymyksiin kirjallisesti.
Ryhmä, joka vastaa kysymykseen oikein ja muita nopeammin, saa oikeuden valita ensin aihe ja kysymyksen numero.
Keskusteluaika on 1 minuutti. 1 minuutin kuluttua signaalin jälkeen joukkueet kirjoittavat vaihtoehtonsa vastauslomakkeeseen ja antavat sen tuomaristolle, ja jos joukkue ei ole varma, heidän ei tarvitse lähettää vastausta ollenkaan.
Jos vastaus on oikein, joukkue saa pistemäärän, joka vastaa kysymyksen arvoa. Jos vastaus on väärä, joukkue menettää kysymyksen arvon verran pisteitä.
Peli päättyy vasta, kun kaikki kysymykset on pelattu. Palaamme kysymyksiin, jotka jäävät ilman oikeaa vastausta koko pelin lopussa. Pelissämme on vihje esitettyihin kysymyksiin rebussin muodossa. Kun arvaat sen, löydät oikean vastauksen.

Johtava:
Luen sinulle Sergei Yeseninin runon, ja sinun on päätettävä, mille valtiolle hän omisti sen.
Mahtava Akhilleus tuhosi Troijan linnoitukset.
Loistava Patroclus oli kuolemassa, surmattu.
Ja Hector pyyhki miekkansa ruohoon
Ja hän pirskotti vihollisen päälle kukkivia kukkia.

Tuhkan yli soijapavut lensivät surullisena kyyneleistä,
Ja kuunsirppi murtautui tunikaverkon läpi.
Väsynyt Akhilleus kaatui maahan,
Hän kantoi kuolleen miehen syntymähuoneeseensa...
Lasten vastauksia.


Johtava: Aivan oikein, Sergei Yesenin omisti runonsa Kreikalle. Pelimme on omistettu antiikin Kreikan kulttuurille. Loppujen lopuksi antiikin Kreikan kulttuuri vaikutti merkittävästi koko maailman kulttuurin kehitykseen.


1.Pyöreä. "Koulu muinaisessa Kreikassa."


10 pistettä. Hän oli vahva – häntä tarvittiin.
Eikä ole enää voimaa
Täytyy ajaa poikaa.
Kouluun. Ja kaiken lisäksi opettaa
Hänen jokainen tapansa,
Jotta hänestä tulisi esimerkki kaikille.


Vastaus: Opettaja.


20 pistettä. Tämä on kirjoitustikku, jonka toinen pää oli terävä, käytettiin vahataululle kirjoittamiseen, toisella tylppä, jolla pyyhittiin kirjoitettu.


Vastaus: Tyyli.


30 pistettä. Yksityinen voimistelukoulu antiikin Kreikassa, jossa pojat opiskelivat 12-16-vuotiaita.


Vastaus: Palaestra.


40 pistettä. Henkinen elämän keskuksia - joissa oli urheilu-, virkistys- ja kirjastopaikkoja.


Vastaus: Kuntosalit.


50 pistettä. Kuten he kutsuivat nuoria ateenalaisia, jotka täyttivät 18 vuotta, valmistuivat kouluissa ja lukioissa ja menivät asepalvelukseen.


Vastaus: Efeb.


2.Pyöreä. "Hienoja ihmisiä".


10 pistettä. Lääketieteen isä. Hän oli ensimmäinen, joka piti sairautta ei jumalien rangaistuksena, vaan luonnollisena ilmiönä. Nykyään kaikki lääkärit vannovat "valan..."


Vastaus: Hippokrates.


20 pistettä. Muinainen kreikkalainen historioitsija, "historian isä" Ciceron mukaan; hänen teoksensa vaikuttivat koko muinaiseen kulttuuriin.


Vastaus: Herodotos.


30 pistettä. Filosofian isä herätti ajatuksia totuudesta, hyvästä ja pahasta.


Vastaus: Sokrates.


40 pistettä. Muinaisen Kreikan suuri matemaatikko, fyysikko, mekaanikko ja insinööri. Tiedetään, että hän syntyi Syrakusassa 3. vuosisadalla eKr.


Vastaus: Archimedes.


50 pistettä. Maantieteen isä, vuodesta 235 eKr - Aleksandrian kirjaston johtaja. Hän oli ensimmäinen maailmassa, joka laski maapallon kehän.


Vastaus: Eratosthenes.


3.Pyöreä. "Taide".


10 pistettä. Mikä oli "yläkaupungin" nimi? Muinaisessa Kreikassa siellä sijaitsi pyhäkköjä, valtiovarainministeriö ja valtiota hallitsijat.


Vastaus: Akropolis.


20 pistettä. Erityinen rakennus, joka on mukautettu dramaattisia ja muita esityksiä varten.


Vastaus: Teatteri.


30 pistettä. Muinaisen arkkitehtuurin muistomerkki, antiikin kreikkalainen temppeli, joka sijaitsee Ateenan Akropolilla, muinaisen Ateenan päätemppeli.


Vastaus: Parthenon.


40 pistettä. Muinainen kreikkalainen kuvanveistäjä ja arkkitehti, yksi klassismin ajan suurimmista taiteilijoista, joka asui 500-luvulla eKr. ILMOITUS


Vastaus: Phidias.


50 pistettä. Veistos Phidiasista, Ateenan ja koko Attikan suojelijana.


Vastaus: Jumalatar Athena.


4.Pyöreä. "Muinaisen Kreikan jumalat".


10 pistettä. Hän on terävä ampuja ja soittaa lyyraa.
Hänen mukanaan on yhdeksän muusaa.
Loistossa ja valossa hän ilmestyy -
Artemiksen veli, jumala...


Vastaus: Apollo.


20 pistettä. Valkoinen ja hoikka,
Hän syntyi vaahdosta.
Täynnä rakkautta eikä vihainen
Tämä jumalatar...


Vastaus: Aphrodite.


30 pistettä. Hän johtaa harhaan
Tai opastaa sinua polulla,
Väsymys saa sinut sulkemaan silmäsi.
Uutiset ovat kuin salama
Toimittaa kaikille taivaasta,
Ja hänen nimensä on...

Elektroninen ongelmakirja "Muinaisen Rooman historian sivuilla"

Oppilaitoksen koko nimi:

Elektroninen ongelmakirja "Varhaisen Rooman historian sivuilla"

historia, 5. luokka

Ympäristö, jossa kehitystä tehtiin: Excel

Täystekstiversiot kaikista tehtävistä

- "Rebus"

Arvaa palapeli ja lue tämän hahmon nimi. Sen tiedät hyvin muinaisen Rooman legendoista.

- "Harjoittele"

Siirrä hiiren osoitin solun päälle ja lue tehtävä. Kirjoita vastauksesi soluun:

1.jalo Rooman kansalainen, joka suojeli köyhiä;

2. plebeijien kansalliskokous;

3. yksinkertaiset roomalaiset ja ulkomaalaiset, joita varakkaat kansalaiset holhosivat:

4.jalo roomalainen nainen, perheen äiti

- "mysteeri"

Arvaa arvoitus ja kirjoita vastaus soluun.

Mikä on tekosyy purjehtimiseen Pohjois-Italiassa?

- "Tehtävä"

- "Vuosien laskeminen historiassa"

1. Kuinka monta vuotta kuninkaallinen kausi kesti Roomassa?

2.Vuonna 504 eaa poika täytti 10 vuotta. Kuinka vanha hän oli, kun tasavalta perustettiin Roomaan?

- "anagrammit"

Kvdkaeu, ltricr, oortakg

- "Patriisien ja plebeijien jumalat" (arkki "Harjoitus")

Lisää puuttuvat kirjaimet ja kirjoita vihreisiin soluihin numero 1 patriisilaisten jumalien viereen ja numero 2 - plebeioiden jumalien kohdalle

1. ___ Yunoma M...netan temppelissä oli piha, jossa lyötiin rahaa.

2. ___ T…rera vastasi kreikkalaista D…-mittaria.

3. ___ Rooman tärkein pyhäkkö oli Jupiterin temppeli.

4. ___ L...ber vastasi kreikkalaista jumalaa D... ...nis.

- "Poista tunnuslause" (arkki "Kierretty teksti")

"pelastettu", "hanhet", "Rooma"

- Testi "Tapahtumia antiikin Rooman historiasta"

1. Milloin velkaorjuus kiellettiin Roomassa?

A. tasavallan aikana

B. Kuninkaiden aikakaudella

V. keisarien aikakaudella

2. Kuka palveli Rooman legioonoissa republikaanien aikakaudella?

B. pooreyaki

B. maanviljelijät

3. Missä Roomassa oli sodanjumalan Marsin temppeli?

A. foorumilla

B. Capitol Hillillä

V. Champ de Marsilla

4. Mitkä olivat Rooman valloittamien alueiden nimet?

A. "meidän meri"

B. maakunnat

V. barbaarien valtakunta

5. Kansa, jolla oli valtava vaikutus roomalaisten kulttuuriin

A. wends

V. Etruskit

6. Muinaisten roomalaisten sotilaallinen muodostuminen

A. phalanx

B. legioona

V. praetorium

7.Yksi Rooman kaupungin vanhimmista temppeleistä

A. Vestan temppeli

B. Sofian temppeli

B. Delphin temppeli

8. Mikä oli senaatin koko muinaisessa Roomassa

A. kolmesataa ihmistä

B. kymmenen henkilöä

V. kaksi henkilöä

9.Yksi Rooman kukkuloista, jossa Jupiterin temppeli sijaitsi

A. Capitol

B. Palatine

10. Mikä oli keisarin suojelemiseksi luodun roomalaisen vartijan nimi?

A. lictors

B. gladiaattorit

V. pretorianit

- Testi 2

Roomassa 1 vuoden toimikaudeksi valitut virkamiehet:

1.konsulit

2.tribuunit

3.senaattorit

4.diktaattorit

Roomalaiset vaatteet:

4.candida

Minkä jumalien temppeleitä sijaitsi Capital Hillillä?

1. Jupiter

- "Testi 3"

1. Mitä roomalaiset keksivät?

Pergamentti

2. Etuportti. Pysäytys Roomaan kunniaksi

Riemukaarit

Akveduktit

3. Roomalainen rikas mies, jonka nimeä käytetään nykyään nimeämään henkilöä. taiteilijoiden, esiintyjien auttaminen. runoilijat

Horace

Maecenas

4. Erityinen rakennus Roomassa gladiaattoritaisteluja varten

Pantheon

Amfiteatteri

5. Nuoren Neron opettaja, jonka oppitunnit eivät menneet hyvin

Virgil

Oppilaitoksen koko nimi : Valtion budjettikoulun lukio nro 216, jossa on perusteellinen puolan kielen opiskelu, joka on nimetty A. Mitskevichin mukaan Pietarin keskustasta

Kehityksen koko nimi: elektroninen ongelmakirja "Muinaisen Rooman historian sivuilla"

Aihe, luokka, ryhmä esikoulussa: historia, 5. luokka

Koulutusvaihe, koulutusvaihe, jossa tehtävien käyttöä suositellaan: yleinen oppitunti aiheesta

Lyhyet ohjeet opettajille, kasvattajille

- "Rekisteröinti" -lomake

Opiskelijan tiedot syötetään suojaamattomiin soluihin (sinun ei tarvitse syöttää niitä) napsauttamalla LMB hyperlinkin "Aloitetaan!" käy läpi tehtävälehti. Voit palata keskeneräisiin tehtäviin napsauttamalla hiiren vasemmalla painikkeella Excel-työkirjan pikakuvakkeita. Siirtyminen seuraavaan tehtävään tapahtuu seuraavilla tavoilla: hyperlinkit tai kirjan pikakuvakkeet.

- Rebus arkki

Arvaa rebus ja lue tämän hahmon nimi, jonka tunnet hyvin muinaisen Rooman legendoista. Vastaus syötetään valittuun soluun + “Enter” (jos sitä ei ole täytetty tai vastaus on väärä, tulos “Ajattele!” näkyy). Väärä vastaus poistetaan painamalla "askelpalautin" + "Enter". Jos vastaus on oikein, näkyviin tulee rohkaiseva sana ”Hyvin tehty!”.

- "Tehtävä" -arkki

Siirrä hiiren osoitin solun päälle ja lue tehtävä. Kirjoita vastauksesi soluun.

Vastaus syötetään valittuun soluun + “Enter” (jos sitä ei ole täytetty tai vastaus on väärä, tulos “Ajattele!” näkyy). Väärä vastaus poistetaan painamalla "askelpalautin" + "Enter". Jos vastaus on oikein, näkyviin tulee rohkaiseva sana ”Oikein!”.

- "Riddle" -arkki

Vastaus syötetään valittuun soluun + “Enter” (jos sitä ei ole täytetty tai vastaus on väärä, tulos “Virhe!” näkyy). Väärä vastaus poistetaan painamalla "askelpalautin" + "Enter". Jos vastaus on oikein, näkyviin tulee rohkaiseva sana ”Hyvin tehty!”.

- "Tehtävä" -arkki

Ratkaise ongelma ja anna vastaus. Rooman kuninkaallinen aika päättyi viimeisen kuninkaan, Torquinius Ylpeän, karkottamiseen. Tämä tapahtui vuonna 509 eaa. Kuinka monta kuningasta Rooma hallitsi?

Pätkän aritmetiikkaan ja kuvien kanssa työskentelyyn liittyvien ongelmien ratkaiseminen. Rooman kaupungin kartalla on 6 kuvaa "kuninkaasta" + kartan ulkopuolella on kuva maanpaossa olevasta "kuninkaasta". Vastaus syötetään valittuun soluun + “Enter” (jos sitä ei ole täytetty tai vastaus on väärä, tulos “Virhe!” näkyy). Väärä vastaus poistetaan painamalla "askelpalautin" + "Enter". Jos vastaus on oikein, näkyviin tulee rohkaiseva sana ”Hyvin tehty!”.

- Tehtävälomake "Vuosien laskeminen historiassa"

Esimerkkejä aiheesta "Vuosien laskeminen historiassa". Esimerkkien ratkaisemiseksi sinun on vastattava kysymyksiin, jotka edellyttävät tietoa antiikin Rooman historian kronologiasta. Vastaukset kysymyksiin "tsaarikauden alku", "tsaarikauden loppu", "tasavallan perustaminen" syötetään valittuun soluun + "Enter" (jos sitä ei ole täytetty tai vastaus on virheellinen, niin tulos "Error!" on näkyvissä). Väärä vastaus poistetaan painamalla "askelpalautin" + "Enter". Jos vastaus on oikein, näkyviin tulee rohkaiseva sana ”Oikein!”.

Esimerkkien ratkaisut kirjoitetaan asianmukaisiin soluihin. Rohkaisevia sanoja ei anneta jokaiselle vastaukselle, vaan kahdelle oikealle ratkaisulle kerralla. Vastaukset syötetään valittuun soluun + “Enter” (jos sitä ei ole täytetty tai vastaus on väärä, tulos “Ajattele!” näkyy). Väärä vastaus poistetaan painamalla "askelpalautin" + "Enter". Jos vastaus on oikein, näkyviin tulee rohkaiseva sana ”Hyvin tehty!”.

- Anagrammit arkki

Opiskelijoita pyydetään luomaan annettujen kirjainten avulla sanoja, jotka liittyvät antiikin Rooman historiaan, kirjoittamalla jokainen kirjain erilliseen soluun. Jos sanat on kirjoitettu oikein, näkyviin tulee rohkaiseva sana "Oikein!", jos vastaus on väärä, "Ajattele uudelleen!" Kirjainten syöttäminen tapahtuu kuten edellisissä tehtävissä.

- Harjoituspaperi

Kun annat oikeita vastauksia, pisteesi kasvaa vähitellen. Tämä harjoitus on jo yhdistetty, koska se sisältää kaksi tehtävää "täytä puuttuvat kirjaimet" ja "syötä numero ...". Jokainen kirjain kirjoitetaan erilliseen soluun, numerot - erilliseen vihreään soluun. Kirjainten syöttäminen tapahtuu kuten edellisissä tehtävissä.

Opiskelijoita pyydetään paljastamaan suosittu ilmaisu, joka juontaa juurensa varhaisen Rooman ajoilta.

Epämuodostunut versio on otettu käyttöön, ja opiskelijoiden on kirjoitettava oikea sanajärjestys tunnuslauseeseen erilliseen soluun. Koko sana kirjoitetaan jokaiseen soluun. Sanat syötetään samalla tavalla kuin yksittäiset kirjaimet edellisissä tehtävissä. Kun olet syöttänyt kaikki sanat, näkyviin tulee rohkaiseva sana "Hyvin tehty!". jos tehtävä on suoritettu oikein, muuten sana "Ajattele!" säilyy.

- Arkki "Testi 1" (testi "Tapahtumia antiikin Rooman historiasta")

Testi, jossa tulostetaan automaattisesti pisteet ja lasketaan oikeiden vastausten määrä - pisteet ja vastausten laskeminen sijaitsevat kirjan toisella arkilla ("Pistemäärä 1"). Vastaukset syötetään jokaisen kysymyksen jälkeen oleviin soluihin (vastauksen kirjain syötetään samojen sääntöjen mukaan kuin edellisissä tehtävissä). Testin lopussa on "Valmis"-solu, jossa on hyperlinkki "Arviointi"-arkkiin (jossa voit myös klikata "Arviointi 1" -etikettiä). "Palaa testiin" -painike, jossa on hyperlinkki "Testi 1" -painikkeella - tämä painike antaa lapsille vihjeen, että he voivat palata kokeeseen ja löytää virheensä itse.

- Arkki "Testi 2"

Monivalintatesti. Solut vastausvaihtoehdoilla ovat muistiinpanoissa. Vastausvaihtoehtojen lukemiseksi sinun on siirrettävä hiiren osoitin soluun, jossa on numero. Kysymyksen huomautus sisältää selityksiä oppilaan toimille: "1. Vie hiiri vastausnumeron päälle.

2. Jos olet samaa mieltä vastauksen kanssa, kirjoita sen numero tyhjään soluun vastapäätä

tarvittaessa oikeat vastaukset tehtäviin." Jokaisesta oikeasta vastauksesta 1 piste (oikeita vastauksia on yhteensä 12, ei huomioida vain solut, joissa on oikeiden vastausten lukumäärä, vaan myös tyhjät solut, jos niissä ei pitäisi olla numeerista vastausta). Jos opiskelija syöttää soluun tietoja, joiden ei pitäisi sisältää vastausta, se katsotaan virheelliseksi. Tekstin lopussa on "Valmis"-painike, jossa on hyperlinkki "Arviointi 2" -arkkiin. "Palaa testiin" -painike, jossa on hyperlinkki "Testi 2" -painikkeella - tämä painike antaa lapsille vihjeen, että he voivat palata kokeeseen ja löytää virheensä itse.

- Arkki "Testi 3"

Testi, jossa on valittavana olevat vastaukset pudotusvalikosta, on erittäin kätevä vaihtoehto paitsi henkilökohtaiseen työhön, myös etulinjan työhön, koska testin kanssa työskenneltäessä langaton hiiri tai elektroninen merkintä toimii interaktiiviselle taululle käytetään hiirtä. Näppäimistöä ei tarvita tähän testiin.

Testin periaate on yksinkertainen: aseta taulukon kohdistin soluun, laajenna vastausvaihtoehtoja ja valitse vastaus. Jos kysymys 5 on täytetty oikein, niin testin alareunaan ilmestyy rohkaiseva sana "Hyvin tehty!", muuten "Ajattele!"

Vastaukset

- Rebus arkki

Vastaus: Rem

- "Tehtävä" -arkki

- "Riddle" -arkki

Vastaus: "Tekijä"

- "Tehtävä" -arkki

- Tehtävälomake "Vuosien laskeminen historiassa"

- Anagrammit arkki

- Harjoituslomake

- "Kierretty teksti" -arkki

Vastaus: "hanhet pelastivat Rooman"

- Arkki "Testi 1"

- Arkki "Testi 2"

- Arkki "Testi 3"

1. – betoni

2. – voitonkaaret

3. – Suojelija

4. - amfiteatteri

"Muinaisen Kreikan historia" - Hankkeen tavoite: Laajentaa ja syventää opiskelijoiden tietämystä aiheesta. Millaista on kreikkalainen teatteri? Didaktiset tavoitteet ja metodologiset tehtävät: Mitkä ovat antiikin Kreikan kehityksen piirteet? Peruskysymys: Luettelo tietomateriaalista. Muinaisen Kreikan myytit ja legendat. Tutkimustyön aikana opiskelija oppii käsittelemään ja tiivistämään saamansa tiedon.

"Muinaisen Spartan historia" - Mykeneen kulttuuri (akhaialainen). Kaikki asukkaat kutsuttiin osallistumaan lainsäädäntöön. Legenda Ateenasta. Spartan yhteiskunta. Muinainen Kreikka. Kreikan-Persian sodat. Vanhimmat kaupunkivaltiot. Lohikäärme. Perikleen uudistukset. Ateenan miehitykset. Kreetan kulttuurin kuolema. Kauppa Laivanrakennus ja viininviljely.

"Muinainen Ateena" - Näin muinaiset kreikkalaiset sanoivat. Palaestra. Ateenan koulussa. Matka muinaisen Ateenan läpi. Akropolis. Luonnossa on monia upeita voimia, mutta ei ole ihmistä vahvempaa! Komedia on hauska, hauska esitys. Sophokleen tragedia "Antigone". Antiikin kreikkalainen teatteri. Parthenon. Ja jos lähdit Ateenasta vapaaehtoisesti, olet kameli!

"Kreikan uskonto" - Muinaisen Kreikan uskonto kulttuurissa. Apollon sisko. Matkailijoiden suojelija. Panoroida. jumalien lähettiläs. Rakkauden ja kauneuden jumalatar. Jumala vuohenjaloilla. Aphrodite. Kaupan jumala. Olympuksen jumalat. jumalten herra. Jumalien ja sankareiden sukututkimus. Sukuketjujen kuvaus. Artemis. Zeus. Muinaisen Kreikan uskonto.

"Kreikan teatteri" - Takaisin. Antiikin Rooma. Teatteri. Yleisön viihdyttämiseen tarkoitettu roomalainen teatteri-spektaakkeli. Teatterirakennukset. Teatterin historia. Vasta paljon myöhemmin, Sullan aikakaudella, Atellanit saivat kirjallisen kohtelun. Lyceum 1501 Lydia Fokinan 8-1 luokan opiskelijan työ. Muinainen Kreikka Muinainen Rooma. Titus Maccius Plautus.

"Teatteri muinaisessa Kreikassa" - Satiirit. Tiesitkö... "komosista" - iloinen kulkue. Lue kohta 3 s. 178-179. Tarkistetaan 3 tehtävää kokoelmassa. "Iloisten kyläläisten lauluja". Komedia. Teatteri valaisi ja juurrutti kansalaisiin rehellisyyttä, ystävällisyyttä ja rakkautta isänmaata kohtaan. Tragedia. Kuinka monta päivää olympialaiset kestivät? Milloin viimeiset olympialaiset?

Aiheessa on yhteensä 33 esitystä