Қазірдің өзінде күзде аспан тыныс алды. «Күзде аспан тыныс алды .... Пушкиннің «Күзде аспан тыныс алды» өлеңін талдау

Сынып: 2

Сабаққа арналған презентация
















Артқа алға

Назар аударыңыз! Слайдты алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның толық көлемін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.

Сабақтың мақсаттары:

  • оқу іс-әрекетінің негіздерін қалыптастыру: поэтикалық мәтінмен жұмыс істей білу, табиғат сұлулығын көруге және түсінуге, табиғатқа деген көзқарасын білдіруге үйрету;
  • мәнерлі сөйлеу дағдыларын, ұғымдарды анықтау қабілетін дамыту: салыстыру, рифма, логикалық екпін, үзіліс;
  • оқырман тәжірибесін байыту (Оқырманның А.С. Пушкин поэзиясы туралы білімдерін кеңейту).

Жабдық:

  • оқулық Ефросинина Л.А., 2-сынып, 1-бөлім;
  • дәптер» Әдеби оқу», балалардың күз туралы суреттері, презентация, музыкалық үзінділер.

Сабаққа арналған презентация.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Қазір қандай сабақ?

- Сабаққа дайындығыңызды тексеріңіз.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Балалар салған суреттер көрмесі.

-Сенің не болды үй жұмысы?

- Күздің қандай суреттерін бейнеледіңдер?

Қандай көңіл-күйді жеткізгіңіз келді?

– Шығармаларыңызда қандай түстер басым? Неліктен?

3. Білімнің өзектілігі. Әңгіме.

Жылда жердің ең қымбат киімін киетін кезі бар.

Бұл күндері жер жарқырай бастағандай. Күздің сұлулығы әсіресе орманда айқын көрінеді.

Сіз күзде орманда болдыңыз ба?

- Орман жолдарында үнсіз кезіп жүрсіз бе?

- Күзгі орманда жол бойымен жүргенде қандай сезімдерді сезінесіз?

Мұғалім:Осындай сағатта табиғатпен, Отанмен ерекше байланысты сезінесің, осы жердің бір бөлшегі екеніңді, жер өзіңдікі екенін түсінесің.

Қазан айының соңында. Кеш күз келе жатыр. Әнші құстар жоқ, гүлді өсімдіктер аз. Жаңбыр жауады, күн сирек түседі, егістіктер бос. Құстар ұшып келеді. Бақтар, тоғайлар, ормандар жалаңаш, мөлдір болады. Кескіндеменің, музыканың, әдебиеттің көптеген туындылары әртүрлі жыл мезгілдерінің, әсіресе күздің бейнесіне арналған.

4. Тәрбие мәселесінің қойылуы.

Бірнеше сабақ барысында біз күз туралы айтатын боламыз. Орыс жазушылары мен ақындарының шығармаларымен танысайық. Мәнерлеп оқуды үйренеміз, есте сақтауды дамытамыз, әдемі сөйлеуге үйренеміз. Табиғатқа ұқыптылықпен қарау керек деген түсінікке бой алайық, табиғаттың сұлулығын көріп, бағалай білуге ​​үйренейік.

5. Жаңа білімді енгізу.

1) Ал мен тақырыпты зерделеуді ақынның сөзінен бастағым келеді.

Мына жолдарды оқы. Олардың авторы кім деп ойлайсыз?

Күздің кеш күндері әдетте ұрысады,
Бірақ ол мен үшін қымбат, құрметті оқырман,
Үнсіз сұлу, кішіпейілділікпен жарқырайды.
Ашығын айтсам
Жыл сайынғы уақытта мен тек оған ғана қуаныштымын.

Дұрыс - бұл А.С.Пушкиннің сөздері. Ақынның сүйікті мезгілі – күз.

2) Александр Сергеевич Пушкин! (А.С. Пушкиннің презентациясы)

Әрқайсымыз бұл есімді алғаш қашан естідік?

Бесікте жатқанда әжейдің әуезді әнін тыңдаған болар?

Әлде төсекте жатып, анам оқыған ғажайып ертегілерді тыңдай ма?

Пушкин бізге ерте балалық шақта келеді және өмір бойы бізбен бірге қалады.

Бұл ақынның тамаша туындыларын білмейтін, сүймейтін адамды табу қиын.

Тіпті көзі тірісінде де оны «орыс поэзиясының сөнбейтін күні» деп атаған.

Ал туғанына 200 жылдан астам уақыт өтсе де, оған деген сүйіспеншілігіміз әлсіреген жоқ.

Күн мен сағат берекелі,
Туған баспананың жылуымен кезде
Әрқайсымыз үшін бірінші рет
Пушкиннің сөзі келеді.
G.Gots

6. Дене тәрбиесі

Елестетіңізші, біз күзгі ормандамыз және соқпақтармен келе жатырмыз. Күзгі орманды қалай көрдіңдер?

Міне, біз тоқтаймыз және
Қолдар көтеріліп, сілкінді
Бұл ормандағы ағаштар.
Қолдар бүгілген
щеткалар шайқалады
Жел шықты құлатады
Қолдың жағына
Ақырын бұлғаңыз
Құстар бізге қарай ұшып келеді.
Олар қалай отырады, біз де көрсетеміз
Қанаттар артқа қайырылған.

7. Өлең тыңдау.

1) Ал енді А.С. Пушкин өз өлеңінде күзді суреттейді (музыка әуенімен мұғалімнің өлеңін оқу):

Аспан күзде дем алды,
Күн азырақ жарқырайды
Күн қысқарып бара жатты
Ормандардың жұмбақ шатыры
Ол қайғылы дауыспен жалаңаш шешіндіріп алды.
Егістік жерлерге тұман түсті
Шулы қаздар керуені
Оңтүстікке қарай созылған; жақындады
Өте қызық уақыт;
Қараша айы аулада болды.

(Эмоционалды пауза. Музыка)

2) Әңгімелесу.

Тыңдауда қандай суреттер ұсынылды?

3) Мұқабаны модельдеу.

4) Сөздік жұмысы.

- Сөздерді түсіндіріңіз:

Керуен -

Қандай сөздерді әлі түсінбей жүрсіз?

жалаңаш -

жарқ етті -

5) Өлеңмен жұмыс. Оқулық 106 б.

-Өлеңді оқы.

-Ақын күздің қай мезгілі туралы айтып отыр? (Мәтіндегі сөздерді табыңыз.)

- «Аспан күзде дем алды ...»

Бұл сөздерді қалай түсінесіңдер?

«Тыныс алу» сөзі қандай мағынада қолданылады? (Оқушы жауаптары)

«Ормандардың жұмбақ шатыры

Қайғылы дауыспен ол жалаңаш болды»

Сіз күзде құстардың қоныс аударуын көрдіңіз бе?

Олар қалай ұшады?

Неліктен Пушкин «созылған» сөзін қолданады?

8. Экспрессивтілік бойынша жұмыс.

1) Сахналау логикалық стресс, оқу қарқыны, үзілістер.

2) Ақын қандай сезімді жеткізеді? (Өткен жазға өкіну, мұң, түңілу сезімі.)

3) Өлеңді мәнерлеп оқу.

9. Рефлексия.

IN күзгі қолайсыз ауа-райы аулада жеті ауа-райы: егін егеді, үрлейді, бұрылады, қозғалады, гүрілдейді және жоғарыдан төгеді, төменнен сыпырады.

-Бұл мақал күздің қай мезгіліне арналған?

Халықта күзді егін жинау уақытымен байланыстырады.

бастық актерал шаруа өмірінде нанға айналады.

«Балық – су, жидек – шөп, қара нан – бәрінің басы» дейді халық.

Қанша нан жинаса – өмір осылай болады. Көңіл-күй, әл-ауқат және денсаулық егінге байланысты болды. «Балық – су, жидек – шөп, қара нан – бәрінің басы» дейді халық.

Бірақ күз тек «нан нәтижесі» ғана емес, күз де «көздің сүйкімділігі» (А.С. Пушкин). Күз – сұлулық: түрлі-түсті жапырақтар, қызыл алма таулары, мөлдір хош иісті таңғы ауа.

Жыл мезгілдері өзгерген сайын көңіл күйіміз де өзгереді. Күзде гүлзарда қурап бара жатқан гүлдерге, күңгірт суық жаңбырдан, күңіренген қара таңға, жалаңаш ағаштарға, салқын шалшықтарға, сұр аспанға қарау мұңды.

Ал мен сабағымызды мына сөздермен аяқтағым келеді:

Жаман ауа-райы жоқ
Әрбір ауа-райы бақыт
Жаңбыр ма, қар ма
Жылдың кез келген уақытында
Алғыс айту керек.

10. Үйге тапсырма.

  • Өлеңді жатқа оқу.
  • Дәптердегі тапсырманы орындаңыз.

Аспан күзде дем алды,
Күн азырақ жарқырайды
Күн қысқарып бара жатты
Ормандардың жұмбақ шатыры
Ол мұңды шумен жалаңаш болды,
Егістік жерлерге тұман түсті
Шулы қаздар керуені
Оңтүстікке қарай созылған: жақындап келеді
Өте қызық уақыт;
Қараша айы аулада болды.

Пушкиннің «Күзде аспан тыныс алды» өлеңін талдау

Александр Сергеевич Пушкиннің «Аспан күзде дем алып жатты» шығармасы - классик. пейзаж эскизікескіндемемен салыстыруға болады.

Поэма романның «Евгений Онегин» өлеңіндегі төртінші тарауының бір бөлігі, шамамен мерзімі - 1825 жылдың аяғы. Бұл кезде ақын 26 жаста еді, ол Михайловское иелігіне жер аударылды. Өлеңнің көлемі - Онегин шумағын (жанындағы және қамтитын рифмалары бар иамбиялық тетраметр). Әйтсе де, «солтүстік жаздың» ырықсыз ырғағы туралы шумақтың басы (4 жол) әлдеқашан айқаспалы, бұл жерде түсірілген. Е.Онегин мен Т.Ларинаның түсіндіруі әлдеқашан болды. Содан кейін кейіпкер «қайғылы Танямен өте жақсы әрекет етіп», оның барлық үмітін отбасылық бақыт үшін емес, оның мінезі мен ой-өрісі туралы шабыттандырған сөзімен сейілтті. Алда қыс, В.Ленскийдің сапары және Татьянаның есімі күніне шақыру. Күзгі пейзаж күнтізбелік хронологияда сипатталған. Үзінді оның тақырыбына айналған метафорадан басталады. Анафора «қазірдің өзінде» мұңды санауды жалғастырады: күн жарқырады. Жаз мезгілімен қош айтысып, автордың жылы лебізін білдіретін сөздің кішірейтілген түрі. «Қысқа күн»: іс жүзінде қыркүйек айында мұндай мәлімдеме әділ болады. Шатыр (ескірген сөз) – көлеңке, жамылғы. «Жұмбақ» эпитеті автордың табиғатқа деген көзқарасын айғақтайды. Ол реализмді поэзиямен үйлестіреді. Повесть өмірбаяндық сипаттармен ерекшеленеді, А.Пушкин Псков облысындағы өмірінің суреттерін салады. «Қайғылы шумен»: жапырақтардың түсуі, желдің екпініндегі құрғақ бұтақтар. Табиғаттың солып қалуы ақынға мұң әкеледі. «Төбе ашылды»: тағы да метафора. «Тұман жатты»: инверсия, тұлғалау. «Егіске»: қалалық өмір салтымен байланысты ұзақ үзілістен кейін ақын егістегі шаруа еңбегінің барлық кезеңдерін бақылауға мүмкіндік алды. «Тұман»: шынында да, күзде тұман күндердің тұрақты серігіне айналады, олармен бірге суық, тыныштық сезімін әкеледі. Қаздардың кетуі қазан айының басында болады. Бұл кезеңде аң аулауға рұқсат етіледі. Олар ақын өмір сүрген шеттерге ғана ұшады. Әрқашан жылаумен, суда түнеумен. Алайда оларды бәрі бірдей көре алмайды. Істің мәні мұнда жабайы қаздароңтүстікке қайтып оралғаннан гөрі әлдеқайда құпия жолдармен ұшады. «Керуен»: шығыс бояуымен салыстыру. Керуен де әдетте ұзақ жасайды және қиын жол. Бұл жерде – «...оңтүстікке қарай: жақындап келе жатқан» анджамбацияның бір түрі. Ақырында, «қызықты уақыт» энергетикалық құндылық пікірі туындайды және қорытынды сызық сызады: қараша болды (бұл сонымен қатар инверсиямен бейнеленген).

Курста өзіндік жұмыс ретінде енгізілген «Евгений Онегиннен» лирикалық авторлық шегініс - А.Пушкиннің «Аспан күзде дем алып жатты» мектеп бағдарламасыбастауыш сыныптар үшін.

Аспан күзде дем алды,

Күн азырақ жарқырайды

Күн қысқарып бара жатты

Ормандардың жұмбақ шатыры

Ол мұңды шумен жалаңаш болды,

Егістік жерлерге тұман түсті

Қаздар шулы керуен

Оңтүстікке қарай созылған: жақындап келеді

Өте қызық уақыт;

Қараша айы аулада болды.

Біздің алдымызда тамаша мысалдардың бірі пейзаж лирикасыА.С. Пушкин. Жазушы өз шығармаларында табиғатты, атап айтқанда, күзді суреттеуге жиі қайтады. Жазбаша жолдарды оқи отырып, Александр Сергеевичтің күзге сүйсініп қана қоймай, табиғатты әйтеуір терең, ерекше сезінетінін толықтай сезіну туады.

Бір қызығы, ақын өмірбаянында ең жемісті мезгіл ретінде белгіленген күз. Түстердің ашықтығы, осы маусымның атмосферасы авторды белсенді жұмыс істеуге шабыттандырды.

Пейзаж нобайы оқырманды әдемі күз мезгіліне батырады. Көптеген сөйлеу айналымдары табиғаттың қысқа, бірақ сыйымды бейнесін жасайды. Әрбір сөздің мұқият таңдалғаны сонша, ол оқырманға тұрақты ассоциативті массив береді. Күзгі көңіл-күйді жеткізіп қана қоймай, ақынның көңіл-күйінің шымылдығын ашатын қыруар эпитет. Ал, әлсіреген табиғатқа қарамастан, әрбір жол қыстың авторы ертегі және одан кем емес сүйіктісінің келуін діріл және қуанышты күтумен қаныққан.

Сынып: 2

Сабаққа арналған презентация
















Артқа алға

Назар аударыңыз! Слайдты алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның толық көлемін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.

Сабақтың мақсаттары:

  • оқу іс-әрекетінің негіздерін қалыптастыру: поэтикалық мәтінмен жұмыс істей білу, табиғат сұлулығын көруге және түсінуге, табиғатқа деген көзқарасын білдіруге үйрету;
  • мәнерлі сөйлеу дағдыларын, ұғымдарды анықтау қабілетін дамыту: салыстыру, рифма, логикалық екпін, үзіліс;
  • оқырман тәжірибесін байыту (Оқырманның А.С. Пушкин поэзиясы туралы білімдерін кеңейту).

Жабдық:

  • оқулық Ефросинина Л.А., 2-сынып, 1-бөлім;
  • «Әдебиеттік оқу» дәптері, балалардың күз туралы суреттері, презентация, музыкалық үзінділер.

Сабаққа арналған презентация.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Қазір қандай сабақ?

- Сабаққа дайындығыңызды тексеріңіз.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Балалар салған суреттер көрмесі.

- Үй тапсырмасы қандай болды?

- Күздің қандай суреттерін бейнеледіңдер?

Қандай көңіл-күйді жеткізгіңіз келді?

– Шығармаларыңызда қандай түстер басым? Неліктен?

3. Білімнің өзектілігі. Әңгіме.

Жылда жердің ең қымбат киімін киетін кезі бар.

Бұл күндері жер жарқырай бастағандай. Күздің сұлулығы әсіресе орманда айқын көрінеді.

Сіз күзде орманда болдыңыз ба?

- Орман жолдарында үнсіз кезіп жүрсіз бе?

- Күзгі орманда жол бойымен жүргенде қандай сезімдерді сезінесіз?

Мұғалім:Осындай сағатта табиғатпен, Отанмен ерекше байланысты сезінесің, осы жердің бір бөлшегі екеніңді, жер өзіңдікі екенін түсінесің.

Қазан айының соңында. Кеш күз келе жатыр. Әнші құстар жоқ, гүлді өсімдіктер аз. Жаңбыр жауады, күн сирек түседі, егістіктер бос. Құстар ұшып келеді. Бақтар, тоғайлар, ормандар жалаңаш, мөлдір болады. Кескіндеменің, музыканың, әдебиеттің көптеген туындылары әртүрлі жыл мезгілдерінің, әсіресе күздің бейнесіне арналған.

4. Тәрбие мәселесінің қойылуы.

Бірнеше сабақ барысында біз күз туралы айтатын боламыз. Орыс жазушылары мен ақындарының шығармаларымен танысайық. Мәнерлеп оқуды үйренеміз, есте сақтауды дамытамыз, әдемі сөйлеуге үйренеміз. Табиғатқа ұқыптылықпен қарау керек деген түсінікке бой алайық, табиғаттың сұлулығын көріп, бағалай білуге ​​үйренейік.

5. Жаңа білімді енгізу.

1) Ал мен тақырыпты зерделеуді ақынның сөзінен бастағым келеді.

Мына жолдарды оқы. Олардың авторы кім деп ойлайсыз?

Күздің кеш күндері әдетте ұрысады,
Бірақ ол мен үшін қымбат, құрметті оқырман,
Үнсіз сұлу, кішіпейілділікпен жарқырайды.
Ашығын айтсам
Жыл сайынғы уақытта мен тек оған ғана қуаныштымын.

Дұрыс - бұл А.С.Пушкиннің сөздері. Ақынның сүйікті мезгілі – күз.

2) Александр Сергеевич Пушкин! (А.С. Пушкиннің презентациясы)

Әрқайсымыз бұл есімді алғаш қашан естідік?

Бесікте жатқанда әжейдің әуезді әнін тыңдаған болар?

Әлде төсекте жатып, анам оқыған ғажайып ертегілерді тыңдай ма?

Пушкин бізге ерте балалық шақта келеді және өмір бойы бізбен бірге қалады.

Бұл ақынның тамаша туындыларын білмейтін, сүймейтін адамды табу қиын.

Тіпті көзі тірісінде де оны «орыс поэзиясының сөнбейтін күні» деп атаған.

Ал туғанына 200 жылдан астам уақыт өтсе де, оған деген сүйіспеншілігіміз әлсіреген жоқ.

Күн мен сағат берекелі,
Туған баспананың жылуымен кезде
Әрқайсымыз үшін бірінші рет
Пушкиннің сөзі келеді.
G.Gots

6. Дене тәрбиесі

Елестетіңізші, біз күзгі ормандамыз және соқпақтармен келе жатырмыз. Күзгі орманды қалай көрдіңдер?

Міне, біз тоқтаймыз және
Қолдар көтеріліп, сілкінді
Бұл ормандағы ағаштар.
Қолдар бүгілген
щеткалар шайқалады
Жел шықты құлатады
Қолдың жағына
Ақырын бұлғаңыз
Құстар бізге қарай ұшып келеді.
Олар қалай отырады, біз де көрсетеміз
Қанаттар артқа қайырылған.

7. Өлең тыңдау.

1) Ал енді А.С. Пушкин өз өлеңінде күзді суреттейді (музыка әуенімен мұғалімнің өлеңін оқу):

Аспан күзде дем алды,
Күн азырақ жарқырайды
Күн қысқарып бара жатты
Ормандардың жұмбақ шатыры
Ол қайғылы дауыспен жалаңаш шешіндіріп алды.
Егістік жерлерге тұман түсті
Шулы қаздар керуені
Оңтүстікке қарай созылған; жақындады
Өте қызық уақыт;
Қараша айы аулада болды.

(Эмоционалды пауза. Музыка)

2) Әңгімелесу.

Тыңдауда қандай суреттер ұсынылды?

3) Мұқабаны модельдеу.

4) Сөздік жұмысы.

- Сөздерді түсіндіріңіз:

Керуен -

Қандай сөздерді әлі түсінбей жүрсіз?

жалаңаш -

жарқ етті -

5) Өлеңмен жұмыс. Оқулық 106 б.

-Өлеңді оқы.

-Ақын күздің қай мезгілі туралы айтып отыр? (Мәтіндегі сөздерді табыңыз.)

- «Аспан күзде дем алды ...»

Бұл сөздерді қалай түсінесіңдер?

«Тыныс алу» сөзі қандай мағынада қолданылады? (Оқушы жауаптары)

«Ормандардың жұмбақ шатыры

Қайғылы дауыспен ол жалаңаш болды»

Сіз күзде құстардың қоныс аударуын көрдіңіз бе?

Олар қалай ұшады?

Неліктен Пушкин «созылған» сөзін қолданады?

8. Экспрессивтілік бойынша жұмыс.

1) Логикалық екпінді айту, оқу қарқыны, үзілістерді ұйымдастыру.

2) Ақын қандай сезімді жеткізеді? (Өткен жазға өкіну, мұң, түңілу сезімі.)

3) Өлеңді мәнерлеп оқу.

9. Рефлексия.

IN күзгі қолайсыз ауа-райы аулада жеті ауа-райы: егін егеді, үрлейді, бұрылады, қозғалады, гүрілдейді және жоғарыдан төгеді, төменнен сыпырады.

-Бұл мақал күздің қай мезгіліне арналған?

Халықта күзді егін жинау уақытымен байланыстырады.

Нан шаруа өміріндегі басты кейіпкерге айналады.

«Балық – су, жидек – шөп, қара нан – бәрінің басы» дейді халық.

Қанша нан жинаса – өмір осылай болады. Көңіл-күй, әл-ауқат және денсаулық егінге байланысты болды. «Балық – су, жидек – шөп, қара нан – бәрінің басы» дейді халық.

Бірақ күз тек «нан нәтижесі» ғана емес, күз де «көздің сүйкімділігі» (А.С. Пушкин). Күз – сұлулық: түрлі-түсті жапырақтар, қызыл алма таулары, мөлдір хош иісті таңғы ауа.

Жыл мезгілдері өзгерген сайын көңіл күйіміз де өзгереді. Күзде гүлзарда қурап бара жатқан гүлдерге, күңгірт суық жаңбырдан, күңіренген қара таңға, жалаңаш ағаштарға, салқын шалшықтарға, сұр аспанға қарау мұңды.

Ал мен сабағымызды мына сөздермен аяқтағым келеді:

Жаман ауа-райы жоқ
Әрбір ауа-райы бақыт
Жаңбыр ма, қар ма
Жылдың кез келген уақытында
Алғыс айту керек.

10. Үйге тапсырма.

  • Өлеңді жатқа оқу.
  • Дәптердегі тапсырманы орындаңыз.

Аспан күзде дем алды,
Күн азырақ жарқырайды
Күн қысқарып бара жатты
Ормандардың жұмбақ шатыры
Ол мұңды шумен жалаңаш болды,
Егістік жерлерге тұман түсті
Шулы қаздар керуені
Оңтүстікке қарай созылған: жақындап келеді
Өте қызық уақыт;
Қараша айы аулада болды.

Қазан айы да келді...

Қазан айы келді - тоғай дірілдеп жатыр
Олардың жалаңаш бұтақтарынан соңғы жапырақтары;
Күздің салқыны өлді - жол қатып қалады,
Диірменнің артынан күбірлеген бұлақ әлі ағып жатыр,
Бірақ тоған әлдеқашан қатып қалған; менің көршім асығып жатыр
Аңымен кетіп бара жатқан өрістерде,
Олар қысты қызық көңілден азаптады,
Ал иттердің үргені ұйықтап жатқан емен ормандарын оятады.

Сол жылы күзгі ауа райы…

Сол жылы күзгі ауа райы
Аулада ұзақ тұрды
Қыс күтіп тұрды, табиғат күтіп тұрды.
Қар қаңтар айында ғана жауды
Үшінші түнде. Ерте тұру
Татьяна терезеден көрді
Таңертең әктелген аула,
Перделер, шатырлар мен қоршаулар,
Шыныдағы жеңіл үлгілер
Қысқы күміс ағаштар
Аулада қырық көңілді
Және жұмсақ төселген таулар
Қыс - бұл тамаша кілем.
Айналаның бәрі жарық, бәрі аппақ.