: Y әрпі. Әрекеттегі оқу әріптері!: мектеп жасына дейінгі балаларға арналған Y әріптері

Аннотация фронтальды сабақтар

Тақырыбы: [s] дыбысы мен әрпі

Мақсаты: [s] дыбысымен таныстыру.

Тапсырмалар:

[s] дыбысының артикуляциясын нақтылау;

Балаларға зат есімнің көпше түрін жасауға жаттықтыру;

Балаларды с әрпінің бейнесімен таныстыру;

Сөздегі дыбыстың орнын таба білуге ​​жаттықтыру.

Сабақтың барысы:

Балалар, бүгін ол бізге қонаққа келді ертегі кейіпкері, және ол кім, сіз жұмбақты табуыңыз керек.

Ашуланғанда ыржиды

Барлығы тікенектермен жабылған

Басынан аяғына дейін

Бұл жануар

(Кірпі) Біздің кірпінің аты бар, ал сен нені болжау керек?

Бүгін біз өте қызықты бір дыбыспен және оның бейнесі – әріппен танысамыз. Осы дыбысты сөзден қалай табуға болатынын білейік. Неліктен бұл дыбыс соншалықты қызықты, сіз білгіңіз келеді ме?

Енді мен сендерге өлең оқимын, ал сендер мұқият тыңдап, қандай дыбыспен танысатынымызды болжап көріңдер:

Дыбыс - көрінбейтін сағатта жасырылды,

Ал ағасы – атасы мұртты.

Балалар дыбысты [s] деп атайды.

Жарайсың, дұрыс аталды - бұл дыбыс [s]. осы дыбысты дұрыс айтуды үйрену, айнаны алып, оны айтуға жаттықтыру: ерін мен тістер бөлінген, керілген емес, ауа тыныш, жолында кедергілерге тап болмай өтеді, дауыс байламдары дірілдейді. Сабақтан кейін, кім қалайды, тағы біраз жаттығулар жасай алады, бірақ енді айналарды алып, шеңберге тұрыңыз.

3) Дыбыс сипаттамалары.

[s] дыбысы дауысты дыбыс.

Кірпі Пих сендермен «Кім зейінді?» ойынын ойнағысы келеді.

1. Түтін, өгіз, шаңғы, ірімшік, балық, сілеусін деген сөздердегі бірдей дыбыс қандай?

Кірпі Пих сізді «Дыбысты ұста» ойынын ойнауға шақырады,

Ү дыбысын естігенде қолдарыңды шапалақтаңдар, ал басқа дыбыстар шыққанда қолдарыңды жоғары көтеріңдер

а) дыбыстарда: у, у, у, у, у, у, у, уһ.

б) буындарда: ры, ри, бы, пы.

в) сөзбен: сілеусін, сурет, сабын, үйрек, асқабақ, нан, ірімшік, шаңсорғыш.

Ал [с] дыбысынан басталатын сөздерді кім біледі?

[s] дыбысынан басталатын сөздер жоқ.

Бірақ сөзде бұл дыбыс жиі кездеседі. Ол сөздің ортасында немесе соңында естіледі. Балалар, осы дыбысы бар сөздерді іздеп көрейік.

Пых кірпі «Бір – көп» ойынын ойнауға шақырады.

пішін көпше түрсөздерден: арыстан – (арыстандар), орамал – (орамалдар), қолшатыр – (қолшатырлар), үстел – (үстелдер), еден – (едендер), ірімшік – (сырлар).

Физминутка:

Сен шаршадың ба?

Жарайды, сосын бәрі бірге тұрды.

аяқтарын басып,

алақандарын соқты.

бұрылды, бұрылды

және барлығы партаға отырды.

көзімізді мықтап жұмып,

бірге 5-ке дейін санау.

ашу, жыпылықтау

және біз жұмысты жалғастырамыз.

Зат есімнің көпше түрде жасалуы.

Оның көршілерінің бақшасы бар, [s] дыбысының бақтары бар (мысалда тәрбиеші айтылады, содан кейін көптік жалғауы балалар арқылы жасалады).

Көршілер жидек өсірді, ал дыбыс [s] жидектері бар.

Көршілер үйдің алдында гүлзар, ал дыбыс [s] гүлзарлары бар.

Кірпі Пих сендерге жұмбақтар дайындап қойды. Кім тапса, қолын көтереді.

Кішкентайдың өзі мысықтан қорқады,

Еденнің астында тұрады, бәрін сонда апарады.

(Тышқан.)

Біз, епті апалар,

Шеберлерді жылдам іске қосыңыз.

Жаңбырда - біз жатамыз,

Суықта - біз жүгіреміз:

Бұл біздің режим.

(Шаңғы.)

Ол үнемі жұмыста

Біз айтқандай

Біз үнсіз қалғанда демалады.

(Тіл.)

Ол суда тұрады

Тұмсығы жоқ, бірақ шағып алады.

(Балық.)

Түнде жүреміз, күндіз жаяу жүреміз

Бірақ біз ешқайда кетпейміз.

(Көріңіз.)

Сабақты қорытындылау.

Бүгін біз қандай дыбыс туралы айтамыз? (Дыбыс [лар]).

Бүгінгі сабақ сізге не ұнады?


Ортасында Y бар сөздер: шатыр, тінтуір, түтін, тесік,
сөз соңындағы Y әрпі: машиналар, шарлар, үстелдер,

Ы әрпіне байланысты жұмбақтар()
Таяқпен жүреді, өкінішке орай,
Әріп-бет...

Сіз бұл хатты білесіз бе?
Бұл сөздерде бар: «меңдер»,
«Бисер», «ірімшік» және «біз» сөзінде.
Хат есіңде...

Ы әрпі туралы өлеңдер() (Көбірек )
Міне, балта.
Жақын жерде тіркелу.
Сізге қажет нәрсені алды:
Y әрпі шықты -
Оны бәріміз білуіміз керек.

Ал бейшарасы – Ы әрпі
Таяқпен тентіреп жүр, әттең.

Орысша, өкінішке орай,
«Y» деген сөз жоқ.

«Y» әрпіндегі оғаш дыбыс:
Бұл «Мен» сияқты, бірақ «Y»-ден қиынырақ.
Димка тұманға айналады,
Мила сабынға, ал күріш сілеусінге.
Тимкаға ұқсас сілеусін,
Ал мен рысқа айтамын – скат!

Y әрпібасында болмау,
Бірақ сіз де, біз де кездестік
Зімбірді жұлып алған хат
Және жылдам шаңғымен сырғанау

ӨТЕМІЗ «Y» әрпі,
Сөзде ол «шалбар»,
«Түтін» сөзінде, «өгіз» сөзінде,
Сіз бұл хатқа үйрендіңіз бе?

Сіз бұл хатты білесіз бе?
Бұл «меңдер» сөздерінде бар,
«Бисер», «ірімшік» және «біз» сөзінде.
Есіңізде болсын «Y» әрпі!

Тышқандар шұңқырдан шықты,
кемірген ірімшіктер.
Және кәмпиттер мен бұршақ
Және котлеттер мен саңырауқұлақтар.

Толық түскі асты мысық армандады:
Терезеден сыр ағып жатыр,
Балық пеште қуырылған
Тышқан калачи жіберді.

Мен білемін: бұқа мен тышқан,
Сабын, түтін, поке, шарлар.
Ащы, шаңғы жолы, шұңқыр, бала ...
Көптеген сөздерден «Y» әрпі.

Тілдерді Y әрпімен тазалаңыз
RY-RY-RY - Мен тауларды жылжытамын.
YR-YR-YR - тышқан ірімшікті тапты.
DY-DY-DY - міне бір стақан су.
YD-YD-YD - сараңдық - ұят.
БІЗ-БІЗ-БІЗ қазірдің өзінде қысты күтіп отырмыз.
YM-YM-YM - мұржадан түтін шықты.
БІЗ-БІЗ-БІЗ - көктемді күтеміз.
ЫН-ЫН-ЫН - бақшадағы ұл.

Y әрпімен тілдің бұралуы()
Мила аюды сабынмен сабын,
Мила сабынды тастап кетті.
Мила сабынды тастап кетті
Мен аюды сабынмен жуған жоқпын.

Y әрпі сабын сатып алды,
Ол оларға ыдыс жуды.
Сабын жуылған және сабын,
Сабынның күші көп болды.

- Қалай ойлайсыңдар, Ы әрпі сабынды жуды?
- Ү әрпі таяқшасынан айырылды деп елестетіңізші. Сонда ол кім болады?

Ы әрпінің суреттері


Y әрпімен сөйлесейік()
-Сен не жегенді ұнатасың?
- Сыр.
- Қандай жануарларды білесіңдер?
- Тышқан, егеуқұйрық.
-Үйде не жуасыз?
- Сабын.
- Сен не істегенді ұнатасың?
- секіру, шаңғы тебу.
- Қандай өсімдіктерді білесіңдер?
- Қауын, асқабақ.

Дефектология – дыбыс [S].
Менің балам [Ү] дыбысын қалай айтуды білмеді: оның не АЮ, не ТЫШҚАН бар - бәрі бірдей. Мен тілді қалай қою керектігін түсіндіруге тырыстым, бірақ бәрі бос ...

Интернетті зерттей отырып, мен балаға қалай көмектесу керектігі туралы бірнеше ескертулерді таптым - міне, олар:
1) кең күлімсіреу, ауызды кең ашқанда (үстіңгі және астыңғы тістердің арасында шамамен 2 см саңылау бар), тілдің ұшын жоғарғы азу тістердің артына жасырып, ЖЖЖЖ дыбысын айту.
2) Қалам немесе қарындашты тістеріңізбен қысыңыз (ауызға салмаңыз, тіліңіз көтеріліп кетпес үшін тістің арасына көлденең ұстаңыз) және «Және» деп айтыңыз. Бала «Ы» дыбысының қай жерде жасалғанын түсінген кезде, ол дыбысты өзі айта алады.
2а (басқаша айтқанда): Бала күлсін, «Мен» деп айт. Содан кейін қарындашты немесе қасықты алып, тіліңіздің ұшын артқа жылжытыңыз. Сонымен қатар, тіл «төбе» болуы керек, сонымен қатар жеке үлгімен көрсету керек.
3) Алдымен «Мен» дыбысын айтуды сұрау керек, содан кейін тілді артқа тартуды сұрап, тілдің артқы жағын төмен басыңыз.
4) Бала «Ы» дыбысының қалай жасалатынын түсіну үшін «ҚЫ-ҒЫ-ҚЫ-ҒЫ» деп айтсын – тілдің артқа жылжуына көмектесетін «Г» дыбысы.
5) Ұзақ «Ууууууууу» деп айтыңыз, содан кейін тілдің орнын өзгертпей, еріннің орнын өзгертіңіз, оларды жымиып созыңыз.
6) «Ммммммммм» дыбысын айтыңыз, содан кейін аузыңызды аздап ашыңыз, ерніңізді кішкене күлімсіреу арқылы созыңыз - сіз «ммммммййййййййййййййййййййййййййййййййй'.

Біз қол жеткіздік!!! :) Енді "Y" дыбысы бар, бірнеше күн аздап жаттығу керек :) No 1, 5, 6 жаттығулары ең үлкен нәтиже берді.Менің ұлыма №2 жаттығу өте ұнады (әйткенде, анам аузыңызға қарындаш алуға күнде рұқсат бермейді! :), бірақ менің ойымша, бұл нәтиже бермеді (немесе мен оны дұрыс орындамадым).

Ы әрпі туралы әңгіме()

Бір күні әріптер ойын ойнай бастады: әрқайсысы өзінен басталған сөздерді кезекпен атады. Сөзді атай алмаған әріп жоғалды. Хаттар қатты белгіжәне олар «істері көп, ойнауға уақыты жоқ» деп, жұмсақ белгі ойнаудан бас тартты.

Қалған әріптер бірнеше рет ойналды, әр жолы У әрпі жеңіліске ұшырады. Ол өзінен басталған бірде-бір сөзді ойлап таба алмады.

Тағы да жеңіліске ұшыраған Ы әрпі қатты күйзеліп, әліпбиден кетуге шешім қабылдады. Деді ол:

Ү әрпінен басталатын бірде-бір сөз жоқ. Сондықтан мен әліппеде керек емеспін, кетемін, қайтып келмеймін.

Хаттар оны қалуға көндіре бастады, бірақ Ы қатты болды.

Сізді қайтып келуге не көндіре алады? - деп сұрады содан кейін хаттар.

Сабақтың мақсаты: Ү әрпін оқытамыз, оқу дағдыларын қалыптастыру, сөйлеу дағдыларын дамыту, фонематикалық есту қабілетін жетілдіру, қарапайым графикалық дағды негіздері.

  • мектеп жасына дейінгі баланы Y әрпімен таныстыру, дұрыс айтылудыбыс;
  • ұяшықтарға басылған Y әрпін жазуды үйрету;
  • тақпақ, жұмбақтар арқылы білім алуға деген қызығушылықтарын қалыптастыру.

Төмендегі суреттерде не көрсетілгенін атаңыз:

Ірімшік мұртына арналған сабын

  1. Айтыңызшы, кеме қалай ызылдайды? (S-s-s! ..)
  2. СЫР, КАРСИНКА - осы сөздердің барлығында қандай дыбыс бар?

Есіңізде болсын, өтінемін: орыс тілінде сөз басында [Ы] дыбысы келетін сөздер жоқ.

СЫР сөздеріндегі [S] дыбысының ортасында ма, әлде соңында ма? КӨРУ? МҰРТ? ҰЛ? МЫСЫҚТАР? OSES? СОРПА? Шылым шегу?
[ы] дыбысын айтқан кезде ауыздан ауа еркін шығады. [ы] дыбысын айтқан кезде ауыздан ауаның еркін шығуына ерін де, тіс те, тіл де кедергі келтірмейді.

  • [ы] дауысты немесе дауыссыз дыбыс па?
  • Тағы қандай дауысты дыбыстарды білесіңдер?
  • Қандай дауыссыз дыбыстарды білесіңдер?

Тапсырма: мектеп жасына дейінгі балаларға арналған басылған Y әрпі

Y әрпін қарастырайық. Ү әрпін ауада және бір рет дәптерде қарапайым қарындаш немесе шарикті қаламмен ұяшықтардан ұқыпты таптық.

Баладан әріптің, буынның немесе сөздің тұтас жолын жазуды сұраған жағдайда, ересек адам жолдың басында емле үлгісін береді.
Егер мектеп жасына дейінгі бала қиындықтарға тап болса, онда ересек адам екі тірек сызығын сала алады немесе бала сызықтармен байланыстыратын тірек нүктелерін қоя алады немесе әріптерді толығымен жаза алады, ал бала оларды басқа түспен айналдыра алады. Оқытудың осы кезеңінде каллиграфия талап етілмеуі керек.

Ы әрпі туралы әңгіме

Егеуқұйрық Дильда және Пафф-Пуф

Тышқан Тышқан бауырлас досы тауық Балапанмен бірге кешке үйде отырып қауын жеді. Кенет есік ашылып, бөлмеге Дылда лақап аты бар, қызыл егеуқұйрық кіріп келді. Үндеместен, көздері қорқыныштан бақырайып, Дылда тышқанның төсегінің астына кіріп, зұлым дауыспен айқайлады:

Күзет!!!
- Ал не болды?

Менің диванда көрпенің астына отырып, былай дем алып жатқан біреу бар: «Пуф-фуф ...» Мен сізден өтінемін, көмектесіңіз!

Естідің бе, балапан? Ол бізді күнде ұрады, біз оған көмектесуіміз керек! Қараңызшы, қандай түтін ..., уф, сау, бірақ ол кішкентайларға жүгірді.
-Ол менің барлық керек-жарақтарымды жеп қояды! Дылда жылап жіберді.
«Егер ол сұр және жүнді, мұртты және құйрықты болса, біз бас тартамыз», - деді тышқан.
-Қорқасың ба? – деп үнсіз сұрады Чип.
-Ал сен?
-Сенімен емес.

Ән айт, қысқа, ән айт және мәңгі қош бол! – Төсектің астында жатқан Дылда күбірледі.

Бірақ бірнеше минуттан кейін достар оралды.

Барлығың, Ділда, шық. Қап-қабатыңды жеп қойдық, – деді мұртын сүртіп, Тышқан.
-Ал ол кім болды?
- Иә қамыр! Анаңыз оны бәліш үшін көрпелердің астына қойды, міне, мына қамыр, және піскен.

Тіл бұрмалары

Мила аюды сабынмен сабын,
Мила сабынды тастап кетті.
Мила сабынды тастап кетті
Мен аюды сабынмен жуған жоқпын.

Милу анам сабынмен жуды.
Мила сабынды ұнатпайды.
Құрметті Мила сабынмен жуылды.
Сабынмен жуылады -
Сөйтіп Мила жуынып алды.

Кім үлкен?

Ортасында [ы] дыбысы бар сөздерді барынша атаңыз.
(Жауабы: тесік, секіру, ұмыту, ақылды, жүзу, күлімсіреу, шаң, болу, тышқан, пайдалы.)

Балаларға арналған Ы әрпі туралы күлкілі тақпақтар

Бұқа екі әріпті төмендетеді: - Му!
- Мияу! – деді оған мысық.
- Естідің бе?
Сонымен, біз мысықтар
Біз сізден де көп әріптерді білеміз!
(Г. Виеру)

Ол жерде секіргіштер өмір сүрді.
Біз айға секіреміз!
Оларды батут лақтырып жіберді.
Секіргіштер, қайдасыңдар?
- Біз осындамыз!
(В. Берестов)

Y – хош иісті сабын, ақ, сабынды.
Сабын лас әйелге күлімсірей қарайды.
Лас әйел сабын есіне алса,
Сабын ақыры оны жуып тастайды.
(Е. Әкім)

Соңында және ортасында мына хат бар,
Қырыққабаттың соңында швед, ал қауынның ортасында.
Біз кішкентай кітапқа аюды салмаймыз.
Біз және Y орнына ауыстырамыз - тінтуірді саламыз.
(Е. Григорьева, И. Гамазкова)

Біз үкіден естідік
Y әрпіне сөз жоқ.
(Е. Благинина)

Сабақты қорытындылау:

  1. Жаңа сөздердің айтылуы артады сөздік қормектеп жасына дейінгі бала, сөйлеу және есте сақтау қабілетін дамытады.
  2. Жасуша жаттығулары қолдың ұсақ моторикасын дамытады.
  3. Жұмбақтар балалардың тапқырлығын, талдау, дәлелдеу қабілетін дамытады. Күрделі тапсырмаларды орындау барысында балалардың қызығушылығын арттыру үшін тәрбиешілер жұмбақтарды пайдаланады.
  4. Өлеңдер есте сақтау қабілетінің дамуына ғана әсер етпейді. Күн сайын бірнеше жолды үйренетін болсаңыз, мида жаңа нейрондық байланыстар пайда болып, жалпы оқу қабілеті жоғарылайтыны дәлелденген.

Ангела
«[s] дыбысы және әрпі» дайындық тобында сөйлеуді дамыту сабағының конспектісі

Сөйлеуді дамыту сабағының конспектісі(дайындық тобы) Тақырып: [Y] дыбысы және у әрпі

Дайындалды: қамқоршы

Горячева Ангела Вячеславовна, Урай қаласы.

Мақсаттар:

1. Кіріспе Y әрпі.

2. Дискриминацияға және анық айтуға үйрету буындардағы [S] дыбысы, сөздер, сөйлемдер.

3. Балаларға зат есімнің көпше түрін жасауға жаттықтыру.

4. Дамукөру және есту зейіні, жалпы, жіңішке және артикуляциялық моторика, жады.

5. Қатысуға деген оң көзқарасты қалыптастыру сабақ, мейірімді қарым-қатынас, ынтымақтастық дағдылары.

6. Жұмбақ негізінде жатқан поэтикалық салыстыруларды түсінеді, логикалық ойлауын дамыту, алған білімдерін жұмбақ мәтінімен байланыстыра білу.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік: таныстыру дыбыс[S] және графикалық әріптер, балаларды акустикалық-артикуляциялық сипаттаманы дұрыс беруге үйрету, дағдыларын қалыптастыру дыбыстық талдау.

Тәрбиелік: дамытузат есімнен жасалған сын есімдерді сөз құрау дағдысын, дамытуұсақ және жалпы моторика, сөйлеу тынысы, дамытупросодиялық жағы баяндамалар(дауыс күші, дауыс биіктігі, фонематикалық есту, зейін, ойлау, есте сақтау, кеңістікті қабылдау.

Тәрбиелік: ауызша нұсқауларды тыңдай білуге ​​және олар бойынша тапсырмаларды орындауға, бірін-бірі тыңдай білуге ​​тәрбиелеу; бір нәрсеге қызығу кәсіп; табандылық.

Жабдық: суреттер жинағы (қуыршақ - қуыршақ, шар - шар және т.б., басылған Y әрпі

Сабақтың барысы:

1.-Балалар біз не істеп жатырмыз сөйлеуді дамыту сабақтары? (Әдемі сөйлеуге, сөздерді дұрыс айтуға, сөйлем құрауға, дұрыс айтуға үйрету дыбыстар.

Неге үйретеміз әріптер? (Оқуды үйрену үшін).

Сөйлеуіміз әдемі, сауатты болуы үшін естуді үйренуіміз керек дыбыстароларды дұрыс айту.

Бүгін біз сіздермен өте қызықты кездесеміз дыбыс және оның бейнесі – әріп. Мұны қалай табуға болатынын біліңіз сөздегі дыбыс.

Қандай дауысты дыбыстарды еске түсірейік біз бұрыннан білетін дыбыстар: [a, o, y, және]. Дұрыс, жарайсың.

А дыбыстар [а, о, y, және] не? Иә, дауысты дыбыстар. Оларды емін-еркін айтамыз, ауызда бөгет жоқ.

Бүгін біз тағы бір дауысты дыбыспен танысамыз дыбыс. Сізге қандай әндер беретінімді тыңдаңыз мен ән айтамын: ай - ой - ой.

Не жаңалық бар сіз естіген дыбыс?

ИА дұрыс. Дыбысты Y дыбысы. Ол да біздің дауысымыз дыбыс. Және ол осындай таңбамен белгіленеді. Көрсету Y әрпі.

2.-Балалар, сендер ойнағыларың келе ме? Ойын деп аталады «Біреуі көп». Мен бір нәрсені және сізді атаймын көптеген: Қуыршақ - қуыршақтар, саңырауқұлақ - саңырауқұлақтар, машина - машиналар, лимон - лимондар, гардероб - шкафтар, үстел - үстелдер, доп - шарлар, асқабақ - асқабақ, мысық - мысықтар, қолшатыр - қолшатырлар, жидектер - жидектер, емен - емендер, тіс - тістер, банан - емендер, тіс - тістер, банан - банан, балта - ф. осьтер.

Енді қосылып ән айтайық дыбыс с; Қатты, тыныш, қысқа, ұзақ.

Тыныс алу жаттығулары

Айналып, ағаштарға айналыңыз. Сіз қайыңға айналғаныңызды елестетіңіз. Қатты жел соғады "Y-Y-Y", ағаштарды тербетіп, ақырын дауыспен созылу дыбыс. Жел басылды, жеңіл болды (жоғары дауыс). Қайталау.

Кілемге шығыңыз, барлығыңыз шеңберге тұрыңыз. Қараңдаршы, бізде кілемде карталар бар. Барлығы бір картаны алады. Қыздар бір нысаны бар картаны алады, ал ұлдар - көптеген заттар бар жерде (музыка ойнап тұрады). Бәрін таптың ба? Тексерейік. Барлығы дұрыс екенін тексеріңіз. Қыздар заттарыңды атайды, ал енді ұлдар өз заттарын дауыстап айтады. Қайсы дыбыскөп рет қайталанады? Иә, Y дыбысы.

Үстелдерге келіңіз. Тіке отырыңыз, арқаңызды түзетіңіз. Сөздерді еске түсірейік Y дыбысыұлдар деп аталды.

Соңғысын ерекшелейтін флексиядағы жаттығу сөзбен дыбыс:

Ешкі жүрді

Қарама-қарсы… (ешкілер).

Міне, қайың

Онда - ... (қайыңдар,

Еменнің жанында

Ал онымен... (Емен ағаштары)

деген сөз жоқ хат...(лар)

-Бізде ерекше дыбыс бар. Ол ешқашан сөздің басында, әрқашан ортасында немесе соңында болмайды.

3. Ерекшелік дыбыстарартикуляциялық және акустикалық ерекшеліктері.

Ерін ашық па әлде жабық па? (ашық).

Тістер ашық па, жабық па? (ашық).

Тіл қайда? (ауыздың түбінде жатыр).

Ауа ағынының ауыздан шығуына кедергі бар ма? (Жоқ).

4. Айтылуы дыбыс"Y"сөз тіркестерінде және сөйлемдерде. Сөзжасам.

Жігіттер не қарау: қолдарда ... (білек, қабырғада ... (қабырғада, көшеде ... (көшеде, үстелде ...) (жұмыс үстелі). Көліктер де әртүрлі. Кейбіреулер өшіреді, сондықтан ... (кір жуғыш машиналар). Олар басқаларға тігіледі, яғни ... (тігін машиналары). Олар көшелерді тазартады ... (сыпырушылар, жүктерді тасымалдау ... (жүк машиналары).

5. Зат есімнің көпше түрде жасалуы.

Көршілердің бақшасы бар дыбыс [s] - бақтар(Мысалы, мұғалім айтады, содан кейін көптік жалғауы балалар арқылы жасалады).

Көршілер жидек өсірді, және дыбыс [s] - жидектер.

Көршілер үйдің алдында гүлзары бар, және дыбыс [s] - гүлзарлар.

Сарайда дыбыс сиыр емес, бірақ ... (сиыр, қой емес, бірақ (қой, ешкі емес, бірақ (ешкілер).

Және үйде дыбыс бөлме емес, а (бөлме, диван емес, бірақ (дивандар).

Қызық жігіттер, енді ғана пайда болды сөздің соңындағы [s] дыбысы, көбірек элементтер бар.

Сурет салып көрейік ауадағы хат: жоғарыдан бастаңыз, төмен қарай жылжытыңыз, шеңбер жасаңыз, содан кейін жоғарыдан төменге таяқшаны сызыңыз. Жарайсың. Қайталап көрейік.

6. Динамикалық үзіліс.

Біраз демалып алайық.

Тир-пир, сегіз тесік, (шапалақтау)

Әр шұңқырда бір әлем бар, (қолыңызбен үлкен шеңбер жасаңыз)

Әр әлемде дәмді ірімшік бар (ішіңізді сипау)

Әр ірімшіктің сегіз тесігі бар. (орнына секіру)

Қайталап көрейік.

7. Айқын айтылуға ықпал етіңіз дыбыссөзбен айтқанда "Y".

-Балалар жұмбақтарды тап:

Тірі зат сияқты қашады

Бірақ мен оны жібермеймін

Ақ көбікпен көбіктену

Қолыңызды жууға ерінбеңіз. (Сабын).

Екі ағаш ат

Олар мені таудан құйындай қуып жібереді.

Жылқылардың өз жолы бар:

Олар жазда ұйықтайды, қыста жүгіреді. (шаңғылар).

талғампаз кішкентай әпкелер

Қонақтарды күні бойы қарсы алады

Олар балға қызмет етеді. (Гүлдер).

Құйрықты алға-артқа шайқау

Ешқайсысы да жоқ, ізі де жоқ. (Балық).

кішкентай бойы,

Ұзын құйрық,

сұр пальто,

Өткір тістер. (тышқан).

Төбеде ақ сырық тұр

Және ол одан сайын биіктей түседі.

Міне, ол көкке дейін өсті

Және жоғалып кетті. (Түтін)

8. М.Мышковскаяның өлеңін жаттау.

сабын тышқан

мұрын сабын,

Құлағыңызды сабындаңыз

жуылған құйрық,

Сабын солай

бұл ақ болды

Және бақыттан

сабын жеді.

сұрақтар:

Тышқан нені және қалай жуды?

(Тышқан мұрнын сабынмен жуды, құлағын жуды, құйрығын жуды).

Мұның бәрін ол қалай жуды және оған не болды?

(Сабын ағарғанша жудым, сабынды қуанышпен жедім).

- Хатсен әрқашан аласасың, ол алтыншы қабатта, №6 пәтерде тұрады (тұру панельдегі әріптер) .

Қорытынды: Біз не деп атаймыз дыбыстар, айтылу кезінде қандай ауа ағыны кедергіге тап болмайды? (дауысты дыбыстар). Қандай шартты түс дауысты дыбысты білдіреді дыбыс? (қызыл түспен). Балалар сендерге ұнады ма? сынып? Сіз бәріңіз кереметсіз!

Сәлем достар!

Осы әріптермен алфавитМен сені бұрыннан таныстырдым A, B, C, D, D, E, E, F, Z, I, Y, K, L, M, N, O, P, R, C, T, U, F, X, C, H, W, W, b, b.

Енді сіз бұларды білесіз әріптер, оларды танып, журналдардан, этикеткалардан, дүкен витриналарынан және олармен кездескен жерлерден еркін табыңыз. Кейбір үйренген әріптерден тұратын қысқа сөздерді оқып жатқан боларсыз.

Бұл әріптерді дәптерге жолға немесе қорапқа, сурет салуға арналған альбомға жазыңыз, бояңыз немесе көлеңкелеңіз. Болашақта әдемі жазу және шығармашылық ойлау үшін қолыңызды жаттықтырыңыз, дамытыңыз.

Сағат мектепке дайындық, үшін әріптерді үйренубаламен, әріптер, карталар, лото, магниттік кескіні бар текшелерді пайдаланыңыз алфавит, оны тоңазытқышта қолдану ыңғайлы.

Келесі хат Ы.Бір сөзбен келіңіз Смүмкін емес, өйткені мұндай сөздер жоқ. Бірақ сөздердің ортасында және соңында Сжеткілікті жиі кездеседі.

Сызбаның сол жағындағы екі әріпті де қызыл түске бояңыз. Үлгі бойынша әріпте шеңбер сызыңыз. Әріпті тауып, бояу Ссуреттің сол жағында.

Сдауысты дыбыс болып табылады.


Әріппен қосылыңыз Стек аттары дыбыспен аяқталатын элементтер Ы.


Төменгі сол жақтағы бірдей әріптің астын сызыңыз. Барлық әріптерді дөңгелектеңіз Соң жақта.

Сол жақтағы шаршыларды бірдей етіп жасаңыз. Оң жақтағы екі шаршының айырмашылығы неде?


Әріпті қосыңыз С. Қалғандарынан өзгеше әріпті сызып тастаңыз.

Үлгі бойынша жазу.

Барлық суреттерді компьютерге келесідей көшіруге болады:

Пайда болған диалогтық терезеде суретті тінтуірдің оң жақ түймешігімен басып, «Сурет басқаша сақтау» опциясын таңдап, оны кез келген жерге сақтаңыз. ыңғайлы орналасу(қалта) компьютеріңізде. Содан кейін принтерде барлық суреттерді басып шығаруға болады. Сондай-ақ осы үлгілер бойынша барлық тапсырмаларды қағазға жазып, баламен жұмыс істеуге болады.

Балалары бар достарыңызға айтыңыз дайындалуда мектеп.

Құрметпен, Лидия Витальевна.